Kaplumbağaların 55 milyon yıldan fazla bir süredir gezegende olduğunu biliyor muydun? Bunlar aynı zamanda dünyadaki en uzun yaşayan hayvanlar arasındadır; bazı kaplumbağaların 150 yaşın üzerinde olduğu biliniyor![1] Kaplumbağalar, uzun süre onlara bakmaya kararlı olduğun sürece harika ve değerli evcil hayvanlar olabilir. Bu makalede, evcil kaplumbağanı nasıl besleyeceğinden ve nasıl tutacağından, doğru barınmayı nasıl sağlayacağına kadar bakımı hakkında bilmen gereken her şeyden bahsedeceğiz. Kaplumbağanın mutlu ve sağlıklı olmasını nasıl sağlayacağını öğrenmek için okumaya devam et.

Kısım 1
Kısım 1 / 5:
Kaplumbağanı Seçmek

 1. 1
  Kaplumbağanı seç. Kaplumbağaların pek çok çeşidi vardır ve nasıl görünmesini istediğinden, kaplumbağanın tercih ettiği çevreye ve bu kabuklu hayvana ne kadar harcama yapmayı istediğine kadar kaplumbağa seçerken göz önünde bulundurman gereken birçok unsur vardır. Seçtiğin herhangi bir kaplumbağa türüne bakmaya karar verdiğinde, ailen için harika bir evcil hayvan olacaktır. Daha yaygın kaplumbağa türlerinden bazıları Sulcata, Leopar, Kırmızı ayaklı, Sarı ayaklı, Mahmuzlu Akdeniz, Rus, Trakya tosbağası ve Hint Yıldız'dır. İşte bir kaplumbağa seçme konusunda bilmen gereken bazı şeyler:[2]
  • Eve getirdiğin kaplumbağa başlangıçta küçük ve sevimli olsa da, bazı kaplumbağa türleri 5-10 yıllık bakımdan sonra 60 santimden fazla büyüyebilir. Uzun süre bir tanesine sahip olmaya gerçekten kararlıysan görünüşlerine kapılmamaya çalış ve hangi türün yaşam tarzına, bütçene, çevrene en uygun olduğunu ve gerekli bakımı sağlayıp sağlayamayacağını düşün.
 2. 2
  Kaplumbağanı saygın bir satıcıdan satın al. Kaplumbağanı saygı duyduğun, başarılı bir satış geçmişine sahip ve kaplumbağanın sağlıklı olduğuna söz verebilecek bir satıcıdan satın alman önemlidir. Hayvanını bir sürüngen gösterisinden almaktan kaçın çünkü sonrasında satıcıyla tekrar iletişim kuramaz ve kaplumbağanın bakımının nasıl olduğunu kontrol ettiremezsin.
  • İster bir evcil hayvan dükkanına gidiyor, ister hayvanı internetten bakıyor ol, müşteri hizmetleriyle gurur duyan bir satıcı bul. Satıcın, satış sonrası kendisiyle iletişim kurmanın kolay olacağını söylüyorsa o zaman büyük olasılıkla sağlam bir alışveriş yapıyorsundur.
  • Bazı kaplumbağaların, özellikle de Akdeniz türlerinin bakılması veya yetiştirilmesi konusunda bazı yasal kısıtlamalar vardır. İstediğin kaplumbağa için durum buysa satıcının C.I.T.E.S.'den (Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) bir sertifikası olduğundan emin ol.[3]
 3. 3
  Kaplumbağana uzun süre bağlı kalabileceğinden emin ol. Bu işi bırakmadan önce onunla sadece bir veya iki yıl ilgileneceksen kaplumbağa senin için ideal evcil hayvan olmayabilir. Kaplumbağalar 30~100 yıl arasında yaşayabilir, bu da sevimli evcil hayvanının senden daha uzun yaşayabileceği anlamına gelir. Ama bunun seni korkutmasına izin verme; sadece istikrarlı bir ortamda yaşarken bir evcil hayvan kaplumbağası aldığından ve taşınman veya ayrılman gerektiğinde kaplumbağana bakacak birini bulabileceğinden emin ol.
  • 50 yıl boyunca tek bir yerde yaşamak zorunda değilsin, ancak evin yeni üyesine uzun yıllar bakmaya hazırlıklı olmalısın.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 5:
Kaplumbağanızı Beslemek ve Taşımak

 1. 1
  Kaplumbağanı besle. Kaplumbağanın yediği yiyecek türü, büyük ölçüde seçtiğin kaplumbağa türüne bağlı olacaktır. Kaynağına kaplumbağayı nereden aldığını, kaplumbağayı neyle beslemen gerektiğini sormak önemlidir. Genel olarak, çoğu kaplumbağa, herhangi bir markette bulabileceğin yeşil yapraklı sebzelerden yer. Kaplumbağaların bebekken daha yumuşak veya daha gevrek yiyecekler yemeleri gerekir, çünkü küçük çeneleri daha sert yiyecekleri parçalamakta zorlanır. Kaplumbağalar, brokoli, yeşil fasulye veya lahana gibi sebzelerin çoğunu, özellikle de onların yeşilliklerle karışımını yiyebilir, ancak kaplumbağa türünün neye ihtiyacı olduğunu bilmek önemlidir.
  • Sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümesini sağlamak için kaplumbağanın takviyeye ihtiyacı olabilir. Takviyeler Kalsiyum içermeli ve kaplumbağa UV ışığı olmayan iç mekanda tutulursa bir miktar A Vitamini, D3 vitamini de verilmelidir.
  • Bazı kaplumbağalar karahindiba yaprağı, kereviz, marul ve bazen meyveyi tercih eder.
 2. 2
  Kaplumbağana su temin et. Kaplumbağanın su içmesi ve sağlıklı kalması için yeterli suya sahip olması önemlidir. Sığ bir tepsiye veya tabağa biraz su dökebilir ve kaplumbağanın kabı devirmemesi için etrafı çevrili bir alanın zeminine batırabilirsin. Kap, kaplumbağanın içinde kolayca durabilmesi ve tamamen suya dalmadan başını suya sokabileceği kadar sığ olmalıdır.[4]
  • Suyu her gün değiştir. Kağlumbağanın içeride veya dışarıda kendi su kâsesi olmalıdır.
 3. 3
  Kaplumbağanı dikkatli tut. Asla kaplumbağayı düşürme; kabuğu kırılırsa enfeksiyondan ölebilir. Evcil kaplumbağanı tutmak için can atıyor olsan da, onu tutmakta ya da başkalarının tutmasına izin vermekte acele etmemelisin. Bu, en sevdiğin hayvan için stresli olabilir.
  • Eğer etrafta küçük çocuklar varsa onlara hayvanı izleyerek sevmelerinin daha iyi olacağını ve temasın sadece bakım sırasında gerekli olduğunu açıkla.
 4. 4
  Bebek kaplumbağayı haftada birkaç kez suya batır. Kaplumbağaların, özellikle gençken bol su tüketmeleri gerekir. Kaplumbağanı eve ilk getirdiğinde, suya tamamen doymuş hissetmesi için onu kafasını suyun üzerinde tuttuğundan emin olarak haftada birkaç kez suya batırmalısın. Genellikle, bir kaplumbağa iyiyse ve su içindeyse suyu hemen içmeye başlayacaktır. Bu, her şeyin yolunda gittiğinin bir işareti olacak. Kaplumbağanı suya sokmak söz konusu olduğunda daha fazlasının her zaman daha iyi olmadığını unutma. En fazla iki günde bir yeterlidir. Su sıcaklığı yaklaşık bir bebek banyosu sıcaklığında olmalıdır.
 5. 5
  Kaplumbağan için istediğin barınak türünü seç. İdeal olarak, kaplumbağan için biraz açık hava sağlamalısın. Bazı insanlar bir kaplumbağaya sadece iç mekanda bakmanın insanlık dışı olduğuna inanıyor. Bir kaplumbağa sahibi olmaya gerçekten kararlıysan ve eğer kaplumbağa daha küçük veya gerçekten sadece içeride kalabilen bir tür değilse bir açık hava barınağına sahip olmaya hazır olmalısın. Yalnızca iç mekan kaplumbağasına sahip olmaya kararlıysan araştırmanı yapmalı ve bunun üstesinden gelebilecek bir tür seçmelisin.[5]
  • Ayrıca kaplumbağanı soğuk aylarda içeride tutabilir ve sıcak aylarda dışarıda dolaşmasına izin verebilirsin. Sağlıklı ve mutlu kalması için her iki yerleşime de hazırlıklı olmalısın.
  • Kaplumbağana açık havada veya kapalı alanda doğru bakımı öğrenmek için aşağıdaki bölümlere bak.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 5:
Kaplumbağaya İç Mekan Barınağında Bakmak

 1. 1
  Yeterli iç mekan barınağına sahip ol. Kaplumbağanı iç mekanda barındırmak istiyorsan ne tür bir korunak (cam akvaryum veya teraryum) istediğini düşünmelisin. Bir bebek kaplumbağası için en az 0,3 metrekare alanın olması gerektiğini unutma. 40–80 litrelik bir tank bir bebek için işe yarayabilir, ancak kısa süre sonra bu alan ona yetersiz geleceğinden hayvanın büyümesi için yeterli alana sahip olduğundan emin olman gerekecektir.
  • Cam kullanabilirsin, ancak kaplumbağalar camın içinden geçmeye çalıştıkları için hüsrana uğrarlar. Kafalarının karışmasını önlemek için tankın dışına kâğıt yapıştırabilirsin.
  • Bebek kaplumbağası için plastik bir raf kutusu veya harç kabı de kullanabilirsin. Bu kapların buzlu kenarları olduğundan kaplumbağaları cam kadar hüsrana uğratmaz.
  • Kabın kaplumbağanın kaçamayacağı kadar yüksek olmalıdır.
 2. 2
  İç mekan kaplumbağana yeterli aydınlatmayı sağla. Kaplumbağan dışarıdaysa yeterince ışık alması konusunda endişelenmene gerek yoktur. Ancak kaplumbağa iç mekandaysa onun sağlıklı olması için yeterince ışık ve dolayısıyla D Vitamini aldığından emin olman gerekir. Kaplumbağan için uygun ışıklandırma bulduğunda göz önünde bulundurman gereken bazı noktalar şunlardır:[6]
  • Isıtma için en az 100W gücünde bir masa lambası ve kaplumbağanın güneşlenebilmesi için başka bir UV ışığı ya da hem ısı hem de UV ışığı sağlaması için bir cıva buharlı lamba kullanmalısın.
  • Lambanın sıcaklığı 30–35 °C arasında olmalıdır, ancak bu türe bağlı olarak değişir.
  • Kaplumbağanın kabın ayrı bölümlerinde ısıyı emebilmesi ve soğuması için lambayı doğru yerleştirdiğinden emin ol.
  • Isı ve UV ışığı sağlamak kaplumbağanın sağlığının haricinde hayvanının mutluluğu için de faydalıdır. Işığın tadını çıkarmayı seviyorlar!
 3. 3
  Kaplumbağan için uygun alt tabakaya sahip ol. Alt tabakanın, kaplumbağanın bulunduğu ortamın zeminini kaplaması ve kaplumbağanın sağlık ve güvenliğini sağlamak için uygun bileşime sahip olması gerekir. Kaplumbağan dışarıda veya içerdeyken en önemli şey, ortamın aşırı nemli olmadığından emin olmaktır, aksi takdirde kaplumbağan, kestiği yeri veya aşırı dökülme yüzünden iyileşmemiş derisi nedeniyle enfeksiyona yatkın olacaktır. Alt tabaka, sahip olduğun kaplumbağa türüne bağlıdır. Göz önünde bulundurulması gereken bazı şeyler şunlardır:[7]
  • Hayvanın orta ila yüksek neme ihtiyacı varsa alt tabakanın nemi iyi tutabilmesi gerekir. Bu durumda alt tabakada hindistan cevizi lifi, bataklık yosunu veya turba yosunu gibi şeyler bulunabilir.
  • Hayvanın daha kuru bir iklime ihtiyacı varsa alt tabakada kuru hindistan cevizi lifi, çim bulunmalıdır.
  • Alt tabakada kum kullanmaktan kaçın çünkü kaplumbağa onu yiyerek kendisine büyük zarar verebilir.
  • Kaplumbağan dışarıdayken, doğal ortam uygun olacağı için alt tabakanın önemi yoktur. Ek uyarım olması için ortama biraz turba yosunu ekleyebilirsin. Alt tabakaya eklediğin şeylerin kimyasal veya zirai ilaçları içermediğinden emin ol.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 5:
Kaplumbağana Dışarıda Bakmak

 1. 1
  Kaplumbağan için koruyucu bir bariyer oluştur. Kaplumbağanın normal sıcaklıklarda açık havada olması hayvanın için idealdir. Ancak, kaplumbağanın bahçende her istediğini yapmasına izin veremezsin. Bunun yerine, kaplumbağanın yakın çevrede kalması için kaçamayacağı dayanıklı bir bariyere ihtiyacın olacak. Birbirine harçlanmış tuğlalar veya boyanmış veya sızdırmaz ahşap duvarlar kullanılabilir.
  • Kaplumbağa, etrafını çeviren çitlerin altını veya köşelerini kazmaya çalışabileceği için bunun güzel ve güvenli olması gerekir. Eğer kaplumbağa çukur açarsa kaplumbağanı güvende tutmak için bariyer yüzeyinin altına bir tel örgü koyabilirsin.
  • Kaplumbağaların soğukla arası gerçekten iyi değildir, bu yüzden sürekli içeride değilse ve eğer yaşadığın yer en soğuk aylarda 15 °C'nin altına düşebiliyorsa kaplumbağanı geçici olarak kapalı bir alana getirmen gerekir. Çok sıcak bir iklimde yaşıyorsan ve kaplumbağayı dışarıda tutmak istiyorsan bu daha kolay olacaktır, fakat her zaman özellikle nemli alanların veya su kaynaklarının üzerinde gölgelik bulundur.
 2. 2
  Kaplumbağana siperlik sağla. Kaplumbağanın kendini güvende hissetmesi ve ısıdan, yağmurdan veya karşılaşacağı diğer unsurlardan korunmak için bir tür siperliğe ihtiyacı olacak. Kaplumbağanı sıcacık tutman ve onun aşırı ısınmasını önlemen gerekir. İdeal olarak, kaplumbağanın uyuması ve iklimin etkilerinden korunması için ona bir kulübe yapmalısın. Onu tahtadan yapabilir ve gerekirse soğuk havalarda bir ısıtma görevi görmesi için onu birkaç santim toprakla kaplayabilirsin.
  • Önce, sadece büyük bir çukur kaz. Zeminin içine kontrplak bir bariyer yerleştirebilirsin.
  • Kaplumbağanı korumak için saklama kutusuna bir üst ekle.
  • Siperliği çamur ve toprakla ört.
 3. 3
  Kaplumbağan için bitki sağla. Dışarıdaki kaplumbağan için gün boyunca yemek yiyebilmesi ve kendini güvende hissedebilmesi için yeterli miktarda bitki bulundurmalısın. Hangi bitkilerin zehirli olup olmadığını görmek için kaplumbağanın yediklerine bak. Genel olarak, birçok kaplumbağa karahindiba, ot veya yonca gibi geniş yapraklı yabani otları yer.
  • Canlı bitkiler ayrıca topraktaki Amonyak ve Nitratları kontrol etmeye yardımcı olarak alt katmandaki değişikliklerinin sıklığını azaltır.
 4. 4
  Kaplumbağanı harekete geçir. Kaplumbağan, onu aktif ve meşgul tutacak heyecan verici bir ortama sahip olmalıdır. Kaplumbağanın yuva yapmasına yardımcı olmak ve biraz gölge sağlamak için biraz ot yığını koyabilirsin. Çok dik olmamak şartıyla kaplumbağana biraz mahremiyet sağlamak için birkaç iri taş parçası koyabilirsin. Ayrıca gölge ve barınak olması ve ortamın güzel görünmesi için küçük ağaçlar da yerleştirebilirsin.
  Reklam

Kısım 5
Kısım 5 / 5:
Kaplumbağanın Sağlığını Korumak

 1. 1
  Kaplumbağanı diğer canlılardan koru. Eğer kaplumbağana dışarıda bakıyorsan kediler gibi diğer yırtıcılardan güvende olduğundan emin olmak için önlemler almak zorunda olacaksın. Eğer bir köpeğin varsa onun asla kaplumbağana yaklaşmasına izin verme; en nazik köpeklerin bile kaşla göz arasında kaplumbağalara saldırdığı görülmüştür. Kaplumbağayı kuşlardan, tilkilerden veya diğer yırtıcı canlılardan tamamen korumak imkânsız olsa da, kaplumbağanın saklanabileceği çokça barınak ve yer yapmaya, çevrili alanı sağlam tutmaya ve dış çevreye göz kulak olmaya çalış.[8]
  • Bazı insanlar, genç bir kaplumbağayı rahatsız edici canlılardan korumak için evinin etrafını tel örgü ile kaplamayı önerir.
 2. 2
  Gözlerini kapatırsa kaplumbağanın sağlıklı kalmasına yardımcı ol. Çoğu insan, kaplumbağanın gözlerini kapalı tutmaya başlamasının gözlerinde bir sorun olduğu anlamına geldiğini düşünür. Aslında bu nadiren ciddi bir soruna işaret eder. Eğer bir kaplumbağa gözlerini kapalı tutarsa onu biraz suya batır ve eğer iç mekanda barındırılıyorsa ortamı daha nemli hâle getirmek için barınağını biraz ört. Kronik bir problem olması durumunda bu, bir enfeksiyon belirtisi olabilir, ancak genellikle dış kaynaklıdır ve gözlerine onları açabilene kadar günde 1-2 kez su+tuz solüsyonu uygulamayı dene ve ardından A vitamini kaynağı olarak gün aşırı küçük miktarlarda ıspanakla besle. Bu sorunun en yaygın nedenleri A vitamini eksikliği ve sıvı kaybıdır. Evde tedavide belirtiler bir haftadan fazla sürerse sürüngenler konusunda uzman bir veterinere git.
 3. 3
  Temel ihtiyaçlarını karşılayarak kaplumbağanın aktif kalmasına yardımcı ol. Bebek kaplumbağaların günün büyük bir kısmında uyuması normal olsa da, eğer hayvan tamamen hareketsizse sorunun kaynağını bulman gerekir. Hayvanının bu kadar aktif olmamasının bazı nedenleri şunlar olabilir:
  • En yaygın sebep, kaplumbağanın çok üşümesidir. Barınağının, ortama kıyasla sıcak bir yerde olduğundan emin ol.
  • Eğer kaplumbağa iç mekândaysa onun yeterli ışık aldığından emin ol. Aydınlık, onların daha hareketli olmalarına yardımcı olur.
  • Bebek kaplumbağanın gün boyunca düzenli olarak ıslandığından emin ol. Kaplumbağanın hareketsiz olmasının bir nedeni, yeteri kadar su tüketmemiş olması olabilir.
  • Stres hareketsizliğe neden olabileceğinden, onu pek elinde tutmamaya çalış.
  • Kaplumbağanın dengeli beslendiğinden emin ol. Yeşil sebzeler ve/veya takviyelerden oluşan karışımın kaplumbağanın ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını kontrol et.
 4. 4
  Kaplumbağanın kabuğunu koru. Kaplumbağanın kabuğunun yumuşak olması muhtemelen yeterince ışık ve kalsiyum almamasından kaynaklıdır. Bu, dış mekan kaplumbağaları için nadir görülen bir durumdur, ancak iç mekan kaplumbağalarının başına gelebilir çünkü sabit bir ışık kaynağına erişmeleri daha zor olabilir. İç mekan kaplumbağanın yumuşak bir kabuğu varsa UV ışık kaynağından en az 20-25 cm uzakta olduğundan ve ampulün taze ve aktif kalması için en az 9 ila 12 ay sonra değiştirildiğinden emin ol.
  Reklam

Uyarılar

 • Bazı kaplumbağalar (Rus kaplumbağası gibi) sık sık vahşi doğadan yakalanır. Bu onları strese sokabilir ve travmatize edebilir. Bunu destekleme! Korunaklı yetiştirilmiş olanlar daha ucuz ve daha iyidir.
 • Yeşillerindeki oksalat içeriğine dikkat et. Bir kaplumbağa, kalsiyumla birlikte oksalik asit yediğinde, kalsiyumun bir kısmını sindirilemez hâle gelir ve kaplumbağadan ürik asit olarak çıkar. Bazı yeşilliklerdeki çok fazla oksalat ürik asidin kaplumbağanın salgılayabileceğinden daha hızlı birikmesine neden olarak mesane taşına neden olabilir. Eğer nispeten daha fazla oksalat varsa kalsiyum eksikliğine de neden olabilir.
 • Kaplumbağanı düşürme; kabuğu kırılırsa ölümcül bir enfeksiyon kapabilir.
 • Eğer kaplumbağana Kalsiyum takviyesi vermezsen uygun kabuk gelişimini daha iyi sağlamak için yiyeceklerindeki Kalsiyum/Fosfor oranını anlaman daha önemli hâle gelir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Yeterince geniş bir alan.
 • Isı ve UV ışığı yayan lambalar. (İç mekan için)
 • Dengeli besinler.
 • Kaplumbağayı ıslatmak/yıkamak, yuvasının nemini korumak ve alt tabakayı nemli tutmak için su.
 • Onlar için saklanma/uyuma yer(ler)i.
 • Su kabı.
 • Alt tabaka.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 23 kişi çalıştı.
Bu sayfaya 666 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam