Fondöten cilt tonunu eşitlemekte çok iyi iş çıkartır ama bazen yeterli olmaz. Rahatsız edici sivilcelerin, siyah noktaların veya cilt tonunda kapatmak istediğin farklılıklar varsa kapatıcıyı makyaj rutinine dahil etmen yardımcı olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kapatıcı Uygulamak

 1. 1
  Kapatıcı tonunu seç. Kapatıcıların farklı şekil ve renkleri vardır, bu nedenle ihtiyacın olan ürünü belirlemek için cildini analiz et. Aknelerini mi kapatmaya çalışıyorsun? Göz altı halkalarını mı? Yara veya doğum izlerini mi? Neyi kapatmak istediğine karar verdikten sonra, uygun renk ve tonu seçebilirsin. Hangi renk kapatıcı kullanacağını bulmak için bir renk tekeri kullan. Dengelemek için renk tekerinde bu rengin tam zıt rengini seç.
  • Yeşil renk kapatıcı kızarıklığı azaltmak için kullanılır.
  • Sarı renk kapatıcı yüzüne aydınlık verir.
  • Lavanta rengi kapatıcı sarı tonlardaki yüz rengini eşitlemeye yarar.
  • Turuncu veya kırmızı renkli kapatıcı mor veya siyah noktaları kapatmak için kullanılır.
  • Yara izleri veya göz altı halkaları için doğal cilt tonundan 1-2 ton daha açık bir kapatıcı kullan. Tonu seçmeden önce cilt tonun sıcak mı soğuk mu karar ver. Çok açık tonda bir kapatıcı seçmemeye özen göster yoksa yüzün solgun görünebilir.
  • Cilt tonuna uygun kapatıcıyı elinde değil yüzünde deneyerek rengin gerçekten uygun olup olmadığını anla. Kapatıcıyı denerken yüzünde makyaj olmamalıdır.[1]
 2. 2
  Hangi tip kapatıcı kullanmak istediğine karar ver. Kapatıcıların birçok farklı formu vardır. Stick kapatıcılar, krem kapatıcılar ve kalemler. Bunların hepsi farklı kapatıcı özelliğe sahiptir ve bazıları belli cilt türleri için daha iyi olabilir.
  • Geniş gözeneklerin ve yağlı bir cildin varsa, krem veya stick kapatıcılardan uzak durman iyi olabilir çünkü gözeneklerinin daha büyük görünmesine neden olur. Sıvı kapatıcıları tercih et.[2]
  • Akne için kalem kapatıcı kullan çünkü kalemin sivri ucu aknenin etrafına uygulanmasını kolaylaştırır. Daha yoğun krem kapatıcılar da etkilidir çünkü lekelerin üzerini kaplayarak rengi eşitler.
 3. 3
  Yüzünü hazırla. Kapatıcı uygulamadan önce yüzünü nazik bir yüz temizleyiciyle yıka ve nemlendirici sür. Göz altlarında maskaradan kaynaklanabilecek koyuluğu ortadan kaldırmak için bir makyaj temizleyici ve pamuklu çubuk kullan. Kapatıcı makyajın ilk adımıdır ve boş bir tuvale daha pürüzsüz bir şekilde uygulanır.
 4. 4
  Göz altı halkalarını kapat. Bir kapatıcı fırçası veya parmak uçlarınla (ilk seçenek daha hijyeniktir) kapatıcıyı göz altlarına uygula. Kapatıcıyı göz altına ters üçgen şeklinde uygula. Gözünün bir köşesinden diğerine doğru bir üçgen çiz, sivri ucunu yanağından aşağı indirerek burun kıvrımına hizala. Kapatıcının köşelerini dağıtıp yedirerek cildinle kapatıcı arasında gözle görülür bir ton değişimi olmamasını sağla.
  • Kapatıcıyı göz çevrene ovalayarak yedirme çünkü bu bölgede cilt çok kolay hasar görür. Kapatıcıyı yedirmek için parmak uçlarınla hafifçe dokun veya fırçayla yedir. Ayrıca bu ovalamaktan daha kapatıcı bir sonuç sağlar.
  • Çukur gözlüysen kapatıcıyı burnunun gözünle birleştiği iç kısmına doğru yedir. Bu bölge kapatıcı uygularken genellikle ihmal edilir ve uykulu bir görünüme neden olur.
  • Kapatıcıyı alt kirpik çizginin başladığı noktaya, gözyaşı yolunun hemen altına kadar uygula.
  • Kapatıcıyı göz altına U-şeklinde uygularsan daha az doğal görünür ve fotoğraflarda fark edilebilir.
 5. 5
  Akne ve siyah noktalarına kapatıcı uygula. Akne, siyah nokta, güneş izi, yara veya doğum izlerin varsa onları şimdi kapatman gerekir. Her izin üzerine hafifçe kapatıcı sür ve sonra yumuşak hareketlerle, dışa doğru cildine yedir. Kalıp gibi bir görünümden kaçınmak için kapatıcıyı ince bir tabaka halinde kullan ve eğer gerekirse daha fazla uygula.
  • Aknen varsa kapatıcıyı yedirmek için parmaklarını kullanmaktan kaçın. Parmaklarını kullanmak bakterileri yayarak durumu kötüleştirir ve kapatıcıyı eriterek kapatıcı özelliğini azaltır. Bunun yerine temiz bir makyaj fırçası kullan.
  • Kapatıcıyı daha geniş bir bölgeye uyguluyorsan (örneğin gül hastalığı izlerini kapatmak için), çok ince bir tabaka halinde sür ve köşelerini iyice yedir. Kapatıcıyı ne kadar çok sürersen, gün içinde o kadar görünür hale gelecektir. Kapatıcını gün boyu doğal görünmesi için pudrayla sabitleyebilirsin.
 6. 6
  Kapatıcını sabitle. Tüm siyah noktalar ve göz altı halkaları kapandıktan sonra kapatıcının üzerine bir kat fondöten uygula. Bir taşla iki kuş vurmak için toz veya kompakt pudra fondöten kullan. İstersen krem veya sıvı fondöten de kullanabilirsin ama üzerine ek sabitleme pudrası sürmen gerekir.
  • Fondöteni tüm yüzüne sür. Fondöteni 12 saat boyunca sabitlemek için geniş bir fırçayla sabitleyici şeffaf pudra uygula.
  • Gözlerinin iç köşelerine ve kirpik çizginin altına ulaşmak için bir fırça kullan; yüzünün kapatıcı uyguladığın bölgeleri de dahil her yerini kapladığından emin ol.
  • Gün içinde akmaması için kapatıcı sürdüğün yerlere biraz ekstra pudra uygula.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Geri Kalan Makyajı Uygulamak

 1. 1
  Fondöten sür. Seçtiğin kapatıcıyı uyguladıktan sonra bir sonraki adım fondöten sürmektir. Pürüzsüz bir cilt tonu ve makyajının geri kalanı için boş bir tuval elde etmek için sıvı, krem, toz veya sprey fondöten uygula.
 2. 2
  Bronzlaştırıcı ekle. Yüzünü kapatıcı ve fondötenle kapatmak cilt rengini eşitler ama aynı zamanda gölgeleri ve cildindeki bronz bölgeleri de ortadan kaldırır. Makyajına boyut katmak için elmacık kemiklerine, burnunun iç köşelerine ve yüzünün dış çevresine bronzlaştırıcı uygula.
 3. 3
  Allık sür. Herkesin yanaklarında doğal bir pembelik olmamasına rağmen yüzünde hafif, doğal bir renk olması muhtemeldir. Bu rengi tekrar belirginleştirmek için fondötenin üzerine allık uygula.
  • Allığı uygulamak için gülümse ve allığı bir fırçayla yanaklarının çıkık bölgesine sür. Allığı şakaklarına doğru yedir.
 4. 4
  Aydınlık bölgeler yarat. Yüz makyajına daha fazla derinlik katmak için elmacık kemiklerinin üzerine, kaş kemiklerinin altına ve gözlerinin iç köşelerine krem veya toz aydınlatıcı uygula. Bu yüzünün öne çıkmasını sağlar ve makyajı belirginleştirir.
 5. 5
  Kaşlarını doldur. Yüzüne uyguladığın onca makyajın ardından kaşlarının boyanmış ve biraz solgun görünmesi muhtemeldir. Doğal bir koyuluk yaratmak ve dikkatleri gözlerine ve yüzünün şekline çekmek için kaşlarını doldur.
 6. 6
  Hepsi bu kadar.
  Reklam

İpuçları

 • Kapatıcının cilt tonuna uyduğundan emin ol çünkü çok koyu bir renk seçersen gün içinde turuncu lekeler oluşur ve kapatıcı sürdüğün görünür hale gelir.
 • Birçok büyük mağaza ücretsiz makyaj danışmanlığı verir ve cildine uygun renk seçimi seansları düzenler. Makyajda en iyi sonucu elde etmek için bu hizmeti değerlendir.
 • Göz altında koyu halkalar varsa, daha fazla uyumayı dene.
 • Cilt tonu farklılıkları için kapatıcını dikkatli seç.
 • Yatmadan önce yüzünü yıkayarak makyajı temizle. Makyajın gece yüzünde kalması cildini kurutur, gözeneklerini tıkar ve sivilce ya da diğer cilt sorunları oluşma ihtimalini artırır.[3]
Reklam

Uyarılar

 • Hassas bir cildin varsa hipoalerjenik güzellik ürünleri kullan.
 • Kozmetik kaynaklı sivilce oluşumu ve diğer cilt sorunlarını önlemek için yağsız veya komedojenik olmayan makyaj ürünleri kullan.[4]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luca Buzas
Ortak yazarlar :
Makyaj Sanatçısı ve Gardrop Stilisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Luca Buzas. Luca Buza, Los Angeles’ta makyaj sanatçısı, gardrop stilisti ve yaratıcı koordinatör’dür. Luca çalışmalarını filmlere, ticari reklamlara, TV ve İnternet içeriklerine ve ayrıca hareketsiz obje fotoğraf çekimlerine odaklamıştır. Son 7 yıldır tüm dünyadan önde gelen markalarla çalışmaktadır. Bu makale 17.846 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 17.846 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam