İçinde ne olduğuna bağlı olarak bir zarfı açmak harika, neşelendirici ve hatta düzgün bir şekilde yapmaya değer özel bir deneyim olabilir. Bununla birlikte, açılmaması gereken ancak açılmak için adeta yalvaran bir zarf görürsen kimse fark etmeden içeriye göz atmanın yolları vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Bir Zarfı Buharla Açmak

 1. 1
  Ocağa bir çaydanlık koy. Buhar çaydanlığın ağzından çıkmaya başlayıncaya kadar çaydanlıkta su kaynat. Buhar, açmak istediğin zarfın içindeki yapıştırıcıyı gevşetmek için kullanacağın şeydir. Buhar yönteminin ortalığı biraz dağıtabileceğini ve muhtemelen kağıdı bükebileceğini unutma. Bu nedenle, zarfın taze ve yeni görünmesi zorunluysa bunun yerine yeni bir zarf kullanmak isteyebilirsin.
  • Buhar güçlü, sabit bir şekilde çıkıyorsa dağıtmak için çaydanlığın ağzına bir kaşık yerleştir. Böylece buhar kağıdı kalın bir nemli ısı akımıyla bükemez.
  • Çaydanlığın yoksa küçük bir tencerede suyu buhar çıkarana kadar kaynat.
 2. 2
  Zarf mührünü buhara tut. Buhar sıcaktır, bu nedenle zarfın mührünü buharın altında tutmak için bir maşa veya fırın eldiveni kullanman muhtemelen iyi olur; böylece elin yanmaz. Buhara, yapıştırıcıyı gevşetmesi amacıyla zaman tanımak için zarfı yaklaşık 20 saniye orada tut.[1]
  • Zarfın iş için kullanılan uzun bir zarfsa yapıştırıcının her bir kısmının gevşediğinden emin olmak için zarfın tamamını buhar üzerinde gezdir.
  • Zarfı buharda 20 saniyeden fazla tutma, aksi takdirde kağıt bükülmeye başlar.
 3. 3
  Kapağı kaldırmak için bir zarf açacağı kullan. Zarfı bir masanın üzerine koy ve gevşetmek için kapağın altında dikkatlice bir zarf açacağı gezdir. Zarfın içindekileri çıkarabilmek için kapağı aç. Zarfı, yanlışlıkla yırtmayacağın kadar yavaş ama tutkalın yeniden yapışmaya başlamaması için yeterince hızlı bir şekilde açman iyi olur.
  • Eğer kapak gevşek görünmüyorsa ve kolayca kalkmak yerine hafifçe yırtılmaya başlarsa sonunda parçalananmaması için tekrar buharın altına yerleştir.
 4. 4
  Zarfı kurumaya bırak. Zarfın içindekileri çıkarmayı ve değiştirmeyi bitirdikten sonra tekrar kapatmadan önce zarfın tamamen kurumasını bekle. Kırışmayı önlemek için zarfın üzerine bir yaprak yağlı kâğıt koy ve onunda üstüne ağır bir kitap koy. Zarfı kururken düz bir şekilde bastırmak zarfın yeni görünmesini sağlar.
  • Kırışmasını önlemek için zarfı düz olarak ütüleyebilirsin de. Bunu yapmayı seçersen ütüyü kâğıt üzerinde birkaç saniyeden fazla bırakmamaya dikkat et çünkü dikkatli olmazsan yoğun ısı kağıdın sararmasına veya yanmasına neden olabilir.
 5. 5
  Zarfı yeniden kapat. Yapıştırıcı, buharla temas ettikten sonra yapışkanlığını kaybetmiş olur; bu nedenle zarfı yeniden kapatmak için farklı bir yöntem kullanman gerekir. Zarfı, ilk etapta hiç açılmamış gibi görünecek şekilde yeniden kapatmak için aşağıdaki tekniklerden birini dene:
  • Yapıştırıcı kullan. Yapıştırıcıdaki yapıştırıcı nispeten kuru olduğundan, zarfı oldukça dikkatli bir şekilde kapatmak için kullanabilirsin. Kapağın kenarına yapıştırıcı uygula ve zarfı kapat. Yeni gibi olmuştur.
  • Sıvı bir yapıştırıcı kullan. Yapışkanın yoksa beyaz tutkal, süper yapıştırıcı veya başka bir tür sıvı tutkal kullanılabilir. Zarfın nemle buruşmaması için olabildiğince az kullandığından emin ol.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Açık Bir Zarfı Dondurmak

 1. 1
  Zarfı plastik bir dondurucu poşetine koy. Zarfı buzdan ve nemden korumak çok önemlidir çünkü bunlar zarfın bükülmesine neden olabilir. Bir zarf kırıştığı zaman, üzerinde oynandığı belli olur.
 2. 2
  Zarfı birkaç saat dondurucuya koy. Dondurucudaki çok düşük sıcaklık tutkalın yapışkanlığını kaybetmesine neden olur. İhtiyaç duyduğun kadar dondurucuda saklayabilirsin. En az birkaç saat dondurucuda kaldığından olduğundan emin ol, yoksa zarfı açmaya çalıştığında yapıştırıcı hızlı bir şekilde tutunabilir.[2]
  • Bu yöntemin işe yaraması için buzdolabını değil dondurucuyu kullanmalısın. Buzdolabın tutkalın yapışkanını çözecek kadar soğuk değildir.
  • Dondurucun yoksa zarfı plastik bir torbaya koyup buzlu su dolu bir kaseye daldırmayı dene. Torbadaki bir sızıntı suyun içeri akmasına ve zarfı ve içindekileri mahvetmesine neden olabileceğinden bu oldukça risklidir.
 3. 3
  Zarfı aç. Dondurucuda birkaç saat kaldıktan sonra zarfı parmaklarınla kolayca açabilirsin. Kolayca açılmıyorsa kapağı yavaşça açmak için bir zarf açacağı veya bir bıçak kullan. Kapak hâlâ yerinden oynamıyorsa zarfı bir gece boyunca yine dondurucuda tut ve tekrar dene.[3]
 4. 4
  Zarfı yeniden kapat. Dondurucu yöntemini kullandığında donmuş tutkal yapışkanlığını kaybeder ancak çözüldüğünde tekrar yapışkanlaşır. Zarfı yeniden kapatmak için, zarfın oda sıcaklığına gelmesini için birkaç dakika beklemen, ardından kapağı kapatmak için bastırman yeterlidir. Zarfın artık açıldığına dair hiçbir işaret olmadan kapatılmış olması gerekir.
  • Kapağı tekrar kapatmaya çalıştığında yapışmazsa kapalı tutmak için bir yapıştırıcı kullan.
  • Yapıştırıcın yoksa kapatmak için çok hafif bir beyaz tutkal veya süper yapıştırıcı kullan.
  Reklam

İpuçları

 • Zarfı olabildiğince az tut. Her küçük bükülme, yırtılma ve çukur, zarfın kurcalanmış gibi görünmesine neden olur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Olasılık Nasıl HesaplanırOlasılık Nasıl Hesaplanır?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Açılar Nasıl HesaplanırAçılar Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 12 kişi çalıştı. Bu makale 2.255 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.255 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam