Her yıl yaklaşık 250 bin kişi Kanada’ya taşınıyor. Kanada’ya yasalara uygun olarak taşınmanın çeşitli yolları var ve çoğu insanın durumu bu yolların en azından birine uygun düşecektir. Kanada’ya nasıl taşınacağını detaylarıyla ve aşama aşama anlatan açıklamaları okumaya başla.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Kanada’ya Giriş İzni Almak

 1. 1
  Kanada’ya taşınmaya uygun olup olmadığını kontrol et. Kanada’ya taşınma planlarını uygulamaya geçmeden önce uygunluğunu kontrol etmelisin. Herhangi bir sebepten ötürü göç etme iznin olmayabilir. Bu sebepler şunlar olabilir:
  • insan hakları ya da uluslararası hakların ihlalleri
  • sabıka kaydı
  • sağlık
  • mali sebepler
  • yalan beyan
  • Göç ve Mülteci Koruma Yasası’na (IRPA) göre uygun olmama
  • kabul edilemez bir aile üyesine sahip olmak[1]
 2. 2
  Kanada’da yasal olarak ikamet etmenin farklı yollarını gözden geçir. Kanada’ya giriş izni almak için yasal yollardan ilerlemek önemlidir. Aksi takdirde yasayı çiğnemiş olursun ve sınır dışı edilebilirsin. Kanada’dan oturum izni almak için başvurabileceğin çeşitli yollar mevcut. Bu yollar şunlardır:[2]
  • Nitelikli İşçiler İçin Hızlı Giriş. Nitelikli işçi kategorisi, pek çok kişi tarafından Kanada’da oturum izni almanın en etkili yolu olarak kabul edilir. En az 12 ay boyunca tam zamanlı olarak idari, profesyonel ya da nitelikli ticari iş alanlarında deneyimi olan kişiler, bu kategori altında başvuruda bulunabilirler.[3] Bu kategori üzerinden başvururken yaşın, iş deneyimin, eğitimin ve çalışacağın alan yetkililer tarafından göz önüne alınacaktır.
  • İş Kurma ve Yatırımcı. Bu vize türleri girişimciler, kendi işini kuranlar ya da profesyonel yatırımcılar için uygundur. Yatırımcı kanalıyla başvurmak isteyen yatırımcılar, en az 10 milyon ya da daha fazla Kanada Doları değerinde mal varlığına sahip olmak zorundadır.[4]
  • Eyalet Adaylığı. Eyalet Adaylığı kategorisinde, Kanada’daki belli bir eyalet göç etmen için seni seçerse oturum izni verilir. Bu şekilde oturum izni almak nispeten daha nadir görülür.
  • Aile Sponsorluğu. Aile Sponsorluğu kategorisinde, hâlihazırda Kanada’da yaşayan aile bireyleri, ülkeye göç etmen için sana kefil olmayı kabul edebilirler.
  • Eş Sponsorluğu. Eşin 18 yaş ve üzeri Kanada vatandaşıysa ya da kalıcı oturma izni sahibiyse kalıcı oturma izniyle Kanada’da yaşaman için sana kefil olabilir. Evliliğin gerçek olduğunu ve yalnızca oturma izni almak için yapılmadığını ispatlamak zorunda kalabilirsin.
  • Quebec Eyaleti Seçilmiş Göçmenlik Programı. Quebec Eyaleti Seçilmiş Göçmenlik Programı, Eyalet Adaylığı kategorisindeki oturum iznine benzer ama ondan farklı olarak bu kategoride seni Federal Hükûmet adına eyalet yönetimi seçer. Bu kategori; Quebec VIP Yatırımcı Vize Programı’nı, geçici işçileri, aileleri ve yalnızca Quebec’e taşınmak isteyen göçmenleri kapsayacak şekilde öğrenciler ve iş insanları için tasarlanmıştır.
  • Uluslararası Evlat Edinme. Uluslararası Evlat Edinme kategorisinde, hâlihazırda Kanada vatandaşı olup başka bir ülkeden bebek ya da çocuk evlat edinen kişiler, bebeğin/çocuğun Kanada’daki oturum hakkını güvence altına alabilirler.
  • Sığınmacılar. Güvenlik nedenlerinden dolayı vatandaşı olduğu ülkeden kaçan kişiler, sığınmacı başvurusunu tamamlayıp oturum izni için başvurabilir. Başvuru ve Kanada’ya taşınma masraflarına katkıda bulunmak için sponsorluk imkânı da mevcuttur.[5]
  • Yatılı Bakıcı. Kanada’da ikamet eden ya da Kanada vatandaşı olan birine bakma amacıyla Kanada’ya geliyorsan Yatılı Bakıcı vizesi için başvuruda bulunabilirsin.
  • Serbest Çalışan. Kendi işini yapıyorsan serbest çalışan biri olarak vize başvurusunda bulunabilirsin. Yıllık en az 40.000 Kanada Doları gelirin olduğunu ve Kanada’ya geldiğinde aynı miktarı kazanmaya devam edeceğini ispatlaman gerekebileceğini unutma.[6]
 3. 3
  Uygun başvuruyu tamamla. Vizene başvurmak için durumuna en çok uyan başvuruyu seç. Mesela serbest meslek sahibiysen ve Kanada’ya taşınmayı planlıyorsan yatılı bakıcı olarak birine bakmak için Kanada’ya taşınmayı planlayan birininkinden farklı bir başvuru formu doldurman gerekecektir.
  • Nitelikli işçi statüsündeysen ve Kanada’ya taşınma sürecini hızlandırmak istiyorsan internet üzerinden bir Hızlı Giriş profili oluşturabilirsin. Bu profilde kişisel bilgilerin, dil becerilerinin bilgisi ve kimlik bilgilerin yer alır. Hızlı Giriş profilini oluşturduktan sonra (bir iş teklifi almadıysan) Kanada Hükûmeti’nin İş Bankası’na kayıt olman gerekecek.[7]
  • Serbest Çalışan vizesi, İş Kurma vizesi, Quebec Eyaleti Seçilmiş Nitelikli İşçi vizesi, Aile Sponsorluğu vizesi ya da Eyalet Adaylığı vizesi için başvuruyorsan başvurunu postayla göndermen gerekecek.[8]
 4. 4
  Başvuru ücretini öde. Özellikle eş ya da bakmakla yükümlü olunan diğer kişiler için de giriş talep edeceksen başvuru ücretleri oldukça yüksek olabilir. Mesela Hızlı Giriş başvurusu için kişi başı başvuru ücreti 550 Kanada Dolarıdır. Ancak beraberinde eş ve çocuk da getiriyorsan toplam başvuru ücreti 1.250 Kanada Doları olacaktır.
  • Başvuru ücretinin tamamını ödediğinden emin ol; aksi takdirde başvurun işleme alınmayabilir.
 5. 5
  Vizenin ulaşmasını bekle. Başvuruna bir cevap alana kadar belli bir süre geçebileceğini unutma. Hızlı Giriş formunu kullanarak başvuru yapsan bile cevap almak için altı aya kadar beklemen gerekebilir.[9] Bu yüzden Kanada’ya taşınmak istediğinden emin olur olmaz başvurmaya dikkat et. Gitmeyi düşündüğün tarihten bir ay ya da bir hafta öncesine kadar bekleme; bir an önce başvurunu yap.
  • Başvurun reddedilirse tekrar başvurman gerekecek ve bunu da yalnızca durumunda kayda değer bir değişim olursa yapmalısın. Karara itiraz edemezsin.[10]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Geçiş Sürecini Tamamlamak

 1. 1
  Taşınmadan önce önemli belgeleri topla. Taşınma sürecinde Kanada’ya giriş izni almak için bazı resmi belgelere sahip olman gerekecek. İhtiyacın olacak belgeler şunlardır:
  • Seninle birlikte seyahat eden her bir aile üyesi için Kanada göçmen vizesi ve kalıcı ikamet izni
  • Seninle birlikte seyahat eden her bir aile üyesi için geçerli bir pasaport ya da başka bir seyahat belgesi
  • Beraberinde getirdiğin tüm kişisel eşyaların ya da ev eşyalarının detaylı listesinin iki (2) adet kopyası
  • Sonradan ulaşacak olan tüm eşyaların parasal değerlerini de içeren listesinin iki (2) adet kopyası
 2. 2
  Yaşamayı planladığın bölgedeki uygun evleri ve daireleri önceden belirle. Kanada’ya taşınmadan önce yaşayacağın yeri ayarlaman gerekecek. Yaşamak için gelir seviyene uygun bir yer bul. Kanada’ya taşınma sürecinle ilişkili olarak başka pek çok masrafın olacağını da unutma. Bu yüzden her ay kiranı ödedikten sonra elinde fazladan para kalacağından emin olman gerekecek.
  • Mümkünse taşınmadan bir ya da iki ay önce gezmeye git ki durumuna uyan olası evlere bakabilesin.
  • Ayrılmadan önce kalıcı olarak yaşayabileceğin bir yer bulamazsan öylesini bulana kadar bir otelde kalmayı düşünebilirsin.[11]
 3. 3
  Özel sağlık sigortası yaptır. Kanada, oturum izni olanlara ve vatandaşlarına ücretsiz sağlık sigortası sunuyor olsa da Kanada’ya gelişinden hemen sonraki üç aylık süreç için sigorta teminatını sağlama almak amacıyla özel sağlık sigortası yaptırman gerekecek. Yaşadığın eyalete bağlı olarak tedarikçiler farklılık gösterecektir.
  • Kanada’ya gelen bir sığınmacıysan Geçici Federal Sağlık Programı (IFHP) ile koruma altına alınabilirsin ve böylece özel sağlık sigortası yaptırmana da gerek kalmaz. Bu programın kapsamı dışında kalan herkes, devletin verdiği sağlık sigortası kartını alana kadar özel sağlık sigortası yaptırmak zorunda olacaktır.[12]
 4. 4
  Dil becerilerini geliştir. İyi iletişim becerileri, yeni ülkene uyum sağlamana yardımcı olacaktır. İngilizce ya da Fransızca ana dilin değilse zamanının ve enerjinin bir kısmını dil becerilerini geliştirmeye harcaman gerekecek. Dile hâkim olmanı sağlaması için hafta sonları ya da akşamları gidebileceğin bir kurs bulmaya çalış.
  • Bazı eyaletlerde Fransızca İngilizce’den daha önde gelir. Taşınacağın eyaletteki çoğunluğun hangi dili konuştuğunu öğren.
  • Kanada’nın iki resmî dilini de (İngilizce ve Fransızca) konuşuyorsan başka bir dil daha öğrenmeyi düşünebilirsin.[13]
 5. 5
  Henüz işin yoksa bir iş bul. Önceden bir iş anlaşması yapmadan Kanada’ya giriş yaptıysan taşındıktan sonra zamanının ve enerjinin büyük bir kısmını iş bulmaya adaman gerekecek. Kanada Hükûmeti’nin İş Bankası’na kayıt yaptırmayı unutma ve yeni ilanlar için orayı sık sık kontrol et.
  • Kanada’da işe girme konusunda yeni göçmenler bazı engellerle karşılaşmaktadır. Referansların geçerli olmayabilir, dil becerilerin yeterli olmayabilir ya da Kanada’da iş tecrüben olması istenebilir.[14]
  • Sosyal Sigorta Numarası, Kanada Hizmet Merkezi’nden temin edilebilir. Giderken önemli belgelerini yanına almayı unutma. Geçici oturma izni olanlar bile bu numarayı alabilir.
 6. 6
  Kanada vatandaşlığı almak için başvur. Kanada’da kalıp Kanada vatandaşı olmanın getirdiği haklardan yararlanmak istiyor olabilirsin ki bir sonraki adım her zaman budur. Taşınmayı istemenin ilk nedeni de buydu zaten, değil mi?
  • Kanada’da üç yıl yaşadıktan sonra bu ülkenin resmî bir vatandaşı olmak için başvurabilirsin. Ülkede üç yıl yaşama şartına ek olarak en az 18 yaşında olman, İngilizce ya da Fransızca konuşabilmen, Kanada’nın sosyal protokolleriyle uyumlu olman ve Kanada devlet yönetimi ve siyaseti ile ilgili bilgini ölçen sınavı geçmen gerekmektedir.
  • Bu yükümlülükleri yerine getirdiğin takdirde resmî Kanada vatandaşlığını almaya hak kazanacaksın. Kanada vatandaşlığına hak kazandığını gösteren sertifikayı alacağın vatandaşlık törenine katılman için davet edileceksin.
  Reklam

İpuçları

 • Yeni bir ülkeye taşınmanın bazı olumsuz tarafları ve ödün vermeyi gerektiren sonuçları olabileceğini unutma. Mesela ücretsiz sağlık hizmeti almak ve geçim masraflarının daha az olması gibi olumlu tarafları olsa da yeni bir kültüre uyum sağlaman ve yeni bir sosyal çevre edinmen gerekecek. Karar vermeden önce Kanada’ya taşınmanın artılarını ve eksilerini tartmayı unutma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Valiz Kilidi Nasıl SıfırlanırValiz Kilidi Nasıl Sıfırlanır?
Dubai'de Nasıl GiyinilirDubai'de Nasıl Giyinilir?
Kırışıklıklar Ütüsüz Nasıl Giderilir?
Enlem ve Boylam Nasıl YazılırEnlem ve Boylam Nasıl Yazılır?
Nasıl Norveç Vatandaşı OlunurNasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Ateş Nasıl YakılırAteş Nasıl Yakılır?
Yankesicilik Nasıl ÖnlenirYankesicilik Nasıl Önlenir?
Çanta veya Valiz Verimli Şekilde Nasıl YerleştirilirÇanta veya Valiz Verimli Şekilde Nasıl Yerleştirilir?
İtalyancada Teşekkür Ederim Nasıl Söylenirİtalyancada Teşekkür Ederim Nasıl Söylenir?
Tek Başına Uzun Mesafe Araba Yolculuğu Nasıl YapılırTek Başına Uzun Mesafe Araba Yolculuğu Nasıl Yapılır?
Yeni Bir Ülkede Sıfırdan BaşlaYeni Bir Ülkede Yeni Bir Hayata Nasıl Başlanır
Bir Avrupalı Gibi Nasıl YaşanırBir Avrupalı Gibi Nasıl Yaşanır?
Kuzey Kutbuna Nasıl GidilirKuzey Kutbuna Nasıl Gidilir?
Nasıl Tur Rehberi OlunurNasıl Tur Rehberi Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Timothy Morson
Ortak yazarlar :
Kanada Göçmenlik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Timothy Morson. Timothy Morson, Kanada göçmenlik uzmanıdır ve eski bir Kanadalı diplomattır. 30 yılı aşkın tecrübesiyle Timothy; Kanada göçmenlik programları, göçmenlik yönetimi, işveren uygunluğu ve uluslararası hareketlilik konularında uzmanlaşmıştır. Concordia Üniversitesi'nden Siyaset Bilimi alanında lisans ve Western Üniversitesi'nden Gazetecilik alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Timothy, Immigration Consultants of Canada Regulatory Council (ICCRC -Kanada Düzenleme Konseyi Göçmenlik Danışmanları) ve Immigration Quebec tarafından akreditedir ve Order of Chartered Administrators of Quebec (Adm.A) üyesidir. Dünyanın dört bir yanındaki insanların ve şirketlerin göçmenlik konusundaki hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için çalışmaktadır. Bu makale 13.289 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Seyahat
Bu sayfaya 13.289 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam