Çarşaflarda kan lekesi bulmak gayet sıradan bir şeydir ve bunun için cinayet işlenmiş olması falan da gerekmiyor. Burnun kanarsa, beklemediğin zamanda âdet görürsen, bir böcek ısırığını uykunda kaşırsan ya da pedden veya sargıdan kan sızarsa çarşaf lekelenebilir. Fakat bu, yatak örtülerini atman gerektiği anlamına gelmez. En iyisi taze kan lekesini gördüğün anda çıkarmaya çalışmak, ama kurumuş kan da çıkarılabilir. Bu wikiHow makalesi, iki tür kan lekesinden de nasıl kurtulacağını sana gösterecek.

Yöntem 1 / 3:
Taze Kanı Çıkarmak

 1. 1
  Mümkün olduğunca çabuk, soğuk su kullanarak çarşafı tersinden ıslat ve durula. Çarşafı önce yataktan çıkar, sonra soğuk suyla durula. Sakın sıcak su kullanma çünkü bu lekeyi sabitler. Bu adımın ardından, aşağıda listelenmiş leke çıkarma uygulamalarının herhangi birini deneyebilirsin.
 2. 2
  Büyük lekeleri hidrojen peroksitle çıkar.[1] Hidrojen peroksidi doğrudan kan lekesinin üstüne dök. 20 ila 25 dakika bekle, sonra bir kâğıt havluyla hafifçe vurarak kalıntıları temizle. Evde hidrojen peroksit yoksa yerine soda da kullanabilirsin.
  • Başın sıkıştıysa beyaz sirke de işe yarar.[2]
  • Işık, hidrojen peroksidi suya dönüştürebilir. Eğer oda çok aydınlıksa ıslattığın bölgenin üstünü streç filmle kapat, sonra da üstüne koyu renkli bir havlu ört. Havlu bu bölgeyi ışıktan koruyacak ve streç film de havlunun hidrojen peroksidi emmesini önleyecektir.
 3. 3
  Amonyaklı bir cam temizleyici kullan. Cam temizleyiciyi lekenin üstüne sık. 15 dakika bekle, sonra tersinden soğuk suyla ıslatarak durula.[3]
 4. 4
  Yoğun lekeler için, seyreltilmiş amonyak kullan. Bir sprey şişesine 1 çorba kaşığı amonyak ve 1 su bardağı (240 mililitre) soğuk su doldur. Şişenin ağzını kapat, sonra karıştırmak için çalkala. Karışımı lekenin üstüne püskürtüp 30 ila 60 dakika bekle. Kalıntıları temiz bir bezle hafifçe bastırarak al, sonra çarşafı soğuk suyla yıka.[4]
  • Renkli çarşaflarda dikkatli ol. Amonyak, renkli kumaşları soldurabilir ya da onlarda beyaz leke bırakabilir.
 5. 5
  Karbonat macunu yap ve kullan. Bir ölçü karbonatı iki ölçü suyla karıştırarak bir macun yap. Lekeyi suyla hafifçe nemlendir, sonra macunu lekeye ovalayarak sür. Kumaşı tercihen güneşte kurut. Kalıntıları fırçala, sonra çarşafı soğuk suyla yıka.[5]
  • Pudra, mısır unu ya da mısır nişastası da işe yarar.[6] [7]
 6. 6
  Yıkama öncesinde tuz ve bulaşık deterjanı kullanmayı dene. 2 çorba kaşığı tuzu 1 çorba kaşığı bulaşık deterjanıyla karıştır.[8] Lekeyi önce soğuk suyla ıslat, sonra deterjan karışımını iyice sür. 15 ila 30 dakika bekle, sonra soğuk suyla lekeyi durula.[9]
  • Bulaşık deterjanı yerine şampuan da kullanabilirsin.
 7. 7
  Karbonat, hidrojen peroksit ve suyu karıştırarak kendi leke çıkarıcını yapabilirsin. Bir sprey şişesine 1 ölçek karbonat, 1 ölçek hidrojen peroksit ve ½ ölçek soğuk su koy. Şişenin ağzını kapat, çalkalayarak karıştır. Karışımı lekeye püskürt, 5 dakika bekle, ardından suyla durula. Bu işlemi iki kez daha tekrarla, sonra çarşafı soğuk suda yıka.[10]
  • Bu yöntem en iyi polyester-pamuk karışımı kumaşta işe yarar.
 8. 8
  Herhangi bir leke sökme yönteminden sonra çarşaflarını soğuk suda yıka. Soğuk su, hafif bir deterjan ve her zamanki yıkama ayarını kullan. Yıkama biter bitmez ıslak çarşafları makineden çıkar. Sakın kurutucuya koyma. Onun yerine, güneşte ya da asarak kurut.
  • Kan lekeleri ilk yıkamada çıkmazsa leke sökme yöntemlerini tekrar uygula. Kan görünmez hâle gelene kadar bu yöntemleri uygulaman ve çarşafı tekrar yıkaman gerekiyor. Kan lekesi çıktıktan sonra çarşafları her zaman yaptığın gibi kurutabilirsin.
  • Beyaz çarşaflarda çamaşır suyu kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Kurumuş Kanı Temizlemek

 1. 1
  Yatak örtüsünü çıkar, lekeyi birkaç saat ya da gece boyu soğuk suya bastır. Soğuk su, kurumuş kanın gevşemesine yardımcı olacaktır. Çarşafları çamaşır makinesinde de yıkayabilirsin. Soğuk su ve hafif bir deterjan kullan. Bu, lekeyi sökmese de gevşemesine yardımcı olacaktır. Bu adımın ardından, aşağıda listelenmiş leke çıkarma yöntemlerinden herhangi birini kullanabilirsin.
  • Unutma ki leke sabitlenmiş olabilir, özellikle de çarşafı kurutucuda kuruttuysan. Sıcaklık lekeyi sabitler, yani lekeli çarşafları kurutucuya attıysan kan pişerek kumaşın içine işlemiş olabilir.
 2. 2
  Beyaz sirke kullan. Küçük lekeler için, bir kâseyi önce sirkeyle doldur, sonra lekeli yeri kâseye batır. Daha büyük lekeler içinse, önce lekenin altına havlu ya da bez koy, sonra üstüne sirke dök. 30 dakika bekle (hem büyük hem de küçük lekelerde) ve ardından çarşafı soğuk su kullanarak normal şekilde yıka.
 3. 3
  Et yumuşatıcı ve su karışımından bir macun yap. 1 çorba kaşığı et yumuşatıcı tozla 2 tatlı kaşığı soğuk suyu karıştırarak bir macun elde et. Macunu kumaşa iyice yedirerek lekenin üstüne yay. 30 ila 60 dakika bekle, sonra macunu fırçala. Çarşafları da soğuk suda yıka.[11]
 4. 4
  Hafif lekelerde çamaşır deterjanı kullan. Küçük bir bardakta 1 ölçek çamaşır deterjanına 5 ölçek su ekle. İyice karıştır, sonra çözeltiyi lekeye uygula. Yumuşak uçlu bir fırçayla vurarak bölgeye yedir, sonra 10 ila 15 dakika bekle. Nemli bir süngerle ya da havluyla bastırarak lekeyi sil, sonra beyaz bir havluyla hafifçe vurarak kurula.[12]
 5. 5
  İnatçı lekelerde hidrojen peroksit kullan. Lekenin üstüne biraz hidrojen peroksit dök, sonra yumuşak uçlu bir fırçayla hafifçe vurarak yedir. 5 ila 10 dakika bekle, sonra nemli bir bezle ya da süngerle lekeyi kurula. Şimdi de kuru ve temiz bir havluyla lekeyi yine hafifçe vurarak temizle.[13]
  • Işık, hidrojen peroksidi suya dönüştürür. Oda çok aydınlıksa lekeyi streç filmle sar, sonra üstünü havluyla ört.
  • Renkli çarşaflarda önce deneme yap. Hidrojen peroksit renkli kumaşları soldurabilir ya da beyaz leke bırakabilir.
  • Son çare olarak seyreltilmemiş amonyak kullan. Renkli çarşaflarda bunu kullanmaktan sakın.[14]
 6. 6
  Aşırı inatçı lekeleri boraks ve su karışımına bastır, birkaç saat ya da bir gece beklet. Bastıracağın çözeltiyi hazırlamak için boraks kutusundaki talimatlara uy. Lekeyi birkaç saat ya da bir gece çözeltiye bastır. Ertesi gün suyla durula, sonra asarak kurut. [15]
 7. 7
  Hangi leke çıkarma yöntemini kullanırsan kullan, ardından çarşafları yıka. Soğuk su, hafif bir deterjan ve her zamanki yıkama ayarını kullan. Yıkama biter bitmez ıslak çarşafı makineden çıkar. Sakın kurutucu kullanma. Onun yerine, çarşafları güneşte ya da asarak kurut.
  • Kan lekeleri hemen çıkmayabilir. Çıkmazsa leke çıkarma işlemini tekrarla.
  • Beyaz çarşaflarda çamaşır suyu kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Yatağı ve Yatak Örtüsünü Temizlemek

 1. 1
  Yatak koruyucuyu ve yatağı da unutma. Eğer çarşafın lekelendiyse altındaki yatak koruyucuya ve yatağa da bakman iyi olur. Muhtemelen onlar da lekelenmiştir ve leke çıkarma çözümlerini onlara da uygulaman gerekir.
 2. 2
  Yatak koruyuculardaki lekeleri önce soğuk suyla ıslat. Leke tazeyse kanı çıkarmak için tek gereken biraz soğuk su olabilir. Eğer leke kurumuşsa iyice ıslatmak (birkaç saat ya da gece boyu) lekeyi gevşetecek ve çıkmasını kolaylaştıracaktır.
  • Leke, yatağın kendisindeyse üstüne azıcık su püskürt. Sakın lekeyi fazla ıslatma.
 3. 3
  Mısır nişastası, hidrojen peroksit ve tuz karışımından bir macun yap. ½ su bardağı (65 gram) mısır nişastasını, ¼ su bardağı (60 mililitre) hidrojen peroksidi ve 1 çorba kaşığı tuzu karıştır. Macunu lekenin üstüne yay, kurumasına izin ver, sonra fırçala. Eğer gerekiyorsa yöntemi tekrarla.[16]
 4. 4
  Yataklardaki lekeleri beyaz sirkeyle ya da hidrojen peroksitle çıkar. Beyaz sirkeyi ya da hidrojen peroksidi lekenin üstüne doğrudan dökme. Onun yerine, temiz bir bezi öncelikle beyaz sirkeyle ya da hidrojen peroksitle ıslat. Sıkarak sıvının fazlasını akıt, sonra lekeye hafifçe bastırarak temizle. Eğer bez kandan kirlenirse bezin temiz bir kısmını kullan. Bu sayede, lekeyi tekrar yatağa bulaştırmamış olursun.
 5. 5
  Çarşaflarda kullandığın leke çıkarma yöntemlerini, yorganlarda ve yatak koruyucularda da uygulayabilirsin. Leke çıkınca yatak koruyucuyu ya da yorganı çamaşır makinesine ayrı ayrı koy, soğuk su ve hafif bir deterjanla yıka. Eğer mümkünse çift durulama programını seç.[17]
  • Yorganın tekrar kabarması için, kurutucuya bir tenis topu ya da kurutucu topu atabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Renkli çarşafların önce görünmeyen bir yerinde, mesela dikiş yerinde ya da kenarında deneme yap. Bu, kullandığın yöntemin kumaşı soldurmayacağını ya da beyazlatmayacağını garantiler.
 • Piyasada kan dâhil zorlu lekeleri çıkarabilen bazı ürünler bulunuyor. Amonyak içeren bir ürün bul; bu, kanı çıkarmaya yardımcı olacaktır.
 • Ticari bir leke spreyi ya da çubuğu kullanmadan önce, lekeli bölgeye limon suyu püskürt. Birkaç dakika beklettikten sonra suyla yıka.
 • Leke çok küçükse tükürüğünle çıkarmayı dene. Lekenin üstüne tükür, sonra temiz bir bezle bastırarak kurula.[18]
 • Yatağın lekelenmesini önlemek için yatak koruyucu ya da yatak pedi kullan.
 • Enzim bazlı temizleyicileri dene ama ipekten ya da yünden yapılmış örtülerde bunu kullanmaktan kaçın.[19]
 • Hafif kan lekeleri için bir leke sökücü çubuk kullan, sonra lekeye birkaç saat (hatta birkaç gün dokunma), sonra ıslak bir elbeziyle ovala.
 • Eğer kurumuş taze kan gördüysen bir plastik şişeye su, sabun, banyo köpüğü, duş jeli ve şampuan dök, sonra iyice çalkalayarak karıştır. Karışımı lekenin üstüne dök ve yine bu karışıma batırılmış bir ıslak mendille ovala.

Reklam

Uyarılar

 • Lekeli çarşafları sakın kurutucuya koyma çünkü sıcaklık lekeyi sabitleyecektir. Kurutmadan önce çarşaflardaki lekenin çıktığından emin ol.
 • Asla sıcak su kullanma. Bu, lekeyi sabitler.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Aloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?

wikiHow

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

wikiHow

Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?

wikiHow

Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?

wikiHow

Aloe Vera Yaprağı Kullanılarak Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Ananas Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Yalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?

wikiHow

Camdaki Çizikler Nasıl Giderilir?

wikiHow

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?

wikiHow

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?

wikiHow

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 38.483 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 38.483 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam