Kahve makineleri milyonlarca insanın rutininin bir parçasıdır. Sadece ABD’de milyonlarca insan her gün kahve içiyor. Daha önce hiç kahve makinesi kullanmadıysan kahve demleme süreci sana kolay gelmeyebilir. Bu basit adımları izleyerek en sevdiğin kahve harmanından lezzetli bir fincan yapabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Temel Yöntemle Kahve Yapmak

 1. 1
  Düzgünce saklanmış, taze öğütülmüş çekirdekler kullan.[1] Daha taze, daha lezzetli bir kahve için, öğütülmüş kahve almak yerine taze kahve çekirdeği satın alıp kendin öğütmelisin. Kahvenin lezzeti, kahve çekirdeği hücrelerindeki hassas aroma bileşiklerinden gelir. Öğütüldüğü zaman kahve çekirdeğinin iç kısmı havaya maruz kalır ve zaman içinde etkileşime girerek kahvenin, özelliklerinden bazılarını yitirmesine neden olur.[2]
  • Kahve çekirdeklerini mutlaka hava geçirmez bir kapta sakla.[3] Kahvenin koku emme özelliği vardır. Bu yüzden de buzdolabında karbonat yerine kullanılır. Ne yazık ki bu, hava geçirmez bir kapta saklamazsan kahvenin başka kokuları da çekebileceği anlamına geliyor.
  • Kahve meraklıları kahve çekirdeklerinin düşük sıcaklıklarda saklanıp saklanmaması konusunda görüş ayrılığı yaşıyor. Bazıları kahve çekirdeklerinin, bir hafta içinde kullanılacaksa buzdolabında tutulması ve birkaç hafta boyunca kullanılmayacak çekirdeklerin derin dondurucuda saklanmasını öneriyor. Bazıları da çekirdekleri sadece serin ve karanlık bir yerde saklamayı tercih ediyor.[4]
 2. 2
  Filtre sepetine bir kahve filtresi koy.[5] Hem doğal hem de beyazlatılmış filtreleri kullanabilirsin ama her markaya uygun filtrelerden kaçın. Ucuz ve standart filtreler iyi sonuçlar sunmayacak kadar güvenilmezdir..
  • Birçok kahve makinesi kendi ağ süzgeciyle gelir. Eğer varsa bu, genelde en kolay ve en çevre dostu seçenektir. Kâğıt filtre yerine kahve üreticisinin kendi özel filtresini tercih et.
 3. 3
  Kahveyi ölç. Ne kadar çok kahve yapmak istiyorsan filtreye o kadar çok koyman gerekecektir. Kahve makinenin ve yaptığın kahvenin türüne bağlı olarak, kahve-su oranı değişebilir. Standart bir oran, demlemeyi düşündüğün her 180 ml için 2 çorba kaşığı kahve kullanmaktır (ya da tam bir kahve öğütücü kapağı). Kahve ve su oranına karar verirken kahve makinenin kullanım kılavuzuna bakman tavsiye edilir.[6]
  • Özel kahve harmanlarının özel kahve/su oranları olabilir. Birçok kahvenin ambalajında talimatlar bulunur.
  • Mutlaka bir çorba kaşığı kullan. Birçok kahve makinesinin yanında ölçü kaşığı gelir. Kaç kaşık gerektiğini öğrenmek için kullanım kılavuzunu oku.
 4. 4
  Kahveni demleyecek kadar su ölç. Ölçmek için kahve demliğinin ya da kahve makinesinin yan tarafındaki ölçü çizgilerini kullan. Suyu kahve demliğiyle kahve makinesine dök. Genelde filtrenin arkasında ya da üstünde, su tankı denen açık bir bölüm bulunur.
  • İlk defa kahve makinesi kullananlar genelde suyu doğrudan filtre sepetine dökme hatasında bulunur. Bunu yapma. Suyu, demleme öncesinde olması gereken bölmeye dök. Suyu doldurduktan sonra kahve demliğini tekrar ısıtıcı plakanın üstüne koy.
 5. 5
  Kahve makinesinin fişini prize tak ve makineyi çalıştır. Bazı makineler kahveyi otomatikman demlemeye başlarken bazılarının zaman ayarı vardır.
 6. 6
  Fincanına koymadan önce kahvenin tamamen demlenmesini bekle. Bazı kahve makinelerinin, demlenme sürecini duraklatan ve demlenme bitmeden bir fincan kahve almana izin veren bir "duraklatma" seçeneği vardır.
 7. 7
  Eğer kâğıt filtre kullandıysan demleme sonrası çöpe at. Eğer kahve tanelerini daha sonra alırsan demlenme sürecinin geç aşamalarında açığa çıkan tatlar yüzünden kahven acı olacaktır.
  • Eğer ağ filtre kullandıysan kahve telvesini çöpe dökmen (ya da geri dönüştürmen) ve filtreyi yıkaman yeterlidir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kahveden En İyi Biçimde Yararlanmak

 1. 1
  Kahve makineni temizle. Bol miktarda sıcak su kullanan her ekipman gibi kahve makinesinde de zaman içinde mineral çökeltisi birikir. Bunlar kahveye kötü ve ekşi bir tat verebilir. En lezzetli kahve için kahve makinenin düzenli aralıklarla temizle.
  • Eğer kahve makinen kullanımda değilken de fark edilebilir bir koku ya da gözle görülür tortu oluyorsa ya da en son ne zaman temizlediğini hatırlayamıyorsan muhtemelen makineyi temizleme zamanın gelmiştir.
 2. 2
  Demleme yöntemine uygun çekilmiş kahve kullan. Farklı kahve demleme yöntemleri, en iyi lezzet için daha ince ya da kalın çekilmiş kahve gerektirebilir. Öğütülmüş çekirdeklerdeki aroma bileşikleri suda çözündüğü için, kahvenin çekilme yöntemini (ve böylece suya temas eden yüzey alanını) genişletmek aromayı etkileyebilir. Genelde bir demleme yöntemi suyla kahvenin ne kadar uzun süre temasta olmasını gerektirirse kahve o kadar kalın çekilmelidir.
  • Yukarıdaki ilk kısımda tarif edilen normal "damlamalı" kahve makineleri için orta büyüklükte çekilmiş kahve (çoğu hazır çekilmiş kahvede olduğu gibi) genelde iyidir. Eğer daha farklı demleme yöntemlerini, mesela Fransız presini ya da Aeropress’i kullanacaksan şunun gibi bir kahve çekim şemasına başvurman iyi olur: http://www.coffeeconfidential.org/grinding/ground-coffee/ .
 3. 3
  Malzemeler için doğru sıcaklıkları kullan. Demleme süreci için suyun sıcaklığı kaynama noktasının hemen altında, 91-95 °C civarında olmalıdır.[7] Daha soğuk su, kahve çekirdeklerinden yeterince aromayı serbest bırakamayacak, daha sıcak suysa kahveyi haşlayarak tadını değiştirecektir.[8]
  • Eğer kahven için kendi suyunu kaynatıyorsan suyu önce kaynat, sonra ısı kaynağının üstünden alıp bir dakika kadar beklettikten sonra kahve taneciklerinin üstüne dök.
  • Çekilmiş kahveyi buzdolabında saklıyorsan çoğu demleme yöntemi çekirdeklerin soğuk olmasından etkilenmeyecektir. Ama espresso yapıyorsan demlemeden önce çekirdeklerin oda sıcaklığına gelmesine izin vermelisin.[9] Espresso demlerken az miktarda kahve nispeten kısa süreliğine suya temas ettiğinden, çekirdeklerin soğuk olması aroma çıkarma işlemini olumsuz etkileyebilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Sorun Gidermek

 1. 1
  Sorunu tanımla. Tüm elektrikli aletler gibi kahve makineleri de düzenli kullanıldığında arıza çıkarabilir. Aşağıda kahve makinelerinin en yaygın sorunlarından birkaçını ve bunları çözmek için gereken önerileri bulabilirsin. Sorun gidermeye kalkışmadan önce kahve makinesinin prizden çekilmiş ve su tankının boş olduğundan emin ol.
 2. 2
  "Kahvemin tadı bir acayip." İkinci Kısım’da tartışıldığı üzere, sıcak su, kahve makinesinde birikmesine izin verirsen kahvenin tadını etkileyebilecek olan mineral birikimleri bırakabilir. Kahve makineni düzenli kullanıyorsan ayda bir kez (iç bileşenleri dâhil) temizlemen önerilir.
  • Kahveyi saklarken / kullanırken olabilecek hataları da hesaba kat. Kahvenin açıkta kalmadığından ya da kirletecek içeriklerle temas etmediğinden emin ol. Kahve, diğer kaynakların kokularını ve aromalarını emmede çok iyidir.
 3. 3
  "Kahve makinesinin içinden su gelmiyor." Eğer kahve makinenden çok az su akıyorsa (ya da hiç akmıyorsa) makinenin borularından biri tıkanmış olabilir. Özellikle alüminyum ısıtma borusu tıkanmaya çok meyillidir.[10] Makineyi kahve ya da filtre koymadan, su tankına sirke doldurarak çalıştır. Tıkanıklık açılana kadar bunu tekrarla, açılınca da makineyi suyla iki kez çalıştırıp sirkeyi durula.
 4. 4
  "Kahve makinem çok az / çok fazla kahve demliyor." Birçok modern kahve makinesinde, kahvesini yolda içenlerin kahveyi doğrudan bir fincana ya da termosa demlemesini sağlamak için, demleme miktarı ayarı vardır. Kahve makinenin ayarlarının düzgün yapıldığından ve demlemeden önce rezervuarda doğru miktarda su olduğundan emin ol. Demlenecek kahve miktarını değiştirmek için makinenin kullanım kılavuzuna başvurman gerekebilir.
 5. 5
  "Kahvem buz gibi." Bu, büyük olasılıkla kahve makinesinin iç bağlantılarından ya da ısıtma elemanından kaynaklanır. Yedek parça bulmanın zor olabildiğini ve onarım sürecinde tehlikeli olabilecek elektrik kablolarıyla uğraşman gerektiğini düşünürsen bu durumda en iyisi kahve makinesini toptan değiştirmek olacaktır.
  • Yine de kahve makinenin bir elektrik sorununu tamir etmeye kalkışacaksan daha fazla devam etmeden önce makineyi kapatıp prizden çıkardığından emin ol.[11] İnternet’te yapacağın küçük bir aramayla birçok yaygın elektrik probleminin çözümü için Kendin Yap kılavuzlarına ulaşabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Kahven istediğinden daha acı oluyorsa kahve taneciklerinin üstüne 2, 3 tutam tuz at. Bu, demleme süreci sırasında orta çıkan acılığı (özellikle de kahve kalitesizse) ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Birkaç kırık yumurta kabuğu parçası da kahvenin aromasını dengeler (bu uygulama ABD Donanması’nda yapılmaktadır).
 • Kullandıktan sonra mutlaka kahve paketinin ağzını kapat. Yoksa oksijene maruz kaldığı için kahven bayatlayacaktır.
 • Demleme öncesi, kahve parçacıklarının üstüne toz tarçın dökmek de demli kahvenin acılığını alabilir. Ama dikkatli ol; damlamalı kahve makinelerinde bir çorba kaşığından fazla toz baharat kullanmak makinenin tıkanmasına ve kahvenin, makinenin filtre kısmına dolmasına neden olabilir.
 • Yukarıda tarif edilen standart yöntem çok az farkla birçok kahve makinesine uygulanabilse de bazı kahve makineleri standart yöntemlerden saptığı için ek talimatlar gerektirecek bazı kahve demleme süreçleri kullanır.
 • Kahvenin telvesini yeniden kullanmayı düşün. Kahve telvesi buzdolaplarında koku giderici ya da tencere yıkarken aşındırıcı olarak kullanılabilir. Kahve telvesi fosfor ve azot içerdiğinden bazı bitkiler için harika bir gübre olur.[12]
Reklam

Uyarılar

 • Demlemeyi bitirince kahve makinesini kapatmayı sakın unutma. Ender olsa da elektrik kontağından yangın çıkabilir, özellikle de kahve makinenin otomatik kapanma özelliği yoksa.
 • Standart bir kahve makinesinin içini kahve demlenirken açacaksan dikkatli ol. Isıtma mekanizmasından kaynar su sıçrayabilir.
 • Kahve makinesini asla içinde su yokken çalıştırma çünkü bu, demliği çatlatabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Votka Nasıl İçilir?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Etin Bozulduğu Nasıl AnlaşılırEtin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

 1. Rich Lee. Spro Coffee Lab, Kahve ve Yemek Program Direktörü. Uzmanla Görüşme. 22 November 2019.
 2. http://www.coffeeconfidential.org/grinding/ground-coffee/
 3. Rich Lee. Spro Coffee Lab, Kahve ve Yemek Program Direktörü. Uzmanla Görüşme. 22 November 2019.
 4. http://www.theatlantic.com/health/archive/2009/05/for-better-coffee-store-your-beans/16690/
 5. Rich Lee. Spro Coffee Lab, Kahve ve Yemek Program Direktörü. Uzmanla Görüşme. 22 November 2019.
 6. Rich Lee. Spro Coffee Lab, Kahve ve Yemek Program Direktörü. Uzmanla Görüşme. 22 November 2019.
 7. Rich Lee. Spro Coffee Lab, Kahve ve Yemek Program Direktörü. Uzmanla Görüşme. 22 November 2019.
 8. http://www.ncausa.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=71
 9. http://www.theatlantic.com/health/archive/2009/05/for-better-coffee-store-your-beans/16690/

Bu wikiHow makalesi hakkında

Rich Lee
Ortak yazarlar :
Profesyonel Barista
Bu makaledeki ortak yazarlar Rich Lee. Rich butik kahve, deneysel alkolsüz kokteyller ve gastronomi bilimi konusunda uzmanlaşmış San Francisco, Kaliforniya’da faaliyet gösteren bir şirket olan Spro Coffee Lab'ın kahve ve yemek programı müdürüdür. Rich ekibiyle birlikte, basmakalıp yiyecek ve içeceklerin haricinde benzersiz şekilde üstüm bir deneyim yaşatmak için çabalamaktadır. Bu makale 4.580 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 4.580 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam