Kahvaltı sıklıkla “günün en önemli öğünü” olarak nitelendirilir ve gerçekten de öyledir. Günün ilk öğünü gece uyuyarak yemeğe verdiğin arayı sona erdirir. Sabah kahvaltı etmek, güne başlarken sana enerji verir ve odaklanmanı sağlar, o yüzden kahvaltıyı atlamayı aklına bile getirme, yoksa kendini hâlsiz hissedersin ve buna pişman olursun. Vaktin dar olabilir, yemek pişirmekte iyi olmayabilirsin ya da lezzetli bir kahvaltı yapmak istiyor olabilirsin, bir kâse gevrek her zaman işe yarar.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Soğuk Kahvaltılık Gevreğini Yemek

 1. 1
  Kahvaltılık gevreğini kâseye dök. Kâseye koyduğun kahvaltılık gevreğinin miktarı tamamen iştahına bağlıdır. Büyük ve dolu bir kâse seni saatlerce tok tutabilir ve küçük bir kâseden harika bir atıştırmalık olabilir. Kâseyi aşırı doldurmamaya dikkat et çünkü süt için yer kalması gerekir.
  • Sağlık konularında duyarlıysan ya da uygun bir porsiyonun ne kadar olması gerektiğinden emin değilsen kutunun yan tarafındaki besin değerleri tablosuna bak. Tavsiye edilen porsiyon boyutu orada yazıyordur.
  • Kahvaltılık gevreğini kâseye dökünce bayatlamaması için poşeti ya da kutuyu mutlaka kapat. Kalan kahvaltılık gevreğin ömrünü uzatmak için bir Tupperware’e ya da kahvaltılık gevrek saklama kabına koyabilirsin.
 2. 2
  Sütü ekle. Bu adıma gelindiğinde herkesin kişisel bir tercihi vardır. Sütü, kahvaltılık gevrek biraz üste çıkana kadar yavaş yavaş dök. Kahvaltılık gevreğinin azıcık ıslanmasını ama gevrekliğini korumasını istiyorsan az süt dök. Eğer gevreğin sulu olmasını ve kâsenin dibinde kalan sütü içmeyi seviyorsan sütü bol koy!
 3. 3
  Kahvaltılık gevreğine bir şeyler ekle. Bazı insanlar kahvaltılık gevreklerine biraz meyve, örneğin muz, çilek dilimleri ya da yabanmersini eklerler. Sen de kahvaltılık gevreğini renklendirmek istiyorsan biraz tarçın ya da şeker ekle. Yaratıcı ol! Kahvaltılık gevreğine canın ne isterse ekleyebilirsin, özellikle de kendi başına tatsızsa.
 4. 4
  Kendi hızında ye. Bu, kahvaltılık gevrek yemenin önemli bir parçasıdır. Kahvaltılık gevreğini epey hızlı yersen hâlâ biraz gevrek olacaktır. Her bir lokmanın tadını çıkararak yavaş yavaş yersen gittikçe yumuşayacaktır. Ne kadar yavaş ya da hızlı yemek istiyorsan öyle ye. Sadece kahvaltılık gevreğinin tadını çıkarmaya bak.
 5. 5
  Altta kalan sütü iç. Kahvaltılık gevreğini yiyince muhtemelen kâsenin dibinde hâlâ biraz süt olacaktır, özellikle de bol süt döktüysen. Bu lezzetli ve kahvaltılık gevrek aromalı sıvıyı ziyan etmemek gerek. Bunun için birkaç seçeneğin var.
  • Kâseni iki elinle kaldırıp sütünü içebilirsin.
  • Kalan sütle birlikte yemek için birazcık kahvaltılık gevrek ekleyebilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Sıcak Kahvaltılık Gevreğini Yemek

 1. 1
  Sıcak kahvaltılık gevreğini pişir. İster yulaf ezmesi kullan ister irmik, iri yulaf tanesi ya da başka türden bir tahıl, hepsinin belirli pişirme talimatları olacaktır. Nasıl pişirmen gerektiğini anlamak için ambalajını okumayı ihmal etme. Konu sıcak kahvaltılık gevrek olunca, genellikle bir şeyler pişirmeyi seven ve çok fazla uğraşmak istemeyen insanlar için seçenekler vardır.[1]
 2. 2
  İstediğin şeyleri ekle. Sıcak kahvaltılık gevreğini pişirdikten sonra eğlenceli şeyler ve lezzetler ekleyebilirsin. Yulaf ezmesine esmer şeker, sert kabuklu yemişler, meyve, hatta damla çikolata bile ekleyebilirsin. Tuzlu bir kahvaltı için irmiğe ya da iri taneli yulafa tereyağı ekleyebilirsin ya da içine tam bir yumurta bile atabilirsin. Sıcak bir kahvaltılık gevreğe bir parça fıstık ezmesi eklemek harika bir seçenektir çünkü kahvaltılık gevreğin sıcaklığı fıstık ezmesini ısıtacak, erimesini ve kahvaltılık gevreğine karışmasını sağlayacaktır. Sıcak kahvaltılık gevreğine tarçın ve şeker eklemek, tatlı ve lezzetli bir kahvaltı sağlar.[2]
 3. 3
  Kahvaltılık gevreğini ye. Kâseye dalmadan önce soğumasını bekle çünkü ağzını yakarsan güne acı çekerek başlarsın. Yemeye başlamak için can atıyorsan ağzına atmadan önce her lokmayı üfle. İçine lezzetli şeyler eklediysen son lokmaların için bunlardan biraz kalması için sıcak kahvaltılık gevreğine iyice karıştırmaya dikkat et.
  • Sıcak kahvaltılık gevrek, kâsenin yanlarına yapışabilir, o yüzden her bir parçasını alabilmek için kaşığınla kâsenin yanlarını sıyırmayı unutma.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Malzemelerini Seçmek

 1. 1
  Kahvaltılık gevreğini seç. Markette kahvaltılık gevrek reyonuna girdiysen muhtemelen seçeneklerinin sınırsız olduğunu biliyorsundur. Farklı kahvaltılık gevrek türleri, sana çok farklı kahvaltılar sunacaktır. Bazıları tatlıdır ve şekerle doludur, bazılarıysa daha sağlıklıdır ve tam tahıllar ve lifle doludur. Bütün kahvaltılık gevrekler eşit yaratılmamıştır, o yüzden seçeneklerini incelemek iyidir.
  • Renkli ve tatlı kahvaltılık gevrekler kahvaltıda neredeyse tatlının yerini alabilir. Bu tür kahvaltılık gevreklerin arasında Froot Loops, Lucky Charms, Cookie Crisps ve Trix vardır. Çocukların sevdiği bu kahvaltılık gevrekler lezzetli olsa da tıka basa şeker doludur ve makul ölçüde yenmelidir.[3]
  • Daha sağlıklı bir seçenek için, yüksek lifli ve tam tahıllı kahvaltılıklar ara. Yüksek protein içeriği bir artıdır çünkü daha uzun süre tok kalmanı sağlar. Cheerios ve Raisin Bran harika seçeneklerdir.
  • Sıcak kahvaltılık gevreklere bakmayı unutma. Bunlara örnek olarak yulaf ezmesi, iri taneli yulaf, irmik, pirinç, kinoa ve daha niceleri verilebilir! Çoğu çeşitli aromalara sahiptir, ama sade olanlarını da seçebilirsin ve içine kendi istediklerini ekleyebilirsin.[4]
  • Granola ve müsli de sağlıklı ve doyurucu seçeneklerdir. Bunları kendin de yapabilirsin.
 2. 2
  Sütünü seç. Tıpkı kahvaltılık gevrek gibi, bunda da birçok seçeneğin var. Farklı inek sütü çeşitleri, laktozsuz süt ve hayvansal olmayan süt arasında büyük ihtimalle seçtiğin kahvaltılık gevrekle çok iyi giden bir şey bulacaksındır.
  • Çoğu insanın süt sözcüğünü duyduğunda aklına gelen standart süt, inek sütüdür. Sıradan bir markette göreceğin inek sütü çeşitleri tam yağlı süt, %2 yağlı süt, %1 yağlı süt ve yağsız süttür. Tam yağlı sütün tadı daha yoğundur ve %3,25 yağ içerir. Hem %2 sütün hem %1 sütün yağı azaltılmıştır (%2 ve %1’e indirilmiştir). Yağsız süt hiç yağ içermez ve tadı en az yoğun olan odur ama kalorisi en düşük olan da odur. Kişisel lezzet tercihlerine ve beslenmene bağlı olarak inek sütü çeşitlerinden istediğini seçebilirsin.[5]
  • Laktozsuz süt, süt içtikten sonra midesi rahatsız olanlar için mükemmeldir. Birçok insanın laktoz intoleransı vardır ve sütteki laktozu parçalayamaz. Laktozsuz süt, laktozu parçalayan enzim olan laktazla birleştirilmiş standart süttür. Bu, laktoz intoleransından kaynaklanan sindirim sistemi sorunlarını önler.[6]
  • Hayvansal olmayan süt, inek sütünün tadını sevmeyenler, vegan beslenmeyi uygulayanlar ya da sadece farklı bir şey denemek isteyenler için bir diğer harika seçenektir. Vanilya ve çikolata gibi farklı aromaları bile vardır. Hindistan cevizi, soya, keten tohumu, kaju, badem ve başka birçok süt, hayvansal olmayan süt alternatifi olarak satıştadır.
 3. 3
  İsteğe bağlı bir şeyler ekle. Kahvaltılık gevreğine biraz lezzet, doku ya da yarar katmanın bir yolu, içine fazladan bir şeyler eklemektir. Yaban mersini ve muz gibi meyveler, birçok faydalı vitamin ve besin maddeleri ekler. Kabuklu yemişler katmak, kahvaltılık gevreğine hem hoş bir çıtırlık hem de protein ekleyebilir. Bir parça fıstık ezmesi ya da badem ezmesi eklemek, sağlıklı yağ ve protein katabilir. Tarçın, sabah öğününe büyük bir lezzet katkısı sağlayabilir ve neredeyse kalorisiz olması da cabasıdır.[7]
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Kahvaltılığını Hazırlamak

 1. 1
  Kâseni seç. Her zamanki kahvaltılık gevrek kâseni kullanabilirsin ama başka seçenekler de vardır. Doymak bilmez bir iştahla uyandıysan bulabildiğin en büyük kâseyi kullanman iyi olabilir. Büyük karıştırma kapları da iş görebilir. Çok aç değilsen yemeğin yanında verilen salatalar için kullanılan kâseler gibi daha küçük bir kâse kullanabilirsin.
  • Yaratıcılığını kullanmaktan çekinme ve kahvaltılık gevreğini yemek için kahve kupalarını, Tupperware’leri ya da başka kapları kullan. Kendini kâseyle sınırlandırma.
 2. 2
  Kaşığını seç. Seçtiğin kaşığın, kahvaltılık gevrek yeme deneyimin üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Daha küçük bir kaşık, daha küçük lokmalar demektir, o yüzden kahvaltılık gevreğini yemen daha uzun sürecektir. Yavaş yemen çok fazla yemeni engelleyebilir, o yüzden küçük bir kaşık, rejim yapan ya da sadece az yemeye çalışan kişiler için harikadır. Tam aksine, daha büyük bir kaşık daha büyük lokmalar demektir. Açsan ve kahvaltılık gevreği mideye indirmeye hazırsan büyük bir kaşık al.
 3. 3
  Yiyeceğin yeri seç. Daha ciddi bir kahvaltılık gevrek deneyimi için, yemek odasını ya da mutfak masasını seç. Bir servis altlığı kullanabilirsin, kucağına bir peçete koyabilirsin ve kurallara uygun bir öğünün “tadını çıkarabilirsin”. Daha rahat bir kahvaltı için, kahvaltılık gevreğini televizyon izlerken, bilgisayar başındayken, hatta yatakta ye!
  • Zamanın çok darsa kahvaltılık gevreğini ve sütünü bir termos kupaya koy. Bir plastik kaşık al ve kahvaltılık gevreğini arabada, otobüste ya da okula yürürken ye.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Ocakta Hamburger Nasıl Pişirilir?
Sosisli Sandviç İçin Sosis Nasıl Haşlanır?
Kemiksiz ve Derisiz Tavuk Fırında Nasıl Pişirilir?
Basit Bir Çilekli Smoothie Nasıl Yapılır?
Lazanya Nasıl Pişirilir?
Çikolata Nasıl YapılırÇikolata Nasıl Yapılır?
Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?
Sütten Krema Nasıl Yapılır?
Yapışkan Pirinç Normal Pirinç Kullanarak Nasıl Yapılır?
Tavuk Nasıl Haşlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 5.855 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler | Tarifler
Bu sayfaya 5.855 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam