Bazen, sırt çantasıyla seyahat ederken, kamp yaparken veya yürüyüş yaparken tuvaletinin çok geldiğini fark edersin. Ne yazık ki tuvaletin ne kadar çok gelirse tuvalet o kadar uzakta olur. Bu genellikle sana, kendine Doğa Ana'nın konforunda bir tuvalet aramak dışında çok az seçenek bırakır. Bu wikiHow makalesi sana açık havada nasıl işeyeceğini gösterir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
İşemek İçin Bir Yer Bulmak

 1. 1
  Gizliliği göz önünde bulundur. İşerken birinin seni görmesi seni rahatsız etmeyebilir ancak başka insanlar rahatsız olabilir. Daha da önemlisi bu seni cinsel saldırı riskine maruz bırakabilir. Arkasında durabileceğin bir çalı, büyük bir ağaç veya bir kaya bulmaya çalış. Büyük bir çalının içine doğru gitmekten kaçın; bitkilerde genellikle böcekler ve örümcekler olur.
 2. 2
  Halka açık yerlerde idrar yapmaktan kaçın. Bir kadın tuvaleti bulmaya çalış. Bir erkek tuvaleti bulursan yakınlarda bir kadın tuvaleti de olacaktır. Halka açık yerlerde işemek yasalara aykırıdır ve uyarı alabilirsin veya daha kötü bir şey olabilir.
  • Mutlaka işemen gerekiyorsa kimsenin seni göremeyeceği, sık çalıların arkasında bir yer bulmaya çalış. Bir ara sokaktaki bir duvara veya bir binanın arkasına yapmak da başka bir seçenektir. Güvenlik nedeniyle, özellikle geceyse veya güvenli olmayan bir bölgedeysen yanında bir arkadaşının olmasına özen göster.
 3. 3
  Sert bir zemin yerine yumuşak bir zemin seç. Çim ve çam iğneleri gibi yumuşak yüzeyler, sıvıları sert yüzeylerden daha kolay emer. Bu, sıçramayı azaltmaya yardımcı olacaktır.
 4. 4
  Rüzgarı göz önünde bulundur. Hava rüzgarlıysa sırtını rüzgara döndüğünden emin ol.[1] Bu, idrarı senden uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.
 5. 5
  Mümkünse yokuşlardan kaçın. Kendini bir yokuşta bulursan yüzün yokuş aşağı bakacak şekilde dön. Bu şekilde idrar senden uzaklaşır ve sana doğru gelmez.[2]
 6. 6
  Sudan, patikalardan ve kamp alanlarından en az 60 metre uzakta bir yer bul. Bu yerlerden herhangi birine çok yaklaşırsan su kaynağını kirletme ve hastalık yayma riskin olur.[3]

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Dışarıda İşemek

 1. 1
  Kıyafetlerini ve iç çamaşırlarını indir. Islak giysiler sadece rahatsızlık vermekle kalmaz; ıslak kalmak enfeksiyonlara da neden olabilir. Eteğini kaldırdıktan; elbiseni, şortunu veya pantolonunu indirdikten sonra, iç çamaşırını uyluklarının yarısına gelene kadar aşağı çek.
  • Etek veya elbise giyiyorsan bel hizasına gelene kadar etek ucundan yukarı çek. Elbise veya etek bolsa, çok kumaş varsa, her şeyi önüne topla. Arkandan kumaş sarkmaması gerekir.
  • Şort veya pantolon giyiyorsan önce düğmesini ve fermuarını aç. Ardından, uyluklarının yarısına kadar indir. Dizlerini geçmesine izin verme, aksi takdirde ıslanabilir.[4] Uzun pantolonların paçalarını kıvırmak da iyi bir fikir olabilir.
 2. 2
  Çömelme pozisyonunu dene. Ayaklarını omuz genişliğinden biraz daha fazla aç ve çömel. Öne eğilerek dengeni koru. Bu, mahrem yerlerinin iç çamaşırının ve pantolonunun/şortunun (eğer giyiyorsan) arkasında kalmasını sağlar.
  • Dengeni sağlamakta zorlanıyorsan bir elinle önündeki yere dokunmaya çalış.
  • Şort veya pantolonu dizlerine yakın tutmak için elini kullan.[5] Bu, giysinin ıslanmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 3. 3
  İki nesne arasına oturmayı dene. Kaya veya kütük gibi iki nesne bul. Bir nesnenin kenarına otur ve ayaklarını diğerinin üzerine koy. Öne doğru eğil ki mahrem yerlerin yerin hemen üstünde olsun ama oturduğun nesneye değmesin. Uyluklarının da nesneye temas etmediğinden emin ol.[6]
  • İşemeyi bitirdiğinde 'doğal' tuvaletinden çık. İdrar birikintisinden kaçınmaya çalış.
 4. 4
  Taht Tekniği. Bu yöntem için bir ağaç bul ve sırtını ona yasla. Uylukların yere paralel olmalıdır. Ayaklarının yere tam olarak bastığından emin ol. Kendini farazi bir tahtta oturuyormuş gibi hissetmelisin.
 5. 5
  Tripod tekniği. Bir ağaç gövdesine sıkıca tutun. Ayakların ağacın dibinde olmalıdır. Taht tekniği gibi bu da küçük çocuklara uygundur.
  • Bu, yakın zamanda lazımlık eğitimi almış çocukları açık hava maceralarına götüren ebeveynler/veliler için harikadır çünkü çocuklar tuvalettekine benzer bir pozisyonda durabilirler.
 6. 6
  Geniş ağızlı bir şişeye işemeyi düşün. Bunun için iç çamaşırını ve şortunu/pantolonunu ayak bileklerine kadar indirmen gerekecektir. Yere çök ve şişeyi bacaklarının arasına yerleştir. Şişeye işe. İstersen şişeyi üretrana da tutabilirsin. Şişeyi etiketlediğinden ve başka bir amaç için kullanmadığından emin ol.[7]
 7. 7
  Kendini her zaman kurula. Kendini kurulamazsan enfeksiyon kapabilirsin. Islak mendil, kâğıt mendil, tuvalet kâğıdı, hatta bir "çiş bezi" kullanabilirsin.
  • Islak mendil, mendil veya tuvalet kâğıdı kullanıyorsan yerde bırakma. Kullanılmış kâğıdı plastik bir torbaya koy ve bir çöp tenekesi bulduğunda torbayı at.
  • Islak mendil kullanıyorsan alkol içermeyen bir mendil bulmaya çalış. Çok fazla alkol hem iyi hem de kötü bakterileri öldürebilir. Bu, idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.[8]
  • "Çiş bezi" bir mendil veya bandanadır. Bununla kendini silersin, sonra kuruması için güneşe asarsın.[9] Güneşin ultraviyole ışınları bezi dezenfekte etmeye yardımcı olacaktır.[10] Bununla birlikte rutubetli, yağmurlu veya nemli bir bölgedeysen bezi sık sık yıkaman gerekeceğini unutma yoksa bezin kokmaya başlar.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kadınlar İçin Üretilmiş İşeme Aparatları Kullanmak

 1. 1
  Kadınlara özel işeme aparatı almayı düşün. Bunlar çantanda taşıyabileceğin kadar küçüktür. Bazıları tek kullanımlık iken bazıları tekrar kullanılabilirdir. Bunları İnternet'ten satın alabilirsin. Sırt çantası ve kamp malzemeleri satan bazı mağazalarda da bunları bulabilirsin. İşeme aparatı, üst kısmı eğimli olması dışında huniye benzer.
  • Kadınlara özel işeme aparatları şu şekilde de adlandırılabilir: ayakta işeme aparatı veya taşınabilir işeme aparatı.[11]
 2. 2
  Önceden bir aparatla pratik yapmayı düşün. Bir etkinliğe veya kamp gezisine kadınlara özel işeme aparatı götürmeyi planlamadan önce, duşta bir aparatla pratik yapman iyi olabilir. Aparata alışman biraz zaman alabilir. İsteyeceğin en son şey, onu bir yolculukta ilk kez kullanmak ve etrafa idrar sıçraması ve damlamasıdır.
 3. 3
  Pantolonunun düğmelerini aç veya eteğini kaldır. Bu aparat, ayakta işemeni sağlar ancak mahrem yerlerine yine de erişmen gerekir.
 4. 4
  İç çamaşırını yana kaydır. İç çamaşırını uyluğuna doğru çek. Dar bir pantolon giyiyorsan çamaşıra ulaşmak için pantolonu biraz indirmen gerekebilir.
 5. 5
  Aparatı mahrem yerlerine tut. Bardak kısmını vücuduna doğru bastır. Sivri uç yere doğru ve ayaklarından uzağa doğru bakmalıdır. Ucun, huninin arkasından daha aşağıda olduğundan emin ol.[12]
 6. 6
  İşin bittiğinde nasıl temizleneceğini bil. Arkadan öne herhangi bir mikrop getirmemek için kendini önden arkaya doğru sildiğinden emin ol. İyice temizle yoksa enfeksiyon kapabilirsin. Suya erişimin varsa aparatını hemen durulayabilirsin. Suya erişimin yoksa aparatı açılıp kapanabilen bir torbaya (veya kendi kabına) koy ve daha sonra yıka.

İpuçları

 • Özellikle idrar tutamıyorsan fazla mahremiyet olmayan yerlerde uzun yürüyüşler yaparken bebek bezi veya idrar kaçırma pedi kullan. Bu, seni işemek için özel bir yer bulma zahmetinden kurtaracaktır.

Uyarılar

 • Kendini her zaman kurula. Mendilin yoksa bölge tamamen kuruyana kadar bekle. Islak iç çamaşırları rahatsızlık vermekle kalmaz bakterilerin üremesine de neden olur.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 104 kişi çalıştı. Bu makale 1.538 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.538 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?