Kablosuz yazdırma çok kullanışlı olabilir. Yeni yazıcıların çoğu doğrudan kablosuz ağa bağlanabilir. Bu, ağındaki herhangi bir bilgisayardan yazıcıda yazdırma işlemi yapabilmeni sağlar. Android veya iOS cihazından da kablosuz yazıcıda yazdırma işlemi yapabilirsin ama bu genellikle biraz daha fazla ayar yapmayı gerektirir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yazıcıyı Bağlama

 1. 1
  Yazıcıyı kablosuz yönlendiricinin kapsama alanına koy. Yeni yazıcıların çoğunda Wi-Fi özelliği vardır ve bu sayede herhangi bir bilgisayara bağlanmaya gerek kalmadan yazıcının kurulumu yapılabilir. Yazıcının bağlanabilmesi için kablosuz yönlendiricinin kapsama alanında olması gerekir.
  • Yazıcının kablosuz özelliği yoksa bir sonraki bölüme bak.
 2. 2
  Yazıcıyı aç. Kablosuz ağa doğrudan yazıcıdan bağlanacağın için yazıcıyı önce bir bilgisayara bağlamana gerek yok.
 3. 3
  Yazıcıyı kablosuz ağına bağla. Bu işlem yazıcıya bağlı olarak değişecektir. Wi-Fi ağının adını (SSID) ve şifreni bilmen gerekir.[1]
  • Birçok yazıcı, dâhili menü sistemini kullanılarak kablosuz ağa bağlanmana izin verir. Menü sisteminin tam konumunu öğrenmek için yazıcının belgelerine bak. Kullanım kılavuzunu bulamazsan üreticinin Destek sitesinden her zaman kılavuzun PDF kopyasını indirebilirsin.
  • Hem yazıcın hem de yönlendiricin WPS bas-bağlan özelliğini destekliyorsa yazıcındaki WPS düğmesine bas, ardından iki dakika içinde yönlendiricindeki WPS düğmesine bas. Bağlantı otomatik olarak yapılacaktır.
  • Bazı eski kablosuz yazıcılarda kablosuz bağlantı kurabilmek için yazıcıyı önce bir bilgisayara bağlanman gerekebilir. Yazıcının dâhili menüsü yoksa ama kablosuz özelliğini destekliyorsa bu durum yaygındır. Yazıcıyı bilgisayarına USB aracılığıyla bağla ve yazıcının kablosuz bağlantısını kurmak için verilen yazılımı kullan. Kablosuz bağlantısını yapılandırdıktan sonra yazıcının bilgisayarınla bağlantısını kesebilir ve onu istediğin yere koyabilirsin.
 4. 4
  Yazıcıyı Windows bilgisayarına ekle. Yazıcıyı ağa bağladıktan sonra yazdırma işlemi yapabilmen için onu Windows bilgisayarına ekleyebilirsin.[2]
  • Başlat menüsünden (Windows 7 ve öncesi) veya Windows butonuna (Windows 8 ve üstü) sağ tıklayarak Denetim Masası'nı aç.
  • "Aygıtları ve yazıcıları görüntüle" veya "Aygıtlar ve Yazıcılar" seçeneğini seç.
  • Pencerenin üstündeki "Yazıcı ekle" butonuna tıkla.
  • Listeden yazıcını seç. Görünmesi biraz zaman alabilir.
  • İstenirse tüm sürücüleri yükle. Windows, bilinen yazıcıların çoğu için sürücüleri otomatik olarak yükleyebiliyor olmalıdır.
 5. 5
  Yazıcıyı Mac bilgisayarına ekle. Mac kullanıyorsan ve yazıcı Mac ile uyumluysa ağa bağladıktan sonra onu ekleyebilirsin.
  • Apple menüsüne tıkla ve "Sistem Tercihleri" seçeneğini seç.
  • "Yazdır ve Tara" butonuna tıkla.
  • Yazıcı listesinin altındaki "+" butonuna tıkla.
  • Listeden yeni yazıcını seç ve gerekli yazılımları yüklemek için talimatları izle.
 6. 6
  Kablosuz yazıcında yazdırma işlemi yap. Yazıcın işletim sistemine eklendikten sonra onu, yazdırma işleminin yapılabildiği herhangi bir programdan seçebilirsin. Belge veya fotoğraf yazdırırken yeni yazıcın "Yazıcı" seçim menüsünde görünecektir.[3]
  • Yeni yazıcın görünmüyorsa bilgisayarının aynı ağa bağlı olduğundan emin ol. Bazen yazıcını yeniden başlattığında tekrar görünmesini sağlayabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Android'den Yazdırma

 1. 1
  Yazıcını, ağa veya bir bilgisayara bağlı olacak şekilde kur. Android cihazından yazdırma işlemi yapabilmen için yazıcını yukarıdaki adımları kullanarak ev ağına veya USB aracılığıyla doğrudan bilgisayarına bağlaman gerekir. Yazıcıyı, Google Cloud Print'e ekleyeceksin. Google Cloud Print'te, yazdırılacak işleri herhangi bir yerden, yazdırma işlemini destekleyen herhangi bir uygulamadan yazıcıya gönderebileceksin.
  • Yazıcı Google Cloud Print'i destekliyorsa yazıcıyı pek uğraşmana gerek kalmadan ekleyebileceksin. Yazıcı Google Cloud Print'i desteklemiyorsa yazıcıyı, yazıcının yüklü olduğu bir bilgisayarı kullanarak eklemen gerekir.
 2. 2
  Ağ yazıcını doğrudan Google Cloud Print'e bağla (mümkünse). Yazıcın Google Cloud Print'i destekliyorsa onu, doğrudan yazıcının dâhili menüsünden Google hesabına bağlayabilirsin. Google hesabınla giriş yapmak için talimatları izle. Bunun Android cihazında kullandığın Google hesabıyla aynı olduğundan emin ol.
  • Yazıcını Google Cloud Print'e bağlayabilirsen 9. adıma geçebilirsin.
  • Yazıcın Google Cloud Print'i desteklemiyorsa onu, yine de bilgisayarın yoluyla ekleyebilirsin.
 3. 3
  Yazıcı Google Cloud Print'i desteklemiyorsa bilgisayarında Chrome'u aç. Yazıcı doğrudan Google Cloud Print'e bağlanamıyorsa yazıcını Google hesabına elle eklemen gerekir. Bunun dezavantajı, yazıcının yalnızca bilgisayarın açık olduğunda ve sen oturum açtığında kullanılabiliyor olmasıdır.
  • Google Cloud Print hizmetlerini ayarlamak için Chrome'a ihtiyacın olacak.
  • Mevcut durumda ağdaki yazıcıya hâlihazırda erişebilen bir bilgisayar kullandığından emin ol. Bilgisayarını önce kablosuz yazıcına bağlamak için önceki bölümdeki adımları izle.
 4. 4
  Chrome menü butonuna tıkla ve "Ayarlar" seçeneğini seç. Bunu yaptığında yeni bir sekme açılacak.
 5. 5
  "Gelişmiş ayarları göster" bağlantısına tıkla ve ardından aşağı kaydır. Menünün alt kısmına doğru Google Cloud Print bölümünü bulacaksın.
 6. 6
  Google Cloud Print yöneticisini açmak için "Yönet" butonuna tıkla. Şu anda bağlı cihazların olduğu bir liste göreceksin.
  • Oturum açman istenirse Android cihazda kullandığın Google hesabının aynısıyla oturum açtığından emin ol.
 7. 7
  "Yazıcı ekle" butonuna tıkladığında bilgisayarına bağlı yazıcıların listesini göreceksin. Burada, özellikle yazıcın aynı zamanda bir faks makinesi ise birden fazla cihaz listelenebilir.
 8. 8
  Cihazının seçili olduğundan emin ol ve "Yazıcı Ekle" butonuna tıkla. Bunu yaptığında yazıcın Google Cloud Print hesabına eklenir.
 9. 9
  Cloud Print uygulamasını Android cihazına indir. Bu uygulama, Google Cloud Print yazıcılarına Android cihazından erişmeni sağlar. Bunu Google Play Store'dan ücretsiz indirebilirsin.
 10. 10
  Android'deki uygulamalardan yazdır. Google Cloud Print yüklendikten sonra Google Cloud Print'deki yazıcılarda, yazdırmayı destekleyen herhangi bir uygulamadan yazdırma işlemi yapabilirsin. Yazdırma desteği uygulamadan uygulamaya değişir. Ancak belgeleri, görüntüleri ve e-postaları açan çoğu uygulama yazdırma işlemini destekler. “Yazdır” seçeneğine genellikle ⋮ menüsünden erişebilirsin.
  • Yazıcıyı Chrome'dan eklediysen yazıcıyı eklediğin bilgisayarın, Chrome açık veya arka planda çalışıyorken açık olması gerekir. Yazıcı doğrudan Google Cloud Print'e bağlanabiliyorsa yazıcının açık ve ağa bağlı olması gerekir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
iPhone'dan veya iPad'den Yazdırma

 1. 1
  Yazıcının AirPrint'i destekleyip desteklemediğini belirle. Bu özellik, iOS cihazlarının yazdırılacak işleri doğrudan yazıcıya göndermesini sağlar. Yazıcında AirPrint simgesi ya da yazıcının Ayarlar menüsünde AirPrint seçeneğini ara.
  • Bazı yazıcılarda AirPrint'in kullanılabilmesi için önce yazıcının yapılandırılması gerekir.
  • AirPrint yazıcıların, iOS cihazınla aynı ağa bağlı olması gerekir. Yazıcını ağa bağlamak için bu makalenin üst tarafındaki adımları izle.
  • Yazıcın AirPrint'i desteklemiyorsa yazıcının üreticisine ait bir yazıcı uygulaması bulman gerekir.
 2. 2
  Yazdırma işlemini yapmak istediğin uygulamayı aç. Tüm uygulamalar AirPrint'i desteklemez ama Apple'a ve diğer büyük geliştiricilere ait uygulamaların çoğu destekler. Belgeleri, e-postaları ve resimleri açabilen uygulamalarda AirPrint seçeneklerini bulma olasılığın çok yüksektir.
 3. 3
  Yazdırmak istediğin ögeyi aç. Yazdırmak istediğin belgeyi, resmi veya e-postayı açmak için uygulamayı kullan.
 4. 4
  "Paylaş" butonuna dokun ve "AirPrint" seçeneğini seç. Bu, AirPrint yazıcını seçmene izin verecek.
  • Yazıcıyla aynı ağa bağlandığından emin ol.
 5. 5
  Yazıcını seç ve "Yazdır" butonuna dokun. Bunu yaptığında dosyan AirPrint yazıcına gönderilecek.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 31.354 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 31.354 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam