Gittikçe daha fazla cihaz kablosuz ağlara bağlanabildiğinden kablosuz yönlendirici kurmak neredeyse tüm ev ağları için çok önemli bir adım hâline geldi. Bir kablosuz ağ kurmak, cihazlarının dağınık kablolara gerek olmadan evin herhangi bir yerinden İnternet'e bağlanmasını sağlar. Ağını kurmaya başlamak için aşağıdaki Adım 1'e bak.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Donanımı Bağlamak

 1. 1
  Bir kablosuz yönlendirici satın al. Yönlendiriciler tüm şekil ve boyutlarda mevcuttur. Sana uygun yönlendiriciyi bulmak için özellikleri karşılaştır. Kapsama alanında olması gereken fazla alan varsa veya evinde çok sayıda duvar varsa kutuda sağlanmadığı takdirde, antenleri yüksek kazanımlı türlerle yükseltme seçeneği sunan bir yönlendiriciye ihtiyacın olacak. Birden fazla kablosuz cihaz aynı anda farklı hızlarda bağlanacaksa bir MiMo tipi yönlendirici önerilir. Aksi takdirde tüm cihazların hızı o anda tümü tarafından desteklenen en yüksek seviyeye düşecektir.
  • Tüm yeni yönlendiriciler 802.11n veya Wireless-N'yi desteklemelidir. Bu en istikrarlıdır, en yüksek hızı sunar ve 802.11g gibi daha eski standartlarla uyumludur.
 2. 2
  Yönlendiricini modemine bağla. Yönlendiriciler ve kablosuz yönlendiriciler, geniş bant İnternet bağlantını birden fazla cihazla paylaşmana olanak tanır. Bunu yapmak için geniş bantlı modemini yönlendiriciye bağlaman gerekir. En iyi sonuçlar için yönlendiricini modeminin yanına yerleştir.
  • Yönlendiriciyi ve modemi bir Ethernet kablosuyla bağla. Çoğu yönlendirici, bunun için kullanabileceğin kısa bir Ethernet kablosuyla birlikte gelir.
  • Modemi yönlendiricindeki WAN/İnternet Bağlantı Noktası'na bağla. Bu, genellikle ofsettir ve LAN bağlantı noktalarından farklı bir renkte olabilir. WAN, İnternet'in aslında ne olduğunu belirten “Geniş Alan Ağı” anlamına gelir. LAN, "Yerel Alan Ağı" anlamına gelir. Yönlendirici, özel bir adres havuzundan (aşağıda listelenmiştir) LAN bağlantı noktalarına veya WiFi sinyaline bağlı herhangi bir cihaza yerel veya "özel" bir IP adresi atar.
 3. 3
  Bağlamak istediğin tüm cihazları CAT 5 (veya daha iyi) Ethernet kablolarıyla bağla. Yakında bilgisayar, bir video oyun konsolu veya TV varsa bunları yönlendiriciye Ethernet üzerinden bağlayabilirsin. Bu daha istikrarlı ve daha hızlı bir bağlantı sağlar ve herhangi bir ekstra yapılandırma gerektirmez.
 4. 4
  Enternet üzerinden en az bir bilgisayar bağla. Yönlendirici ayarlarını değiştirmek için Ethernet kablosu ile bağlanan en az bir bilgisayara ihtiyacın olacak. Kablosuz olarak bağlanmak istiyorsan daha sonra bu bilgisayarın bağlantısını kesebilirsin. Dizüstü bilgisayarını ilk kez kablosuz olarak da bağlayabilirsin. Wi-Fi ağ adı ve varsayılan şifre yönlendiricinin etiketine basılı olacaktır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Yönlendiricini Geniş Bant Sağlayıcılarına Bağlamak

 1. 1
  Yönlendiriciyi açtığında yalnızca Wi-Fi ağı oluşturulur ve cihaz İnternet'e değil, yönlendiricinin Wi-Fi bağlantısına bağlanır. Yönlendiriciyi İnternet'e bağlamak için bazı internet sağlayıcılarında (örneğin Hindistan'da GTPL) yönlendiricinin MAC adresini İnternet hizmet sağlayıcısının İnternet sitesine kaydetmen gerekir.
  • Yönlendiricinin MAC'i yönlendiriciye basılmış olarak veya belgelerde bulunabilir.
 2. 2
  İnternet hizmet sağlayıcısının İnternet sitesine git. İnternet hizmet sağlayıcısının sağladığı kullanıcı adı ve şifreyle giriş yap ve MAC adres güncelleme seçeneğine git. Burada mevcut laptop/bilgisayar MAC adreslerini görebilirsin. Yönlendiricinin MAC adresini buraya ekle ve kaydet. Bu işlem, yönlendiricinin geniş bant şirketi tarafından sağlanan İnternet hizmetini kullanmaya yetkili olduğu anlamına gelir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Yönlendiriciyi Yapılandırmak

 1. 1
  Yönlendiricinin IP adresini bul. Bu yeni bir kurulum veya yeni bir yönlendiriciyse yönlendiricinin üstünde bir etikete basılmış olan veya belgelerdeki varsayılan IP adresini belirle. Yönlendiricinin IP adresini hiçbir yerde bulamazsan varsayılan adresin ne olduğunu görmek için yönlendirici modelini İnternet'te arayabilirsin.
  • IP adresleri noktalarla ayrılmış ve her kısımda en çok üç rakam bulunan dört grup olarak biçimlendirilir.
  • Yönlendiriciler için yaygın olarak kullanılan "varsayılan" yerel IP adresleri 192.168.0.1, 192.168.1.1, 192.168.2.1, 10.0.0.1'dir. Bu aralıklardaki (192.168.0.0 - 192.168.255.255, 172.16.0.0 - 172.31.255.255 ve 10.0.0.0 - 10.255.255.255) tüm adreslerin bir LAN’da özel kullanım için ayrıldığını ve bunların herhangi bir aralığındaki bir adresin bağlı yönlendiriciye atanacağını unutma.
 2. 2
  Yönlendiriciye bağlı bilgisayarda bir İnternet tarayıcısını aç. Yönlendiricinin IP adresini adres çubuğuna gir ve Enter tuşuna bas. Tarayıcın yönlendiricinin konfigürasyon menüsüne bağlanmaya çalışacak.
  • Yönlendiricinle birlikte bir yükleme diski geldiyse bunun yerine yapılandırma programını diskten çalıştırabilirsin. Aynı fonksiyonların çoğu yerine getirilecek.
 3. 3
  Kullanıcı adını ve şifreni gir. Yapılandırma sayfasına erişmek için yönlendiricinin IP adresinde olman ve geçerli bir kullanıcı adı ve şifre girmen gerekir. Çoğu yönlendiricide, oturum açmak için kullanman gerekecek temel bir hesap kurulumu vardır. Bu modelden modele değişir ama yönlendiricide basılı veya belgelerde olmalıdır.
  • En tipik kullanıcı adı: “admin”
  • En tipik şifreler: “admin” ve “şifre”
  • Birçok yönlendiricide yalnızca bir kullanıcı adı girmen ve şifre alanını boş bırakman gerekir ama bazılarında tüm alanları boş bırakabilirsin.
  • Doğru IP adresini, kullanıcı adını veya şifreyi bulamıyorsan varsayılan girişin ne olduğunu görmek için yönlendirici modelini İnternet'te ara. Değiştirilmişse, fabrika varsayılanlarını geri yüklemek ve yeniden denemek için yönlendiricinin arkasındaki Reset (Sıfırla) düğmesine 10 saniye (yönlendirici modelinin tailmatlarında belirtildiği şekilde +30 saniyeye kadar) bas.
 4. 4
  Kablosuz Ayarları'nı aç. Yönlendiricine giriş yaptığında yönlendiricinin ana menüsüne veya durum ekranına yönlendirilirsin. Aralarından seçim yapabileceğin çeşitli seçenekler olacaktır. İnternet hizmet sağlayıcından özel talimatlar almadıysan İnternet bölümü genellikle varsayılan ayarlarda bırakılabilir. Kablosuz bölümü, kablosuz ağını kurmanı sağlayacak.
 5. 5
  Kablosuz ağın için bir ad gir. Kablosuz bölümünde, SSID veya Ad etiketli bir alan görmelisin. Kablosuz ağın için benzersiz bir ad gir. Ağlar taranırken diğer cihazlar bu adı görecektir.
  • SSID yayınını etkinleştirmek için kutuyu işaretle. Bu aslında kablosuz ağı, sinyal aralığındaki herkes tarafından kolayca görülebilecek şekilde “açacaktır”. *SSID ayarıyla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki İpuçları bölümüne bak.
 6. 6
  Bir güvenlik yöntemi seç. Mevcut güvenlik seçenekleri listesinden seçim yap. En iyi güvenlik için şifreleme yöntemi olarak WPA2-PSK'yi seç. Bu, kırılması en zor güvenliktir. Bilgisayar korsanlarına ve bilgisayarına izinsiz girenlere karşı üst düzey koruma sağlar.
 7. 7
  Bir parola oluştur. Güvenlik yöntemini seçtikten sonra ağ için bir parola gir. Bu, harf, sayı ve sembollerden oluşan zor bir parola olmalıdır. Ağ adından veya seni tanıyan biri tarafından kolayca çıkarılabilecek bir şifre kullanma.
 8. 8
  Ayarlarını kaydet. Kablosuz ağını adlandırmayı ve korumayı tamamladığında Uygula veya Kaydet butonuna tıkla. Değişiklikler birkaç dakika içinde yönlendiricine uygulanır. Yönlendirici sıfırlamayı tamamladıktan sonra kablosuz ağın etkin olacak.
 9. 9
  Yönlendiricinin kullanıcı adını ve şifresini varsayılandan değiştir. Ağını yapılandırdıktan sonra, yönlendiricine erişmek için kullandığın kullanıcı adını ve şifreyi değiştirmelisin. Bu, yönlendiricinin yetkisiz değişikliklere karşı korunmasına yardımcı olacaktır. Bunları yönlendirici yapılandırma menüsünün Yönetim bölümünden değiştirebilirsin.[1]
 10. 10
  Siteleri engelle. Ağına bağlı cihazların belirli İnternet sitelerine erişmesini önlemek istiyorsan erişimi kısıtlamak için dâhili engelleme araçlarını kullanabilirsin. Bunlar yönlendiricinin Güvenlik/Engelleme bölümünde bulunabilir.
  • Genellikle belirli alan adlarına veya anahtar kelimelere göre engelleme yapabilirsin.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Cihazlarını Bağlamak

 1. 1
  Bilgisayar, tablet veya akıllı telefonu kablosuz ağa bağla. Yukarıdaki SSID ile kablosuz ağ için tarama yap. Kablosuz ağları destekleyen herhangi bir cihazda yeni ağını, yönlendiricinin kapsama alanında olduğun sürece görebiliyor olmalısın. Bunu seçtikten sonra parola girmen istenir.
 2. 2
  Kablosuz parolanı gir. Parolayı girdikten sonra cihazın kablosuz ağa otomatik olarak bağlanacaktır. Ağ, cihazının hafızasında saklanır ve kapsama alanında olduğunda otomatik olarak bağlanılır.
 3. 3
  Diğer cihazlarını bağla. Diğer bilgisayarların ve tabletlerin yanı sıra yazıcılar, oyun konsolları, TV'ler gibi diğer cihazları da bağlayabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Bir arkadaşından veya mağazadan kullanılmış bir kablosuz yönlendirici edindiysen kurmadan önce fabrika ayarlarına sıfırladığından emin ol. Kablosuz ağını önceki sisteme göre yapılandırmayı deneyebilir. Yönlendirici üzerindeki sıfırlama düğmesini bul ve bir iğne veya kalemle 30 saniye basılı tut.
 • Her 6 ayda bir şifreni değiştirmen iyi olur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 31 kişi çalıştı. Bu makale 20.743 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 20.743 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam