Yönlendirici kurmak, sağlam bir ev ağı yaratmanın ilk adımıdır ama doğru olan nasıl seçersin? Yönlendiriciyi satın aldıktan sonra onu nasıl kurarsın? Doğru yönlendiriciyi güvenli bir kablosuz (Wi-Fi) ağ için yapılandırmak amacıyla bu rehberi izle.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yönlendiriciyi Kurmak

 1. 1
  Bir kablosuz yönlendirici edin. Hangi yönlendiricinin sana uygun olduğunu belirleyecek çeşitli faktörler var. Buna mesafe, aktarım hızı ve güvenlik gibi faktörler dâhildir.
  • Yönlendirici satın alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden birisi, yönlendirici ve kablosuz olarak bağladığın cihazlar arasındaki mesafedir. Pahalı yönlendiricilerin genelde daha fazla anteni bulunur ki bu da uzak mesafelerde daha stabil bir bağlantı sağlayabilir.
  • Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör ise parazit miktarıdır. 2.4 GHz bandında çalışan birden fazla cihazın, mikrodalga ve kablosuz telefon gibi, varsa bunlar Wi-Fi sinyalinde parazit yapabilir. Yeni yönlendiriciler 5GHz bandında çalışabilir ki bu bant daha az kalabalıktır ve parazite daha az maruz kalır. Bunun dezavantajı, 5GHz sinyallerin 2.4GHz sinyaller kadar uzağa erişememesidir.
  • Aktarım hızı da göz önünde bulundurulması gereken bir özelliktir. Yeni yönlendiriciler 450 Mbps’e kadar veri aktarabildiğini öne sürer. Bu ağ üzerinden iki bilgisayar arasında veri aktarırken yardımcı olabilecek olsa da genel İnternet hızını artırmaz; çünkü bu İSS’n tarafından belirlenir. Mevcut üç ana yönlendirici vardır: 802.11g (54 Mbps) 802.11n (300 Mbps) ve 802.11ac (450 Mbps). Bu hızlara parazitsiz temiz bir odadan başka bir ortamda ulaşılmasının neredeyse imkansız olduğunu unutmamak önemlidir.
  • Son olarak, satın aldığın yönlendiricinin en güncel kablosuz ağ şifrelemeye (WPA2) sahip olduğundan emin ol. Bu yeni yönlendiricilerde neredeyse standart bir özelliktir ama eski, ikinci el bir yönlendirici alınıyorsa göz önünde bulundurulması gereken bir şeydir. Eski şifreleme algoritmaları çok daha güvensizdir; WEP ile şifrelenmiş bir anahtar birkaç dakika içinde kırılabilir.
 2. 2
  Yönlendiriciyi modemine bağla. Yönlendiriciyi satın aldıktan sonra onu modemine bağlaman gerekir. Yönlendiricinin arkasında WAN/WLAN/Internet yazan bir girişi olur. Bu girişi standart bir Ethernet kablosu kullanarak modeme bağla.
  • Yönlendiricinin güç kaynağına düzgün bir şekilde bağlı olduğundan ve açık olduğundan emin ol.
 3. 3
  Ethernet kablosuyla bir bilgisayar bağla. Bu adım her zaman gerekli değildir ama kablosuz yönlendiriciyi ağa kablosuz cihaz bağlamadan önce kurmak istiyorsan çok işe yarayabilir. Bir bilgisayarı fiziksel bir kabloyla bağlamak, kablosuz ayarlarını yönlendiriciyle arandaki bağlantını kaybetmeden yapmanı sağlar.
  • Yönlendiriciyi kurarken optimum verimlilik için, ayarları yaparken onu bilgisayarının yanına tak. Yönlendiriciyi yapılandırmayı bitirdikten sonra onu normalde duracağı yere taşıyabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Yönlendiriciyi Yapılandırmak

 1. 1
  Yönlendirici yazılımını yükle. Tüm yönlendiriciler yüklenecek bir yazılımla gelmez ama seninkinde varsa yazılımı yönlendiriciye Ethernet kablosuyla bağlı bir bilgisayara kur. Birlikte verilen yazılımı kullanmak, yönlendirici kurmayı yapılandırma menülerine dalmaktan çok daha kolay hâle getirir.
  • Kablosuz ağının adını ve kullanmak istediğin güvenlik türünü yazılımı kullanarak belirle. En güvenli ağ için WPA2’yi seç. Bir parola seç ve devam et.
  • Çoğu yönlendirici yazılımı internet ayarlarını otomatik olarak algılar. Bu, yönlendiricinin internet bağlantını çevirmesi ve kablosuz olarak bağlı tüm cihazlarınıza aktarması için gereken bilgidir.
 2. 2
  Yönelticinin yapılandırma sayfasını aç. Yönlendiricin herhangi bir kurulum yazılımı ile gelmediyse yönlendiricinin yapılandırma sayfasına İnternet tarayıcın üzerinden bağlanman gerekir. İstediğin tarayıcıyı aç ve yönlendiricinin İnternet adresini gir. Bu genelde 192.168.1.1 veya 192.168.0.1'dir. Tam adresi bulmak için yönlendiriciyle birlikte gelen belgelere bak.
  • Yönlendirici yapılandırmasına devam etmek için senden bir kullanıcı adı ve parola istenir. Bunlar ayrıca yönlendiricinle gelen belgelerde de sağlanır. Tipik varsayılanlar Kullanıcı Adı: admin ve Parola: password veya admin'dir. Yönlendirici modeline özel giriş bilgilerini PortFoward.com adresinden arayabilirsin.
 3. 3
  İnternet bağlantısı bilgilerini gir. Bu, internet servis sağlayıcının IP adresini ve DNS bilgilerini içerir. Çoğu yönlendirici bu bölümü otomatik olarak doldurur. Doldurmazsa girmen gereken bilgiler için İSS'ne başvur.
 4. 4
  Kablosuz ayarlarını yap. Çoğu yönlendiricinin, yönlendirici menüsünün üst kısmına doğru bir Kablosuz Ayarları bölümü bulunur. Bu bölümden kablosuz sinyali etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir, ağ adını değiştirebilir ve şifrelemeyi ayarlayabilirsin.
  • Ağın adını ayarlamak için SSID alanını seç. Bu, ağını algılayan herhangi bir cihazda görüntülenecek addır. Çok fazla insan bulunan bir bölgede yaşıyorsan kablosuz bir cihazı olan herkes görebileceği için tanımlanabilir bilgileri SSID'ye koymaktan kaçın.
  • Şifrelemeyi yönlendiricinin izin verdiği en son sürüme ayarladığından emin ol. Çoğu durumda bu WPA2 olur. WPA2 tek bir parola ile çalışır. Ne istersen girebilirsin ama güçlü bir şifre önerilir. Güçlü şifreler büyük ve küçük harfler, sayılar ve simgeler içerir.
 5. 5
  Ayarlarını uygula. Ayarları değiştirmeyi tamamladığında yönlendiricinin yapılandırmasında Değişiklikleri Uygula veya Kaydet düğmesine tıkladığından emin ol. Yönlendirici bir süre işlem görür ve yeni ayarların geçerli olur.
 6. 6
  Yönlendiricini yerleştir. Mümkün olan en iyi sinyali almak için yönlendiricini merkezi bir yere yerleştirmeye çalış. Duvar ve kapı gibi engellerin sinyali bozacağını unutma. Evin tek kattan fazlaysa ihtiyacın olan kapsama alanına sahip olduğundan emin olmak için birden fazla yönlendirici almayı düşünebilirsin.
  • Modemine fiziksel olarak bağlı olması gerektiğini unutma; böylece yönlendiriciyi yerleştirirken seçeneklerin sınırlanabilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Yönlendiriciye Bağlanmak

 1. 1
  Ağa bir cihaz bağla. Yönlendirici bir kablosuz sinyal yayınlamaya başladıktan sonra bağlantıyı başka bir bilgisayar, bir akıllı telefon veya tablet gibi kablosuz bir cihaz ile kablosuz ağları tarayarak test edebilirsin.
  • Yeni ağlar ara. Windows’ta masaüstünün sağ alt köşesindeki sistem tepsisindeki ağ simgesine tıkla. Bir Ağa Bağlan’ı seç ve SSID’ni ara. Mac’te menü çubuğunda bulunan, kıvrımlı üç çizgiye benzeyen Havaalanı simgesine tıkla. Kullanılabilir ağ listesinden SSID’ni seç.
 2. 2
  Parolayı gir. WPA2 şifrelemeyi etkinleştirdiysen ağa bağlanmak için parolanı girmen gerekir. Özel bir bilgisayar kullanıyorsan yazdığın parolayı daha kolay görmeni sağlaması için gizli karakterleri bazı sistemlerde gizleyebilirsin.
 3. 3
  Bağlantını test et. Bir ağa bağlandıktan sonra IP adresinin atanması için biraz bekle. Bir İnternet tarayıcısı aç ve normalde girmediğin bir İnternet sitesine bağlanmayı dene (bu, İnternet sitesini hafızadan yüklemediğinden emin olmanı sağlar).
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 3.650 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.650 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam