Kablosuz bir ev ağı, kullanışlılık açısından harikadır; fakat iyi bir parolan olmazsa kendini zararlı saldırılara ve parasını ödediğin internetinin komşuların tarafından sömürülmesine açık hâle getirirsin. Parola ayarlamak çabucak ve kolayca halledilebilir bir şeydir ve başını ağrıtabilecek muhtemel durumlardan seni koruyabilir. Wi-Fi’ını güçlü bir parolayla dakikalar içinde şifrelemek için bu rehberi takip et.

Adımlar

 1. 1
  Kablosuz yönlendiricine eriş. Tercihen bunu yönlendiricinin yanında gelen kurulum diskiyle yapabilirsin; ama yönlendiriciler, İnternet üzerinden uzaktan erişilebilecek şekilde de tasarlanmıştır. Yönlendiricine İnternet tarayıcın üzerinden erişmek için adresi URL’e gir. Yaygın yönlendirici adresleri şunlardır: 192.168.1.1, 192.168.0.1 ve 192.168.2.1.
  • Mümkünse erişimi yönlendiriciye bir Ethernet kablosu kullanılarak bağlanmış bir bilgisayardan sağla. Wi-Fi kullanarak erişim sağlarsan ayarları değiştirdiğin zaman ağdan atılırsın ve ayar yapmak için ağa tekrar bağlanıp tekrar oturum açman gerekir.
  • Çoğu yönlendiricinin varsayılan kullanıcı adı ve parolası her iki alan için de “admin”dir (yönetici). Bu işe yaramazsa alanlardan birini boş bırakıp diğerine admin yazmayı dene. Bu da işe yaramazsa yönlendiricinin üreticisinden destek al.
  • Erişim parolanı daha önce değiştirdiysen ve hatırlayamıyorsan yönlendiricini fabrika ayarlarına döndürmek için yönlendiricinin üzerindeki Reset (sıfırlama) düğmesine basılı tutabilirsin. Bu tüm ayarları sıfırlar.
  • Orijinal dokümantasyona erişimin yoksa varsayılan IP adresini ve oturum açma bilgilerini bulmak için yönlendiricinin modelini İnternet’te arayabilirsin.
 2. 2
  Kablosuz güvenlik ayarlarını bul. Bölüm isimleri her yönlendiricide farklıdır; ama bu genelde “Kablosuz Ayarları” veya “Güvenlik Ayarları”nda bulunur. Bulmakta zorluk çekiyorsan yönlendiricinin model numarasını İnternet’te ara ve güvenlik ayarlarına nasıl erişeceğine bak.
 3. 3
  Bir şifreleme türü seç. Çoğu yönlendirici güvenlik hususunda birkaç seçeneğe sahiptir. Genelde WEP, WPA-PSK (Kişisel) veya WPA2-PSK arasında seçim yapabilirsin. Mümkünse WPA2’yi seç; çünkü bu, kablosuz ağlarda kullanılabilecek en güvenli şifreleme türüdür. Bazı eski yönlendiricilerde bu seçenek yoktur.
  • Bazı eski cihazlar WPA2 kullanan ağlara bağlanamaz. Ağına bağlaman gereken birden fazla eski cihazın varsa bunu unutma.
 4. 4
  WPA2-Kişisel için AES algoritmalarını seç. Bir seçenek sunulursa WPA2 güvenliğinin şifreleme algoritması olarak AES’i seç. Bir diğer seçenek TKIP’dir; bu daha eskidir ve AES kadar güvenli değildir. Bazı yönlendiriciler yalnızca AES’i seçmene izin verir.
  • AES’in açılımı Advanced Encryption Standard’dır (Gelişmiş Şifreleme Standardı) ve kablosuz şifrelemesi için en iyi algoritma dizisidir.
 5. 5
  Parolanı ve SSID’ni gir. SSID ağın ismidir. Parola da bu SSID’ye bağlanan tüm cihazlardan talep edilecektir.
  • Parolan harflerden, sayılardan ve sembollerden oluşmalı. Parola koruman ne kadar basit olursa parolanın tahmin edilmesi veya hacker’ların deyimiyle parolanın "brute force" (kaba güç) yöntemiyle kırılması da o kadar kolay olur. İhtiyacın olursa İnternet’te, senin için güçlü parola korumaları yaratabilecek parola üreticileri bulunur.
 6. 6
  Yeni ayarlarını kaydet ve yönlendiricini yeniden başlat. Kablosuz güvenlik yeni ayarlarını kaydetmek için Kablosuz Ayarları sayfasında Uygula veya Kaydet butonuna tıkla. Bunu yapınca çoğu yönlendirici kendini otomatik olarak yeniden başlatır, ağdaki tüm cihazlar ağdan atılır ve cihazların ağda tekrar oturum açmaları gerekir.
  • Yönlendiricin kendini otomatik olarak yeniden başlatmazsa bunu elle yapman gerekebilir. Yönlendiricini yeniden başlatmak için yönlendiricini kapatıp 10’a kadar say. Ardından yönlendiricini yeniden aç ve önyükleme döngüsünün tamamlanmasını bekle (ön taraftaki tüm ışıklar yanıp sönmeyi bırakınca döngünün bittiğini anlarsın).
  • Yeni giriş ve parola bilgilerini, kablosuz İnternet bağlantına düzenli olarak erişen tüm cihazlara eklediğinden emin ol. Wi-Fi güvenliğini artırmak için parola korumanı aşağı yukarı 6 ayda bir değiştirebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Wi-Fi güvenliğini artırmanın bir diğer iyi yolu da ağ ismini veya SSID’yi değiştirmektir. Kablosuz yönlendiricinin varsayılan bir SSID adı vardır. Wi-Fi’ına izinsiz erişmek isteyen kişiler varsayılan ağ isimlerini araştırıp varsayılan parolaları deneme veya brute force (kaba güç) yöntemini kullanma girişiminde bulunabilirler. SSID’nin yayınlanmasını tamamen kapatabilirsin; böylece bir Wi-Fi bağlantın olduğunu kimse göremez.
 • Yönlendiricinin güvenlik duvarını açtığından emin ol. Güvenlik duvarı bazı yönlendiricilerde varsayılan olarak devre dışıdır; ancak güvenlik duvarını açmak, Wi-Fi güvenliğini artırmak için kolayca uygulanabilecek bir yöntemdir.
 • Yönlendiricin WPA2’yi desteklemiyorsa WEP yerine WPA’yı seç. Kablosuz İnternet bağlantıları için en güvenli şifreleme yöntemi hâlihazırda WPA2’dir. Yalnızca WEP ve WPA arasında seçim yapabiliyorsan WPA’yı seç. WEP çok eskidir ve modern teknoloji tarafından kolayca aşılabilir.
 • Tekrar ihtiyacın olması ihtimaline karşın parolanı güvenli bir yere not ettiğinden emin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 1.843 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.843 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam