Kablosuz bir ev ağı, kullanışlılık açısından harikadır; fakat iyi bir parolan olmazsa kendini zararlı saldırılara ve parasını ödediğin internetinin komşuların tarafından sömürülmesine açık hâle getirirsin. Parola ayarlamak çabucak ve kolayca halledilebilir bir şeydir ve başını ağrıtabilecek muhtemel durumlardan seni koruyabilir. Wi-Fi’ını güçlü bir parolayla dakikalar içinde şifrelemek için bu rehberi takip et.

Adımlar

 1. 1
  Kablosuz yönlendiricine eriş. Tercihen bunu yönlendiricinin yanında gelen kurulum diskiyle yapabilirsin; ama yönlendiriciler, İnternet üzerinden uzaktan erişilebilecek şekilde de tasarlanmıştır. Yönlendiricine İnternet tarayıcın üzerinden erişmek için adresi URL’e gir. Yaygın yönlendirici adresleri şunlardır: 192.168.1.1, 192.168.0.1 ve 192.168.2.1.
  • Mümkünse erişimi yönlendiriciye bir Ethernet kablosu kullanılarak bağlanmış bir bilgisayardan sağla. Wi-Fi kullanarak erişim sağlarsan ayarları değiştirdiğin zaman ağdan atılırsın ve ayar yapmak için ağa tekrar bağlanıp tekrar oturum açman gerekir.
  • Çoğu yönlendiricinin varsayılan kullanıcı adı ve parolası her iki alan için de “admin”dir (yönetici). Bu işe yaramazsa alanlardan birini boş bırakıp diğerine admin yazmayı dene. Bu da işe yaramazsa yönlendiricinin üreticisinden destek al.
  • Erişim parolanı daha önce değiştirdiysen ve hatırlayamıyorsan yönlendiricini fabrika ayarlarına döndürmek için yönlendiricinin üzerindeki Reset (sıfırlama) düğmesine basılı tutabilirsin. Bu tüm ayarları sıfırlar.
  • Orijinal dokümantasyona erişimin yoksa varsayılan IP adresini ve oturum açma bilgilerini bulmak için yönlendiricinin modelini İnternet’te arayabilirsin.
 2. 2
  Kablosuz güvenlik ayarlarını bul. Bölüm isimleri her yönlendiricide farklıdır; ama bu genelde “Kablosuz Ayarları” veya “Güvenlik Ayarları”nda bulunur. Bulmakta zorluk çekiyorsan yönlendiricinin model numarasını İnternet’te ara ve güvenlik ayarlarına nasıl erişeceğine bak.
 3. 3
  Bir şifreleme türü seç. Çoğu yönlendirici güvenlik hususunda birkaç seçeneğe sahiptir. Genelde WEP, WPA-PSK (Kişisel) veya WPA2-PSK arasında seçim yapabilirsin. Mümkünse WPA2’yi seç; çünkü bu, kablosuz ağlarda kullanılabilecek en güvenli şifreleme türüdür. Bazı eski yönlendiricilerde bu seçenek yoktur.
  • Bazı eski cihazlar WPA2 kullanan ağlara bağlanamaz. Ağına bağlaman gereken birden fazla eski cihazın varsa bunu unutma.
 4. 4
  WPA2-Kişisel için AES algoritmalarını seç. Bir seçenek sunulursa WPA2 güvenliğinin şifreleme algoritması olarak AES’i seç. Bir diğer seçenek TKIP’dir; bu daha eskidir ve AES kadar güvenli değildir. Bazı yönlendiriciler yalnızca AES’i seçmene izin verir.
  • AES’in açılımı Advanced Encryption Standard’dır (Gelişmiş Şifreleme Standardı) ve kablosuz şifrelemesi için en iyi algoritma dizisidir.
 5. 5
  Parolanı ve SSID’ni gir. SSID ağın ismidir. Parola da bu SSID’ye bağlanan tüm cihazlardan talep edilecektir.
  • Parolan harflerden, sayılardan ve sembollerden oluşmalı. Parola koruman ne kadar basit olursa parolanın tahmin edilmesi veya hacker’ların deyimiyle parolanın "brute force" (kaba güç) yöntemiyle kırılması da o kadar kolay olur. İhtiyacın olursa İnternet’te, senin için güçlü parola korumaları yaratabilecek parola üreticileri bulunur.
 6. 6
  Yeni ayarlarını kaydet ve yönlendiricini yeniden başlat. Kablosuz güvenlik yeni ayarlarını kaydetmek için Kablosuz Ayarları sayfasında Uygula veya Kaydet butonuna tıkla. Bunu yapınca çoğu yönlendirici kendini otomatik olarak yeniden başlatır, ağdaki tüm cihazlar ağdan atılır ve cihazların ağda tekrar oturum açmaları gerekir.
  • Yönlendiricin kendini otomatik olarak yeniden başlatmazsa bunu elle yapman gerekebilir. Yönlendiricini yeniden başlatmak için yönlendiricini kapatıp 10’a kadar say. Ardından yönlendiricini yeniden aç ve önyükleme döngüsünün tamamlanmasını bekle (ön taraftaki tüm ışıklar yanıp sönmeyi bırakınca döngünün bittiğini anlarsın).
  • Yeni giriş ve parola bilgilerini, kablosuz İnternet bağlantına düzenli olarak erişen tüm cihazlara eklediğinden emin ol. Wi-Fi güvenliğini artırmak için parola korumanı aşağı yukarı 6 ayda bir değiştirebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Wi-Fi güvenliğini artırmanın bir diğer iyi yolu da ağ ismini veya SSID’yi değiştirmektir. Kablosuz yönlendiricinin varsayılan bir SSID adı vardır. Wi-Fi’ına izinsiz erişmek isteyen kişiler varsayılan ağ isimlerini araştırıp varsayılan parolaları deneme veya brute force (kaba güç) yöntemini kullanma girişiminde bulunabilirler. SSID’nin yayınlanmasını tamamen kapatabilirsin; böylece bir Wi-Fi bağlantın olduğunu kimse göremez.
 • Yönlendiricinin güvenlik duvarını açtığından emin ol. Güvenlik duvarı bazı yönlendiricilerde varsayılan olarak devre dışıdır; ancak güvenlik duvarını açmak, Wi-Fi güvenliğini artırmak için kolayca uygulanabilecek bir yöntemdir.
 • Yönlendiricin WPA2’yi desteklemiyorsa WEP yerine WPA’yı seç. Kablosuz İnternet bağlantıları için en güvenli şifreleme yöntemi hâlihazırda WPA2’dir. Yalnızca WEP ve WPA arasında seçim yapabiliyorsan WPA’yı seç. WEP çok eskidir ve modern teknoloji tarafından kolayca aşılabilir.
 • Tekrar ihtiyacın olması ihtimaline karşın parolanı güvenli bir yere not ettiğinden emin ol.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Facebook'ta Kopyala ve Yapıştır Nasıl Yapılır?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Windows 10'da Windows Defender Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Resimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?

wikiHow

Instagram Nasıl Güncellenir?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam