Kabartma tozu, mayalayıcı bir maddedir (yani, hamurun kabarmasına yardımcı olan bir şeydir) ve sıklıkla hamur işlerinde kullanılır. Son kullanma tarihi geçmiş ya da eski kabartma tozu, tazesiyle aynı kimyasal tepkimeyi meydana getirmeyecektir; yani, ekmeğin, kurabiyelerin ya da diğer hamur işlerin kabarmayabilir. Kabartma tozu düzgün bir şekilde saklanırsa bir yıldan fazla dayanabilir ama seninkinin hâlâ iyi olup olmadığından emin değilsen bir tarife eklemeden önce kabartma tozunu test edebilirsin.

Kısım 1 / 3:
Kabartma Tozunu Test Etmek

 1. 1
  Biraz musluk suyu kaynat. Musluk suyu kullan ve bir elektrikli su ısıtıcısını minimum doldurma çizgisine kadar doldur. Kabartma tozunu test etmek için sadece ½ su bardağı (120 ml) sıcak suya ihtiyacın var ama elektrikli su ısıtıcısını minimum doldurma çizgisine kadar doldurmak, ısıtma elemanının aşırı ısınmasını önler. Elektrikli su ısıtıcını çalıştır ve suyu kaynat.[1]
  • İhtiyacın olandan daha fazla su kullanma, yoksa elektrikli su ısıtıcısı fazladan su ısıtmak için boşuna enerji harcar.
 2. 2
  Bir kâseye biraz kabartma tozu koy. 1 tatlı kaşığı (4.5 g) kabartma tozunu ölçüp ısıya dayanıklı cam bir kaba ya da kâseye koy. Kaynayınca suyu kabartma tozunun üstüne dökeceksin, o yüzden ısıya dayanıklı bir kâse kullanman önemlidir.
  • Aslına aynı yöntemi karbonatın etkisini test etmek için de kullanabilirsin.[2]
 3. 3
  Suyu ölçüp dök. Elektrikli su ısıtıcısı kaynayınca bir su bardağını yarısına kadar kaynar suyla doldur. Bardaktaki kaynar suyu kabartma tozunun üzerine yavaş yavaş dök.
  • Kabartma tozu yerine karbonatı test etmek için, karbonatın üzerine dökmeden önce sıcak suya 1 tatlı kaşığı beyaz sirke ekle. Karbonat hâlâ iyiyse sirkedeki asit, karbonatla tepkimeye girecek ve onu aktifleştirecektir.[3]
 4. 4
  Köpürme olacak mı diye bak. Hâlâ taze ve kullanılır durumda olan kabartma tozu hemen kabarıp köpürmeye başlayacaktır. Köpürme ve tıslama, kabartma tozunun taze olduğu ve hamur işlerinde kabartıcı madde olarak kullanılabileceği anlamına gelir.
  • Kabartma tozu ne kadar köpüklenirse o kadar tazedir.[4]
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Kabartma Tozunun Yerine Kullanılabilecek Şeyler Bulmak

 1. 1
  Krem tartarla karbonatı karıştır. Kabartma tozu aslında sadece kuru bir asitle karıştırılmış karbonattır, o yüzden elinde tazesi yoksa gerektiğinde kendi kabartma tozunu yapabilirsin. 1 yemek kaşığı (15 g) kabartma tozu yapmak için, 1 tatlı kaşığı (5 g) karbonatla 2 tatlı kaşığı (7 g) krem tartarı karıştır.
  • Daha fazla miktarda kabartma tozu yapmak için, karbonatla krem tartarı 1’e 2 oranında karıştır ve fazlasını hava geçirmez bir kapta sakla.[5]
 2. 2
  Karbonatla yayık altı sütünü karıştır. Karbonatı kabartma tozuna dönüştürmek için kullanabileceğin bir diğer asit de yayık altı sütüdür. Kabartma tozunu bu şekilde yapmak için, ½ tatlı kaşığı (2 g) karbonatı ½ su bardağı (120 ml) yayık altı sütüyle karıştır.[6] Bu kabartma tozu alternatifi, zaten yayık altı sütü gerektiren aşağıdaki gibi tarifler için en iyisidir:
  • Krepler
  • Kekler
  • Bisküviler
  • Waffle’lar
  • Pane harçları
  • Donatlar
 3. 3
  Karbonatı limon suyuyla ya da sirkeyle karıştır. Hem limon suyu hem sirke, karbonatı aktifleştirip kabartma tozuna dönüşmesini sağlayacak asidi içerir. Bu alternatifi yapmak için, ¼ tatlı kaşığı (1 g) karbonatla 1 tatlı kaşığı (5 ml) limon suyunu ya da sirkeyi karıştır. Bundan 1 tatlı kaşığı (5 g) kabartma tozu çıkar.[7]
  • Kabartma tozunu, bir sıvıyla ve karbonatla yaptığında, tarifteki diğer sıvıları aynı miktarda azalt. Örneğin, limon suyuyla karbonattan 2 tatlı kaşığı kabartma tozu yaptıysan tarifteki sütü 2 tatlı kaşığı azalt.[8]
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Kabartma Tozunu Saklamak

 1. 1
  Kabartma tozunu hava geçirmez bir kapta sakla. Kabartma tozu düzgün bir şekilde saklanırsa 18 ay ya da daha fazla dayanabilir. Kabartma tozunu saklamaktaki en önemli etken, içeriye oksijen girmesine izin vermeyen hava geçirmez bir kapta saklanmasıdır. İyi kaplar arasında şunlar vardır:
  • Kavanozlar
  • Kapağı sıkı oturan cam ya da naylon kaplar
  • Kapağı hava geçirmeyen metal ya da seramik kutular
 2. 2
  Kuru bir yerde saklayarak raf ömrünü uzat. Kabartma tozu nemlenirse topaklanır ve etkisi azalır. Uzun bir raf ömrü için kabartma tozunun saklanabileceği kuru yerler kiler, dolap ve diğer nemsiz alanlardır. Kabartma tozunu nemli bodrum katlarında, lavaboların altında ya da suyun akmasına veya sızmasına elverişli yerlere koyma.
  • Havada bulunan nemde su, maya ve diğer elementler bulunur ve tüm bunlar, kabartma tozunun kimyasal bileşimini değiştirir. Sonuç olarak, kabartma tozu neme maruz kalırsa kullanılamaz hâle gelir.
 3. 3
  Serin kalmasını sağla. Kabartma tozunun ömrünü olabildiğince uzatmanın bir diğer yolu, onu ısıdan uzak bir yerde saklamaktır.[9] Yüksek sıcaklıklar kabartma tozunu aktifleştirebilir, özellikle de yeterince kuru bir yerde saklanmıyorsa. Fırına yakın olmayan kilerler ve mutfak dolapları, kabartma tozu için ideal yerlerdir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?

wikiHow

Kıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Çikolata Nasıl Yapılır?

wikiHow

Ev Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?

wikiHow

Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?

wikiHow

Votka Nasıl İçilir?

wikiHow

Mango Nasıl Olgunlaştırılır?

wikiHow

Donmuş Karides Nasıl Pişirilir?

wikiHow

Ananasın Olgun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?

wikiHow

Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?

wikiHow

Aloe Vera Nasıl Yenir?

wikiHow

Meyve Sinekleri Nasıl Yok Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 265 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam