Et, tereyağı veya içinde pişirildiği hamurun lezzetini çekmiş gevrek bir dış yüzey ve yumuşak bir orta kısım. Bu ideal bir kızarmış ekmektir ve doğru yapılırsa hazırlanması yalnızca birkaç dakika sürer ve pişirmesi de bir dakikadan kısa sürer. Büyüleyici, nefis bir kahvaltı için ortada bir yumurta kızart veya daha çok Fransız tostu olarak adlandırılan "kızarmış ekmek" yapmak için ekmeği basit bir hamurda beklet.

Malzemeler

Fransız tostu veya ortası yumurtalı ekmek

 • 1 dilim beyaz ekmek (biraz bayat tercih edilir)
 • ~ 1 yemek kaşığı (15 ml) yemeklik yağ, tereyağı veya pastırma yağı
 • 1 yumurta (ortası yumurtalı kızarmış ekmek için)
 • Tuz ve karabiber

Fransız tostu:

 • 8 kalın dilim ekmek (süngerimsi ve hafif bayat tercih edilir)
 • 3 büyük yumurta
 • ⅔ bardak tam yağlı süt veya krema
 • bir tutam tuz
 • 2-3 yemek kaşığı (30-45 ml) tereyağı

(ayrıca tatlı Fransız tostu için)

 • 1-3 yemek kaşığı (15-45 ml) şeker
 • 1 tatlı kaşığı (5 ml) vanilya özütü
 • 2 tatlı kaşığı (10 ml) tarçın, portakal kabuğu rendesi veya diğer aromalar (isteğe bağlı)

(ek olarak, tuzlu Fransız tostu için)

 • 5 tatlı kaşığı (20 ml) acı sos
 • 3 yemek kaşığı (45 ml) doğranmış fesleğen veya başka bir hoş kokulu ot
 • karabiber, yetecek kadar
 • 1 veya daha fazla diş sarımsak, ezilmiş veya kıyılmış (isteğe bağlı)
 • ¾ bardak (180 ml) parmesan (isteğe bağlı)

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
İngiliz Kahvaltısı İçin Ekmek Kızartmak

 1. 1
  Ekmeğe eşlik eden kızarmış yemeği pişir (isteğe bağlı). İngiliz kahvaltısının bir parçası olarak kızarmış ekmek neredeyse her zaman bir veya daha fazla kızarmış yiyecekle birlikte yenir. Buna genellikle yumurta, İngiliz pastırması, sosis, dilimlenmiş domates, mantar ve fırında fasulye dâhildir. Ekmeğine başlamadan önce hepsini aynı tavada kızart.
  • Yukarıdakilerin hepsini pişiriyorsan önce sosisleri, birkaç dakika sonra mantarları, ardından birkaç dakika sonra diğer malzemeleri pişir. Kızarmış yumurta ile bitir.
 2. 2
  Daha fazla katı yağ veya sıvı yağ ekle (isteğe bağlı). Kızartmada ne kadar et ve tereyağı kullandığına bağlı olarak, tavada zaten yeterince yağ olabilir. Ama dürüst olalım: Kalori incelemesinin ekmek kızartmada yeri yoktur. Küçük bir parça tereyağı, bir damla leziz bitkisel yağ veya daha geleneksel olarak pastırma yağı veya domuz yağı ekle.
 3. 3
  Yağı ısıt. Yağ parlayana ve ısı verene kadar ocağı orta-yüksek ayara getir. Sıcak bir tava, ekmeğin cıvık yağla ağırlaşması yerine gevrek kalmasını sağlar.
 4. 4
  Tavaya dilimlenmiş ekmek ekle. Kuru dilim lezzetli yağı daha çabuk emeceğinden biraz bayat beyaz ekmek mükemmeldir. Taze tam tahıllı ekmeği bunun yerine yağsız kızarmış ekmek isteyenler için sakla.
  • Küçük bir tavan varsa ekmeği üçgenler halinde dilimle.
 5. 5
  Baharat kat (isteğe bağlı). Küçük bir tutam tuz ve karabiber değirmenini hızlıca çevirmek biraz lezzet katacaktır ama bu zorunlu değildir. Toz kırmızıbiber, kahvaltıda acıdan hoşlananlar için bir başka seçenektir.
 6. 6
  Birkaç saniye boyunca veya altın rengini alana kadar pişir. Tava yeterince sıcak ve yağlıysa ekmeği gevrek, altın renginde pişmiş ve kızarmış yemeğin lezzetleriyle dolu hâle getirmek için her iki tarafta sadece birkaç saniyeye ihtiyacın olacak. Tavan çok soğuksa ve yağ cızırdamıyorsa ekmeği 15-30 saniye kızartman gerekebilir ama çok ıslak olmadan ekmeği tavadan al.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Ortası Yumurtalı Ekmek Yapmak

 1. 1
  Bir kurabiye kalıbı veya bıçakla bir dilim ekmeğe bir delik aç. Parçalanmadan dilimlenebildiği sürece, bu yöntem için hemen hemen her tür ekmeği kullanabilirsin. Bir kurabiye kalıbı kullanarak ekmeğin ortasında bir delik aç veya bir bıçak kullanarak bir şekil kes. Kesilen şekli ilave olarak kızartabilir veya pişirirken yiyebilirsin.
  • Romantik bir kahvaltı için kalp şeklinde bir kurabiye kalıbı kullan.
  • Bıçak kullanırsan ekmeği kesme tahtasının üzerine düz olarak koy ve ekmeği, bıçağı doğrudan sürtmek yerine bıçağın ucuyla yukarı aşağı hareketlerle küçük delikler açarak kes.
 2. 2
  Tereyağını veya sıvı yağı orta-düşük ayarda ısıt. Bir tavaya bol miktarda tereyağı veya kızartma yağı ekle. Isınması için bir dakika bekle veya elektrikli ocak kullanıyorsan birkaç dakika ver. Ekmeği koyduğunda güzel bir cızırtı çıkaracak kadar sıcak olmalıdır.
  • Yüksek ateş kullanma, yoksa ekmek yumurta pişmeden yanar.
 3. 3
  Ekmeği tavaya koy. Tereyağı veya sıvı yağın tencereye eşit şekilde yayıldığından emin ol, ardından ekmek dilimini üzerine bırak. Hemen bir sonraki adıma geç.
  • İsteğe bağlı olarak, tek parça hâlinde kalmışsa ekmeğin kesilen kısmını da ekle.
 4. 4
  Deliğe bir yumurta kır. Tavanın hemen üstünden bir yumurtayı doğrudan ekmeğin ortasındaki deliğe kır.
 5. 5
  İstediğin kadar tuz ve karabiber ekle. Konuklara servis yapıyorsan bunu yemek masasında da sunabilirsin.
  • Alternatif olarak, omlet üzerinde hoşuna gidebilecek herhangi bir şeyle beraber pişir. Birkaç parça kaşar peyniri rendele ve kesilmiş ekmek şeklinin üzerine yerleştir.
 6. 6
  Yumurta akı çoğunlukla opak olduğunda ekmeği çevir. Yumurtanı tercih ettiğin tarzda pişirebilirsin ama akan bir yumurta daha kolay olacaktır çünkü ekmeğin kömürleşme olasılığı daha düşüktür. Bir veya iki dakika sonra veya yumurta akı çoğunlukla opak olup bazı yerlerde yarı saydam kaldığında yumurtayı ve ekmeği bir spatula veya pişirme maşasıyla çevir.
 7. 7
  Kızartmayı bitir ve servis yap. Ortası yumurtalı ekmeğin diğer tarafını bir veya iki dakika daha, yumurta akı tamamen pişene ve sertleşene ve ekmek kahverengi olana kadar pişir. Artık yumurta daha çok piştiğine göre tereyağını veya sıvı yağı emdirerek ekmeği spatula ile tavada dolaştırabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Fransız Tostu Yapmak (Yumurta Hamurunda Kızarmış Ekmek)

 1. 1
  Ekmeğini dilimle. Önceden dilimlenmiş ekmek genellikle çok incedir ve iyi bir Fransız tostu yapmak için fazla tatsızdır, buna bazen yumurtalı ekmek veya kızarmış ekmek denir. Bunun yerine bir bütün hâlâ, yumurtalı ekmek, tatlı çörek veya başka bir ince kabuklu, küçük gözenekli ekmeği 2–2,5 cm kalınlığında dilimler hâlinde kes.[1]
  • İdeal olarak, biraz kuru ve emici olması için taze bütün ekmeği bir gece dışarıda bırak. Bu mümkün değilse taze ekmek de olur.
  • "Küçük gözenekli", süngerimsi ve büyük delikler içermeyen ekmek iç kısmını ifade eder.
 2. 2
  Yumurtaları, süt ürünlerini ve tuzu birlikte çırp. Kızartmaya başlamadan önce, ekmeği altın bir zarf içinde kaplayacak, muhallebi benzeri bir hamura ihtiyacın olacak. Sekiz dilim kızarmış ekmeğe yetecek kadar hamur yapmak için aşağıdakileri birlikte çırp:
  • 3 büyük yumurta
  • Bir tutam tuz
  • Yarım su bardağı (160 ml) tam yağlı süt veya krema.[2] Daha fazla aroma için iyice çalkalanmış yayık ayranı kullan.[3]
  • İnce dilimlenmiş ekmek için veya Fransız tostu çok yumuşak oluyorsa daha az süt ürünü kullan.[4]
 3. 3
  Lezzet vericileri karıştır. Fransız tostu tatlı veya tuzlu bir yiyecek olabilir. Hamuru buna göre tatlandır:
  • Tatlı tost için 1 çorba kaşığı (15 ml) şeker ve 1 tatlı kaşığı (5 ml) vanilya özünü karıştır. Tostu akçaağaç şurubu veya başka bir şekerli sos ile servis etmeyi planlamıyorsan fazladan 1 veya 2 yemek kaşığı (15-30 ml) şeker ilave edebilirsin. İsteğe bağlı olarak 2 tatlı kaşığı (10 ml) tarçın ve / veya 2 tatlı kaşığı (10 ml) taze rendelenmiş portakal kabuğu ekle.[5]
  • Tuzlu tost için 5 tatlı kaşığı (20 ml) acı sos, 3 yemek kaşığı (45 ml) doğranmış fesleğen ve bol miktarda karabiber ekle.[6] Parmesan, sarımsak ve herhangi bir tuzlu ot da eklenebilir veya diğer bileşenlerin yerine kullanılabilir.[7]
 4. 4
  Ekmeği hamurun içinde beklet. Hamuru geniş bir tavaya dök ve ıslanması için ekmek dilimlerini içine koy. Birçok aşçı bu tarifi hızlı bir şekilde hazırlamayı tercih eder ve ekmeği yalnızca tereyağı tavasını ısıtırken kısa bir süre ıslatır. Ancak 15-20 dakika kadar hamurda bekletmek emilen hamur miktarını artıracaktır ve bu; yoğun, kalın ekmek dilimleri kullanıyorsan önerilir.[8]
  • Islatma işleminin ortasında ekmeği bir kez çevir.
 5. 5
  Bir tavada tereyağını ısıt. Toplamda yaklaşık 2-3 yemek kaşığı (30-45 ml) tereyağına ihtiyacın olacak ama sekiz dilim ekmeğin sığabileceği bir tavaya sahip değilsen muhtemelen ekmekleri üç veya dört gruba ayıracaksın. Tavada tereyağını erit ve köpürüp yatışana kadar ısıt.
  • Bunun yerine kanola yağı veya fıstık yağı gibi nötr aromalı bir yemeklik yağ kullanabilirsin ancak yemek daha az lezzetli olacaktır.
  • Tereyağı ile karıştırılan az miktarda sıvı yağ, yanmasını önleyecektir. Bu, düzensiz şekilde ısınan elektrikli bir set üstü ocak veya tavalarda yardımcı olabilir.
 6. 6
  Ekmeği kızart. Tavaya rahatça sığabilecek kadar ekmek at. Bir tarafı kızarana kadar kızart, ardından diğer tarafı çevirip pişir. Bu, her iki tarafta da yalnızca birkaç dakika sürecektir.
  • Kızartmak için fazladan ekmek dilimlerin varsa kalan tereyağını kuru bir kâğıt havluyla hızlıca sil, ardından sonraki dilimleri eklemeden önce tavada tekrar tereyağı erit.
  • Kremanın yayılması, tavanın yeterince sıcak olmadığının veya hamurunda çok fazla sıvı bulunduğunun bir işaretidir.[9]
 7. 7
  Fransız tostunu servis et. Fransız tostu sade veya çeşitli soslarla servis edilebilir. Tatlı çeşitleri için akçaağaç şurubu, taze meyve veya pudra şekeri dene. Tuzlu Fransız tostu; pesto, sotelenmiş sebzeler veya parmesan ile yenebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Kruton yapmak için İngiliz kahvaltısı tarifini takip et ama depoda küflenmelerini önlemek için zeytinyağı ve/veya tereyağı kullan. Ekmeği küp küp doğra ve kızartmadan önce küpleri sarımsak ve/veya en sevdiğin baharatlara bula.[10] (Alternatif olarak, daha az yağlı bir kruton için ekmeği fırında gevrekleştir.)
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Sos tavası
 • Spatula veya pişirme maşası

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Ocakta Hamburger Nasıl Pişirilir?
Sosisli Sandviç İçin Sosis Nasıl Haşlanır?
Kemiksiz ve Derisiz Tavuk Fırında Nasıl Pişirilir?
Basit Bir Çilekli Smoothie Nasıl Yapılır?
Lazanya Nasıl Pişirilir?
Çikolata Nasıl YapılırÇikolata Nasıl Yapılır?
Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?
Sütten Krema Nasıl Yapılır?
Kahvaltılık Gevrek Nasıl YenirKahvaltılık Gevrek Nasıl Yenir?
Tavuk Nasıl Haşlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 3.098 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Tarifler | Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 3.098 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam