Hayatta en çok değer verdiğin insanla aranın kötü olması hiç eğlenceli bir durum değildir ama için rahat olsun, bunu atlatacaksın. İlişki yaşayan insanların, tamamen sağlıklı bir ilişkileri olduğunda bile arada bir çatışması ya da sürtüşmesi son derece normaldir! İşlerin eskisi gibi olmasını istiyorsan biz yardıma hazırız. Küçük jestlerden büyük sevgi ifadelerine varıncaya kadar, işlerin bir an önce eski hâline dönmesi için sana yardım edeceğiz.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 11:
İstediyse ona mesafe tanı

 1. 1
  Eğer biraz kendi başına kalmak istediyse isteklerine saygı göster. Şu anda çok sinirli olabilir ama muhtemelen birkaç saat ya da birkaç gün sonra öyle olmayacaktır. Çok öfkeliyse ilk dürtün, sorunu hemen çözüp bu duruma bir an önce son vermek olabilir. O buna hazır olmayabilir, o yüzden bir mola istiyorsa en iyisi bunu ona vermektir.[1]
  • Şu anda öyle gelmese bile bu muhtemelen senin yararınadır. Böylece biraz öz eleştiri yapmak ve konuşmaya nasıl yaklaşman gerektiğine karar vermek için zamanın olur.
  • Her şeyi berbat ettiğini bilsen bile sarsılman tamamen normaldir. Kendine çok yüklenme; herkes hata yapar!
  • Eğer tersi doğruysa, yani senin uzaklaşmaya ihtiyacın varsa ama o bunu hemen çözmek istiyorsa “Seni üzdüğüm için çok üzgünüm ve bunu çözmek istiyorum ama önce kafamı toparlamam gerek. Umarım bunu anlarsın, senden kaçmaya çalışmıyorum.” demek tamamen uygundur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 11:
Olaylara onun açısından bak

 1. 1
  Gururunu bir kenara bırak ve bir süre için bir adım geri çekil. Partnerin öfkeliyse ve sen bunu hak etmediğini düşünüyorsan savunmaya geçmek, sinirlenmek ya da tamamıyla kayıtsız olmak kolaydır. Ama insanlar ortada hiçbir neden yokken nadiren öfkelenirler ve “karşı koymakla” hiçbir şey kazanamazsın. Olaylara onun bakış açısından bakmaya çalış ve davranışların konusunda kendine karşı dürüst ol.[2] Yaptığın şeyin yanlış olduğunu (kendine ve ona) itiraf edersen bu süreç çok daha düzgün ilerleyecektir.[3]
  • Bu durumda hiç sorumluluğun olmadığını düşünüyorsan iki seçeneğin var. Oturup neden bir yanlışın olmadığını düşündüğünü açıklamaya çalışırsın ya da haksız olmadığını düşünsen bile boş verip gerçekten haksızmışsın gibi özür dilersin.
  • Onu nasıl kırdığını anlamakta çok zorlanıyorsan yürüyüşe çıkıp zihnini boşalt. Çoğunlukla kendi eylemlerinizi sıcağı sıcağına idrak etmek zordur ve bir mola sana biraz netlik sağlayabilir.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 11:
Ondan içten bir şekilde özür dile

 1. 1
  Göstermelik davranışlarda bulunma; üzgün olduğunu gerçekten net şekilde göster. Göz kontağı kur, yanlış bir şey yaptığını bildiğini kabul et ve suçu ona yüklemeye çalışma. Yaptığın şeyi neden yaptığını açıklamak istersen durma yap ama hatanı hafifletmeye çalışma. Soruları varsa cevapla. Eğer hâlâ morali bozuk gözüküyorsa ona bunu telafi etmek için ne yapabileceğini sor.[4]
  • Anlaşmazlığın başlangıcıyla bir dahaki konuşmanızın arasına zaman girdiyse özrünü yazmaktan çekinme.
  • Suçun birazının onda olduğunu düşünsen bile şimdi bunun sırası değil. Önce sorunu çöz, sonra da ikiniz daha üretken bir ruh hâlindeyken durumu ayrıntılı olarak incelersiniz.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 11:
Biraz içini dökmesine izin ver

 1. 1
  Kendini nasıl hissettiğini ve bunun onu rahatsız ettiğini paylaşmayı isterse bunu ses çıkarmadan dinle. Düpedüz kötü muameleye ya da bu tür bir şeye katlanmak zorunda değilsin ama bağırıp çağırmak, ağlamak ya da sana biraz çıkışmak istiyorsa içini dökmesine izin ver. Bu her zaman aşırı duygularla baş etmenin en sağlıklı yolu olmasa da bu durumu aşmak için o duyguları ifade etmesi gerekebilir. Buna kırılmamak için elinden geleni yap.[5]
  • Ne yaparsan yap, sana çıkıştığı için sen de ona çıkışma. Ağız dalaşları ve kavgalar böyle başlar. Burada amacın kaldığınız yerden devam etmekse eteğindeki taşları dökmesine izin vermen gerekebilir.
  • Eğer sana çatarsa ve seni orada oturmuş başını öne sallarken ve “Anlıyorum.” derken görürse çok büyük ihtimalle aşırıya kaçtığını görecek ve buna bir son verecektir.

Yöntem 5
Yöntem 5 / 11:
Hatanı telafi et

 1. 1
  Ya esas sorunu çözebilirsin ya da onun için başka bir şey yapabilirsin. Sana bulaşıkları yıkamayı hep unuttuğun için kızgınsa gidip bulaşıkları yıka. Ama, gerçekte “düzeltemeyeceğin” bir şey yüzünden öfkeliyse (örneğin, geri alamayacağın kırıcı bir laf ettiysen) ona değer verdiğini gösterecek bir şey yap. Böyle bir durumda ne yapman gerektiğinden emin değilsen ona sor![6]
  • Hatamı telafi etmek için ne yapabilirim? Kendimi çok kötü hissediyorum ve benim için ne kadar önemli olduğunu bilmeni istiyorum, o yüzden ne yapabilirim?” diyebilirsin.
  • Eğer randevu gecenizi ya da bu tür bir şeyi unuttuysan “Bak, çuvalladım, biliyorum. Seni önümüzdeki hafta dışarı çıkarabilir miyim? Senin için büyük bir şey planlıyordum ama tarihleri karıştırdım. Hatamı telafi etmeme izin ver.” diyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 11:
Değiştiğini göster

 1. 1
  Hatanı tekrar etmeyerek onunla aynı fikirde olduğunu kanıtla. Gelecekte ona anlaşmazlığınızdan bir şey öğrendiğini göstermezsen sana yine öfkelenecektir. Sana onu tam iki gün aramadığın için kızgınsa birlikte olmadığınız her gece onu aramak için çaba göster. Ona ev işlerinde yardım etmemene kızdıysa sana bulaşık yıkamayı, çöpü çıkarmayı ya da temizlik yapmayı hatırlatması için telefonunda hatırlatıcılar ayarla. Ona üzgün olduğunu söyledin, o yüzden şimdi ona bu konuda ciddi olduğunu göster![7]
  • Bu zaman alabilir. Muhtemelen tek bir hareketin sayesinde seni affetmeyecektir ama tutarlı ve makul olursan onu kızdıran şeyi kafasına takmayı bırakacaktır.

Yöntem 7
Yöntem 7 / 11:
Onu gülümset

 1. 1
  Ciddi konuşma bitince, onu güldürecek ya da mahcup edecek bir şey yap. Onu en iyi sen tanırsın, o yüzden, basmakalıp tavlama laflarını seven bir kızsa bulabileceğin en klişe lafları ona söyle. Eğer samimi yorumları seviyorsa aşırı duygusal davran. Onun yüzünü güldürüp kalbini yumuşatacak ne varsa yap ki aranızda güzel bir şeyler olduğunu hatırlasın.[8]
  • Eğer onu güldürmek için küçük bir jest yapmaya kalkıştığında senden uzaklaşırsa ya da bunu istemezse ısrar etme. Üzerine gitme.
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 11:
Onu kocaman kucakla

 1. 1
  Fiziksel temas sorunların üstesinden gelmede çok etkili olacaktır. Kız arkadaşın buna hazır göründüğünde ona doğrudan sarıl ya da “Sana sarılabilir miyim?” diye sor. Kollarını ona sar ve onu öylece tut. Eğer kız arkadaşın seviyorsa onun “ayaklarını yerden kesebilirsin”. Kucaklaşmanın insanların sürtüşmelerini aşmaya yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve sırf ona sarılman bile kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.[9]
  • Aynı şekilde, eğer ona sarılmak istersen ama bunu istemezse peşini bırak. Birini istemediği bir şeye zorlamaktan bir fayda gelmez.

Yöntem 9
Yöntem 9 / 11:
Eğer aranızdaki aptalca bir kavgaysa şaka yap

 1. 1
  Aranızdaki anlaşmazlık çözülünce espriye başvurmak hayata devam etmeyi kolaylaştırabilir. Bu ancak anlaşmazlığın temelinde ciddi bir şey yoksa iyi bir fikirdir. Eğer gerçekten de onun sinirine dokunan bir konuyu örtbas etmekle yetiniyorsan bu konuda şaka yapmak, durumu hafife aldığını akla getirebilir. Ancak sorun geride kaldıysa şakalaşmak gerilimi azaltmanın iyi bir yoludur.[10]
  • Örneğin, Facebook’ta ikinizin fotolarını yayınlamayı reddettiğin için sana kızdıysa aranız düzeldikten sonra şöyle diyebilirsin: “Bunu Facebook’taki arkadaşlarıma söylemeyi unutmayı iple çekiyorum.”
  • Eğer yeni saç kesimini fark etmediğin için sana kızdıysa gülümseyip şöyle diyebilirsin: “Kaşlarına yeni bir şey mi yaptırdın?”
  • Onun kişiliğini de hesaba kat. Eğe kız arkadaşın biraz duygusal biriyse ya da senin espri anlayışını paylaşmıyorsa bu yaptığın riskli bir davranış olabilir.
  Reklam

Yöntem 10
Yöntem 10 / 11:
Anlaşmazlığı birlikte gözden geçirin

 1. 1
  Arada bir tartışmak normaldir ama bundan alınacak bir ders varsa o da konunun üstünden birlikte geçmektedir. Olayı, gerçekleşmesinden birkaç gün ya da hafta sonra ele almak eğer ikiniz “anlaşamıyorsanız” ama alınacak bir ders varsa çok faydalı olabilir. Eğer aranız iyiyse olanları gözden geçirmeyi isteyip istemediğini ona sor. Çok faydalı bir sohbet yapabilirsiniz.[11]
  • Ona şunu sorabilirsin: “Baksana, geçen haftaki kavgamız hakkında konuşabilir miyiz?” ya da “Birbirimize kızdığımızda nasıl daha üretken tartışmalar yapabileceğimiz konusunu konuşabilir miyiz?”

Yöntem 11
Yöntem 11 / 11:
Eğer işler çığırından çıktıysa onun güvenini yeniden kazan

 1. 1
  Eğer işleri cidden batırdıysan her şeyin normale dönmesi zaman alabilir. Onun ne hissedeceğini kontrol edemesen de değişme konusunda ciddi olduğunu ona gösterebilirsin. Durumunun kötü olmasının moralini bozmasına izin verme ve olabileceğin en iyi partner olarak onun güvenine layık olduğunu kanıtla.[12] Tartışma yeniden alevlenirse özür dilemeye devam et ve onun esip gürlemesine izin ver.[13]
  • Eğer başka kızlarla görüştüysen veya o türden ciddi bir şey yaptıysan kız arkadaşının bunu aşması uzun zaman alabilir (ve bunda haklı da). Eğer sosyal medya hesaplarını kurcalamak ister ya da boş zamanını kimlerle geçirdiğini sorgularsa ters karşılık verme.
  • Bunu söylemeye hiç gerek yok ama en başta onu üzen şeyi yapmaktan şiddetle kaçın. Eğer ortak banka hesabınızdaki parayı ona sormadan yeni bir arabaya yatırdığını öğrenip küplere bindiyse bundan sonra ona sormadan büyük miktarlı alışverişler yapma.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Connell Barrett
Ortak yazarlar :
Flört Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Connell Barrett. Connell Barrett, bir İlişki Uzmanı ve 2017 yılında New York dışında kurduğu kendi ilişki danışmanlık işletmesi olan Dating Transformation’ın Yöneticisi’dir. Connell müşterilerine kendi A.C.E. (Sahicilik, Netlik ve İfade Etme) Flört Sistemi’nden yola çıkarak tavsiyelerde bulunur. Flört uygulaması The League’de de flört koçudur. Çalışmaları Cosmopolitan, Oprah Magazine ve Today’de yer almıştır.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 87 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam