Kıymıklar çoğu zaman küçük olur, ancak yine de çok acı verebilir. Ayrıca kıymıkları çıkartması da zor olabilir. Eğer kıymık büyük veya sertse onun çıkarılması için tıbbi yardım alman gerekebilir. Ancak, eğer canını yakan ve sinirini bozan küçük bir kıymık varsa kıymığı çıkarmak ve yarayı da tedavi etmek için kullanabileceğin bazı farklı stratejiler vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Cımbızla Çıkartmak

 1. 1
  Etkilenen alanı yıka. Kıymığı çıkarmaya başlamadan önce
  ellerini ve kıymık etrafındaki deriyi ılık su ve sabunla yıka.
  Bu, enfeksiyona neden olabilecek bakterinin yayılma riskini en aza indirebilir.[1]
  • Ellerini 20 saniye boyunca hafif sabun ve biraz ılık su ile yıkayabilirsin.[2]
  • Etkilenen alanı hafif sabun ve suyla yıkayabilir ya da antibakteriyel sıvı kullanabilirsin.
  • Çıkarmaya çalışmadan önce ellerini ve kıymığın etrafını iyice kurula.
 2. 2
  Cımbızı alkolle sterilize et. Cımbızını kullanmadan önce,
  enfeksiyon riskini azaltmak
  veya yaranın içine yayılabilecek bakterileri önlemek için onu ispirto ile dezenfekte ettiğinden emin ol. Yarada bakteri bulunması enfeksiyona neden olabilir.[3]

  Cımbızı Sterilize Etme Yolları
  İspirto: Cımbızı birkaç dakika süreyle bir kabın veya bir fincanın içindeki tuvalet ispirtosuna yatır veya tuvalet ispirtosuyla silmek için steril bir pamuk top kullan. Eczanelerden ve pek çok tıbbi malzeme mağazasından tuvalet ispirtosu alabilirsin. Marketlerde ve büyük perakendecilerde de tuvalet ispirtosu satılır.
  Isı: Eğer vaktin yoksa fakat cımbızını hızlı bir şekilde sterilize etmen gerekiyorsa cımbızın ucunu (kıymık batan yere dokunacak kısım) bir aleve tut. Eğer cımbızın metal ise kendini yakmamak için onu aleve tutma amacıyla başka bir araç kullan.
  Kaynar su: Cımbızın metalden değilse ve alev altında eriyebilecek bir şeyse onu 20 dakika boyunca kaynar suyun içine yerleştir.[4]

 3. 3
  Bir büyüteç ve iyi aydınlatma kullan. Kıymığı çıkarırken bir büyüteç kullanmayı düşün. Bu, kıymığı daha net görmene ve cildine zarar verme riskini azaltmana yardımcı olabilir.[5]
  • En azından daha iyi görmene yardımcı olması için kıymığı iyi aydınlatılmış bir alanda çıkar.
 4. 4
  Gerekirse kıymığın üzerindeki deriyi del ve kaldır. Eğer kıymığın üzeri deri parçası ile kapalıysa
  deriyi delip parçayı kaldırmak için sterilize iğne kullanabilirsin.
  Tuvalet ispirtosuna batırarak veya tuvalet ispirtosu ile silerek iğneyi sterilize et. Sonra, kıymığın üzerindeki deri parçasını delmek ve kaldırmak için iğneyi kullan.[6]
  • Eğer deriyi delmek veya kıymığı görmek için derine girmen gerekiyorsa yaralanma riskini azaltmak için hastaneye veya doktoruna gitmeyi düşün.
 5. 5
  Kıymığı cımbızla yakala. Kıymığın ucunu açığa çıkardığında, onu cildinin yüzeyine yakın bir şekilde cımbızla yakala.
  Kıymığı, cildine giriş yönünde yavaşça dışarı çek.[7]
  • Kıymığa ulaşmak için cımbızla derine girmen gerekiyorsa kıymığı çıkarması için doktora görünmek isteyebilirsin.
  • Eğer kıymığın bir kısmı kırılırsa doktora gitmen veya kıymığı cımbızınla tekrar yakalamaya çalışman gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Bantla Çıkarmak

 1. 1
  Biraz bant al. Bitkilerden veya cam elyafından kaynaklanan kırılgan kıymıkları bantla çıkarmak genellikle daha kolaydır. Maskeleme bandı, koli bandı veya elektrik bandı dâhil olmak üzere birçok farklı türde bant kullanabilirsin. Sadece küçük bir parça banta ihtiyacın olacak.
  • Bantı uygulamadan önce
   kıymık etrafındaki alanın temiz ve kuru
   olduğundan emin ol.
  • Başlamadan önce ellerini yıka ve kurut.
 2. 2
  Kıymığın üzerinde bir parça bant yerleştir. Bandı kıymık bölgesine uygula ve bantın kıymığa yapışmasını sağlamak için sıkıca bastır. Bunu yaparken kıymığı daha derine batırmayacağından emin ol.
  Baskıyı kıymığın giriş noktasının dışına ve uzağına uygula.
 3. 3
  Bandı çıkar. Bandın kıymıkla temas ettiğinden emin olduktan sonra bandı çıkar. Bandı kıymığın cildine girdiği doğrultuda yavaşça çıkar. Bandı çektikçe, kıymık banda yapışmalı ve dışarı çıkmalıdır.
 4. 4
  Bandı kontrol et. Bandı çıkardıktan sonra, kıymığın ona yapışmış olup olmadığını kontrol et. Ayrıca, kıymığın herhangi bir kısmının cildinde kalıp kalmadığını görmek için cildini kontrol etmelisin. Eğer kıymığın tamamı veya bir kısmı hâlâ içerideyse bu işlemi tekrarlayabilir veya farklı bir yöntem deneyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Yapışkanla Çıkarmak

 1. 1
  Kıymığa yapışkan uygula. Kıymığı çıkarmak için beyaz tutkal gibi yapıştırıcıları da kullanabilirsin. Kıymık ve çevresine bir tutkal katmanı uygula.[8] Tutkalın kıymığı kaplamaya yetecek kadar kalın olduğundan emin ol.
  • Japon yapıştırıcı gibi hızlı yapıştırıcılar kullanma. Bu tür yapıştırıcılar cildinden çıkamayabilir ve kıymığı çıkarmak yerine cildine hapsedebilir.[9]
  • Ayrıca tıpkı tutkalı kullandığın şekilde macun ağda veya ağda bandı kullanmayı da deneyebilirsin.
  • Başlamadan önce ellerini ve kıymık çevresini yıka ve kurut.
 2. 2
  Yapışkanın kurumasını bekle. Çıkarmadan önce yapışkan tamamen kurumalı yoksa kıymığa tutunmayabilir. Yapışkanı
  30 dakika ila bir saat
  cildinde tut. Yapışkan kuruduğunda yapış yapış veya ıslak hissettirmemeli.
 3. 3
  Yapıştırıcıyı kaldır. Yapıştırıcının kuru olduğundan emin olduktan sonra kenarını tut ve onu kıymığın cildine girdiği yönde çek. Yavaşça ve eşit şekilde çek. Kıymık üzerindeki yapıştırıcıyı çekerken kıymık çıkmalıdır.
 4. 4
  Kıymığı kontrol et. Yapıştırıcıyı kaldırdıktan sonra, kıymığın yapıştırıcının içinde olup olmadığını kontrol et. Ayrıca cildinde kıymık parçasının kalıp kalmadığını kontrol etmelisin. Eğer varsa işlemi tekrarlaman veya farklı bir kıymık çıkarma yöntemi denemen gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Kıymık Yarasına Bakım Yapmak

 1. 1
  Yarayı yavaşça sık. Kıymığı başarıyla çıkardığında, biraz kan görene kadar yarayı yavaşça sık. Bu, kıymıktaki mikropların bir kısmını yaranın dışına çıkarmana yardımcı olacaktır.[10]
  • Çok sert sıkma. Eğer yara hafif basınçla kanamıyorsa olduğu gibi bırak. Mikropları ve bakterileri temizlemek için antibakteriyel merhemler dâhil başka yöntemler de kullanabilirsin.
  • Yarayı en az bir dakika ılık suyla yıkamak, alanı temizlemeye yardımcı olur.
 2. 2
  Kanamayı kontrol et. Kıymık, sıktıktan sonra kanamaya devam ediyorsa veya kendi kendine kanıyorsa bölgeye baskı uygulayarak kanamayı kontrol altına alabilirsin.[11] Bu, kan kaybını ve şoku önlemeye yardımcı olur.[12] Küçük bir yaranın kanaması birkaç dakika içinde durmalıdır. Aşırı kanama varsa veya kanama durmuyorsa derhal tıbbi yardım iste.

  Kanama Nasıl Kontrol Edilir
  Sargı Kullanmak: Kanama duruncaya kadar yaranın üzerine bir parça gazlı bez ya da pamuk yumağı tutmayı dene.
  Deriyi bir arada tutmak: Eğer yara cildi böldüyse iki parça steril gazlı bez veya temiz bir bezle birbirine bastırarak kenarlarını bir araya getir.[13]
  Yükseltme: Ayrıca yaralı bölgeyi kalbinin üzerine çıkarmak kanamayı kontrol altına almana yardımcı olabilir.[14] Örneğin; eğer kıymık parmağının içindeyse kanama durana kadar elini başının üzerine kaldır.

 3. 3
  Bölgeyi dezenfekte et. Kıymığı cildinden çıkardıktan sonra kıymık yarasını sabun ve sıcak suyla yıka. Bu, yarada kalan kalıcı bakteri ve mikropları temizlemeye yardımcı olacaktır. Bunlardan sonra, ayrıca antibakteriyel bir merhem de uygulamak isteyebilirsin.[15]
  • Günde iki kez bölgeye antibakteriyel merhem
   sür. Bu, etkilenen bölgedeki enfeksiyon riskini en aza indirebilir.[16]
  • Basitrasin, neomisin veya polimiksin B gibi bir antibiyotik merhem satın alabilirsin. Birçok marka üçünü bir ürüne koyar ve bunu “üçlü antibiyotik merhem” olarak adlandırır.[17]
 4. 4
  Yarayı sar. Kanama durduktan ve yara temizlendikten sonra, bakterilerin yaraya girmesini önlemek için alanı kapatmak gerekir. Bir parça gazlı bezi bir miktar tıbbi bantla sabitleyebilir veya yaralı bölgeye bir bandaj uygulayabilirsin. Bir bandaj ayrıca kanamayı kontrol altına almak için bir miktar basınç uygulayabilir.[18]
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Tıbbi Yardım Almak

 1. 1
  Kıymığı evde mi çıkaracağına yoksa doktora mı gideceğine karar ver. Cildinin hemen altında bulunan küçük kıymıklar evde güvenle çıkartılabilir.[19] Ancak, kıymığı bir tıbbi bir uzmanın çıkarması gereken durumlar olabilir.
  • Kıymığın yapısından emin değilsen veya aşırı ağrıya neden oluyorsa mümkün olan en kısa sürede bir doktora görün.[20]
  • Yarım santimden daha derin ve ayrıca kas ya da sinirlerden geçen ya da bunlara dokunan
   bir kıymık için doktora başvur.
 2. 2
  Kıymık çok acı veriyorsa bir doktora görün veya acil tıbbi yardım al. Kıymık derindeyse, şiddetli ağrıya neden oluyorsa, çıkmıyorsa veya kendin çıkarmak istemiyorsan mümkün olan en kısa sürede doktora görün. Bu, ciddi enfeksiyon veya yaralanma riskini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca şu durumlarda doktora görün:[21]
  • Kıymık gözdeyse.
  • Kıymık kolay çıkmıyorsa.
  • Yara derin ve kirliyse.
  • En son tetanoz aşını olalı beş yıldan fazla olduysa.
 3. 3
  Enfeksiyon belirtilerine dikkat et. Kıymığı çıkardığın bölgede herhangi bir enfeksiyon belirtisi görmeye başlarsan hemen doktora görün. Sana bir tedavi süreci önerebilir ve göremediğin kıymık parçalarını çıkarabilir.[22] Bir enfeksiyonun belirtileri şunlardır:

  Enfeksiyon Belirtileri
  Bölgeden akıntı
  Yara bölgesinde zonklama
  Bölgede kızarıklık veya kırmızı çizgiler
  Ateş veya terleme
  Kas spazmları
  Baş ağrısı
  Kas sertliği veya ağrısı[23]

 4. 4
  Kıymığa müdahale etmemeyi düşün. Kıymık küçükse ve herhangi bir ağrıya neden olmuyorsa onu öylece cildinde bırakmak isteyebilirsin.
  Cildin kıymığı kendi kendine itebilir.
  Cildin ayrıca kıymık etrafında bir sivilce oluşturup onu bu şekilde akıtabilir.
  • Bölgeyi temiz tut ve enfeksiyon belirtilerine dikkat et. Herhangi bir kızarıklık görürsen, sıcaklık hissedersen veya bölgede ağrı olursa doktora görün.
  Reklam

İpuçları

 • Kıymığı çekmeden önce alanı uyuşturmak için kıymık etrafına buz sür, ancak doğrudan üzerine sürme. Kıymığı çıkarmaya çalışmadan önce alanı kurut.
 • Kıymığın etrafında cımbız, manikür makası veya elinin altında bulunan bir şeyi kullan, çünkü kıymığın etrafındaki cildin itilmesi orta cildi yukarı doğru iter. Temiz olduğundan emin ol.
 • Kıymığı sıcak suya sok ve ardından onu çek.
 • Etkilenen bölgede biraz preparation H kullanmak, şişliği ve kırmızılığı azaltarak sıkıntıyı bir nebze olsun giderir.
Reklam

Uyarılar

 • Enfeksiyon riskini en aza indirmek için kıymık bölgesini temiz tuttuğundan emin ol.
 • Eğer yanlış uygulamalar yaparsan kıymığı daha derinlere itebilirsin ve onu çıkarması için bir yetişkine veya doktora ihtiyacın olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Anthony Stark, EMR
Ortak yazarlar :
Acil Tıbbi Hizmet Görevlisi
Bu makaledeki ortak yazarlar Anthony Stark, EMR. Anthony Stark, British Columbia’da sertifikalı bir Acil Tıbbi Hizmet Görevlisi’dir. Şu anda British Columbia Ambulance Service’de çalışmaktadır. Bu makale 9.522 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 9.522 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam