Temiz çorabın kalmadığında her seferinde yeni çorap almak yerine, kıyafetlerini nasıl yıkayacağını öğrenmek isteyebilirsin. Giysilerini nasıl yıkayacağını bilmek önemli bir yaşam becerisidir, aksi halde giysilerin kokmaya başlayabilir veya her hafta yeni çoraplar almak için ciddi bir ödeme yapabilirsin. Bu adımları takip et, bir anda çamaşır yıkama (ve kurutma) ustası olacaksın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Çamaşır Makinesi ve Kurutucu Kullanmak

 1. 1
  Giysilerini kümelere ayır. Giysi yıkarken akılda tutulması gereken iki şey vardır: giysilerin renkleri ve hangi malzemeden yapıldıkları. Her kumaş aynı miktarda su basıncına veya sıkma devrine dayanamaz.
  • Açık ve koyu renkli olan giysileri ayır. Kıyafetlerini, özellikle de yeni kıyafetlerini, yıkarken kumaşta kullanılan boyaların bir kısmı çamaşırlardan akar (bu yüzden eski kıyafetlerinin rengi, yeni parlak kıyafetlerinin rengine göre daha soluktur.) Beyaz, krem rengi veya açık, soluk pastel bir renk 'beyazlar' kümesine girerken diğer tüm renkli giysiler 'koyu' kümeye girmelidir. Eğer renklerine göre ayırmazsan yeni parlak mavi gömleğin beyaz elbiselerinin tümünü maviye boyayabilir.
  • Giysilerini yapılmış oldukları kumaşlara göre ayır. Kot veya havlu gibi kalın kumaşlar hassas bir ayarda yıkanan ipeksi iç çamaşırlarından daha uzun bir programda yıkanmalıdır. Giysilerini, kumaşlarının yıkanması gereken yıkama programına göre ayırmalısın.
 2. 2
  Giysilerindeki 'yıkama talimatı etiketi'ni oku. Kumaş etiketleri sadece cildine sürtünce boynunu kaşındırmak için giysilere dikilmez, aslında yıkama sürecinde sana rehberlik etmek için oradadırlar. Bir giysinin nasıl yıkanacağı konusunda şüpheye düştüğünde etiketini kontrol et. Yıkama talimatı etiketleri sana giysinin hangi kumaştan yapıldığını, nasıl yıkanması ve nasıl kurutulması gerektiğini söyler.
  • Bazı kıyafetler kuru temizleme veya elde yıkama gerektirir (bunun nasıl yapılacağı için İkinci Yöntem'e bak.) Yıkama talimatı etiketi sana bunlardan birinin gerekli olup olmadığını söyleyecektir.
 3. 3
  Hangi su sıcaklığını seçeceğini bil. Çamaşır makinelerinde farklı sıcaklık ayarları vardır çünkü bazı kumaşların ve renklilerin iyice yıkanabilmesi için farklı ısı seviyeleri gerektirir.
  • Açık renkliler için özellikle de kirli olan açık renkliler için sıcak su kullan. Yüksek ısı lekeleri doğruca o beyaz kumaşlardan çıkarır.
  • Koyu renkliler için soğuk su kullan çünkü soğuk su bu kıyafetlerden akan boya miktarını azaltır (böylece soğuk su kullandığında giysilerin çabuk solmaz.) Pamuklu parçaların soğuk suda daralma olasılığı düşük olduğundan onlar da soğuk suda yıkanmalıdır.
 4. 4
  Hangi yük miktarını seçeceğini bil. Çamaşır makinelerinin çoğunda, elindeki kıyafet miktarına (genellikle küçük, orta veya büyük) uygun yük ölçüsünü seçmek için çevirmen gereken bir düğme bulunur. Giysilerin makinenin üçte birini dolduruyorsa küçük olanı seçmelisin. Makinenin üçte ikisi orta olanı seçmen demek ve tüm makineyi doldurursan da büyük seçmen gerekir.
  • Daha fazla sığdırabilmek için kıyafetlerini asla tıka basa doldurma. Fazladan kıyafetlerini başka bir yıkamaya atabilirsin aksi takdirde makinenin programını bozabilirsin ya da makineye başka bir şekilde zarar verebilirsin.
 5. 5
  Hangi yıkama programını seçeceğini bil. Sıcaklıkta olduğu gibi çamaşır makineleri farklı türlerde programlara da sahiptir çünkü farklı giysi türleri farklı yıkama kademeleri gerektirir.[1]
  • Pamuklu/Yoğun program: Beyaz çamaşırları yıkarken bunu seç. Beyaz kumaşlarını tiril tiril ve temiz halde çıkarır.
  • Koyu renkliler: Renkli kıyafetlerin için bunu kullan. Bu program ılık suyla yıkar ve soğuk suyla yıkamayı bitirir, bu da renklilerinin parlak görünmesini sağlar.
  • Hassas: Tahmin edebileceğin gibi diğerlerine nazaran hassas olan herhangi bir şey (sütyenler, forma, pamuklu kazak, gömlek vb.) Hassas kıyafetinin kuru temizleme ya da elde yıkama gerektirmediğinden daima emin ol (emin olmak için etiketini kontrol et.)
 6. 6
  Uygun türde bir yıkama sıvısı ekle ve makinenin kapağını kapat. Yıkama sıvısı deterjan, çamaşır suyu ve yumuşatıcıyı içerir. Giysilerini makineye koyabilir ve üzerine doğrudan yıkama sıvısını dökebilirsin ya da çamaşırlarını kenarda tutup, makineyi ⅓ oranında suyla doldurarak yıkama sıvısını ekleyip ardından giysileri ekleyebilirsin.[2]
  • Deterjan: Çamaşır makinene koyduğun deterjan miktarı, makinedeki çamaşır miktarının ne kadar fazla olduğuna göre belirlenir. Genel olarak, deterjan kapakları belli miktarlarda işaretlenmiş kaplar olarak işlev görür. Genellikle küçük bir yük için kapağın ⅓'ü, orta bir yük için ⅔'ü ve büyük bir yük için tam bir kap deterjan ile doldurulmalıdır. Yine de bu deterjanın nasıl kullanılacağına ilişkin talimatlar için kullandığın deterjan şişesini oku - bazı deterjanlar diğerlerinden daha konsantredir, yani bu kadar çok kullanmana gerek yoktur.
  • Çamaşır suyu: Çamaşır suyu, inatçı lekelerden kurtulmak istediğinde veya beyazlarının gerçekten ama gerçekten beyaz olmasını istediğinde kullanılır. İki çeşit çamaşır suyu vardır. Klorlu çamaşır suyu beyazlarını gerçekten beyaz yapmak için iyidir ama asla herhangi bir renkli kumaşta kullanılmamalıdır. Her renk kumaş için olan çamaşır suları ise renkli kumaşlarda kullanılabilir.
  • Yumuşatıcı: Durulama işlemi sırasında yumuşatıcı eklenebilir. Bazı makinelerde, yıkama programını başlattığında yumuşatıcıyı dökebileceğin bir bölme bulunur ve yumuşatıcıyı doğru zamanda durulama programına ekler.
 7. 7
  Giysilerini kurutucuya aktar ve doğru programı seç. Açık hava ile kurutulması gereken bazı giysiler olduğunu unutma. Giysi etiketini kontrol et - kurutulmayacağını söylüyorsa bu parçaları kuruyabilecekleri bir yere as. Çamaşır makinesi gibi kurutma makinesinin de kıyafetlerini kurutmak için kullanman gereken ayarları vardır. Bir kurutma makinesi mendili ekle ve kurutucunun kapağını kapat.[3]
  • Pamuklular/Ekstra kuru: Beyaz elbiseler en iyi şekilde pamuklular/ekstra kuru ayarında kurutulur. Beyaz giysiler genellikle dokuma sırasında çektirilmiştir ve (yüksek sıcaklıkta solan renklerin aksine) daha yoğun ve daha yüksek ısı kurutma sistemini kaldırabilir.
  • Dolap kuruluğu: Bu normal renkli giysiler için daha iyidir. Orta ısı ve basınç kıyafetlerinin solmamasını garantiler.
  • Hassas: Hassas ayarda yıkadığın tüm giysiler hassas ayarda kurutulmalıdır. Bu ayar, oda sıcaklığına yakın bir hava ve yavaş devir kullanır böylece hassas giysilerine zarar gelmez.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Çamaşırları Elde Yıkamak

 1. 1
 2. 2
  Yumuşak bir deterjan ekle. Bu, bir çamaşır makinesinde kullanacağın deterjanla aynı çeşit değildir. Normal deterjan çok konsantredir ve yalnızca elde yıkadığın çamaşırları daha kirli hissettirecektir. Marketindeki normal deterjanla aynı rafta bulunan hassas deterjanları satın alabilirsin - şişenin üzerinde yumuşak veya hassas yazdığından emin ol.[4]
 3. 3
  Giysilerini suya daldır. Onları suyun içinde dolaştır böylece tamamen ıslansınlar. Deterjanı tamamen emebilmeleri için birkaç dakika beklemelerini bile sağlayabilirsin.
 4. 4
  Giysilerini durula. Giysilerini ılık, temiz suyla durulamalısın. Kıyafetlerini kovayı (veya lavaboyı) doldurmak için kullandığın musluğun altında teker teker durulayabilirsin. Kıyafetlerin artık köpüklü olmayana ve akan su temiz ve baloncuksuz olana kadar onları durula.
 5. 5
  Giysilerini kurumaya bırak. Bu elbiseleri kurutmak için asmamalısın çünkü onları asmak esnemelerine neden olabilir. Bunun yerine, bu hassas giysileri kurutmak için düz bir zemine ser. Bu, esnememelerini sağlayacak ve kuruma işlemindeki kırışıklık formlarını azaltacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Kıyafetlerini makineye koymadan önce ceplerini kontrol et.
 • Sütyenleri kopçaları açık halde yıkama çünkü kopçalar diğer giysilere takılabilir ve kırılabilir veya bükülebilir.
 • Bir apartman dairesini biriyle paylaşıyorsan veya tanıdığın insanlarla yaşıyorsan bazen yıkamaya ortak olmak yararlı olur. Bu, özellikle kırmızılar için geçerlidir çünkü çoğu insanın dolabında bir makine dolusu kırmızı giysi yoktur. Çamaşırları birlikte yıkamak para ve zaman kazandırır ve aynı zamanda doğaya olan etkini azaltır.
 • Toz deterjan kullanıyorsan doğrudan elbiselerin üzerine ekleme. Toz deterjan giysiden tamamen durulanmayabilir ve renk solmasına neden olabilir.
 • Çamaşırlarını çamaşır makinesinde 24 saatten fazla bekletme yoksa küflenip kötü kokacaktır.
 • Eğer çamaşırlarını elde yıkıyorsan ellerini ve cildini ağır kimyasallardan korumak için bir çift lastik eldiven kullan.
 • Parlak renklere sahip yeni kıyafetler çok benzer bir renkte bir şeyin olmadıkça ilk bir kaç defa tek başlarına yıkanmak zorunda olabilir.
 • Havluları yıkarken yumuşatıcı ekleme; yumuşatıcı onları sadece su geçirmez ve kırışık yapar. Bunun yerine, yumuşak havlular elde etmek ve yumuşatıcı kalıntısı bırakmamak için yarım su bardağı beyaz sirke ekle.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Çamaşırlar
 • Deterjan
 • Çamaşır suyu
 • Renk güvenli çamaşır suyu
 • Yumuşatıcı
 • Kurutma makinesi mendilleri
 • Çamaşır makinesi
 • Kova/lavabo
 • Kurutucu veya nemli giysileri asacak bir yer

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 111 kişi çalıştı. Bu makale 17.032 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 17.032 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam