Giysilerin ıslak ve onları kurutman gerek. Sonuçta amaç suyun kumaştan herhangi bir şekilde hızla uzaklaştırılmasıdır: ısı, sıkma, hava akımı veya basınç ile. Su emilim işlemini hızlandırmak için standart bir çamaşır kurutma makinesine temiz, kuru bir havlu yerleştirmeyi dene. Suyu ısıyla buharlaştırmak için her bir giysiyi ütülemeyi veya saç kurutma makinesiyle kurutmayı dene. Kurutmadan önce yüksek sıkma devirli bir yıkama yap ve ardından fazla suyu çıkarmak ve kurutma işlemini hızlandırmak için giysilerini sık.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Fazla Suyu Sıkmak

 1. 1
  Yüksek sıkma devirli yıkama yap. Çamaşır makinesi kullanıyorsan giysilerini daha çabuk kuruması için hazırlayabilirsin. Çamaşırlarını makineden çıkarmadan önce, çamaşırlarından olabildiğince fazla su çıkarmak için makinende yüksek bir sıkma ayarı kullan. ABD'de yer alan ve enerji tasarrufunu yaygınlaştırma vakfı olan Energy Saving Trust (Enerji Tasarrufu Vakfı)'a göre, bunu yapmak için kullanılan fazladan enerji, standart bir çamaşır kurutma makinesini çalıştırmak için harcanan enerjiye kıyasla göz ardı edilebilir.[1]
 2. 2
  Kıyafetlerini sık, böylece daha hızlı kuruyacaktır. Kıyafeti iki elinle sıkıca tut. Mümkün olduğunca fazla su çıkarmak için kumaşı sık, döndür ve bük. Çok fazla çekmemeye dikkat et, yoksa kumaşı esnetebilirsin. İçerideysen suyu bir lavaboya veya küvete sık; eğer dışarıdaysan suyu doğrudan yere sıkabilirsin.
  • Kurutma makinesinde ya da asarak kurutma niyetinde olsan bile kurutmadan önce çamaşırlarını sık. Bir kurutma işlemi başlatmadan önce giysiden ne kadar çok su çekersen, giysi o kadar çabuk kuruyacaktır.
 3. 3
  Suyu emmesi için giysiyi bir havluya sar. Yere büyük, yumuşak bir havlu ser ve ardından ıslak giysiyi üstüne yerleştir. Havluyu içindeki giysiyle birlikte sıkıca sar. İkisini beraber kıvır: bir ucundan başlayıp düzgün bir şekilde yuvarla ve tüm havlu sıkıca kıvrılıncaya kadar ilerle. Bu sıkmalar, giysilerinde kalan suyu sıkıp havluya çekecektir.
  • Bu yöntem tüm suyu ilk seferde çekmiyorsa kıvırma işlemini tekrarlamak için başka kuru bir havlu kullanmayı düşün.
 4. 4
  Kıyafetlerini salata kurutucusunda kurutmayı dene. Islak giysilerini varsa bir salata kurutucusuna koy. Bu alet hızlı bir ön kurutma ya da yüksek sıkma devirli bir yıkama işleminin düşük enerjili versiyonu olarak kullanılır; bu kurutucu fazla suyu çamaşırlarından alacaktır. Bunun ardından yine de çamaşırlarını kurumaya bırakman gerekecektir ancak giysilerin çok sulu olmadığından, bu sıkma işlemi kurutmayı büyük oranda hızlandırır.[2]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kurutma Makinesi Olmadan Kurutmak

 1. 1
  Bir saç kurutma makinesi kullan. Elde kullanılan bir fön makinesine erişimin varsa giysilerini hızlı ve etkili bir şekilde kurutmak için kullanabilirsin. İlk olarak ıslak giysiyi sık ve temiz, kuru bir zemine ser. Saç kurutma makinesini orta veya yüksek bir ayara getir; önemli olan sıcaklıktan çok hava akışıdır. Fön makinesini giysiye yakın tut ve hızlı üflenen sıcak havayla giysiyi parça parça kurula. Giysinin tüm yüzeyini, önü ve arkasını, iç ve dış kısmını bütün giysi kuruyana kadar yavaşça kurula.
  • Cepleri, kolları ve yakaları kurutmak için giysiyi sık sık çevir. Kapsamlı bir iş yaptığından emin olmak için giysiyi içten ve dıştan kurut.
  • Fön makinesini bir noktada çok uzun süre tutmamaya dikkat et. Bazı giysiler veya yüzeyler aşırı ısınırsa alev alabilir.
 2. 2
  Bir çamaşır ipi veya kurutma askısı kullan. Kıyafetlerini mümkünse bir ipe as veya bir kurutma askısı kullan. İp genellikle en hızlısıdır ama her zaman pratik değildir. Her bir parçayı ayrı ayrı astığından emin ol, böylece çamaşırların çabuk kuruması için gerekli alana ve havalandırmaya sahip olur. Tam bir kuruma sağlamak için periyodik olarak giysileri döndür ve çevir.[3]
  • Çamaşır ipini veya askını bir ısı kaynağının yakınında kurmayı dene. Giysilerini bir şömineden, kaloriferden, kazan ya da fırından yarım veya bir metre kadar uzağa as. Alev alabilen malzemeleri ısıya yakın yerleştirirken çok dikkatli ol; giysilerinin çok ısınmasına ya da bir ısı kaynağını örtmesine izin verirsen yangın tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsin. Giysilerini bir ısı kaynağının üzerine koyma.
  • Kıyafetlerini kurutmak için canlı hava akımı olan bir yere (havanın dolaştığı herhangi bir yer) asmaya çalış. Esinti varsa kıyafetlerini pencereye (veya dışarıya) as ya da evin içinde hava akışını sağlamak için bir fan çalıştır.[4]
  • Tek tek çubukları olan bir kurutma askısı kullanıyorsan acil kurutulması gereken parçaları bir yerine iki çubuğun üzerine asmayı dene. Ne kadar fazla yüzey alanını hava akışına maruz bırakırsan giysi o kadar çabuk kurur.
 3. 3
  Bir ütü ve havlu kullan. Islak giysini sanki ütüleyecekmiş gibi ütü masasının üzerine ser ve üstüne ince bir havlu koy. Yüksek bir ısı kullanarak havluyu iyice ütüle. İki tarafına da ütüyü bastırmak için giysiyi ters çevirdiğinden emin ol. Ütü-havlu kombinasyonu kumaşa bir miktar sıcaklık kazandırır ve böylece havlu kumaştaki nemin bir kısmını emer.
  • Sıcak bir ütüyü doğrudan ıslak giysi üzerine koyma. Bu, kumaşı esnetip ona zarar verebilir ve kıyafeti giyilmez hâle getirebilir. Islak giysilerde ütü kullanıyorsan önlem için daima bir havlu kullan.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kurutma Makinesinde Havluyla Kurutmak

 1. 1
  Birkaç temiz ve kuru havluyla beraber ıslak giysiyi kurut. Havlular nemin bir kısmını ıslak giysiden emecektir. Bunun sonucunda da giysinin tamamı daha çabuk kuruyabilir. İstersen sadece bir havlu kullanabilir veya beş havluya kadar arttırabilirsin; genel olarak ne kadar çok havlu kullanırsan kıyafetlerin o kadar çabuk kurur.[5] Bu işlemin yalnızca bir veya iki parça giysiyi hızlıca kurutman gerektiğinde en iyi şekilde işe yaradığını unutma. Kurutucuya ne kadar çok ıslak giysi koyarsan havlular da o kadar az etkili olacaktır ve giysilerinin kuruması daha uzun sürecektir.
 2. 2
  Giysini havlularla birlikte kurutucuya koy. Başka kıyafet ekleme. En fazla iki ya da üç parça ıslak kıyafet koy ama çok ağır bir şey olmasın. Bil ki havlular genellikle tüylerle doludur ve bu nedenle giysilerinde tüy bırakma olasılığı vardır.
  • Giysinin tüylenmesi senin için bir problem teşkil edecekse havlular kadar emici olmayacak olsa da havlu yerine pamuklu tişörtlerden kullanabilirsin. Kurutma makinesi mendilleri eklemek, havludaki tüylerin kıyafetlerine yapışma riskini azaltabilir.[6]
 3. 3
  Makinenin tüy filtresini temizle. Tüyler filtrede biriktiğinde havanın verimli bir şekilde hareket etmesini engelleyerek kurutucunu daha çok çalıştırabilir ve bu yüzden makinen çamaşırları kurutmak için daha fazla enerji harcayabilir. Kurutma makinenin modeline bağlı olarak, tüy filtresi kurutucunun üst kısmında veya kapağın hemen içinde olacaktır. Filtreyi bul ve çıkar. Filtre bir tüy tabakasıyla kaplanmışsa zaten bir miktar tıkanmış demektir. Tüyleri filtreden ayır ya da tırnaklarını kullanarak kazı.[7]
  • Tüyleri hızlı ve etkili bir şekilde çıkarmak için elektrikli süpürge kullanmayı düşün. Bunu tüy yığınını çıkardıktan sonra filtreyi iyice temizlemek için yapabilirsin. Tamamen temiz olması konusunda çok fazla endişelenme - eğer tüy toplama penceresi büyük oranda engellenmemişse kurutucu en yüksek verime yakın bir şekilde çalışacaktır.[8]
  • Tüy filtresini seni tatmin edecek şekilde temizlediğinde tekrar yerine tak. Düzgünce yerleştiğinden emin ol. Kurutmaya hazırsın.
 4. 4
  Elbiseleri kurut. Islak giysileri ve kuru havluları doldur ve kurutucunun aşırı yüklü olmadığından emin ol. Kurutma makinesini, kurutmaya çalıştığın giysi için güvenli olan en yüksek ısı ayarına getir. Bu, makineden makineye değişecektir ancak narin ve diğer ince giysiler için genellikle daha düşük bir ısı kullanmalısın. Kurutma makinesini çalıştırmak için ayarla, sonra da hazır olmak için gerekeni yap.
 5. 5
  On beş dakika ya da bekleyebileceğin kadar uzun bir süre bekle. Kurutucunun kapağını aç ve giysi(leri)ni havlulardan ayır. Giysini neredeyse kuru bir hâlde bulmalısın. Değilse tekrar içine koy ve birkaç dakika daha makineyi çalıştır. Sabırlı ol, kurutucuna bağlı olarak bu +/- beş dakika olabilir.
  • Döngü 20 dakika veya daha uzun sürerse kuru havluyu (artık pek kuru olmayabilir) çıkardığından emin ol. Bu noktadan sonra, artık nemli olan havlu kurutma işlemini yavaşlatabilir.
  Reklam

Uyarılar

 • Bunu yapmak çok fazla elektrik harcar, bu yüzden önceden hazırlıklı ol ve kıyafetlerini erkenden kurut.
 • Mikrodalga fırına elbise koyma, alev alabilir.
 • Tüy filtresinin temiz olduğundan emin ol. Kurutmaya koydukların çoğunlukla kuru olduğundan, statik elektrik nedeniyle tüyün alev alma riski yüksektir.
 • Acil ihtiyacın olmayan havluları kullan, kurutma makinesine/giysiye bağlı olarak havluların kendilerinin de bir yıkamaya ihtiyacı olabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Islak bir giysi
 • Kuru havlular
 • Bir kurutucu
 • Çamaşırlar

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 31 kişi çalıştı. Bu makale 24.155 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 24.155 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam