Kuru, hasarlı, kabaran veya kontrol edilemeyen kıvırcık saçlardan mı muzdaripsin? Peki, yeni bir şey denemeye açık mısın? Kıvırcık kız yöntemi ("no-poo" olarak da bilinir) Lorraine Massey'in, "Kıvırcık Kız" (Curly Girl) kitabına dayanmaktadır. “No-poo" takma adı (yaygın olarak diğer dillerde de aynı şekilde bilinmekte), sülfat içeren şampuan kullanılmamasını ifade ediyor. Çünkü sülfat kirlerle birlikte saçın doğal yağını da götürme eğilimindedir. Ancak sülfattan kaçındığında saçların doğal nemini koruyabilir.

Bu makale, kıvırcık saçlarda, buklelerin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için iyi bir rutinin nasıl izleneceğini içermesinin yanısıra, kıvırcık kız yönteminin ana kurallarını (silikonsuz, sülfatsız / şampuansız ve ısı karşıtı) takip etmenin temel esaslarını da içerir. Birçok güzellik uygulaması gibi sonuçları kişiden kişiye değişse de bu yöntem, sende işe yarayabilir. O zaman, kabarmış saçlara ve çatallaşmış uçlara elveda, yumuşacık ve sağlıklı buklelere merhaba de!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Saçlarını Kıvırcık Kız Yöntemine Hazırlamak

 1. 1
  Başlamadan önce saçlarını şampuanla -son kez- yıka. Bu, saçını bazı saç ürünlerinin içerdiği ve suda çözünmeyen bir madde olan silikonlardan arındırır (aşağıdaki Uyarılar bölümüne bak). Bu adım için yeni bir şampuan almak zorunda değilsin, sadece evinde olan bir taneyi kullan.
  • Arındırıcı bir şampuan kullanmak saçında ve saç derinde biriken yağı, kiri ve şekillendirici ürünleri de temizler. “No-poo” öncesinde bunlardan kurtulman gerekir.
  • Sülfat içeren ve sülfat içermeyen şampuanların her ikisi de çoğu silikonu giderir.[1] Ancak yine de garanti olması için en iyisi, son bir kez sülfat içeren bir şampuan kullanmak.
 2. 2
  Şampuanını at gitsin! Çoğu şampuan, kıvırcık saçlar için son derece zararlı olan güçlü, saçı kurutan sülfatlar (amonyum lauret sülfat, amonyum lauril sülfat, sodyum lauret sülfat, sodyum lauril sülfat vb.) içerir. Şampuanlarda yaygın olarak kullanılan bu temizleme maddeleri, kıvırcık saçları kabarık ve başına buyruk yapar.[2]
  • Çok daha nazik bir temizleme için istendiği kadar saç kremi kullanılabilir. Şampuanı bırakamıyorsan sülfatsız şampuanlar gibi daha hafif temizleyiciler (örneğin; cocamidopropyl betaine veya coco betaine) içeren bir şampuan kullan.
  • "İyi bir kazağı deterjanla yıkamayı asla hayal bile edemezsin. Ancak çoğu şampuanda bulaşık deterjanlarında da bulunan güçlü temizleyiciler (sodyum lauril sülfat veya laureth sülfat) vardır. Bunlar, tencere ve tavalar için harikadır, çünkü çok etkili bir şekilde yağı sökerler. Öte yandan, saçının ve saç derinin, onları koruyan bazı doğal yağları barındırmaya ihtiyacı vardır." - Lorraine Massey
  • Bazı şampuan ve bulaşık detarjanlarının içerik listelerine bakarsan bu maddeleri kullandıklarını görebilirsin.
 3. 3
  Silikon içermeyen saç kremleri ve şekillendirici ürünler satın al. Muhtemelen saç derini yıkamak için bir saç kremi, saçını nemlendirmek için daha yoğun bir nemlendirici saç kremi ve gün boyunca saçında kalacak bir başka saç kremi tercih edeceksin. Her biri yerine, tek bir saç kremi de farklı saç kremleri de kullanabilirsin. Ayrıca herhangi bir serum, jöle veya köpük de kullanmak isteyebilirsin. Aklında tutman gereken tek şey hiçbirinin silikon içermemesi gerektiğidir (uzun süre klora maruz kalman durumunda, sülfatsız şampuan da kullanmak isteyebilirsin).
  • Sülfatsız şampuan, kıvırcık saçlarda kloru temizlemek için güvenle kullanılabilir.
  • Doğru içerikli ürünleri edinmekle ilgili daha fazla bilgi için ipuçları bölümüne bak.
  • Saçlarını çok fazla kurutacağı için alkol içeren ürünlerden kaçın.[3]
 4. 4
  Kırıklarını aldır. Bu, saçını hasarlı veya çatallaşmış uçlardan kurtarır. Bir kuaföre gitmek istemiyorsan elbette her zaman kendi kırıklarını alabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yeni Kıvırcık Kız Rutinine Başlamak

 1. 1
  Saç derini saç kremi ile yıka. Saçlarını duşta ıslatarak rutinine başla. Saç kremini tüm saç derine dağıt ve parmak uçlarınla (tırnaklarınla değil) masaj yap. Bu ovalama hareketi ve sürtünme kir, ürün kalıntıları ve kepekleri gevşeterek suyla akıp gitmesine olanak sağlayacaktır (saç ürünlerinde silikon olmadığından emin ol, Uyarılar bölümüne bak). Daha sonra, bir taraftan parmak uçlarınla masaj yapmaya devam ederken diğer taraftan kafa derini iyice durula.[4] Saç derinin ne kadar kuru olduğuna bağlı olarak, saçını haftada bir iki kez veya her gün saç kremi ile yıkayabilirsin.
  • "Kıvırcık saçlılar, saçlarını doğal yağlarla nemlendirebilir ve sadece saç kremi ile haftada bir kez veya daha az sıklıkta yıkayarak, kafa derilerini oldukça iyi temizleyebilirler. Saç derisini parmaklarla sıkıca ovalamak kirleri gevşetmek için yeterlidir." - Lorraine Massey
 2. 2
  Tüm saçlarına saç kremini dağıt ve nazikçe saçlarını tara. Bunu yaparken ellerini veya geniş dişli bir tarak kullan. Saçını alt kısımlarından açmaya başla ve sonra yavaş yavaş yukarı doğru devam et. Ekstra nem için saç kremini saçında beş dakika kadar beklet.
  • Bu aşamada saçlarını bir tarakla ayırabilirsin. "Üçgen şekilli" bir saç istenmiyorsa saçın yandan ayrılması önerilir.
  • Saçını bu şekilde açmak zorsa saçın ıslakken çok miktarda saç kremi kullanabilirsin ya da düğüm olanları kesmen gerekebilir
  • Saçı kuruyken taramaya çalışmak iyi bir fikir değildir. Bukleleri kuru kuru açmak daha fazla kabarmaya neden olur ve saça zarar verir. Aynı zamanda acı verici ve zaman alıcıdır.
 3. 3
  Finali saçını serin veya soğuk suyla durulayarak yap. Serin ve soğuk su saçın kütikülünü (saçın neminden sorumlu koruyucu dış tabakasını) kapatır ve nemi içeride hapseder. Bu kabarmayı azaltacak ve saça parlaklık katacaktır. Saçlarında, özellikle uçlar gibi kuru bölümlerde biraz saç kremi bırak. Saçlarını parmaklarınla nazikçe açmanda sorun yok; ancak bu noktadan sonra tarama.
 4. 4
  Ürünleri saçına uygula. Oldukça kıvırcık saçların varsa saçların sırılsıklamken bunu yap. Ancak, orta ila dalgalı arası bir kıvırcıklığa sahipsen yıkadıktan sonra beş dakika bekle. Ürünü iki eline dök ve avuçlarını birbirine sürterek suyla karışmasını sağla. Ardından, ürünü saçına tutam tutam sürerek ya da parmaklarınla tarayarak uygula.
  • Saçında losyon benzeri kremler ya da alkolsüz jeller gibi nemlendirici ürünler kullan. [5]
  • Kabarmayı azaltmak için kullanılan yaygın bir yöntem kalıcı (durulama gerekmeyen) bir krem veya normal bir saç kremi ile başlamak ve ardından, bukleleri sabitlemek ve belirginleştirmek için bir jel veya köpük ile devam etmektir. Normal saç kremini kalıcı krem olarak kullanmak da mümkündür. Bazıları daha yumuşak bukleler için, şekillendirmeyi bukle kremleri veya sadece saç kremi kullanarak yapmayı tercih eder. Ancak bu ürünler, saçın formunun ikinci gün de aynı şekilde devam etmesine pek olanak tanımaz.
  • Durulama gerekmeyen bir kremden sonra ve jöle ya da veya bukle kreminden önce, saça hafif bir yağ sürmek de yaygın olarak uygulanır. Bu LOC yani leave-in (sür bırak krem), oil (yağ), cream (şekillendirici krem) yöntemi olarak bilinir ve bu özel sırayla kullanılması şart değildir.
  • İstediğin ürünü (tabii silikon içermediği sürece) istediğin sırada kullan. Daha sonra, bukleleri scrunching (saçları avuç içerisine alıp yukarı doğru iterek parmaklarla sıkma işlemi) yaparak şekillendir ve/veya tek tek bukleleri parmağına dolayarak şekil ver.
 5. 5
  Fazla nemi gidermek için; bir tişört, kağıt havlu veya mikrofiber havlu (sıradan bir havlu kumaşı saçının elektriklenmesine neden olur) içerisine saçını alıp, yukarı doğru iterken hafif hafif sık. Ya da bunun yerine buklelerini parmaklarınla şekillendirmeyi deneyebilirisn. Ardından, saçlarının kalıcı bir şekil alabilmesi için beş dakika kadar bekle.
 6. 6
  Plopping (bir bez kullanılarak uygulanan ısısız saç kurutma tekniği) ile saçının kuruma süresini kısalt.[6] Eski bir tişört veya mikrofiber havluyu, makyaj masası gibi önünde durabileceğin düz bir yüzeye yay. Havlunun üzerine doğru eğil ve saçlarını ortaya doğru yerleştir. Başın beze değdiğinde, bezin arka kısmını başının üzerine doğru katla. Kenarları "sosis ruloları" oluşana kadar bükerek ensene tuttur veya ense kısmında bağla. Sağlam bir şekilde tutturmak için uzun kollu bir tişörtün kollarını da kullanabilirsin. 15 ila 30 dakika kadar sonra tişörtü/havluyu saçlarından al. Saçların elektriklenmiş gibi görünüyorsa saçlarını üstten üstten hafifçe jölele.
  • Plopping, orta ila uzun boyda kıvırcık saçlar için en iyi sonucu verir. Kısa saçlarda plopping uygulaması genellikle, buklelere ezilmiş tuhaf bir form verir.
 7. 7
  Saçını kurut. Saçlarını kendi kendine kurumaya bırakmak, saç kurutmanın en kolay ve nazik yoludur. Saç kurutma (fön) makinesi kullanman gerekiyorsa difüzör (makineye takılan bir aparat) kullanmak kabarmayı önler. Ayrıca saç kurutma makineni sıcak yerine ılık ya da soğuk ayarda kullan.[7] Saçını makine ile tamamen kurutma, yaklaşık %80 oranında kuruması yeterlidir. Kalan nemin kuruması için, saçını kendi hâline bırak.[8] Saçın kururken sakın dokunma yoksa karışır ve kabarır. Aşağıdaki her iki difüzör de, ısıyı yayma ve kabarmayı azaltma açısından işe yarar:
  • Vigo (kâse şeklinde, parmaklı bir difüzör), daha fazla hacim ve tutuş sağlar (bukleler her yöne uçuşmak yerine birbirine tutunur). Hantal ve daha ağırdır ve de muhtemelen sadece birlikte geldiği saç kurutma makinesine uyacaktır. Vigo içerisine bir parça saç yerleştir ve vigoyu başına doğru bastır. Ardından fön makinesinin "sıcak" ayarını aç. Kafan çok ısınırsa ayarı soğuğa çevir.
  • Çorap difüzörü hafiftir, herhangi bir saç kurutma makinesine uyar ve kolay taşınabilir. Scrunching (saçları avuç içerisine alıp yukarı doğru iterek sıkma) yaparken, difüzörü saçının farklı kısımlarına doğrult. Saçların yaklaşık %50 oranında kuruduğunda scrunching yapmayı bırak.[9]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sağlıklı Bukleleri Korumak

 1. 1
  Deneyimli bir kuaför bul. Tüm kuaförler eşit yaratılmadı, bu yüzden saç stilistine kıvırcık saçları kesme konusunda deneyimli olup olmadığını ve saçın için hangi ürünleri kullanacağını en baştan sor. İyi planlanmamış bir saç kesimi kıvırcık saçlar için bir felaket olabilir. Ürünleri silikon içeriyorsa kendi ürünlerini getirme konusunda ısrar edebilirsin. Eğer kuaförün saçını inceltmek için bir ustura kullanıyorsa bu, saç uçlarını çatllaşmaya meyilli ve pejmürde bir hâle sokar. Unutma, saçının katlarını veya tümünü başarılı bir şekilde kesmek için yetenekli bir kuaför gerekir.
 2. 2
  Saçlarının dört ila altı ayda bir kırıklarını aldır. Saç uçlarından 0,5 cm ila 1 cm aldırmak genellikle çatallaşmış uçlardan kurtulmak için yeterlidir. Uzun, yuvarlak katlar kıvırcık saçlar için daha uygundur. Kısa katlar yukarı toplanmaya eğilimlidir ve komik görünür. Kıvırcık saç, genelde, üst kısımlarda buklelerin daha yoğunlaştığı bir düzene sahiptir.
  • Kıvırcık saçlar kuruyken kesilmelidir çünkü saçlar ıslandığında aşağı doğru çekme eğilimindedir. Ortalama olarak, saçlar ıslakken yaklaşık % 40 oranında aşağı çeker, bu da saçın kuruduğunda nasıl görüneceğini tahmin etmeyi zorlaştırır. Ayrıca, kıvırcık saçların kuru olduğunda, ıslakken olduğundan çok daha kısa olduğunu da dikkate al. Islakken sadece 2 cm kısaltmak, saçın kuruduğunda ortaya çıkacak 4 veya 5 cm'lik bir kısalma anlamına gelebilir!
  • Saçını sürekli şekillendiriyorsan veya saçın normalden daha hızlı uzuyorsa 4-6 ayda bir defadan daha sık kırık aldırman gerekebilir. Ortalama olarak saç, ayda yaklaşık 2 - 3 cm uzar.
 3. 3
  Alışması için saçına zaman ver. Saçının şampuansız sürece alışması 2 ila 6 hafta sürer ve ilk başlarda daha da kötü görünebilir. Saç uzun süreli bir projedir ve yıllarca şampuanla nemden uzaklaşmış olan saçın sağlığına yeniden kavuşması birkaç hafta sürebilir.
 4. 4
  Göz kamaştıran, harika buklelerini göster!
  Reklam

İpuçları

 • Saçların lapa gibi, yumuşak ve kabarık hissi veriyorsa muhtemelen aşırı kremlenmiş saçların var. Kıvırcık saçlar kurumaya meyilli ve çok fazla neme ihtiyaç duyuyor olsa da bazı ürünler saçlara fazla gelebilir, özellikle de ince telli veya daha az kuru ise. Saç kremi saçlarına fazla gelirse saçını sülfat içermeyen bir şampuanla temizlemeyi ve saçında daha hafif saç kremi ve nemlendiriciler kullanmayı dene. Çok sık derin nemlendirme yapmadığından emin ol.
 • Kullandığın suyun "sert" olduğunu ya da klor veya kalsiyum karbonat gibi zararlı kimyasallar içerdiğini düşünüyorsan duş başlığı filtresine yatırım yapmak iyi bir fikir olabilir. Bu, sert su ile gelen tüm yapışkan maddelerden kaçınmanın basit bir yoludur. Bu maddeler genellikle, geçirgen yapılı kıvırcık saçlarda hızlı bir şekilde birikir ve sadece - tahmin ettin – SLS (şampuanlara konulan ve yan etkileri olan sodyum laureth/ loril sülfat (sles/sls)) ile çıkarılabilir.
 • Sabahları duş almak veya iş ya da okul öncesi saç şekillendirmek zor olabilir. Gece uyumadan önce duş almayı ve sonra (yukarıda 6. adımda açıklanan) plopping'i dene. Uyandığında saçların kurumuş olacaktır. Buklelerine biraz suyla seyreltilmiş jöle , ferahlatıcı sprey veya su püskürt, buklelerini avuçlarınla sıkıştır ve evet gitmeye hazırsın.
 • Saç kremine bal eklemeyi dene. Saç kremine yaklaşık yarı yarıya bal karıştır ve sonra her zamanki gibi kullan. Saçında biraz bal bırakabilirsin, ancak bir iki damladan fazla olmadığından emin ol; aksi takdirde saçların yapışkan olur ve ağırlaşır. Biraz bal saçı temizler, nem ve parlaklık katar.
 • Kabarma ve kırılmayı önlemek için saten bir yastık kılıfı kullanmayı dene. Saten ya da ipek bir eşarp da işe yarar.
 • Sabırlı ol, saç ürünlerini deneyimle ve gerekiyorsa rutinini değiştir. Saçların her zaman mükemmel derecede formda olmayabilir ama ona yaklaşabilir. Başkalarınde işe yarayan ürünler sende işe yaramayabilir.
 • Ergenlikle uğraşıyorsan sadece saç kremi ile yıkamak, yapılabilecek en iyi şey olmayabilir. Haftada en az bir ya da iki kez saç derindeki yağları şampuanla temizlediğinden emin ol.
 • Saçını asla duşta fırçalama.
 • Saçlarına, diplerinin yaklaşık 2 cm. ötesinden itibaren uçlarına kadar, haftada en az üç kez zeytinyağı veya badem yağı uygula. Bu, saçının kabarmasını engellemeye yardımcı olur.
 • Kabarmayı önlemek ve yumuşatmak için Hindistan cevizi sütü uygula.
Reklam

Uyarılar

 • Normalde kıvırcık saçlarını disipline eder ve “Kıvırcık Kız” yöntemine geçersen duşta saçını açarken çok fazla saç kaybediyormuş gibi görünebilirsin.Panik yapma! Günde dökülme yoluyla 40 ila 100 saç teli kaybetmek normaldir. Eğer düz saçlara sahip olsaydın veya saçlarını düzleştirerek kullansaydın bu miktarda saç yine doğal olarak düşecekti ve muhtemelen fark etmeyecektin bile. Kıvırcık saç kullanıyorsan yere düşemeyen bu teller saçını açarken ortaya çıkar. Daha fazla saç kaybediyormuşsun gibi hissetmenin sebebi budur.
 • Kıvırcık saçları asla kuru kuru tarama veya fırçalama. Bunu yapmak, saçını bir pon pon gibi göstermekle kalmaz, aynı zamanda zarar da verir. Eğer saçının kıvırcıklığı, dalgalıdan biraz daha fazlaysa içinden parmaklarını bile geçirme. Bunun yerine dolaşmış kısmı veya bukleler kümesini dikkatlice çöz (tabii ki afro stilini tercih ediyorsan kuru kuru taramaya devam et).
 • Hastalıklar, ilaçlar, diyet değişiklikleri ve yüksek stres seviyeleri, normalden daha fazla saç dökülmesine neden olabilir.[10] Eğer saçında veya saç derinde incelme fark edersen mümkün olan en kısa zamanda bir doktora danış.
 • Pek çok kişi, güzel buklelerin için sana iltifat edecektir. Bununla birlikte, bazı insanlar kıvırcık saçlarını asla takdir etmeyecektir. Bunun seni etkilemesine izin verme. Saç düzleştirici aletler ve saç spreyi ile ona karşı ne kadar mücadele edersen et kıvırcık saçların var. Keyfini çıkar!
 • Eczane veya salonlarda bulunan birçok ürün silikon içerir. Bu bileşenler tipik olarak (ancak her zaman değil), genellikle -cone, -conol veya -xane ile biten isimleri ile tanınabilir. Mümkünse saç ürünlerinde silikon ve waxlardan kaçın. Kaçınman gereklere mineral yağlar (petrol türevi yağlar) ve hint yağı da dâhildir. Kısa süreli olarak, silikonlar saçın daha şık ve daha az kabarık görünmesini sağlar, ancak uzun vadede, gözenekli olan kıvırcık saçların saç şaftını kaplar ve neme kapatır, böylece saçın saman gibi, şekilsiz ve kabarık olmasına neden olur. Sonuç olarak, silikon kabarmaya karşı hızlı bir çözüm olsa da zamanla saçına gerçekten zarar verir. Şampuanlar silikonları arındırır, ancak aynı zamanda saçlarının tüm doğal yağlarını da beraberinde götürme pahasına! Bu sorunların çözümü hem şampuanı hem de silikonları ortadan kaldırmaktır (saç kremlerinde ve şekillendirici ürünlerde). Bu kuralın bir istisnası: Bir silikonun önünde "PEG" ibaresi varsa suda çözünür ve ürünün saçta birikmesine neden olmaz.

  • Suda çözünmeyen ve saç üzerinde biriken silikon bileşikleri: Setearil Metikon (Cetearyl methicone), Setil Dimetikon (Cetyl Dimethicone), Siklometikon (Cyclomethicone), Siklopentasiloksan (Cyclopentasiloxane), Dimetikon (Dimethicone), Dimetikonol (Dimethiconol), Stearil Dimetikon (Stearyl Dimethicone), Amodimetikon (Amodimethicone) (ve) Trideket-12 (Trideceth-12) (ve) Setetonyum Klorür (Cetrimonium Chloride) ve Trimetilsililamodimetikon (Trimethylsilylamodimethicone). Not: Trideket-12 (Trideceth-12) ve Setrimonyum Klorür (Cetrimonium Chloride), yalnızca her ikisi de Amodimetikon (Amodimethicone) ile birleştiğinde silikon olarak kabul edilir.
  • Suda hafif çözünen ve çoğu kıvırcık saç türünde birikecek silikon bileşikleri: Amodimetikon (Amodimethicone), Behenoxy Dimetikon (Behenoxy Dimethicone) ve Stearoksi Dimetikon (Stearoxy Dimethicone).
  • Suda çözünen ve kullanımı güvenli silikon bileşikler (önlerinde PEG ile listelenmezler): Dimetikon Kopolyol (Dimethicone Copolyol), Hidrolize Buğday Proteini Hidroksipropil Polisiloksan (Hydrolyzed Wheat Protein Hydroxypropyl Polysiloxane ) ve Lauril Metikon Kopolyol (Lauril Metikon Copolyol).[11]
 • Ara sıra bir şampuan kullanacaksan burada listelenen sülfatlardan hiçbirini içermediğinden emin ol. Zaman zaman ya da klorlu suda yüzdükten sonra şampuan kullanman gerekiyorsa şampuanın bileşen listesinde hafif temizleyicileri ara (havuz suyunun aksine, deniz tuzu doğal bir bukle güçlendirici olduğundan, deniz suyu bukleler için gerçekten yararlıdır).
  • Bazı yaygın sülfatlar : Alkilbenzen Sülfonat (Alkylbenzene Sulfonate), Amonyum Lauret (Ammonium Laureth) ya da Lauril Sülfat (Lauryl Sulfate), Amonyum (Ammonium) ya da Sodyum Ksilenesülfonat (Sodium Xylenesulfonate), Sodyum C14-16 Olefin Sülfonat (Sodium C14-16 Olefin Sulfonate), Sodyum Kokil Sarkosinat (Sodium Cocoyl Sarcosinate), Sodyum Lauret (Sodium Laureth), Myreth ya da Lauril Sülfat (Lauryl Sulfate), Sodyum Lauril Sülfoasetat (Sodium Lauryl Sulfoacetate), TEA-dodesilbenzensülfonat (TEA-dodecylbenzenesulfonate), Etil PEG-15 Kokamin Sülfat (Ethyl PEG-15 Cocamine Sulfate) ve Dioktil Sodyum Sülfosüksinat (Dioctyl Sodium Sulfosuccinate).
  • Daha az kuruyan ve modifiye edilmiş kıvırcık kız yöntemine dahil edilen bazı hafif temizleyiciler: Kokamidopropil Betain (Cocamidopropyl Betaine), Koko Betain (Coco Betain), Kokoamfoasetat (Cocoamphoacetate), Kokoamfodipropiyanat (Cocoamphodipropionate), Disodyum Kokoamfodiasetat (Disodium Cocoamphodiacetate) ya da Kokoamfodipropiyanat (cocoamphodipropionate), Lauroamfoasetat (Lauroamphoacetate) ve Sodyum Kokil İzetionat (Sodium Cocoyl Isethionate).[12]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kıvırcık ya da dalgalı saç
 • Geniş dişli tarak
 • Eski tişört, mikrofiber havlu, bez ya da kâğıt havlu
 • Ürünler (genellikle listelenen sırada kullanılır):
  • Sülfatsız şampuan
  • Yıkamaya yardımcı saç kremi
  • Durulanan saç kremi
  • Durulanmayan saç kremi
  • Bukle kremi
  • Jöle
 • İsteğe bağlı ürünler:
  • Saç kurutma makinesi ve difüzör aparatı
  • Lorraine Massey’in “Kıvırcık Kız” (Curly Girl) kitabı
  • Saç diplerini tutturmak için mini kelebek toka ya da saç pensi
  • Geniş saç bandı, tel toka, saç lastiği vb.
  • Saç tokaları

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Bianca Cox
Ortak yazarlar :
Saç Stlisti ve Lisanslı Güzellik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Bianca Cox. Bianca Cox, Hair Throne’un sahibi ve Bianchi Salon’un ortağıdır. Salonlarının modernliği, kendine özgülüğü, sanatı ve profesyonel hizmetleri ile gurur duyar. Hair Throne ve Bianca’nın saç stilistliği hakkında daha fazlasına Instagram’da @hairthrone hesabından ve Bianca’nın kişisel Instagram hesabı olan @biancajcox’dan ulaşılabilir. Bu makale 50.654 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 50.654 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam