Küpe takmak, süslenmenin ve görünüşünü değiştirmenin eğlenceli bir yoludur ama sık sık küpe takmıyorsan deliklerin iyileşmeye ve kapanmaya başlayabilir. Bazı durumlarda profesyonel yardım gerekebilir ama ortamını sterilize edersen, aceleci davranmazsan ve acı ve enfeksiyonu önlemeye dikkat edersen deliği evde yeniden açabilirsin. Dikkatli bir hazırlık ve sabırla küpe deliğini güvenli bir şekilde yeniden açabilirsin ve tekrar küpe takmaya başlayabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Ortamı Sterilize Etmek

 1. 1
  Kulak memenin etrafındaki deriyi yumuşat. Küpe deliğini yeniden açmaya çalışmadan önce, kulak memene ılık bir bez koyarak ya da ılık bir duş alarak deriyi yumuşat. Bu, deliği yeniden açmayı daha kolay hâle getirecektir.[1]
 2. 2
  Ellerini yıka ve lateks eldiven tak. Kiri, pisliği ya da bakterileri temizlemek için ellerini ılık su ve antibakteriyel sabunla 30 saniye iyice yıka. Ellerini iyice durulayıp kuruladıktan sonra bir çift lastik eldiven tak. Bunu yapman, küpe deliğinin içine bakterilerin geçmesini önlemeye yardım edecektir.[2]
 3. 3
  Küpelerini ispirtoyla dezenfekte et. Yaygın olarak ispirto olarak bilinen izopropil alkol, yaşadığın yerdeki markette ya da eczanede bulunabilir. İspirto güçlü bir dezenfektandır ve yüzeylerdeki çoğu bakteriyi, mantarı ve virüsü öldürür. Bir parça pamuğu ya da pamuklu çubuğu ispirtoyla ıslat ve ince iğneli bir çift küpeyi temizle. Bu küpeleri küpe deliğini açmak için kullanacaksın. Yüzeyi iyice temizlediğinden emin ol. Küpeleri kurumaları için temiz bir yüzeye koy.
  • Alerjin varsa alerjik bir reaksiyonu önlemek için mutlaka sterling gümüşü ya da hipoalerjik küpeler kullan.[3]
 4. 4
  Kulak memeni temizle. Kulak memeni ispirtoyla temizlemek için yeni bir parça pamuk ya da pamuklu çubuk kullan. Kulak memesinin hem önünü hem arkasını temizlemeye dikkat et ve küpe deliğinin başlangıcına özellikle dikkat et.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Küpe Deliğini Elle Açmak

 1. 1
  Kulak memesinin arkasını yokla. Kulak deliğinin olması gereken yerde küçük bir düğüm hissedebilirsin. Bu düğüm, kulak deliği iyileşmeye çalışırken deliği kapatan ölü deri hücrelerinden oluşur.
  • Düğüm tamamen iyileşmiş gözüküyorsa kulaklarını yeniden deldirtmek için bir profesyonelden yardım alman gerekebilir. Her insanın iyileşme süresinin farklı olduğunu aklında bulundur. Yıllarca küpe takmamış olabilirsin ve yine de deliği evde yeniden açabilirsin ya da deliğin birkaç ay sonra tamamen kapanmış olabilir.[4]
  Karissa Sanford

  Karissa Sanford

  Piercing Uzmanı
  Karissa Sanford, San Francisco Bay Bölgesi’nde bulunan, güvenli ve uygun piercing konusunda uzman Make Me Holey Body Piercing adlı piercing stüdyosunun ortağıdır. Karissa 10 yıldan fazla piercing deneyimine sahiptir ve Profesyonel Piercing Derneği’nin (AAP) bir üyesidir.
  Karissa Sanford
  Karissa Sanford
  Piercing Uzmanı

  Kulak deliğin büyük ihtimalle kapanmamış, küçülmüştür. Piercing delikleri, içlerinde takı olmayınca küçülmeye meyillidir; her zaman kapanmaz. Takıyı delik tamamen iyileştiğinde çıkardıysan deliğin tamamen kapanmış olma ihtimali daha azdır. Her zaman iyi bir piercing dükkânı bulabilirsin ve bir profesyonele kısmen kapanmış veya küçülmüş deliğini yeniden açtırabilirsin.

 2. 2
  Kulak memeni kayganlaştır. Bu bölgeyi kayganlaştırmak ve sürtünmeyi azaltmak için kulak memesine bolca vazelin ya da antibiyotikli merhem sür.[5] Kayganlaştırıcıyı parmaklarınla dikkatli bir şekilde kulak memesine sür. Ellerinden gelen sıcaklık da derinin yumuşamasına yardım edecektir.
 3. 3
  Küpe deliğini ger. Parmaklarınla kulak memenin iki yanını nazikçe tut ve aksi yönlere doğru çek. Bu, küpe deliğinin hafifçe açılmasına yardım edecektir.[6] Kayganlaştırıcının birazının küpe deliğinin içine girmesini de sağlayabilir. Kulak memeni çok fazla güç kullanarak ovuşturma ya da çekme.
 4. 4
  Dezenfekte edilmiş küpeleri bir kayganlaştırıcıyla kapla. Dezenfekte edilmiş küpelere vazelinden ya da antibiyotikli merhemden ince bir kat sür. Küpeyi sıkıca kavrama konusunda sorun yaşamamak için, kayganlaştırıcıyı küpenin ön tarafına sürmemeye çalış.
  • İnce iğneli bir küpe kullanmaya dikkat et. Kalın iğneler hafifçe kapanmış bir kulak deliğinden geçemeyebilir. Kalın bir iğneyi küpe deliğine girmesi için zorlamak acıya, yara izine ya da kanamaya neden olabilir.
 5. 5
  Küpeyi kulak deliğine sok. Bir aynaya bakarken küpeyi tek elinle tutarak ön taraftan yavaşça deliğe sok. Boştaki elini kulak memeni tutmak için kullan. Başparmağını kulak deliğinin arkasına, ölü deri hücrelerinin oluşturduğu düğümün üstüne hafifçe bastır.
 6. 6
  Küpeyi piercing deliğinin içinde hareket ettir. Küpeyi küpe deliğinin girişinin etrafında nazikçe hareket ettir. Küpeyi deliğin içine itmeni sağlayacak uygun açıyı bulana kadar birkaç dakika boyunca küpeyi oynatıp durman gerekebilir.[7] Küpe iğnesinin ucunun yerini hissedebilmen için, başparmağını kulak memenin arkasında tut.
  • Rahatsızlık ya da acı hissedersen tekrar denemeden önce kulak memeni buzla birkaç dakika uyuşturmayı dene.[8] Bu işlem sırasında acı ya da rahatsızlık hissetmeye devam edersen bir profesyonelin yardımını istemen gerekir.
 7. 7
  Deliği yeniden açmak için küpeyi deliğin içinde çevir. Kulak deliğini ve doğru açıyı bulunca küpeyi deliğin içinde yavaşça çevir. Çok fazla baskı uygulama.[9] Kulak deliği kısmen açık olduğu, kulak ve küpe iğnesi iyice kayganlaştırıldığı için iğne kolayca kayıp girecek gibi bir his vermelidir.
  • Küpeyi deliğin içinde çeviremezsen dur ve küpeyi yavaşça farklı bir açıdan sok.
 8. 8
  Küpeyi deliğin içine it. Deliği yeniden açmak için küpeyi deliğin etrafında çevirdikten sonra küpe iğnesini deliğe nazikçe sok. Küpeyi, küpe arkasıyla sabitle.
  • Küpeyi sokmak için bastırma ya da zorlama. Böyle yapman yara izine ya da enfeksiyonlara neden olabilir.
 9. 9
  Küpeni tekrar taktıktan sonra enfeksiyonları önle. Küpeyi taktıktan sonra tahrişi ya da enfeksiyonu önlemek için kulak memeni mutlaka ılık su ve antibakteriyel sabunla yıka. Bu açıklığa bakteri bulaştırmamak için kulak memen iyileşirken ellerini oradan uzak tutman önemlidir. Burasının temiz kalmasını sağlamak için birkaç gün saç ürünleri ve pudralı makyaj malzemeleri kullanmaktan kaçın.[10]
 10. 10
  Bir profesyonelden yardım al. Küpe deliğini düzgün bir bakım ve sterilizasyon olmaksızın yeniden açmak kan kaybına, enfeksiyonlara ve sinir zedelenmesine neden olabilir. Acı hissedersen ya da deliği yeniden açmakta başarısız olursan devam etme.[11] Küpe deliğini lisanslı ve steril bir ortamda güvenli biçimde yeniden açtırmak için doktorunla veya bir piercing stüdyosundaki ya da kuyumcudaki profesyonelle konuş.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Küpe Deliklerine Bakım Yapmak

 1. 1
  Küpelerini birkaç hafta tak. Küpe deliklerini yeniden açtıktan sonra, küçük küpelerini en az 6 hafta çıkarma. Küpelerini daha erken çıkarırsan delikler tekrar kapanmaya başlayabilir.[12]
 2. 2
  Kulaklarını sabun ve suyla temizle. Her sabah ve her akşam bir temizleme rutini geliştir. Günde bir kez ellerini antibakteriyel bir sabunla yıkadıktan sonra kulak memelerini ılık su ve sabunla yıka. Bu, buraların temiz tutulmasını sağlamaya ve enfekte olmasını engellemeye yardım eder.[13]
  • Buraları günde iki kez ispirtoyla temizleyerek kabuklanmayı önlemeye de yardımcı olabilirsin. Bir parça pamuk ya da pamuklu çubukla her bir deliğin etrafına ispirto sür.
 3. 3
  Küpeyi her gün çevir. Temiz ellerle küpeyi nazikçe tut ve çevir. Deliğin tekrar kapanmasını engellemek için bu hareketi her gün yap.[14]
  Reklam

İpuçları

 • Eğer küpeyi kulağının önünden takamazsan küpe iğnesini kulak memenin arkasından, oynatarak sokmayı dene.
Reklam

Uyarılar

 • Kulak memende aşırı kızarıklık, şişme ya da acı olursa tıbbi yardım al.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • İnce iğneli küpeler
 • Antibakteriyel sabun
 • Temiz eller
 • Lastik eldivenler
 • İspirto
 • Pamuk ya da pamuklu çubuk
 • Vazelin
 • Antibiyotikli merhem

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ütüyle Yapılmış Transfer Baskı Kumaştan Nasıl Çıkarılır?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Karissa Sanford
Ortak yazarlar :
Piercing Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Karissa Sanford. Karissa Sanford, San Francisco Bay Bölgesi’nde bulunan, güvenli ve uygun piercing konusunda uzman Make Me Holey Body Piercing adlı piercing stüdyosunun ortağıdır. Karissa 10 yıldan fazla piercing deneyimine sahiptir ve Profesyonel Piercing Derneği’nin (AAP) bir üyesidir. Bu makale 22.234 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 22.234 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam