Hepimiz insanız ve hepimiz bazen duygularımızın bizi kontrol etmesine izin veririz. Ama kıskançlık ettiğin ve bu yüzden erkek arkadaşına patladığın için pişmanlık hissediyorsan muhtemelen durumu nasıl düzelteceğini merak ediyorsundur. Konu ilişkileri tamir etmek olunca özür dilemek her zaman en iyi başlangıç noktasıdır.[1] Burada kıskanç davrandığın için erkek arkadaşından nasıl özür dileyeceğini, böylece bir şeyleri nasıl düzeltip mağrur biçimde hayatına devam edebileceğini göstereceğiz.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 11:
Ne için özür dilediğin konusunda net ol

 1. 1
  Net olman, erkek arkadaşına onu anladığını gösterecektir. Özür dilerken erkek arkadaşına, yanlış yaptığını düşündüğün belirli şeyleri ve nedenlerini söyle. “Seni kızdıracak her ne yaptıysam özür dilerim” gibi net olmayan bir özür, erkek arkadaşının neden kızdığını anlamadığını gösterir.[2] Onun yerine, şöyle bir şey dene:
  • “Dün akşam yemekte sana kızdığım için özür dilerim. Böyle şeyleri konuşmanın yeri ya da zamanı değildi.”
  • “İzin almadan telefonunu kurcaladığım için özür dilerim. Mahremiyetine burnumu soktum.”
  • “Geçen hafta arkadaşlarınla görüşmene izin vermediğim için özür dilerim. Senin için önemli olduklarını biliyorum ve öyle arkadaşların olduğu için mutluyum.”
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 11:
Açıkla, haklı çıkarma

 1. 1
  Kendini haklı çıkarmak, özrün samimiyetsiz gözükmesine neden olabilir. “Öfkelendiğim için özür dilerim. O kadar duyarsız ve sorumsuzsun ki kendime engel olamıyorum.” gibi bir şey söylemek erkek arkadaşını suçlayan bir savunmadır. Böyle söylemek sana iyi gelse bile ilişkiyi tamir etmeye yardımcı olmaz.[3] Onun yerine, hareketlerini açıklayan daha iyi bir özür şöyle olabilir:
  • “Sana öyle dediğim için özür dilerim. Kızgındım ve şalterim atmıştı ama o lafları haketmemiştin.”
  • “Eski fotoğraflarını attığım için özür dilerim. Seni çok seviyorum ve seni başka biriyle düşünmek bana zor geliyor. Ama yaptığım şey doğru değildi.”
  • “Mesajlarını okuduğum için üzgünüm. En son ilişkim yüzünden insanlara güvenmekte zorlanıyorum ama bunu düzeltmek için çaba göstermeliyim.”

Yöntem 3
Yöntem 3 / 11:
Gelecekte daha iyi olmak için bir planın olsun

 1. 1
  Erkek arkadaşına bunun bir daha olmayacağını söylemen, ona seni affetmesi için bir neden verir. Özrünün dikkate alınmamasının temel nedenlerinden biri, erkek arkadaşının bu durumun tekrarlanacağını düşünmesidir. Ona, bunun doğru olmadığını ve ilişkinizi iyileştirmek için adımlar atacağını göstermen gerekecektir.[4] Şöyle şeyler söyleyebilirsin:
  • “Bu sorunun tekrar aramıza girmesini istemiyorum. O yüzden, bu duyguları tekrar hissettiğimde arkandan iş çevirmek yerine seninle konuşacağıma söz veriyorum.”
  • “Bu konuşmayı ilk kez yapmadığımızı biliyorum. Belki bir anahtar sözcük bulabiliriz ve böylece işler kontrolden çıkarsa ve öfkelenip fazla ileri gidersem bana sakinleşmem gerektiğini bana söyleyebilirsin.”
  • “Eski sevgilim yüzünden hâlâ yaşadığım güvensizlikle uğraşmak senin sorumluluğun değil. Gelecek hafta bir terapistten randevu alacağım ve bunun tekrarlanmamasını sağlamanın yollarını bulabileceğimi umuyorum.”
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 11:
Erkek arkadaşına ondan ne istediğini söyle

 1. 1
  Özür dilerken ihtiyaçlarını da ifade edebilirsin. İlerleme kaydetmek için erkek arkadaşından ihtiyaç duyduğun bir şey varsa ona bunu yapıcı bir şekilde söyle. Suçu ona yüklememeye dikkat et. “Artık beni gördüğünde heyecanlanmıyor gibisin,” gibi bir şey söylemek yerine “Beni istediğini hissetmek istiyorum.” demeyi dene.[5] Ya da şöyle bir şey söylemeyi dene:
  • “Çok arkadaşın olduğunu biliyorum ama partilere gittiğinde ara sıra bana haber verir misin?”
  • “İkimizin de hayatı yoğun ama her gece yatmadan önce benimle azıcık konuşmayı deneyebilir misin?”
  • “Senin için uygunsa birlikte akşam yemeği yerken telefonlarımıza hiç bakmama kuralı koyabiliriz. Bu, senin için önemli olduğumu hissetmeme yardım eder.”

Yöntem 5
Yöntem 5 / 11:
Erkek arkadaşına senden ne istediğini sor

 1. 1
  Birbirinizin ihtiyaçlarını anlamanız, sağlıklı bir ilişkinin anahtarıdır. İlişkinizde böyle bir zorlukla karşılaştığınız için, erkek arkadaşına ilişkinizin daha iyi yürümesi için neler yapabileceğini sormak için iyi bir zamandır. Şöyle bir şey sorarak ona sorunlarınızı çözmeye çok istekli olduğunu ve onun mutluluğunu çok önemsediğini gösterebilirsin:
  • “İlişkimizden daha çok memnun olmanı sağlamak için yapabileceğim şeyler var mı?”
  • “Bu ilişkinin yürüyebileceğini biliyorum ve bunun olması için yapmamı istediğin bir şey olup olmadığını öğrenmek istiyorum.”
  • “Bunun dürüst bir konuşma olmasını istiyorum, o yüzden hemen söyleyeceğim: Benden istediğin bir şey var mı? Bana güvenebileceğini bilmeni istiyorum.”
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 11:
Özrünü kısa tut

 1. 1
  Kendine karşı nazik ol ve haddinden fazla özür dileme. Pişmanlığını ifade edecek kadar özür dile ama bundan daha fazlasını yapma. Hata yapmaya hakkın olduğunu unutma. Kendini sürekli aynı şeyleri tekrarlarken ya da özür dilediğin sırada ağlarken bulursan daha yapıcı bir şeye geçmek en iyisidir.[6] Şöyle bir şey söyleyebilirsin:
  • “Umarım geçen gece söylediklerim için ne kadar pişmanlık duyduğumu sana net olarak ifade ettim.”
  • “Yaptıklarım için ne kadar üzgün olduğumu sana göstermek için elimden geleni yaptım. Artık top sende.”
  • “Bunun için inanılmaz derecede üzgün olduğum senin için net değilse lütfen bana söyle. Ama bunu görebiliyorsan belki buradan yolumuza nasıl devam edebileceğimiz konuşabiliriz.”

Yöntem 7
Yöntem 7 / 11:
Bir mektup yaz

 1. 1
  Kendini nasıl hissettiğini yazarak daha iyi açıklayabileceksen öyle yap. Elle yazılmış bir mektup özellikle samimidir ama bir e-posta ya da uzun bir mesaj bile sözcüklerini dikkatli şekilde seçmene izin verir.[7] Etkili bir özür mektubunun yapısı şu şekilde olabilir:
  • Açılış: “Bu mektubu yazıyorum çünkü geçen hafta sonu akşam yemeğinde sana söylediklerim için özür dilemek istiyorum. Sana söylediklerimi, yaşadığımız onca şeyden ve benden esirgemediğin desteğinden sonra işitmeyi hiç haketmemiştin.”
  • Açıklama: “Sanırım son ilişkimde kendimi hep güvensiz hissettim; sanki yeterince iyi değildim ve bu yüzden eninde sonunda terk edilecektim. Sana patladım çünkü korkuyordum ama bunu hak etmemiştin ve seni kırdığımı bilmek canımı yakıyor.”
  • Değişme planı: “Güvensizliklerimle uğraşmak senin değil, benim sorumluluğum. Bazı duygularım hakkında konuşmak için önümüzdeki hafta bir terapistle görüşeceğim; bunu yapıyorum çünkü benim için çok önemlisin ve bu ilişkinin yürümesini istiyorum.”
  • İhtiyaçlar hakkında konuş: “Zor bir gece geçirdiğimizi biliyorum ama işlerin düzelebileceğini de biliyorum. İhtiyacım olduğunu düşündüğüm şey, seninle daha yakın bir iletişim içinde olmak. Her gece biraz konuşsak olur mu? Ne hakkında olduğu önemli değil. Benden istediğin bir şey olursa bana söyleyebileceğini bilmeni istiyorum.”
  • Mektubu bitir: “Yaptıklarım için ne kadar üzgün olduğumu sana anlatmaya çalışıyorum ve umarım bunda başarılı olabilmişimdir. Eğer yapabilirsen lütfen beni affet.”
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 11:
Erkek arkadaşına bir iyilik yap

 1. 1
  Sözcüklerle aran iyi değilse hareketlerinle özür dilemeyi dene. Erkek arkadaşın için güzel bir şey yapmak ilişkinizdeki kıskançlık sorununun kökenine inmenize yardımcı olmaz ama ona değer verdiğini gösterir.[8] Şu tür şeyler yapmayı deneyebilirsin:
  • Dolabını sevdiği yiyeceklerle doldur
  • Ona anlamlı bir hediye al
  • Sporu ya da müziği seviyorsa ona bir maç ya da konser bileti al

Yöntem 9
Yöntem 9 / 11:
Onu akşam yemeğine götür

 1. 1
  Evden çıkmak olumsuz havayı dağıtır. Halka açık bir yerde ikinizin de duygularınızın kontrolünü kaybetme ihtimali daha düşüktür. Akşam yemeğinde hesabı ödeyerek erkek arkadaşına, ona değer verdiğini gösterebilirsin ve kendine özrünü birlikte konuşma şansı yaratırsın.[9] Onu, şöyle bir şey söyleyerek davet edebilirsin:
  • “Son zamanlarda aramızın bir tuhaf olduğunu biliyorum ama bu hafta sonu seni şu yeni restorana akşam yemeğine götürebilir miyim? Seninle konuşmak istiyorum.”
  • “Bu akşam şu sevdiğin restorana gidelim. Ben ısmarlıyorum, sana bir şey borçluymuşum gibi hissediyorum.”
  • “Biraz konuşabilir miyiz? Belki az ilerideki kafeye kadar birlikte yürüyebiliriz.”
  Reklam

Yöntem 10
Yöntem 10 / 11:
Kendi duygularını yoklamaya zaman ayır

 1. 1
  Kıskançlık hissetmenin normal olduğunu kabul ederek ilişkinizi iyileştir. Belirsizlik her ilişkinin bir parçasıdır ama sırf kıskançlık hissetmen, bunun doğrultusunda davranmanı gerektirmez. Erkek arkadaşından özür dilemeden önce, kendi duygularınla uzlaşmalısın, o yüzden duygusal bir olaydan sonra kendini toparlamaya biraz zaman ayır.[10]
  • Hepimizin ilişkilerin nasıl olması gerektiği konusunda fikirleri vardır ama kendine, kendi fikirlerini yeniden değerlendirmen gerekip gerekmediğini sor. Erkek arkadaşının başka birine karşı asla bir şey hissetmemiş olmasını ya da odaklanması gereken tek kişinin sen olmasını beklemek adil olmayabilir.[11]
  • Kendi duygularını düzene koyman için yardıma ihtiyacın olursa bu yardımı istemekten çekinme. Lisanslı bir terapistle ya da danışmanla konuşmak, kendini daha az yalnız hissetmenin harika bir yoludur.[12]

Yöntem 11
Yöntem 11 / 11:
Sabırlı ol

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 151 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam