Hayattaki her hedef, aylarca veya yıllarca çalışma gerektirmez. Aslında, bazı hedeflere çok daha kısa bir sürede (bazen haftalar, günler, hatta saatler içinde) ulaşmak gerekir. Bu hedefler, genellikle daha büyük bir hedefe ulaşma sürecinin bir parçası olarak son derece önemli olabilir.[1] Kısa vadeli hedefler, uzun vadeli hedeflerden daha basit olma eğilimindedirler, ancak ulaşılmaları yine de zor olabilir. Odaklandığın hedefte kalmak ve zamanında hareket etmek, kısa vadeli hedeflere ulaşmak için çok önemlidir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Hedefi Mercek Altına Almak

 1. 1
  Hedefinin belirgin olduğundan emin ol. Herhangi bir amaç için, hedefinin belirgin ve açık bir şekilde tanımlanmış olması önemlidir. Kısa vadeli hedeflere ulaşmak için yapacağın çalışma daha kısa sürede gerçekleşir, bu yüzden elde etmeye çalıştığın şey hakkında kafa karışıklığından kaçınmak önemlidir. Karışıklık, gecikme yaratır ve motivasyonu azaltır. [2]
  • Örneğin, bir kitap yazdığını hayal et. Süreci yönetebilmek için, birkaç kısa vadeli hedefe ayırıyorsun. Birkaç tane birer aylık zaman diliminde bu hedeflere ulaşmayı umuyorsun. İlk ay için kısa vadeli hedefini “kitabı yazmaya başla” olarak belirleyebilirsin. Ama bu çok belirgin değil. Daha iyi hedef cümle; “bu ay birinci bölümünün ilk taslağını yaz” olabilir. Bu, tam olarak elde etmek istediğin şeyi belirtmesi açısından çok daha nettir.
 2. 2
  Hedefin gerçekçi olduğundan emin ol. Mevcut zamanda gerçekten ulaşabileceğin hedefler koymak önemlidir. Bunu yapmamak, gelecekteki hedeflerinden vazgeçmene yol açabilecek cesaret kırılmasıyla sonuçlanacaktır.[3]
  • Beyinlerimiz başarı ile gelişir. Ulaşılabilir hedefler belirlemek ve bunları gerçekleştirmek bir sonraki hedefe ulaşmak için motivasyon yaratacaktır. [4] Belli bir zaman diliminde ulaşamayacağın bir hedef belirlemek seni aksi bir duruma hazırlar.
  • Kitap yazma örneğine dönersek, muhtemelen bir ay içinde ilk altı bölümü tamamlamak gibi bir hedef belirlemek istemezsin. Bölümler çok kısa olmadıkça, muhtemelen o zaman içinde üretebileceğinden daha fazla yazabilirsin. Bu hedefe ulaşamamak seni, bir sonraki ay daha makul bir miktarda yazmaktan vazgeçirebilir.
 3. 3
  Adımları belirle. Hemen hemen her hedef daha küçük adımlara bölünebilir. Bu adımların ne olduğunu bilmek, hedefin daha yönetilebilir hissedilmesini sağlar. Ayrıca, hedefe doğru ilerlemek için net bir plan oluşturmana da yardımcı olabilir.[5]
  • Örneğin, bir arkadaşın gelecek ve evinde ciddi bir temizlik gerekiyor diyelim. Süreci birkaç kısa vadeli hedefe bölüyorsun: banyoyu temizle, mutfağı temizle, oturma odasını temizle, vb. Bunların her birini aynı zamanda tekrar başka adımlara bölebilirsin. Örneğin, mutfağı ele alırsak, bulaşıkları yıka, tezgâhı temizle, buzdolabını temizle, zemini süpür ve paspasla.
 4. 4
  Her adımın ne kadar süreceğini tahmin et. Bu görevler için bir zaman çizelgenin olması ve son bitiş tarihlerini bilmek seni motive olmuş, sorumlu ve görev başında tutacaktır.[6]
  • Örneğin, banyoyu temizlemeye başlıyorsan, küveti temizlemenin 15 dakika, tuvaleti temizlemenin 15 dakika, lavabo bölgesini temizlemenin 10 dakika, ilaç dolabını düzenleme ve temizlemenin 10 dakika ve zemini temizlemenin de 10 dakika tutacağını tahmin edebilirsin. Bu zaman çizelgesine sadık kalırsan, banyonu bir saat içinde temizleyebilmelisin.
 5. 5
  Bir plan çiz. Adımları belirledikten sonra, takip edilmelerini kolaylaştıracak mantıklı bir sıra içeren hızlı bir plan yaz.[7]
  • Evini temizlemek gibi basit bir iş için gerekli adımları yazmak aptalca görünebilir. Gerçekten de buna ihtiyacın olmayabilir. Fakat bunu yapmak, hedefini daha elle tutulur hale getirmeye yardımcı olur, bu da motivasyon yaratabilir.
  • Adımları yazman da önemli şeyleri unutmamanı sağlar.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Hedefine Ulaşmak

 1. 1
  Önceliklerini belirle. Çoğu zaman, kısa vadeli hedeflerle uğraşırken, bir seferde birçok hedefimiz olabilir. Hangi hedeflerin en önemli olduğuna karar vermen önemlidir ki böylece önce o hedeflere ulaşabilesin. [8]
  • Bir arkadaşın ziyarete geliyorsa, evini temizlemen gerekebilir. Ancak, çok miktarda bakkaliye ihtiyacın da olabilir. Arabanı temizlemek isteyebilirsin. Arkadaşların yanında kalırken, bir şeyler yapmak için plan yapmak iyi bir fikir olabilir. Arkadaşların kalırken yapamayacağın işleri önceden yapman gerekebilir. Bütün bunları tek seferde yapmaya çalışırsan, en önemli işi seçip, bitirip, ardından diğer işe geçtiğin durumdaki gibi verimli bir şekilde çalışmayacaksın. Aslında, tüm bu işleri tek seferde yapmaya çalışarak, bunların hiçbirini bitiremeyebilirsin.
  • Hedeflerine öncelik vermek, bir hedefi tamamladıktan sonra zaman kaybetmene engel olacak. Daha sonra ne yapman gerektiğine önceden karar vermiş olacaksın.
 2. 2
  İşe koyul. Her hedef gibi, kısa vadeli hedefler de sadece zaman ve çaba sarf ederek başarılır. Bir kez başladığında, seni işin sonuna kadar götürecek bir ivme geliştireceksin.[9]
  • Evin gerçekten berbat bir haldeyse, temizlik yapmaya başlamak zor olabilir. Ancak, planına bak ve mümkün olan en kısa sürede ilk adımı atmaya çalış. Tek bir oda temizlendikten sonra hissettiğin tatmin duygusu motive olmana yardımcı olacaktır.
 3. 3
  Odaklan. Herhangi bir hedefe ulaşmak için üzerinde sürekli çalışmak zorundasın. Kısa vadeli hedeflerle, bu daha da önemlidir. Amacını tamamlamak için fazla zamanın olmadığından, sonuca odaklanman ve dikkatini dağıtmaman çok önemlidir. Bunu artırmanın birkaç yolu var.
  • İlerlemeni takip et. Hedefine ulaşmak için bir yandan gereken zamana (veya takvime) diğer yandan yazdığın plana odaklan. Kendin için belirlediğin zaman çizelgesi odaklanmak için güçlü bir motivasyon olabilir.[10] Kimse kendisinin başarısız olduğunu hissetmekten hoşlanmaz.
  • Başarı için iyi bir ortam yarat. Çevrende hedeflerini gerçekleştirmene engel olabilecek şeyler varsa kaldırmaya çalış. [11] Evini temizlemeye çalıştığını düşün, ama biliyorsun ki köpeğin muhtemelen bütün gün senin dikkatini çekmek için senin arkanda dolanacak. Öğleden sonra onu kulübesine götür, böylece yapacaklarına odaklanabilirsin. En sevdiğin video oyununu oynamaya karşı koyamayacağını düşünüyorsan, oyun kumandalarını başka bir odadaki çekmeceye koy. Hedefine ulaşıncaya kadar onları ortaya çıkarma.
 4. 4
  Esnek ol. Bazen, kısa vadeli hedeflere yönelik çalışmalarının beklediğin etkiyi göstermediğini görebilirsin. Ya da, bir süre bir şey üzerinde çalıştıktan sonra, planladığından daha iyi bir yöntem düşünebilirsin. Eğer durum buysa, plana sıkı sıkıya bağlı kalma. [12]
  • Kısa vadeli bir hedef beklediğin gibi işe yaramıyorsa veya düşündüğünden çok daha fazla zaman alıyorsa, planı gözden geçirmekten korkma. Bir plana sahip olmak önemlidir, ancak bazen, adımlarının sırasını değiştirmen, adımları tamamen kaldırman ya da yenilerini eklemen gerekir. Bazen, kısa vadeli bir hedeften diğeri için vazgeçmen de gerekebilir.
  • Kitap yazma örneğini ele alırsak, bir ay içinde birinci bölümün taslağını yazma planın olabilir. Ancak, bölümü yazarken, daha önce düşünmediğin yeni bir fikir ortaya atabilirsin. Şayet bu, iyi bir fikir ise, geri dönmeye ve taslağını revize etmeye değebilir. Bu sırada geçen süre, asıl hedefine ulaşmanı engelleyebilir, ancak bu, kitabını daha iyi hale getirecekse, esnek ol ve planı gözden geçir!
 5. 5
  Başarıyı ödüllendir. Kısa vadeli bir hedefe ulaştığında, kendine bir ödül ver. Buna “güçlendirme” denir. Beyninin, iyi sonuçları olan hedeflerle bağlı kurmasına yardımcı olur. Bu, gelecekteki hedeflere ulaşmak için kendini motive etmeni de kolaylaştırır.
  • Güçlendirme iki türde olur. Hayatına iyi bir şey eklediğinde olumlu güçlendirme olur. Örneğin, güzel bir kahve içmek veya pasta yemek için dışarı çıkarak başarını ödüllendirebilirsin. Olumsuz güçlendirme, istenmeyen bir şey hayatından çıkarıldığında olur. Örneğin, köpeğini gezdirmeyi sevmediğini düşün. Hedefine ulaşmak için bir günlüğüne senin için onu gezdirmeyi kabul eden ev halkından biriyle anlaşabilirsin. [13]
  • İyi davranışları pekiştirmek, kötü olanları cezalandırmaktan daha etkilidir. Bunu yapmak, daha fazlasını yapmak için motivasyonunu artırır. [14]
  Reklam

İpuçları

 • Üçüncü bir şahsın ilerlemeni değerlendirmesi yararlı olabilir. Eleştirilere açık ol. Çoğu zaman üçüncü şahıslar, seni hedeflerine ulaşmanı engelleyen kusurlarından daha fazla haberdardırlar.
 • Kendi sözlerini tutma yeteneğini geliştirmek önemlidir. Kendin için hedefler belirleyeceksen, ne kadar önemsiz görünse de, kendini vazgeçirmeye çalışma. Bu, gelecekte yeniden sözlerinden dönmene sebep olur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Spiritüel Çakralar Nasıl AçılırSpiritüel Çakralar Nasıl Açılır?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Ölülerle Nasıl KonuşulurÖlülerle Nasıl Konuşulur?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Bir Kişi Nasıl LanetlenirBir Kişi Nasıl Lanetlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Camber Hill
Ortak yazarlar :
Yaşam Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Camber Hill. Camber Hill bir numerolog, yazar, konuşmacı ve Long Beach, Kaliforniya'da faaliyet gösteren Camber Hill Coaching'in sahibidir. Camber, 37 yılı aşkın bir süredir girişimcilere, yaratıcı kişilere, şirket yöneticilerine ve profesyonel spor şahsiyetlerine koçluk yapmaktadır. Ayrıca profesyonel yönetmenler, yazarlar, aktörler ve radyo dünyasındaki en iyi isimler gibi eğlence endüstrisindeki yaratıcı kişilere ilham vermiştir. Camber'in benzersiz numeroloji kullanımı, uzun vadeli çözümler ve ölçülebilir sonuçlar oluşturmak için müşterilerini yönlendiren gizli etkiyi anlamasına olanak tanır. Çalışmaları History Channel'ın "The Human Calculator", Los Angeles Times, Palm Springs Life Magazine ve California radyo programlarında yer almıştır. Kendisi aynı zamanda Uluslararası Koçluk Federasyonlarının bir üyesidir ve ICF Orange County'nin Yönetim Kurulu'nun yönetim kurulu üyesidir. Camber ek olarak, Ulusal Gay ve Lezbiyen Ticaret Odası tarafından sertifikalı bir işletme sahibi olarak öne çıkmaktadır. Bu makale 7.222 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Bu sayfaya 7.222 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam