Telefonunu değiştirirken kısa mesajlarını eski telefonundan yenisine aktarman gerekebilir. Play Store’da, bunu ücretsiz yapan birkaç uygulama vardır. Samsung cihaz kullanıyorsan kısa mesajları iki cihaz arasında aktarmak için Samsung’un Smart Switch uygulamasını kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Bir Aktarma Uygulaması Kullanmak

 1. 1
  Eski Android cihazına bir kısa mesaj yedekleme uygulaması indir. Kısa mesajları bir Android telefondan başkasına aktarmanın en hızlı yolu bir kısa mesaj aktarma uygulaması kullanmaktır. Google Play Store’da bu uygulamanın çeşitleri vardır. Kısa mesajları aktarmanın resmî bir yöntemi yoktur. Popüler ücretsiz uygulamalardan bazıları "SMS Backup+" ve "SMS Backup & Restore" uygulamalarıdır.
 2. 2
  Kısa mesaj yedekleme uygulamasını aç. Kısa mesajları almak istediğin cihazda uygulamayı aç. "SMS Backup+" ve "SMS Backup & Restore"da süreç benzerdir ve her ikisi de bu bölümde detaylı anlatılacaktır.
 3. 3
  Gmail hesabını bağla (SMS Backup+). SMS Backup+, kısa mesajlarını Gmail hesabına yedekler. Hesabını seçmek için "Connect"e (Bağlan) dokun. Geri yükleme sürecinde işleri kolaylaştırmak için Android cihazındaki Gmail hesabınla aynı hesabı kullan. [1]
 4. 4
  Yedekleme işlemini başlat. Yedekleme işlemine başlamak için her iki uygulamada da "Backup" (Yedekle) butonuna dokun.
 5. 5
  Yedekleme konumunu seç (SMS Backup & Restore). SMS Backup & Restore, kısa mesajların için bir bulut depolama hizmetine de kaydedilebilecek olan yerel bir yedek dosyası oluşturur.
  • Bir bulut depolama hizmeti seçmek veya yedek dosyasını kendine e-posta olarak göndermek için "Local Backup and Upload"u (Yerel Yedekleme ve Yükleme) seç.
  • Grup mesajlarını ve resim gibi eklentileri olan mesajları dâhil etmek için "Include MMS Messages"ı (MMS Mesajlarını Dâhil Et) işaretle.
 6. 6
  Yedeklemenin tamamlanmasını bekle. Yedeklenecek çok mesajın varsa bu biraz zaman alabilir. Bu süreyi, ihtiyacın olacağını düşünmüyorsan MMS yedeklerini devre dışı bırakabilerek kısaltabilirsin.
 7. 7
  Yedek dosyasını yeni telefonuna aktar (SMS Backup & Restore). Yedek, SMS Backup & Restore ile eski cihazda oluşturulduktan sonra yedek dosyasını yeni Android’ine aktarman gerekir. Yedeklemeyi yaparken yalnızca yerel bir dosya oluşturduysan telefonunu bilgisayarına bağlayıp XML dosyasını "SMSBackupRestore" klasöründen yeni cihazına kopyalabilirsin. Dosyayı, oluşturduğun zaman bir bulut depolama hizmetine yüklediysen aktarma işlemini düşünmene gerek yoktur.
  • Android’ini bilgisayarına bağlarken cihazını "Bilgisayar" penceresinde (Windows) veya masaüstünde (Mac) bulursun. XML dosyasını yeni cihazına kopyalarken dosyayı, daha sonra kolayca bulabilmek için cihazının kök dizinine at.
 8. 8
  Yeni telefonuna kısa mesaj yedekleme uygulamasını yükle. Yedek oluşturulduktan sonra aynı yedekleme uygulamasını yeni cihazına yüklemen gerekir.
  • SMS Backup+’ı kullanıyorsan yeni cihazı aynı Google hesabına bağladığından emin ol.
 9. 9
  Kısa mesaj geri yükleme işlemine başlamak için "Restore"a (Geri Yükle) dokun. Her iki uygulamanın da ana ekranında bir "Restore" butonu bulunur. Başlamak için ona dokun.
 10. 10
  Yedek dosyasını seç (SMS Backup & Restore). Geri yükleme işlemini başlattıktan sonra geri yükleme dosyanı seçmen istenir. Dosyayı cihazının saklama alanına kopyaladıysan seçmek için açılan dosya yöneticisini kullan. Dosyayı bir bulut depolama hizmetine yüklediysen ⋮ butonuna dokun ve listeden hizmeti seç.
 11. 11
  Yedekleme uygulamasını varsayılan kısa mesaj uygulaman olarak ayarla. Geri yüklemenin başlayabilmesi için yedekleme uygulamasını cihazının varsayılan kısa mesaj uygulaması olarak ayarlaman istenir. Kısa mesajları geri yükleyebilmek için bunu yapman gerekir. Geri yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, varsayılan uygulamaları normal mesajlaşma uygulaması olarak ayarlama imkânın olur.
 12. 12
  Kısa mesajların geri yüklenmesini bekle. Bu biraz zaman alabilir; özellikle de yedek dosyası büyükse.
 13. 13
  Eski varsayılan kısa mesaj uygulamanı yeniden ayarla. Kısa mesajlarını geri yüklemeyi tamamladıktan sonra mesajları görüntülemek ve yeni mesajlar göndermek için normal kısa mesaj uygulamana geri dönebilirsin.[2]
  • Ayarlar uygulamasını aç.
  • "Kablosuz ve ağlar" bölümünde "Daha fazla"ya dokun.
  • "Varsayılan SMS uygulaması" seçeneğine dokun ve kullanmak istediğin mesajlaşma uygulamasını seç.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Smart Switch’i Kullanmak (Samsung)

 1. 1
  Uygulamanın ne işe yaradığını anla. Samsung’un Smart Switch uygulaması, bir Samsung cihazdan diğerine veri aktarmak için tasarlanmıştır; ama uygulamayı farklı bir Android cihazdan bir Samsung’a veri aktarmak için de kullanma imkânın olabilir. Samsung olmayan cihazların hepsi desteklenmez. Uygulama en iyi şekilde bir Samsung cihazdan diğerine aktarım yaparken çalışır.
 2. 2
  Her iki cihaza da Smart Switch Mobile uygulamasını yükle. Hızlı aktarımın yapılabilmesi için uygulamanın her iki telefonda da yüklü olması gerekir. Uygulama Google Play Store’da ücretsizdir. Yeni Samsung cihazların çoğunda uygulama önyüklü gelir.
  • Smart Switch Mobile uygulaması Android cihazında çalışmayabilir. Durum buysa kısa mesajlarını aktarmak için önceki yöntemi kullan.
 3. 3
  Her iki uygulamada da "Samsung device"ı (Samsung cihaz) seç. Böylece cihazlar birbirine bağlanabilir.
 4. 4
  Cihazlarını aralarında on santimetre olacak şekilde yan yana koy. Smart Switch, Bluetooth bağlantısı kurmak için NFC kullanır ve en iyi şekilde iki telefon yan yanayken çalışır.
 5. 5
  Her iki cihazda da "Başlat"a dokun. Gönderen cihazı seçmen istenir.
 6. 6
  Eski telefonu "Sending device" (Gönderen cihaz) olarak ayarla.
 7. 7
  Yeni telefonu "Receiving device" (Alan cihaz) olarak ayarla.
 8. 8
  Gönderen cihazda "Connect"e (Bağlan) dokun. Ekranda bir PIN görüntülenir.
 9. 9
  Alan cihazda "Next"e (İleri) dokun. Cihaz otomatik olarak bağlanmazsa PIN’i gir. Aktarabileceğin verilerin bir listesi görüntülenir.
 10. 10
  Gönderen cihazda "Messages"ın (Mesajlar) işaretli olduğundan emin ol. Yeni cihazına aktarmak istemediğin her şeyi devre dışı bırakabilirsin.
 11. 11
  Gönderen cihazda "Send"e (Gönder), yeni cihazda da "Receive"e (Al) dokun. Mesajların ve seçtiğin diğer tüm veriler yeni cihaza aktarılır.
 12. 12
  "Completed" (Tamamlandı) mesajını bekle. Bu, başarılı bir transfer gerçekleştiğini gösterir. Artık eski kısa mesajlarını yeni cihazının mesajlaşma uygulamasında bulabiliyor olman gerekir. [3]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 10 kişi çalıştı. Bu makale 27.961 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 27.961 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam