Kısırlaştırma ameliyatları rutin ameliyatlar olsa da, neticede ameliyattır. Kısırlaştırıldıktan sonra kedine nasıl bakacağın konusunda endişelerin varsa doğru yerdesin. Kedinin ameliyattan sonra iyileşmesine ve sağlıklı, mutlu kedi yaşantısına geri dönmesine yardımcı olmak için yapabileceğin birkaç şey var.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Güvenli Bir İyileşme Alanı Oluşturmak

 1. 1
  Kedin için sessiz ve rahat bir alan sağla. Kedin muhtemelen anesteziden sonraki ilk 18-24 saat boyunca midesi bulanacak ve neşesiz hissedecektir. Ayrıca onun insanlara ve diğer hayvanlara sataşma olasılığı daha yüksek olabilir, bu nedenle kedinin dinlenebileceği sessiz, izole bir alan sağlamak çok önemlidir.
  • Kedini dinlenme yerinde görebildiğinden emin ol. Kolayca erişemeyeceğin veya tehlikeli saklanma noktalarını kapat.
  • Çocukları ve diğer evcil hayvanları kediden uzak tut. Kedinin dinlenmesi ve iyileşmesi gerekir ve bunu yapmak sürekli olarak başkaları tarafından rahatsız edildiğinde daha zordur.
 2. 2
  Kedini rahat ettir. Kedinin uyumak için rahat bir yeri olduğundan emin ol. Kedinin normal bir yatağı yoksa bir kutuyu yumuşak bir yastık veya battaniyeyle kapla.
  • Eğer yapabiliyorsan kedinin yatağını seramik veya ahşap zeminli bir alana koy. Kediler, serin, sert zeminlere uzanarak karınlarını serinletmekten hoşlanır ve bu, ameliyat bölgesini rahatlatmaya yardımcı olabilir.[1]
  • Mümkünse yatağı alçak tut ve onların çok fazla zıplamak zorunda kalmalarının önüne geç.
 3. 3
  Işıkları kısık tut. Anestezi uygulanan kediler genellikle ışığa duyarlıdır. Kedinin dinlenme alanındaki ışıkları kıs veya kapat.[2]
  • Eğer bu bir seçenek değilse ışığı engelleyen kubbeli bir yatak tedarik et.
 4. 4
  Temiz bir kedi kumluğu ve erişimi kolay yiyecek ve su sağla. Ameliyattan sonra iyileşmek için kedilerin zıplamaması, merdiven çıkmaması veya ihtiyaçlara ulaşmak için güç sarf etmemesi gerekir.
  • Ameliyattan sonraki en az bir hafta boyunca normal kedi kumu kullanma. Bunlar özellikle erkek kedilerde cerrahi kesilere girip enfeksiyona neden olabilir. Kedi kumluğunda bunun yerine parçalanmış kâğıt veya gazete veya pişmemiş uzun taneli pirinç kullan.[3]
 5. 5
  Kediyi içeride tut. Ameliyattan sonra kedinin en az iki hafta dışarı çıkmasına izin verme. Bu, ameliyatlı bölgenin temiz, kuru ve enfeksiyondan uzak kalmasına yardımcı olacaktır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Ameliyat Sonrasında Kedine Bakmak

 1. 1
  Kedinin kesik alanını incele. Kedinin kesiğine bakmak neye benzediğine dair bir fikir edinmene ve ilerlemesini izlemene yardımcı olabilir. Mümkünse, veterinerinden kedini eve götürmeden önce sana kesiyi göstermesini iste.[4] Referans olması açısından ilk gününde olay yerinden bir fotoğraf almak isteyebilirsin.
  • Dişi ve inmemiş testisli erkek kedilerin karınlarında kesiler olacaktır. Çoğu erkek kedinin skrotum bölgesinde (kuyruğun altında) iki küçük kesik olacaktır.
 2. 2
  "Elizabeth" yakalığı kullan. Veterinerin bu tasmayı sağlayabilir veya evcil hayvan dükkanından bir tane satın alabilirsin. Bu tür bir tasma, kesi bölgesini rahatsız etmemesi için kedinin yüzünden yukarı doğru uzanır.
  • Bu tasmalar aynı zamanda “koruyucu” tasmalar, “Elektronik tasmalar” veya “koni” olarak da adlandırılabilir.
  • Davranışına bağlı olarak kedinin buna ihtiyacı olabilir de olmayabilir de. Onunla/onsuz gitmeyi dene ama kedine dikkat et. Yarayı aşırı derecede kazımaya başlarlarsa onu tak.
 3. 3
  Kedi maması ve su ver. Veterinerden eve gelir gelmez kedine sığ bir tabakta (veya bir buz küpünde) biraz su verebilirsin.[5] Veterinerin muhtemelen sana beslenmeyle ilgili talimatlar verecektir ve sen de bunlara uymalısın. Eğer herhangi bir talimat verilmezse aşağıdakileri göz önünde bulundur:
  • Kedin tetikte ve duyarlı görünüyorsa ameliyattan eve gittikten yaklaşık 2-4 saat sonra kedine normal mamasının yaklaşık dörtte birini verebilirsin.[6] Fakat kediyi yemeye ve içmeye zorlama.
  • Kedin yemek yiyebiliyorsa 3-6 saat içinde küçük bir öğün daha ver. Kedi tam bir porsiyon yiyene kadar bunu tekrarla ve ardından kedinin normal beslenme programına devam et.[7]
  • Kedin 16 haftadan küçükse ameliyattan sonra kedinle eve gelir gelmez küçük bir öğün (normal miktarın yaklaşık yarısı) ile besle.[8]
  • Yavru kedin eve döndükten sonra yemek yemiyorsa bir pamuk yumağına veya kulak pamuğuna az miktarda akçaağaç veya mısır şurubu sürüp kedinin diş etlerine sürmeyi deneyebilirsin.[9]
  • Ameliyattan sonra kedine "özel" yiyecekler, ödül mamaları veya abur cubur verme. Kedinin midesi rahatsız olabilir, bu nedenle kedinin diyetini mümkün olduğunca düzenli tut.[10] Kedine süt verme; kediler onu sindiremez.
 4. 4
  Kedini dinlendir. Ameliyattan hemen sonra kedini sevmeye veya onunla oynamaya çalışma. Bu sana rahatlatıcı gelse de, kedinin kendini güvende ve dinlenmiş hissetmesini engelleyebilir.
 5. 5
  Kesinlikle gerekli olmadıkça kedini kaldırmaktan kaçın. Kedini çok fazla kaldırır veya hareket ettirirsen cerrahi kesiyi kolayca yırtabilirsin. Erkek kediler için, skrotuma (kuyruğun altına) baskı yapmaktan kaçın. Dişi kediler (ve inmemiş testisler nedeniyle ameliyat olmuş erkek kediler) için karın bölgesine baskı yapmaktan kaçın.
  • Kedini kaldırman gerekiyorsa şu yaklaşımı dene: Kedinin arka ucunu bir elinle kapat ve diğer elini kedinin göğsünü ön bacakların hemen altında desteklemek için kullan. Kedinin vücudunu nazikçe kaldır.[11]
 6. 6
  Kedinin hareketini kısıtla. Ameliyattan sonraki hafta boyunca kedinin çok fazla zıplamadığından, oynamadığından veya hareket etmediğinden emin ol. Bu, cerrahi bölgede tahrişe veya enfeksiyona neden olabilir.[12]
  • Kedinin üzerine atlamaktan zevk alabileceği kedi ağaçlarını, tünekleri ve diğer mobilyaları kaldır.
  • Kedini denetleyemeyeceğin zamanlarda çamaşır odası veya banyo gibi küçük bir odada veya bir köpek kulübesinde veya kafeste tut.
  • Kedini merdivenden yukarı ve aşağı taşımayı düşün. Kedinin aşağı yukarı giderek kesi veya ameliyat bölgesine zarar vermesi pek olası değildir, ancak bu mantıklı bir önlemdir.
  • Kısa süre önce ameliyat olmuş kişiler gibi, sıkıntılı olan kedilerin kaçmaya çalışabileceğini anla. Özellikle ameliyattan sonraki ilk 24-48 saat boyunca kedini denetlerken çok dikkatli ol.
 7. 7
  Kediyi yıkamaktan kaçın. Ameliyattan sonra kedini 10-14 gün yıkama. Bu, cerrahi bölgede tahrişe veya enfeksiyona neden olabilir.[13]
  • Gerekirse cerrahi kesiğin çevresini hafif nemli (sabunsuz) bir bezle temizle, ancak kesi alanını ıslatma. Ameliyatlı bölgeyi ovma.
 8. 8
  Ağrı kesici ilaçları sadece veterinerin talimatına göre ver. Veterinerin seni kedin için reçeteli ilaçlarla eve gönderebilir. Öyleyse, kedinin ağrı çektiğini görmesen bile bu ilacı belirtilen şekilde verdiğinden emin ol. Kediler acıyı gizlemekte çok iyidirler ve göstermeseler bile acı çekebilir. Kedine, veteriner hekimi tarafından özel olarak reçete edilmemiş herhangi bir ilacı asla verme.[14]
  • İnsan ilaçları ve hatta köpekler gibi diğer hayvanlara yönelik ilaçlar bile kedileri öldürebilir! Kedine, veterinerinin kedine uygunluğunu doğrulamadığı reçetesiz satılan ilaçlar dâhil hiçbir ilaç verme. Tylenol gibi ilaçlar bile kediler için ölümcül olabilir.
  • Ameliyatlı bölgeye, antibiyotikler veya dezenfekte edici kremler dâhil olmak üzere veterinerin kedin için onaylamadığı herhangi bir ürünü uygulama.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kedini İzlemek

 1. 1
  Kusmaya dikkat et. Kedin ameliyattan eve getirdiğin gece yedikten sonra kusarsa mamayı kaldır. Ertesi sabah tekrar az miktarda yiyecek vermeyi dene. Kedin tekrar kusarsa veya ishal olursa veterinerini ara.[15]
 2. 2
  Ameliyatlı bölgeyi her sabah ve gece kontrol et. Ameliyattan sonraki 7-10 gün boyunca kedinin ameliyatlı bölgesini her sabah ve gece kontrol et. Kedinin iyileştiğine karar vermek için ameliyatlı bölgenin ameliyattan sonraki hâliyle karşılaştır. Aşağıdakilerden herhangi birini gözlemlersen veterinerini ara:[16]
  • Kızarıklık. Başlangıçta kesiğin kenarları pembe veya açık kırmızı olabilir. Bu kızarıklık zamanla kaybolmalıdır. Eğer yoğunlaşırsa veya kesi herhangi bir zamanda koyu kırmızı görünürse bu gelişen bir enfeksiyonun işareti olabilir.
  • Morartı. İyileştikçe kırmızıdan mora giden bazı hafif çürükler normaldir. Morartı yayılırsa, büyürse, kötüleşirse veya şiddetliyse veya yeni morartı oluşursa hemen tedavi sonrası bakımı almalısın.
  • Şişme. Kesi yeri çevresinde bir miktar şişlik iyileşmenin normal bir parçasıdır, ancak şişlik devam ederse veya kötüleşirse veterinerini aramalısın.
  • Akıntı. Kedini eve getirdiğinde kesi çevresinde çok az miktarda açık kırmızı akıntı görebilirsin. Bu normal olabilir, fakat akıntı bir günden fazla devam ederse, akıntı miktarı artarsa, akıntı kanlıysa veya akıntı yeşil, sarı, beyaz renkteyse veya kötü kokuyorsa kedin veterinere gözükmelidir.
  • Yara kenarlarında ayrılma. Erkek bir kedide, skrotal kesiler açık olacaktır, ancak bunlar küçük olmalı ve hızla kapanmalıdır. Karın ameliyatı geçirmiş bir dişi veya erkek kedi, görünür dikişlere sahip olabilir de olmayabilir de. Kedinin görünür dikişleri varsa bunlar sağlam kalmalıdır. Kedinin görünür dikişleri yoksa yara kenarları kapalı kalmalıdır. Eğer kenarlar ayrılmaya başlarsa veya dikiş malzemesi dâhil yaradan dışarı çıkan herhangi bir şey fark edersen kediyi hemen veterinere götür.
 3. 3
  Kedinin diş etlerini kontrol et. Kedinin diş etleri açık pembe ila kırmızı renkte olmalıdır. Diş etine hafifçe bastırıp bıraktığında, renk hızla normal rengine dönmelidir.[17] Kedinin diş etleri soluksa veya bastırdıktan sonra normal rengine dönmüyorsa veterinerini ara.
 4. 4
  Ağrı belirtilerine bak. Kediler her zaman insanlarda (hatta köpeklerde) olduğu gibi acısını belli etmez. Kedindeki rahatsızlık belirtilerine dikkat et. Herhangi bir ağrı belirtisi görürsen kedinin yardıma ihtiyacı vardır ve veterinerini araman gerekir. Kedilerde yaygın ameliyat sonrası ağrı belirtileri şunlardır:[18]
  • Sürekli saklanma veya kaçma girişimleri
  • Depresyon veya uyuşukluk
  • İştah kaybı
  • Kambur duruş
  • Gergin karın kasları
  • Hırıltı
  • Tıslama
  • Kaygı veya ürkeklik
 5. 5
  Diğer uyarı işaretlerine dikkat et. Kedinin davranışına dikkat ederek iyileştiğinden emin ol. "Normal" görünmeyen her şey ameliyattan sonraki 24 saat içinde kaybolmalıdır. Kedinde olağandışı davranış veya belirtiler fark edersen derhal veterineri ara. Aşağıdakiler dikkat edilmesi gereken işaretlerdir:[19] [20]
  • Ameliyattan 24 saat sonra uyuşukluk
  • İshal
  • İlk geceden sonra kusma
  • Ateş veya titreme
  • Ameliyattan 24-48 saat sonra iştah azalması
  • 24 saat (yetişkin kediler için) veya 12 saat (yavru kediler için) sonra hiçbir şey yememe
  • Zor veya ağrılı idrara çıkma
  • Ameliyattan sonra 24-48 saatten fazla dışkılamamak
 6. 6
  Acil durum veterineri ile iletişime geç. Çoğu durumda, endişelendiğin zaman normal veterinerine başvurman, kedinin iyileşmesine yardımcı olmak için yeterli olacaktır. Ancak bazı durumlarda kedin için acil bakım almalısın. Kedinde aşağıdakilerden herhangi birini gözlemlersen acil durum veterinerini veya hayvan hastanesini ara:
  • Bilinçsizlik
  • Tepkisizlik
  • Nefes almada güçlük
  • Aşırı ağrı belirtileri
  • Değişen zihinsel durum (kedi seni veya çevresini tanımıyor veya alışılmadık şekilde davranıyor gibi görünür)
  • Şişmiş karın
  • Kanama
 7. 7
  Takip randevularını git. Kedinin deri dikişleri (görünür dikişler) olmayabilir. Ancak, kedinin dikişleri varsa veterinerinin bunları ameliyattan 10-14 gün sonra alması gerekecektir.
  • Kedinin dikişleri olmasa bile veterinerinin tavsiye ettiği takip randevularına git.
  Reklam

İpuçları

 • İlk gün kedini küçük çocuklardan uzak tut.
 • Kolay temizlik için gazete kağıdı veya "tozsuz" kedi kumu kullan.
 • Kısırlaştırılmış erkek kedileri, ameliyattan sonra en az 30 gün boyunca kısırlaştırılmamış dişilerden uzak tut. Erkek kediler, kısırlaştırıldıktan sonra 30 güne kadar dişi kedileri hamile bırakabilir.[21]
Reklam

Uyarılar

 • Kedinde bir sorun olduğunu hissedersen en acil şekilde veterinerini ara.
 • Ameliyat kesiklerine zarar verebileceğinden kedinin en az 7-10 gün dışarı çıkmasına izin verme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Cırcır Böceklerinden Nasıl KurtulunurCırcır Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Natalie Punt, DVM
Ortak yazarlar :
Veteriner
Bu makaledeki ortak yazarlar Natalie Punt, DVM. Dr. Natalie Punt bir Veteriner ve mPet'in kurucusu ve CEO'sudur. Küçük hayvan acil durumu ve genel tıp ve veterinerlik uygulamaları ekonomisinde uzmanlaşmıştır. Dr. Punt, Davis, California Üniversitesi'nden Biyokimya ve Moleküler Biyoloji alanında lisans derecesine, Buffalo Üniversitesi'nden Biyokimya alanında yüksek lisans derecesine ve Western Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden Veteriner unvanına sahiptir. Bu makale 2.432 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.432 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam