İnsanların sesi, konserde avaz avaz bağırmaktan tut da basit bir soğuk algınlığına kadar çeşitli nedenlerle kısılabilir. Neyse ki ses kısıklığını düzeltmek için yapabileceğin birkaç şey var ve bu wikiHow makalesi sana bunu nasıl yapabileceğini gösterecek.

Kısım 1 / 3:
Sağlıklı Davranışlar Sergilemek

 1. 1
  Sesini mümkün olduğunca uzun süre dinlendir ama fısıldama. Normal bir ses tonuyla konuşmak, ses tellerine yük bindirebilir ve bu da iyileşme sürecini uzatabilir. Şüphesiz, bazı durumlarda konuşmak zorunda kalırsın. Ses tellerinin kullanımını kısıtlamak iyileşme sürecini hızlandırmaya yardım edebilir, o yüzden
  hiç konuşmamaya çalış.
  • Fısıldamak kesinlikle yapılmaması gereken bir şeydir. Doğal değildir ve aslında ses tellerine daha çok baskı uygular.
  • İnsanlara söylemen gerekenleri yazmak için kâğıt kalemi yanından ayırma. Bu çok eğlenceli bile olabilir!
 2. 2
  Tuzlu suyla gargara yap. Gargara yapmak, boğazını nemlendirir, ses tellerini yumuşatır ve sesinin eski hâline dönme sürecini hızlandırır. Gargara yapmak için seçebileceğin reçetesiz ağız yıkama suları vardır; bunlar, sesinin kısılmasına yol açan bakterileri öldürmeye de yardımcı olabilir. Unutma, bir bardak suyu mikrodalgada ısıtırsan suyun aşırı sıcak olmadığından emin ol. Boğazının yüzeyini gerçek anlamda kavurmayı hiç istemezsin.

  Tuzlu Suyla Gargara Nasıl Yapılır
  Tuzla suyu karıştır. 1/3 ila 1 tatlı kaşığı (1,5 ila 5 ml) sofra tuzu ya da deniz tuzunu 240 ml suya ekle. Daha çok tuz kullanmak solüsyonu daha güçlü yapacaktır.
  30 saniye gargara yap. Solüsyondan 50-100 ml ağzına dök ve başını hafifçe geriye yatır. Genzini kapalı tut ve tam 30 saniye boyunca gargara yap.
  Tekrarla. Solüsyonun tümüyle gargara yapana kadar bunu tekrarla. Her 2-3 saatte bir tuzlu suyla gargara yapabilirsin.

 3. 3
  Vücudunu yogayla hazırla. Sesin nihayetinde vücudunun bir parçası, o yüzden sesini hazırlamak istiyorsan tüm benliğini hazırla. Yoga, vücut farkındalığı edinmenin ve diyaframını harekete geçirmenin harika bir yoludur. Çok hasta değilsen gevşemek için de harika bir yoldur (çok hastaysan yataktan çıkmaman iyi olur!).

  Aslan Duruşu Egzersizi
  Bu, diyaframını çalıştırmak için harika bir egzersizdir.
  Dizlerin bükülü bir şekilde yere otur. Dizlerinin birbirinden hafifçe ayrı olduğundan emin ol.
  Ellerini dizlerine koy ve kolların tamamen açıkken burnundan derin bir nefes al.
  Nefesi güçlü bir şekilde ağzından dışarıya ver.
  Ellerini dizlerine getir ve parmaklarını ayırarak dizlerine sıkıca bastır.
  Yukarıya bak, dilini dışarıya çıkar ve aslan kükremesi sesi çıkar: Yüksek ve açık bir “ahhh” sesi. Bu sesin boğazından değil, diyaframından geldiğinden emin ol![1]

 4. 4
  Buharın gücünü kullan. Aslında bütün mesele sıvı almak. İçinde ve etrafında su bulundurabilirsen iyi durumda olursun. Şu anda canın sıcak, buharlı bir banyo yapmak istemiyorsa, kaynar su ve bir havluyla ses tellerine kolayca buhar banyosu yaptırabilirsin.

  Ses Tellerine Buhar Banyosu Nasıl Yaptırılır
  Suyu kaynat. Bunu ocakta yapabilirsin.
  Kaynayınca ocaktan al. Tahta kesme tahtası gibi güvenli bir yere götür.
  Başının üzerini havluyla ört. Küçük bir mağara gibi olması için havlunun kenarlarını gergin tut.
  Kabın üzerine eğil ve buharı içine çek. Bunu 10-15 dakika yap. Sinüslerinin temizlendiğini hissetmeye başlayacaksın.
  Günde iki kez tekrarla.[2]

 5. 5
  Sigarayı bırak. Sana yıllar önce defalarca söylenmiş olabilir ama sigara içmek, sesin de dahil kesinlikle tüm sağlığın için korkunçtur. Yemek borusunu öyle bir kurutur ki bunun ses tellerini kavurmaktan bir farkı yoktur.
  • Olur da merak edersen, sigarayı bırakmak daha ucuzdur, etrafındakiler için daha iyidir, kalp hastalığı, akciğer ve mesane kanseri riskini azaltır ve her türlü egzersizi çok ama çok daha kolaylaştırır.
 6. 6
  Boynuna atkı sar. Atkı, boynunu sıcak tutar ve bu da iyileşmene yardımcı olur. Soğuk havada geçirdiğin vakit yüzünden sesin kısıldıysa ya da dışarısı soğuksa bu özellikle faydalıdır.
  • Atkıyı boğazına çok gevşek bağlamadığından emin ol. Aşırı sıkı da bağlamaman gerekir.
 7. 7
  Soğuk hava veren buhar cihazı kullan. Buhar cihazı, havadaki nemi arttırarak solunum yollarını nemlendirir. Fazladan nem, ses tellerinin iyileşmesine yardımcı olur, böylece yeniden konuşabilirsin.[3]
  • Soğuk hava veren buhar cihazını yaşadığın yerdeki eczaneden ya da internetten satın alabilirsin.
 8. 8
  Her gece yeterince uyu. Vücudun kendini sen uyurken tamir eder. Her gece uykunu alman çok önemlidir, o yüzden geceleri mutlaka en az 7-9 saat uyu.
  • Yatmadan önce rahatlamak için bir rutin belirle.
  • Her gece aynı saatte yat ve her sabah aynı saatte kalk.
 9. 9
  Doktora git. Dün gece biraz fazla karaoke yaptıysan muhtemelen kaygılanmana gerek yok. Ama bir hafta önce, bir gün uyandıysan ve o zamandan beri konuşamıyorsan alarm zilleri çalmalı. Olan biteni anlamak için doktora git.
  • Genel olarak,
   birkaç günden uzun süren her şey, doktora gitmeyi gerektirir.
   Tedbirli olmak, inatçılıktan iyidir. Buna diğer belirtiler de (öksürme, ateş vs.) eşlik ediyorsa o zaman kesinlikle doktora git.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Daha İyi Yiyip İçmek

 1. 1
  Bol su iç. Sesin tekrar yerine gelirken bol sıvı al. Sıvı alımını arttırmak, boğazının sağlıklı miktarda nem üretmesine yardım eder ve ses fonksiyonlarını eski hâline getirir. Nem, ses kısıklığının geçmesinin anahtarıdır.
  • Haşlamayacak kadar sıcak su, boğazını rahatlatabilir. Sıcak çay da içebilirsin.
  • Suyun tersi nedir? Alkol ve kafein. Bunlar, boğazını kurutur ve tüm vücudunu susuz bırakır. Ses kısıklığın kısa zamanda geçsin istiyorsan bunlardan uzak durmalısın.
 2. 2
  Asitli yiyecek ve içeceklerden uzak dur.
  Çay, turunçgiller ve çikolata
  gibi asitli yiyecek ve içeceklerin ses tellerinin üzerinde doğrudan, olumlu bir etkisi yoktur ama bunlar
  reflüyü teşvik eder (bu çok kötü bir şeydir).
  Reflü, yangıyı şiddetlendirebilir ve ses kısıklığını kötüleştirebilir. Ses kısıklığının uzun sürmesine neden olabilen yabancı maddelerden ve bakterilerden kurtulmanın en iyi yolu, saf su içmektir.
  • Doğru duydun: Çay asitlidir ve asitli şeyler, özofagus için zararlıdır.[4] Çayı şiddetle önerenler muhtemelen çay kendilerini daha iyi hissettirdiği için öyle söylüyorlar. Çay bir hayli rahatlatıcıdır ama asıl soruna bir faydası yoktur.
 3. 3
  Sıvıları ılık iç. Tamam, büyük ihtimalle su içmeyeceğin için,
  her ne içiyorsan, içtiğin şey ılık olsun.
  Ne çok soğuk ne çok sıcak olsun. İkisinin de boğazının yüzeyi üzerinde olumsuz etkileri vardır ve çay içiyorsan (eğri oturup doğru konuşalım, büyük ihtimalle içiyorsun) bal iyidir.
  • Sütün etkisini merak ediyor musun? Süt ürünleri, boğazını kaplar. Bu rahatlatıcı olabilir ama sadece sorunun üzerini örter ve sorun çok geçmeden geri döner. Sahneye çıkıyorsan, çıkmadan önceki saatlerde sakın süt ürünleri tüketme.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Boğazını Rahatlatmak İçin Ürünler Kullanmak

 1. 1
  Yakındaki bir eczaneye git. Ses üzerinde sihirli etkileri olduğunu iddia eden bir sürü ürün bulacaksın. Eğer sihirli bir çözüm bulamadıysan bunlardan biri senin işine yarayabilir.
  • Ama bilgin olsun, su, su, su, su ve ses tellerini dinlendirmek aslında en iyi çözüm. Bunlardan mucize yaratmalarını bekleme.
 2. 2
  Meyankökü ve kaygan karaağaç içeren bitkisel çay demle. Bu bitkisel çay, boğazını ve ses tellerini rahatlatmaya yardımcı olur. Ama çay aşırı sıcak olmasın yoksa boğazını yakabilirsin.
  • Günde bir ya da iki kez çayının tadını çıkar.
 3. 3
  Yangıyı azaltmak için meyankökü çayı iç. Bitki çaylarını seviyorsan, meyankökü çayını da deneyebilirsin. Sadece boğazına ve ses tellerine faydalı olmakla kalmaz, tüm vücudundaki yangıyı da azaltabilir. Sadece çayın aşırı sıcak olmadığından emin ol.
 4. 4
  Ağrıyı hafifletmek için boğaz pastili kullan. Hava değişimi ya da kuru bir ortam, boğazı tahriş edebilir. Bu yüzden, nem sağlamak bu tahrişi rahatlatabilir.
  Boğaz pastili kullanmak, boğazını nemli tutmanın etkili bir yoludur.
  • Sakız çiğnemek bile ağız kuruluğuna faydalı olabilir. Boğazın ne kadar kaygan ve ıslak olursa o kadar iyi.
 5. 5
  Bir hava nemlendiricisi satın al. Özellikle ses tellerinin tahriş olmasının nedeni kuru bir ortamsa, bu da sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Bu, kafanı kaynar su dolu bir kaba tutmaya benzer ama daha çok su kabı tüm odayı dolaşıyor gibidir.
 6. 6
  Gerçek soruna eğil. Ses kısıklığı çoğunlukla daha büyük bir sorunun belirtisidir. Öksürüyorsan, soğuk almışsan ya da boğazın ağrıyorsa ses kısıklığın yerine, buna eğil. Antibiyotik kullanmaya, C vitamini depolarını doldurmaya, soğuk algınlığını tedavi etmeye ya da ateşini düşürmeye başlayınca, kısılan sesinin geri geldiğini fark edeceksin.
  Reklam

Uyarılar

 • Ses kısıklığın birkaç gün içinde geçmezse doktora git. Uzun süren ses kısıklığı, tıbbi tedavi gerektiren daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.
 • Aşırı mukusun olduğunu hissetmezsen ılık sıvılar içme. Boğaz ağrısı aslında ses tellerinin iltihaplanmasının bir sonucudur. Ses tellerin, vücudunun diğer yerlerine benzer şekilde tepki verir. Örneğin, bileğin şişmişse üzerine buz koyarsın ama sadece acıyorsa, üzerine sıcak bir şey koyarsın. Bunun nedeni, soğuğun dolaşımı yavaşlatması ve şişliğe iyi gelmesi, sıcağınsa dolaşımı ve yangıyı artırmasıdır. Boğaz ağrısına mukus eşlik ediyorsa, ses tellerindeki şişliği azaltmaya yardımcı olmak için soğuk sıvılar içmen gerekir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi EdilirVajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Kasık Mantarı Nasıl Tedavi EdilirKasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Boğaz Kaşıntısı Nasıl GeçirilirBoğaz Kaşıntısı Nasıl Geçirilir?
Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırSol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 23.454 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 23.454 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam