Kırmızı bir ana renktir, o yüzden ne kullanırsan kullan saf kırmızı elde edemezsin. Ancak saf kırmızıyı diğer renklerle karıştırarak kırmızının tonlarını oluşturabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Renk Teorisini anlamak

 1. 1
  Şunu bil ki kırmızı rengi yapamazsın. Kırmızı ana (birincil) renklerden biridir, o yüzden başka hiçbir rengi karıştırarak kırmızı elde edemezsin.
  • Ana renkler kendi başlarına bulunan, başka hiçbir renk barındırmayan renklerdir. Kırmızı dışındaki diğer ana renkler mavi ve sarıdır.
  • Saf kırmızı elde etmek mümkün olmasa da saf kırmızıyı diğer renklerle karıştırarak kırmızının tonlarını yaratabilirsin. Herhangi bir kırmızı tonunun değerini de benzer biçimde değiştirebilirsin.
 2. 2
  Renk tonu diğer renkleri ekleyerek değiştir. Saf kırmızıyı diğer renklerle karıştırmak renk tonunu değiştirecektir. Kırmızıyı ana renklerin ve ara renklerin (karma ya da ikinci renklerin) birçoğuyla karıştırabilirsin ve hepsinde de farklı sonuçlar elde edersin.
  • Kırmızıyı diğer ana renklerle karıştırırken kırmızının tamamen farklı bir renge dönüşmemesi için diğer renkten çok az eklemelisin. Azıcık sarı ekleyerek turuncu-kırmızı elde edebilirsin ama sarıyı fazla kaçırırsan ortaya turuncu çıkar. Az miktarda maviyle mor-kırmızı tonu elde edilebilir ama mavinin fazlası kırmızıyı mora dönüştürür.
  • Kırmızıyı ara renk olan turuncuyla karıştırarak turuncu-kırmızı elde edebilirsin fakat rengin kırmızıdan çok turuncu olmasını önlemek için, karıştırdığın turuncu miktarı kırmızıya denk ya da daha az olmalı. Aynı biçimde, kırmızıyı ara renk olan morla karıştırmak mor-kırmızı yapacaktır fakat mor miktarı kırmızıya denk ya da daha az olmalıdır.
  • Kırmızıyı ara renklerin sonuncusu olan yeşille de az miktarda karıştırabilirsin. Bu iki renk birbirinin tamamlayıcısı olduğundan (yani renk çarkının zıt taraflarında bulunduğundan) kırmızıya yeşil eklemek onun kahverengiye çalmasını sağlayacaktır. Ama fazlaca yeşil eklersen kırmızı, kahverengiye ya da çamurlu bir griye dönüşebilir.
 3. 3
  Siyah ya da beyaz ekleyerek renk değerini değiştir. Eğer rengi koruyup değerini değiştirmek istiyorsan saf kırmızıyı beyaz ya da siyahla karıştırman gerekir.
  • Beyaz eklemek tonu açar. Ama beyazı fazla kaçırırsan ortaya pembe çıkar.
  • Siyah eklemek tonu koyulaştırır. Bununla beraber fazlaca siyah eklemek, özgün kırmızı tonu seçmeyi zorlaştırır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Karıştırarak Kırmızı Boya Yapmak

 1. 1
  Birkaç boya hazırla. Resim yaparken muhtemelen kırmızının farklı tonlarına ihtiyaç duyacaksın. Bunların birçoğunu saf kırmızıyı diğer renklerle karıştırarak elde edebilirsin.
  • Elinde en azından kırmızı, sarı, mavi, turuncu, mor, yeşil, siyah ve beyaz boyalar bulunmalı. Her renk için mümkün olduğunca rengin saf versiyonuna en yakın tondaki boyayı seçmeye çalış.
 2. 2
  Saf kırmızıyı incele. Boya paletine küçük bir nokta hâlinde kırmızı boya sık. Fırça yardımıyla bu boyayı bir müsvedde kâğıdının ortasına sür.
  • Kırmızı izi iyice incele. Bu, senin özgün örneğin olacak ve süreç boyunca karıştırarak yaptığın diğer kırmızıları bu kırmızıyla karşılaştıracaksın.
 3. 3
  Kırmızıyı diğer ana renklerle karıştırmayı dene. Palete iki nokta hâlinde daha kırmızı boya sık. Bunlardan birine azıcık sarı, diğerine azıcık mavi ekle.
  • Her ikisinde de diğer rengi azar azar ekle ve bunları homojen bir hâl alana kadar karıştır. İki rengi de gereğinden fazla eklemek kırmızının fazlaca değişmesine ve başka bir tonun ortaya çıkmasına yol açabilir.
  • Sarıyla yaptığın turuncu-kırmızıyla özgün kırmızı çizginin yanına bir çizgi çek. Özgün kırmızı çizginin diğer yanına da maviyle yaptığın mor-kırmızıyla bir çizgi çek. Farklı tonları karşılaştır.
 4. 4
  Kırmızıyı turuncu ve morla karıştır. İki adet kırmızı noktayla başla. Bunlardan birine turuncu, diğerine mor ekle.
  • İki rengi eşit miktarda eklesen de ortaya yine kırmızının bir tonu çıkacaktır ama ara rengi (turuncu ya da moru) daha az kullanırsan bu tondaki kırmızı daha baskın olacaktır.
  • Yeni turuncu-kırmızıyla önceki turuncu-kırmızının yanına bir çizgi çek. Yeni mor-kırmızıyla da önceki mor-kırmızının yanına bir çizgi çek. Bu iki yeni tonu diğerleriyle ve özgün kırmızı örnekle kıyasla.
 5. 5
  Kırmızıyı yeşille karıştır. Palete yeni kırmızı sık ve çok az miktarda yeşille karıştır. Kırmızı, kırmızı-kahverengi bir hâl almalı.[1]
  • En iyisi küçük yeşil noktalarla başlamak. İstersen yeşili azar azar artırabilir ve renk tonunu değiştirebilirsin. Fakat fazlaca eklersen ortaya kahverengi ya da gri-kahverengi boya çıkar.[2]
  • Yeni renkle kâğıda, özgün kırmızı örneğin yakınına bir çizgi çek. Renkleri karşılaştır.
 6. 6
  Rengi değiştir. Yeni bir kırmızı boyaya azıcık beyaz ekle, yine yeni kırmızıya biraz da siyah ekle. İkisini de iyice karıştır.
  • Koyulaştırılmış kırmızıyla kırmızı-kahverengi örneğin yakınına bir çizgi çiz ve karşılaştır. İki renk de koyu olmalı ama kırmızı-kahverengi örnekte, koyulaştırılmış kırmızıda bulunmayan bir kahverengilik göze çarpmalı.
  • Açılmış kırmızıyı da kâğıda sür. Bu tonu diğer örneklerle karşılaştır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Kırmızı Glasaj Şekeri Yapmak

 1. 1
  Glasaj şekerini önceden yap. Parlak ya da koyu kırmızı glasaj şekeri yapmak zor olabilir ama şekerin rengi zaman geçtikçe yoğunlaşacaktır. En iyisi rengin oturması için glasaj şekerini 24 ila 72 saat önceden hazırlamaktır.
  • Bu, özellikle de sadece saf kırmızı gıda boyasıyla yapılmış kırmızı glasaj şekeri istiyorsan önemlidir ama aynı püf noktasını, istediğin kadar yoğun değilse kırmızının çeşitlemelerine de uygulayabilirsin.
 2. 2
  Glasaj şekerinin tadını düzenli olarak kontrol et. Canlı ya da koyu kırmızı yaratmak istediğinde kullandığın gıda boyası miktarı, şekeri acılaştırabilir.
  • Çalışırken bir yandan da şekerin tadına bakmak tadındaki değişiklikleri gözlemlemeni ve şekerin tadının çok acı olmasını önlemeni sağlar.
  • Eğer glasaj şekeri acılaşırsa bunu genelde daha fazla aroma ekleyerek düzeltebilirsin. Saf aromalar kullan ve glasaj şekerinin her su bardağı (250 ml) için yaklaşık ¼ tatlı kaşığı (1,25 ml) aroma koy.
 3. 3
  Beyaz glasaj şekerine bolca kırmızı gıda boyası ekle. Beyaz glasaj şekerini, tepkimeye girmeyecek bir kaba koy. Kırmızı gıda boyasını azar azar ekle ve her ekleyişinden sonra iyice karıştır, ta ki capcanlı kırmızı bir ton elde edene kadar.
  • En iyisi özel olarak glasaj şekeri yapımında kullanılması için formüle edilmiş jel ya da macun kıvamındaki gıda boyalarını kullanmaktır. Standart sıvı gıda boyası yeterince yoğun değildir ve şekeri kırmızıya dönüştürmek için gereken boya miktarı, glasaj şekerinin hem tadını hem de kıvamını bozar.
  • Genel bir kılavuz olarak her bir su bardağı (250 ml) beyaz glasaj şekeri için yaklaşık 1/4 tatlı kaşığı (1,25 ml) kırmızı gıda boyası kullanman gerekir. Eğer kırmızı glasaj şekerinin tadı önemli değilse her su bardağı (250 ml) için 1 tatlı kaşığı (5 ml) gıda boyası kullanabilirsin.[3]
 4. 4
  Kırmızıyı kahverengiyle karıştırmayı dene. Eğer kırmızıyı koyulaştırmak istiyorsan ama elinde canlı bir kırmızı boyadan başka bir şey yoksa istediğin renge ulaşmanın en iyi yolu biraz kahverengi eklemek olabilir.[4]
  • Bir tabak beyaz glasaj şekerine aynı prosedürü kullanarak kırmızı gıda boyası ekle. Çok koyu bir pembe ya da açık bir kırmızı elde edene kadar devam et.
  • Kırmızı glasaj şekerine kahverengi gıda boyası ekle ve karıştır. Kahverengi boyanın miktarı kırmızı boyanın dörtte biri kadar ya da daha az olmalı. Karıştırdığında hafifçe kahverengiye çalan koyu kırmızı bir glasaj şekeri elde edeceksin.
   • Benzer biçimde, rengini yoğunlaştırmak için kırmızı glasaj şekerine kahverengi kakao tozu da ekleyebilirsin. Böyle yapmak genelde şekerin tadını da iyileştirecektir.
 5. 5
  Diğer çeşitlemeleri dene. Diğer ortamlarda olduğu gibi glasaj şekerinde de saf kırmızıyı ya da "kırmızı-kırmızı" gıda boyasını diğer renklerle karıştırabilirsin. Her seferinde temiz bir kapta taze, beyaz şekerle başlayarak farklı kombinasyonları dene.
  • Kırmızı şarap rengi glasaj şekeri için beş birim "gül pembesi" ile bir birim mor gıda boyasını karıştır.
  • Kestane rengi glasaj şekeri için iki birim kırmızı-kırmızıyı bir birim şarap rengi gıda boyasıyla karıştır.
  • Kırmızı-kırmızıyla pembeyi karıştırarak ahududu kırmızısı elde edebilirsin.[5]
  • Nispeten eşit miktarda ya da iki üç birim kırmızı-kırmızıyı beş ila sekiz birim turuncuyla ve bir birim kahverengiyle karıştırarak pas kırmızısı elde edebilirsin.
  • Hazırladığın kırmızı glasaj şekerine çok az siyah boya ekleyerek koyu yakut rengi elde edebilirsin.[6]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Karıştırarak Kırmızı Polimer Kil Yapmak

 1. 1
  Daha sıcak kırmızılar yarat. Eğer sıcak bir kırmızı tonuna ihtiyacın varsa ama elinde bir tek saf kırmızı kil bulunuyorsa kırmızıyı az miktarda sarı ya da turuncuyla karıştır.
  • Altın sarısı kullan ve yeşile çalan sarılardan kaçın çünkü bunlar kırmızının kahverengiye çalmasına yol açabilir. Çoğu turuncu kil de işe yarayacaktır.
  • Renk tonunu çok değiştirmemek için kırmızı örneğe sadece az miktarda diğer renkten karıştır. Killeri homojen bir hâle gelene kadar yuvarla, yoğur ve kaynaştır. Eğer renk tonunu daha çok değiştirmen gerekiyorsa ekstra renkten daha fazla ekleyip tekrarla.
 2. 2
  Daha soğuk kırmızılar yap. Eğer daha soğuk kırmızı tonlara ihtiyaç duyuyorsan saf kırmızı kili az miktarda mavi ya da morla karıştır.
  • Az miktarda mor içeren sıcak maviler yeşil içeren daha soğuk tonlardan daha iyidir. Yeşile çalan maviler nihai renk tonunda kahverengiliğe yol açabilir. Ama çoğu mor kil işe yarayacaktır.
  • Sıcak kırmızı tonlarda olduğu gibi soğuk tonlu renkleri kırmızı kile azar azar eklemelisin.
 3. 3
  Rengi koyulaştır. Az miktarda kahverengi ya da siyah kil ekleyerek kırmızı kilin rengini koyulaştırabilirsin. Hangi rengi kullanırsan kullan, kırmızıyı aşırı değiştirmemek için çok az miktarda eklemelisin.
  • Kahverengi kil eklemek rengi yavaş yavaş koyulaştıracaktır ama tonu da kahverengileştirecektir.
  • Siyah kil eklemek renk tonunu ciddi biçimde koyulaştırır ama gerçek renk tonunu etkilemez.
 4. 4
  Kırmızının tonunu aç. Çok az miktarda beyaz ya da şeffaf kil ekleyerek kırmızı kilin tonunu açabilirsin.
  • Her iki kilden de çimdik kadar alıp kırmızı kile ekle. Eğer kırmızı yeteri kadar açılmadıysa eklediğin polimer killeri azar azar artırarak istediğin hedefe ulaş.[7]
  • Beyaz kil eklemek renk değerini değiştirirken fazlaca beyaz eklemek kırmızıyı pembeye dönüştürebilir.
  • Şeffaf kil eklemek renk değerini değiştirmese de rengin canlılığını azaltır. Toplam karışımın üçte biri şeffaf kilden oluşabilir ama bu oranın üstüne çıkmak kırmızıyı opak bir tona değil de soluk, yarı şeffaf bir hâle dönüştürebilir.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Karıştırarak Kırmızı Boya Yapmak

 • Kırmızı boya
 • Sarı boya
 • Mavi boya
 • Turuncu boya
 • Mor boya
 • Yeşil boya
 • Siyah boya
 • Beyaz boya
 • Boya fırçası
 • Palet
 • Alıştırma yapmak için kâğıt

Kırmızı Glasaj Şekeri Yapmak

 • Beyaz glasaj şekeri
 • Tepkimeye girmeyen kaplar
 • Kaşık
 • Kırmızı-kırmızı glasaj şekeri boyası
 • Kahverengi glasaj şekeri boyası (isteğe bağlı
 • Pembe glasaj şekeri boyası (isteğe bağlı
 • Siyah glasaj şekeri boyası (isteğe bağlı)

Karıştırarak Kırmızı Polimer Kil Yapmak

 • Kırmızı polimer kil
 • Sarı ya da turuncu polimer kil
 • Mavi ya da menekşe rengi polimer kil
 • Siyah ya da kahverengi polimer kil
 • Beyaz ya da şeffaf polimer kil

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 12 kişi çalıştı. Bu makale 43.338 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 43.338 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam