Muhtemelen kız arkadaşını sonsuza kadar kaybettiğini düşünüyorsun ama onu geri kazanabilirsin. Herkes hata yapar ve ilişkinizi hâlâ düzeltebilirsin. Bu zaman alabilir ama kırdığın bir kızı geri kazanmana yardım edeceğiz. Değiştiğini ve onun için doğru insan olduğunu ona kanıtlaman için atman gereken tüm adımları sana göstereceğiz.

Bu makale, lisanslı bir psikoterapist ve ödüllü bir yazar olan ilişki uzmanımız Kelli Miller’la yapılan bir röportaja dayanmaktadır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 14:
Yüz yüze konuşmaya davet etmek için ona mesaj at

 1. 1
  Duygusal konuşmaları yüz yüze yapmak daha iyidir. Sen özür dilerken yüz ifadelerini görebilmesi ve ses tonunu duyabilmesi önemlidir.[1] Mesajda ona olanlar hakkında konuşmak istediğini söyle ve ona olanları tartışabileceğiniz tarafsız bir yerde buluşmayı teklif et.
  • Ona, “Selam, kavgamızı düşünüyordum da. Sana hakaret ettiğim için çok üzgünüm. Yaptığımı hiç kendime yakıştıramadım. Bu meseleyi konuşabilir miyiz?” diye mesaj atabilirsin.
  • “Hiç aklımdan çıkmıyorsun. O partide Sibel’i öpmek hayatımın hatasıydı. şimdiye kadar yaptığım en kötü şeydi. Bunu düzeltmek için ne istersen yaparım. Konuşabilir miyiz?” gibi bir şey de diyebilirsin.
  • "Hayır" diyebilir ama hemen umudunu yitirme. Onun yerine, "Sana kesinlikle hak veriyorum. Haftaya tekrar sorsam olur mu?" diye cevap ver. Tekrar "hayır" derse "Seni rahat bırakayım. Sadece fikrini değiştirirsen bana istediğin zaman mesaj atabileceğini bil." yaz. Şansın varsa fikrini değiştirecektir.
  • Uzun mesafeli bir ilişkideyseniz ya da buluşamıyorsanız yüz yüze buluşmak çok zor olduğundan görüntülü konuşmayla da özür dileyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 14:
Yaptığın şey için samimi olarak özür dile

 1. 1
  Kendini ne kadar kötü hissettiğini açıkla ve hatanı kabul et.[2] Hatanı anladığını görmesi için özür dilemeye hatanın ne olduğunu söyleyerek başla. Sonra, hareketlerinin onu kırdığını kabul et ve ona kendini bu konuda ne kadar kötü hissettiğini anlat. Özrünü, bunu bir daha asla yapmayacağına söz vererek bitir.[3]
  • “Başka biriyle flört etmemin yanlış olduğunu biliyorum. Seni çok kırdım ve bunun için kendimi berbat hissediyorum. İstediğim tek kız sensin ve bir daha asla başka biriyle flört etmeyeceğime söz veriyorum.” diyebilirsin.
  • Alternatif olarak, “Seninle alay ettiğim için kendimi çok kötü hissediyorum. Bunun duygularını çok incittiğini anlayabiliyorum ve bunun için özür dilerim. Bir daha asla seninle alay etmeyeceğim. Söz veriyorum.” gibi bir şey söyle.
  • “Doğum günü partini unuttuğum için çok özür dilerim. Nasıl oldu da öyle bir hataya düştüm, hiç aklım almıyor. Yemin ediyorum, bir daha olmayacak. Kutlamak için seni dışarı çıkarmama izin ver lütfen.” diyebilirsin.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 14:
Olanları bir de onun ağzından dinle

 1. 1
  Cevap vermesine fırsat tanı ve dikkatini söylediklerine ver. Ek olarak, söylediği her şeyi sözünü kesmeden dinle. Sözünü bitirince, dinlediğini anlaması için söylediklerini kendi sözcüklerinle tekrar et. Bu ona olanları telafi etmeyi gerçekten istediğini gösterecektir.
  • Diyelim ki ortak bir arkadaşınızla flört ettiğin için sana kırıldı. Sana bunun duygularını ne kadar incittiğini ve ona kendisini ne kadar kötü hissettirdiğini anlatabilir. Bunu, “Kendini ihmal edilmiş ve ihanete uğramış hissediyor gibisin. Kendini böyle hissetmene neden olduğum için çok özür dilerim,” şeklinde kendi sözcüklerinle tekrar edebilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 14:
Af dile

 1. 1
  İlişkinizi tamir etmek istiyorsan af dilemek önemlidir. Özür dilediğinde af dileme konusuna doğrudan gir. Ama, cevap vermesi için ona zaman ver çünkü henüz seni affetmeye hazır olmayabilir. Ona, cevabını beklemeye hazır olduğunu söyle.[4]
  • “Lütfen beni affeder misin? Bugün cevap vermene gerek yok ve düşünmek için zamana ihtiyacın olursa anlarım.” diyebilirim.
  • Başka bir seçenek olarak, “Umarım beni affedebilirsin. Bunu düşünmek için biraz zamana ihtiyacın olduğunu biliyorum.” de.

Yöntem 5
Yöntem 5 / 14:
Hatanı telafi etmeyi öner

 1. 1
  Ona hatanı nasıl telafi edebileceğini sor. Onun söylediklerini harfiyen yerine getirmek için elinden geleni yap. Bu ilişkinin senin için önemli olduğunu ona eylemlerinle kanıtlayacaksın. Ona, ilişkinizi ne kadar önemsediğini göstermen onu geri kazanmana yardım edebilir.[5]
  • “Bunu nasıl telafi edebilirim?” ya da “Kendini daha iyi hissetmeni sağlamak için ne yapabilirim?” diye sor.
  • Örneğin, ilişkinizi düzeltmek üzere onunla daha çok vakit geçirmeni isteyebilir.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 14:
Ona değer verdiğini bilmesi için onu iltifat yağmuruna tut

 1. 1
  Onda sevdiğin şeyler hakkında net ol. Kişiliğine, dış görünüşüne ve başarılarına iltifat et.[6] Senin onu takdir etmen, ona gerçekten değer verdiğini kanıtlayacak ve her şey yolunda giderse onu geri kazanmana yardım edecektir.
  • “Seni şarkı söylerken dinlemeyi seviyorum.” ya da “Bu kadar kibar ve düşünceli olmanı seviyorum.” diyebilirsin.
  • Ona kesinlikle mesajla iltifatlar edebilirsin! Hatta unutmamak için günün belirli zamanlarını ona mesaj atmaya ayırabilirsin.

Yöntem 7
Yöntem 7 / 14:
Daha iyi bir insan olmak için adımlar at

 1. 1
  Aynı hataları yapmayacağını ona kanıtla. Yaptığın şeye ve tüm bunların nasıl olduğu konusuna gerçekten kafa yor. Sonra, bir dahaki sefere başka türlü davranacağına söz ver. Bu ona, değiştiğini gösterecektir.[7]
  • Diyelim ki doğum günü gibi önemli bir olayı unuttun. Ona geçirdiğiniz özel günleri temsil etmek üzere şeker gibi küçük hediyeler alabilirsin. Şekerlerin üzerine onun özel günlerini yaz ve ona bunları ver.
  • Belki de mesajlarına cevap vermeyi unuttun. Bunu, ona çok daha fazla mesaj atarak telafi edebilirsin. Ona komik mem’ler gönder ve gününün nasıl geçtiğini sor. “Seni düşünüyorum” ya da “Sadece harika biri olduğunu bilmeni istiyorum.” gibi şeyler de söyleyebilirsin.
  • Eğer bir partide onu aldattıysan bir süre partilere gitmemeye karar verebilirsin.
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 14:
Ona iyi zamanlarınızı hatırlatmak için küçük bir hediye ver

 1. 1
  Onun için güzel bir şey yapman, ona değer verdiğini gösterecektir.[8] Sevdiğiniz bir anınızı düşün. Bu, çıktığınız bir randevu, paylaştığınız özel bir an ya da ikinizin de sevdiği bir şarkı olabilir. Ona bu anı hatırlatacak küçük bir hediye al ya da yap.
  • Örneğin, ona aşk şarkılarından oluşan bir çalma listesi yapabilirsin.
  • Ona Yemek Sepeti ya da Getir sitesi aracılığıyla ilk randevunuzda gittiğiniz restorandan bir yemek gönderebilirsin.
  • Ona sevdiği çiçeklerden bir buket satın alabilirsin.

Yöntem 9
Yöntem 9 / 14:
Sana tekrar güvenebileceğini göster

 1. 1
  Söylediklerin sadece lafta kalmasın; hatalarını tekrarlamamak için harekete geç.[9] İşe, onun yanında olarak ve sözlerini tutarak başla. Ek olarak, ona iyi davran ve onu önceliğin yap. Yaptıkların konusunda dürüst ol ve ondan sır saklama.
  • Örneğin, randevulara zamanında git ve ona mesaj atacağını söylediğinde at.
  • Arkadaşlarınla dışarı çıkıyorsan ona söyle. “Bu gece arkadaşlarla dışarı çıkıyorum ama eve dönünce sana iyi geceler mesajı atacağım.” diye mesaj at.
  • Güveni yeniden inşa etmek zaman alır, o yüzden sabırlı ol. Zamanla onun yanında olduğunu görecektir.[10]
  • Sözlerini tutmak önemli olsa da bazen işler ters gidebilir. Örneğin, trafiğin kötü olması yüzünden randevunuza geç kalabilirsin. Sadece onu olanlardan bir an önce haberdar et.
  Reklam

Yöntem 10
Yöntem 10 / 14:
Geçmişe değil geleceğe odaklan

 1. 1
  hepimiz hata yaparız, o yüzden kendine çok fazla yüklenme. Tek yapabileceğin, hatalarından ders almak ve bir dahaki sefere daha iyisini yapmaktır. Olmak istediğin gibi iyi bir partner ol. Zamanla, artık onu kıran kişi olmadığını anlayacaktır.[11]
  • Örneğin, durmadan özür dileme ya da iyi bir partner olup olmadığın seni endişelendirmesin. Onun yerine, kendine şu anda iyi şeyler yaptığını hatırlat.
  • Ona zamanını ve dikkatini vererek daha iyi bir gelecek inşa etmeye başla. Onu düzenli olarak ara ve mesaj at ve mümkünse onu randevulara çıkar.

Yöntem 11
Yöntem 11 / 14:
Çok kırgınsa ona mesafe tanı

 1. 1
  Acı çekerken muhtemelen biraz kendi başına kalmaya ihtiyacı olacaktır. Biraz yalnız kalmayı istemesi normaldir, o yüzden bu noktada kendini reddedilmiş hissetmemeye çalış. Yalnız kalma isteğine saygı göster. Bu arada, kendini o kadar mutsuz hissetmemek için arkadaşlarınla ve ailenle zaman geçirmeye çalış.[12]
  • Her durum farklıdır, o yüzden mesafeye ihtiyacı olmayabilir.
  Reklam

Yöntem 12
Yöntem 12 / 14:
Onu geri kazanmak için bağlantı kurmama kuralını dene

 1. 1
  Onunla hiç bağlantı kurmamak, seni özlemesi için ona zaman ve mesafe verir. 30 ila 60 gün onu arama, görme ya da ona mesaj atma. Ek olarak, ondan gelen her türlü iletişimi görmezden gel. Şansın varsa bu süre içinde öfkesini ve acısını sindirecek ve ilişkinizi tamir etmek istediğini fark edecektir.[13]
  • Onunla hiç iletişim kurmayacağını ona söyle. Ona, "Hâlâ çok kırgın olduğunu görebiliyorum, o yüzden artık seninle iletişim kurmayacağım." ya da “Gerçekten biraz yalnız kalmaya ihtiyacın var gibi gözüküyor, o yüzden bir süre sana mesaj atmayacağım.” gibi bir mesaj at.
  • Bağlantı kurmama süren sona erince ona, “Nasılsın?” ya da “Son zamanlarda seni çok düşünüyorum.” gibi güzel bir mesaj at.
  • Bağlantı kurmadığın süre içinde kız arkadaşının hayatına devam etmesi mümkündür. Bu acı verebilir ama sen de kendi hayatına devam edebileceğin iyi bir noktada olacaksın.

Yöntem 13
Yöntem 13 / 14:
Ona karşı sabırlı ol çünkü iyileşmek zaman alır

 1. 1
  Onu acele ettirmeye çalışırsan istemeden onu kendinden uzaklaştırabilirsin. Bir cevap beklemek sinir yıpratıcı bir deneyim olabilir ama işleri düzeltmenin tek yolu budur. Bu arada hayatındaki diğer önemli ilişkilere yoğunlaş.[14]
  • Örneğin, arkadaşlarınla ya da aile üyelerinle yeniden bağlantı kur.
  Reklam

Yöntem 14
Yöntem 14 / 14:
Kendine iyi bak

 1. 1
  Kendine bakmayı önceliğe dönüştür çünkü senin de canın yanmıştır. Değer verdiğin birini kırmak acı verici bir deneyimdir, o yüzden şu anda sevdiğin şeyleri yap. Arkadaşlarınla dışarı çık, oyun oyna, sevdiğin bir hobinle meşgul ol ya da sevdiğin bir diziyi izle. Kendini meşgul ederek zihnini ilişkinizden uzaklaştır.[15]
  • Kendine şefkat göstermek için güzel şeyler söyle. “Şu anda elimden geleni yapıyorum.” ya da “Ben sevilmeye layığım.” diyebilirsin.

İpuçları

 • Onu hediye yağmuruna tutmaya gerek yok. Bu konuyu basit tut çünkü bir ilişkide iki tarafın verdiği ve aldığı şeyler eşit olmalıdır.[16]
 • Onu kıskandırmaya çalışma. Onu tekrar kazanmak için dikkatini ona verirken hislerinin sesini dinle.[17]
 • Duygularının eskisi gibi olması için ona zaman vermek amacıyla işleri ağırdan al.[18]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Reklam

Referanslar

 1. https://www.regain.us/advice/general/my-ex-texted-me-should-i-ignore-it/
 2. Kelli Miller, LCSW, MSW. Psikoterapist. Uzmanla Görüşme. 2020 July 21.
 3. https://www.psychologytoday.com/us/blog/divorce-grownups/200903/how-apologize-woman
 4. https://www.psychologytoday.com/us/blog/divorce-grownups/200903/how-apologize-woman
 5. https://www.psychologytoday.com/us/blog/divorce-grownups/200903/how-apologize-woman
 6. https://psychcentral.com/blog/how-to-give-a-powerful-compliment#4
 7. Kelli Miller, LCSW, MSW. Psikoterapist. Uzmanla Görüşme. 2020 July 21.
 8. Kelli Miller, LCSW, MSW. Psikoterapist. Uzmanla Görüşme. 2020 July 21.
 9. Kelli Miller, LCSW, MSW. Psikoterapist. Uzmanla Görüşme. 2020 July 21.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kelli Miller, LCSW, MSW
Ortak yazarlar :
Psikoterapist
Bu makaledeki ortak yazarlar Kelli Miller, LCSW, MSW. Kelli Miller, Los Angeles, Kaliforniya’da yaşayan bir psikoterapist, yazar ve televizyon/radyo sunucusudur. Kelli şu anda özel muayenehanesinde çalışmaktadır ve birey ve çiftlerin ilişkileri, depresyon, kaygı, cinsellik, iletişim, ebeveynlik ve benzeri daha birçok konuda uzmanlaşmıştır. Ayrıca öfke kontrolü gruplarının yanı sıra alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadele eden gruplara da yardım etmektedir. Bir yazar olarak, "Thriving with ADHD: A Workbook for Kids" adlı kitabıyla Next Generation Indie Kitap Ödülü'nü kazanmıştır ve "Professor Kelli's Guide to Finding a Husband" adlı kitabın da yazarıdır. Kelli, LA Talk Radio’nun sunuculuğunu yapmış, The Examiner için ilişki uzmanı olarak çalışmış ve uluslararası konuşmalar yapmıştır. Yaptığı işler YouTube’da: https://www.youtube.com/user/kellibmiller, Instagram’da @kellimillertherapy, ve İnternet'te : www.kellimillertherapy.com adresinde görülebilir. MSW (Sosyal Hizmetler Uzmanlığı Yüksek Lisans) derecesini Pennsylvania Üniversitesinden ve Sosyoloji/Sağlık alanındaki lisans derecesini Florida Üniversitesi'nden almıştır.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 423 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam