Kırılmaz cam darbeye dayanıklıdır ve genelde telefon ekranları gibi hassas yüzeyleri kaplamak için kullanılır. Cam ekranın kırılırsa altındaki hasar görmemiş yüzeyi ortaya çıkarmak için kırılmaz cam ekran koruyucuyu kaldırabilirsin. Kırılmaz cam, ekrana genelde bir yapışkan yardımıyla tutunur. Bu yapışkanın gevşemesi için önce ısıtılması gerekir. Ardından, ince cam tabakasını yavaşça sıyırıp kaldırabilir ve değiştirebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Camı El ile Sıyırmak

 1. 1
  Camı saç kurutma makinesi ile düşük ayarda 15 saniye ısıt. Isı, camın arkasındaki yapıştırıcıyı gevşeterek camın çıkarılmasını kolaylaştırır. İlaveten kırılmaz cam, arkasındaki herhangi bir bileşene zarar gelmemesi için kısa bir süre ve sadece düşük ısı ile ısıtılmalıdır. Camı iyice ve tost gibi ısıt ama dokunulmayacak kadar sıcak olmasın.[1]
  • Saç kurutma makinen yoksa başka bir ısı kaynağı deneyebilirsin. Bunu sıcak bir sobanın, açıktaki ateşin veya fırının yanına koymak ya da buharlı bir banyoda bırakmak yapışkanın erimesini sağlayabilir.
 2. 2
  Camın bir köşesini tırnağınla kaldır. Kırılmaz camın alt tarafını bulana kadar tırnağınla camın altına ulaşmaya çalış. Altındaki yüzeyden zar zor bir köşeyi kaldırabilirsin. Fakat bunu yaparken acele etmekten kaçın. Köşeyi dikkatlice kaldır ama camın geri kalanını çıkarmaya çalışma.
  • Tüm köşeleri dene. Genellikle kalkan bir tane kenar bulabilirsin. Hiçbiri kalkmazsa yapışkanı gevşetmek için camı ikinci kez ısıt.
  • Cam, köşelerden birinin yakınında çatlamışsa camın çok sayıda küçük parçaya ayrılmasını önlemek için farklı bir köşe seç.
 3. 3
  Parmaklarını camın altına doğru hareket ettir. Camı soyarken ince kırılmaz cam tabakası, altındaki yüzeyden ayrılacak. Önce camın kenarları kalkmaya başlayacak. Camın parçalanmasını önlemek amacıyla camı desteklemek için elini bu kenarların altına kaydır. Kırılmaz camın küçük bir kırık parçasını çıkarsan bile daha fazla kırılmasını önlemek için bunu yap.[2]
  • Kırılmaz cam çok incedir, dolayısıyla kırılmaya yatkındır. Kırık camda elinle çıkarman gereken birçok parça kalır. Bunu önlemenin tek yolu çok dikkatli olmaktır.
 4. 4
  Kırılmaz camı yavaşça ve aynı oranda kaldırıp çıkar. Camı mümkün olduğunca düz bir tabaka hâlinde sıyır. Bir tarafı diğerinden daha fazla kaldırmamak için ellerini camın gevşek kenarları boyunca kaydır. Cam parçası gidene kadar bunu yapmaya devam et, ardından kalan parçalar için işlemi tekrarla.[3]
  • Küçük, parçalanmış kırılmaz cam parçaları aynı şekilde alınabilir. Bunu yapmak biraz kötü olsa da parçaları soymak ana parçayı soymaktan daha kolay olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kredi Kartı Kullanmak

 1. 1
  Camı 15 saniye düşük ısıda ısıt. Varsa saç kurutma makinesi gibi bir cihaz kullan. Camı tamamen ısınana kadar ısıt. Fakat dokunulamayacak kadar sıcak olmasın. Böylece camı yerinde tutan yapışkan gevşeyecek.[4]
  • Camı bir kibrit veya çakmağa yakın tutarak ısıtabilirsin ama muhtemelen böyle tüm tabakayı eşit şekilde ısıtamazsın ve altındaki bileşenlere zarar verebilirsin. Kaldırmayı kolaylaştırmak için bir köşeyi ısıtmayı deneyebilirsin.
 2. 2
  Bir kürdanın sivri ucunu kullanarak camın bir köşesini yukarı kaldır. Kürdanın doğru açıda olduğundan emin olmalısın. Böylece kırılmaz camın altındakilere zarar gelmez. Bir köşe seç ve kürdanı o köşenin yanında düz şekilde tut. Kürdanın ucunu cam parçasının altına kaydır, ardından parmaklarını camın altına kaydırabilene kadar kürdanı yukarı doğru çek.[5]
  • Sivri bir kürdan ile aşağıya doğru açı yapmaktan kaçın. Örneğin, kırılmaz camı bir telefondan çıkarıyorsan sivri kürdanı bu şekilde tuttuğunda altındaki ekranı çizersin.
  • Kürdan yoksa çatal gibi başka bir keskin nesne kullanarak veya parmaklarınla camı kaldırabilirsin.
 3. 3
  Camın kenarlarını parmaklarınla kaldır. Özellikle cam çatlamışsa çok dikkatli ol. Kırılmaz cam hassastır ve daha küçük parçalara bölünmeye yatkındır. Parmağını, çıkarmak istediğin cam parçasının dış kenarı boyunca kaydır. Altına bir kredi kartının kenarı sığacak şekilde camı kaldır.[6]
  • Bu, kırık veya daha küçük cam parçaları ve bütün parçalar için işe yarar ama camı tek yönde çok fazla yukarı çekmekten kaçın. Parçaların yapboza dönüşmesini önlemek için her bir parçayı eşit oranda kaldır.
 4. 4
  Camı sıyırmak için kredi kartını camın altına kaydır. Kartı, camın kaldırdığın köşesinin altına yerleştir. Kartı yavaşça ileri it. Kırılmaz cam, altındaki yüzeyden ayrılmalıdır. Cam parçasını çıkarabilene kadar eşit şekilde yukarı kaldır, ardından kalan parçalar için bunu tekrarla.[7]
  • Kredi kartı, kütüphane kartı veya kimlik kartı gibi sert, plastik bir kart kullandığından emin ol.
  • Camın tamamını çıkarmak için genelde kredi kartı kullanabilirsin. iPad'in ekranında olduğu gibi kırılmaz cam parçası kartın uzunluğundan daha büyük bir ekran üzerindeyse camı eşit şekilde kaldırmak için parmaklarını kullan.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Camı Koli Bandı ile Çıkarmak

 1. 1
  Yapışkanı gevşeyinceye kadar camı 15 saniye ısıt. Düşük ayarda bir saç kurutma makinesini veya benzer başka bir nesneyi iyi ve güvenli bir ısı kaynağı olarak kullanabilirsin. Camı ısıt ama aşırı ısıtma. Dokunduğunda sıcaklığı parmaklarını yakmamalı.[8]
 2. 2
  İki parmağının etrafına bir parça koli bandını sar. Herkes koli bandının sayısız kullanım alanı olduğunu düşünüyor. Bu nedenle sert bir cam parçasını çıkarmak için kullanman pek şaşırtıcı değil. Bandı parmaklarının etrafına sıkıca sar. Bandın yapışkan kısmının dışa baktığından emin ol.[9]
  • Bandı işaret parmağına ve orta parmağına dolamak en kolay yol olabilir. Fakat kendini rahat hissediyorsan diğer parmaklarını da kullanabilirsin.
 3. 3
  Bandı camın bir köşesine bastır. Bu işlemi yapmak için camın bir köşesini seç. Yakınında çatlak olmadığı müddetçe herhangi bir köşeyi seçebilirsin. Çatlaklı parçalar için bantla ulaşabileceğin bir kenar seç. Bandı cama yapışana kadar aşağı bastırmaya devam et.[10]
  • Bir köşede olmuyorsa başka bir köşeyi dene. Bazen bazı köşeleri kaldırmak, altlarındaki yapıştırıcı yeterince gevşemediği için zor olabilir.
  • Bir köşeyi kaldırmakta güçlük çekiyorsan camı tekrar ısıt. Yapışkanın zayıflamasını sağlamak için bir köşe seçip yalnızca o köşeyi ısıtmaya odaklanmak isteyebilirsin.
 4. 4
  Bandı yavaşça camın diğer ucuna doğru yuvarla. Parmaklarını kaldır ve ardından camın diğer ucuna doğru hareket ettir. Cam parçası elinle birlikte gelmelidir. Dikkatli ol ve camın alttaki yüzeyden eşit bir oranda ayrıldığından emin ol. Cam parçasını çıkardıktan sonra kalan parçalar için bandı kullan.[11]
  • Bazen bir taraf diğer taraftan daha hızlı çıktığı için cam parçalanabilir. Parçalandığında geride parmaklarınla veya bantla çıkarabileceğin daha küçük parçalar kalır.
  Reklam

İpuçları

 • Çıkardığın kırılmaz camı değiştirmeyi düşün. Ekranın çizilmesini ve diğer göze hoş görünmeyen hasarları önleyen yeni bir kırılmaz cam kiti satın alabilirsin.
 • Mümkünse her zaman önce camı ısıt. Kırılmaz camın altındaki katılaşmış yapışkan camın çıkarılmasını sinir bozucu bir süreç hâline getirebilir.
 • Kırılmaz cam, yüzeyden kaldırıldığında kırılabilir. Parçalanmış cam çok büyük bir mesele olmasa da küçük parçaları çıkarmak can sıkıcı olabilir. Bunu önlemek için camı elinden geldiğince eşit şekilde kaldır.
 • Camı çıkardıktan sonra geride hiçbir parça kalmadığından emin olmak için yüzeyi kontrol et. Yüzeyi, yeni bir kırılmaz cam takmaya hazırlamak için ılık su ve mikrofiber bezle temizle.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Camı El ile Sıyırmak

 • Saç kurutma makinesi veya alternatif ısı kaynağı

Kredi Kartı Kullanmak

 • Saç kurutma makinesi veya alternatif ısı kaynağı
 • Kürdan
 • Kredi kartı

Camı Koli Bandı ile Çıkarmak

 • Saç kurutma makinesi veya alternatif ısı kaynağı
 • Koli bandı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Başkasının WhatsApp Hesabına Nasıl ErişilirBaşkasının WhatsApp Hesabına Nasıl Erişilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 13.382 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 13.382 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam