Kırılan Tırnak Nasıl Onarılır?

Ortak yazar: Luba Lee, FNP-BC, MS

Bu Makalede:Kırılan Tırnağı Onarmaya HazırlanmakKırılan Tırnağını Onarmak9 Referans

Tırnağının kırılması acı verebilir ve rahatsız edici olabilir. Tırnağın kırıldığında, hep onu daha fazla ayırabilecek bir şeylere takmamak için uğraşır durursun. Kırılan tırnağı onarmak bu yüzden önemlidir. Kırığı onarmak, sadece tırnağın daha da ayrılmasını önlemekle kalmaz, çirkin gözüken kırığı stratejik bir şekilde ojeyle kapatmanı da sağlar.

Kısım 1
Kırılan Tırnağı Onarmaya Hazırlanmak

 1. 1
  Tırnaklarındaki ojeyi çıkar. Tırnaklarında bulunan ojeyi çıkarmak için, tırnak cilası çıkarıcıyla ıslatılmış bir makyaj pamuğu kullan. Tırnaklarını iki yana ovala ve tırnağının yan kenarlarındaki ojeyi de mutlaka çıkar.
  • Pamuk parçacıklarının kırılan tırnağına takılmamasına dikkat et. Tırnağının pamuğa takılmasından endişe ediyorsan, ojeyi kırıkla aynı yönde silerek çıkar.
 2. 2
  Bir çay poşetinin tepesini kesip çıkar. Kullanılmamış bir çay poşetinin üst kısmını keserek çıkar. Çay poşetini tırnağını tamir ederken kullanacaksın, o yüzden poşetin kâğıdının sağlam kalmasını sağla ve çay yapraklarını çöpe dök.[1]
 3. 3
  Çay poşetini tırnağına uyacak şekilde kes. Çay poşetinin tırnağına tam olarak oturması için, tırnağın nerden kırıldığına bağlı olarak poşeti kırıktan tırnağının ucunu azıcık geçene kadar dikdörtgen biçiminde kes. [2] Örneğin, kırık tırnağının ucundaysa çay poşetini kırığı ve tırnağının yarısını kaplayacak şekilde kes. Kırık daha derindeyse çay poşetini tırnak etinin hemen önünde bitecek şekilde kes.
  • Kesilen çay poşetinin kenarlarının, tırnaklarının yanına kadar geldiğinden emin ol.
  • Çay poşetini tırnağına yerleştirdiğinde bir kısmı tırnağının ucundan dışarı sarkabilir; bunu daha sonra keseceksin.

Kısım 2
Kırılan Tırnağını Onarmak

 1. 1
  Renksiz tırnak cilası sür. Renksiz tırnak cilasını ince bir katman hâlinde, astar olarak sür. Cilayı mutlaka tırnağının kırık kısmına da sürmelisin.[3] Bu renksiz cila, çay poşetini yerine sabitlemek için yapıştırıcı görevi görecek.
 2. 2
  Çay poşetini tırnağına yerleştir. Renksiz astar hâlâ ıslakken dikdörtgen çay poşetini kırık kısmı kaplayacak şekilde dikkatlice tırnağına yerleştir. Yüzeyin altında hiç hava baloncuğu kalmamasını sağlamak için, çay poşetini parmağınla ya da tırnak eti itme çubuğuyla nazikçe düzelt.[4] Renksiz tırnak cilasının kuruması için yaklaşık 5 dakika bekle.
 3. 3
  Cilanın kurumasını bekle. Renksiz astar katının kurumasını bekle, sonra da çay poşetinin tırnağından sarkan kısmını dikkatli bir şekilde kes.[5]
  • Çay poşetinin tırnağından sarkan kısmından geriye birazının kalmasında sorun yok çünkü sonra daha dayanıklıyken törpüleyerek bu kısmı yok edebilirsin.
 4. 4
  Bir kat daha renksiz tırnak cilası sür. Çay poşeti artık tırnağına sabitlendiğine göre, bir kat daha renksiz cila sür.[6] Fırça darbelerinin tırnağını geçip çay poşetini de mutlaka kaplaması gerekiyor. Bu cila katının yaklaşık 5-10 dakika kurumasını bekle.
  • Bu noktada, çay poşeti şeffaf gözükecektir.
 5. 5
  Çay poşetinin fazlasını al. Renksiz cila kuruyunca, bir tırnak törpüsüyle tek bir yöne doğru törpüleyerek çay poşetinin fazlasını gider.[7]
  • Törpü, tırnağının ucundaki kâğıt parçacıklarının dökülmesini sağlayacaktır.
 6. 6
  Bir kat daha renksiz cila sür. Her şeyi yerine sabitlemek için ince bir kat daha renksiz cila sür.[8] Bu kez, çay poşetinin kesildiği yerde, tırnağının ucuna da sürmeyi unutma. En az 10 dakika bu katın kurumasını bekle. Çay poşetini dikdörtgen hale getirip üç kat tırnak cilası sürdükten sonra tırnağını bozmak istemezsin.
  • Tırnağının açıktaki ucunu da törpülemek, çay poşetinin ayrılmasını ya da parçalanmasını önler.
 7. 7
  Tırnaklarını her zamanki gibi boya. Tırnağın tamamen kuruyunca, tırnaklarını her zaman yaptığın gibi boya.[9] Ojeyi, kırığın olduğu yere daha az sür çünkü tırnağında zaten üç kat oje var ve ojenin tamamen kuruması daha uzun sürecektir.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Tırnak cilası çıkarıcı
 • Makyaj pamukları
 • Çay poşeti
 • Şeffaf tırnak cilası
 • Makas
 • Tırnak eti itici çubuk
 • Törpü

Uyarılar

 • En başında renksiz tırnak cilası sürmek yerine tırnak yapıştırıcısı sürmek, kırılan tırnağı onarmanın başka bir yoludur. Ancak, tırnak yapıştırıcısını çıkarmak aşırı derecede zordur ve tırnağına zarar verebilir. Renksiz cila, çıkarılması kolay bir yapıştırıcı görevi görür.

Makale Bilgisi

Luba Lee, FNP-BC, MS bu makalenin ortak yazarıdır. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır.

Kategoriler: Kişisel Bakım ve Stil

Diğer dillerde:

English: Fix a Split Nail, Русский: исправить трещину на ногте, Español: arreglar una uña rajada, Italiano: Riparare un'Unghia Rotta, Português: Arrumar uma Unha Quebrada, Deutsch: Einen gerissenen Nagel reparieren, Nederlands: Een gespleten nagel repareren, Français: réparer un ongle fendu, العربية: إصلاح الظفر المكسور, Tiếng Việt: Chữa móng nứt, Bahasa Indonesia: Memperbaiki Kuku yang Sobek, ไทย: ซ่อมเล็บฉีก, 한국어: 갈라진 손톱에 대처하는 방법, 日本語: 割れた爪を修復する, 中文: 修补劈裂的指甲

Bu sayfaya 11.387 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?