Giysindeki kırışıklıklar insanların dikkatini dağıtabilir ve aslında ne kadar iyi göründüğünü fark etmeyebilirler. Ütün olmasa bile kıyafetlerindeki kırışıklıklardan kolayca kurtulabilir, böylece tarzınla herkese hava atabilirsin!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kırışıklıkları Gidermek İçin Alternatif Yöntemler Kullanmak

 1. 1
  Giysileri kurutucuya koyarken buz küpü de at. Tamburlu kurutma, kırışıklıkları gidermenin harika bir yoludur.
  Kurutucuyu orta sıcaklık ayarına getir ve giysilerini yaklaşık 15 dakika kurut.
  • Giysileri kurutucudan çıkarır çıkarmaz as ki kırışıklıklar geri dönmesin. İstersen giysilerini hemen giyebilirsin de. Eğer giysileri program bittikten sonra kurutucuda uzun süre bırakırsan ya da bir çamaşır sepetine tıkıştırırsan muhtemelen yeniden kırışır.
  • Kurutucunun içine bir iki küp buz at ya da kurutmadan önce giysilere hafifçe su püskürt. [1] Buz küpleri eriyip buhara dönüşecek ve bu da giysilerdeki kırışıklıkları gidermeye yardım edecek. İstersen buruşuk kıyafetlerle birlikte kurutucuya bir de ıslak çorap atabilirsin. [2]
  Reklam

Buruşuk kıyafetlerini duş kabinine koy. Birçok kişi bu yöntemin kırışıklıkları hemen giderdiğini söylüyor. Sıcak suyu aç. Banyonun kapısını kapat ki buhar çıkamasın.

Duşta Buhar Uygulama İçin Hızlı İpuçlarıGiysileri as: Duş perdesi çubuğunun temiz olduğundan emin ol yoksa kıyafetlerinde leke kalabilir. Sonra kıyafetleri çubuğa ya da çubuğun üstüne asacağın bir askıya as.Odayı kapat: Banyoyu hava sızdırmayacak biçimde kapat (ne kadar küçük o kadar iyi). Pencereleri kapat, kapının altını tıka.Yaklaştır ama kuru kalsın: Kıyafetleri ıslatmadan sıcağa ve suya mümkün olduğunca yaklaştır. Duş başlığını giysilerden uzaklaştır ki su gelmesin. Kıyafetleri duş başlığından uzağa asman yeterli değil, yaklaştırabildiğin kadar da yaklaştırmalısın!Zaman tanı: Kırışıklıklardan kurtulmak için 15 dakika buhar banyosu yeterlidir. Su boşa gitmesin diye sen de bir yandan duş alabilirsin.[3]

Kırışıklık açıcı sprey al ya da kendin yap. Marketlerde kırışıklık açıcı sprey bulabilirsin. Spreyin işe yaraması için kıyafetlerin nemli olması gerekir ama kırışıkları giderecektir. Spreyi evde kendin de yapabilirsin.

Kırışıklık Açıcı KullanmakKendi spreyini yapmak: Bir su bardağı (240 ml) suyu 1 çorba kaşığı (15 ml) çamaşır yumuşatıcıyla bir sprey şişesinde karıştır. Şişeyi iyice çalkala ve küçük bir kumaş parçasında test ederek lekelemediğinden ya da rengini bozmadığından emin ol. Eğer iyi görünüyorsa giysiyi kırışıkların açılması için sıkıca gererken bolca açıcı sık. Karışımı kıyafetlerin sırılsıklam olmayacağı ama iyice nemleneceği biçimde sık.[4] Kurumaya bırak: Kıyafetleri spreyledikten sonra tamamen kuruyana kadar asılı bırak. Daha parlak olmaları için beyazları dışarıya asıp güneşte kurut ama renkli kumaşları güneşte kurutma. Bu, renklerinin atmasına neden olabilir.Gerektiğinde kullan: Sürekli hareket hâlindeysen ve giysini ütülemen mümkün değilse bu karışımla dolu küçük bir sprey şişesini iş yerinde ve arabanda bulundur.[5]

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Üstünkörü Ütü Yapmak

 1. 1
  Isıtılmış bir tencerenin dibini ütü niyetine kullan. İçinde makarna pişireceğin büyüklükte bir tencere al. İçinde su kaynat. Sonra suyu dök ve tencerenin altını ütü gibi kullan.
  • Bu yaklaşımın dezavantajı, kendini ve giysiyi yakmamak için dikkatli olmanı gerektirmesi. Tencere çabucak soğuyacağı ve yuvarlak biçimli olduğu için ısı da tutarlı olmayacaktır.
  • Yine de kırışık gömlekle gezmekten iyidir ve bu yöntemle en azından kırışıklıkların bir kısmından kurtulabilirsin.
 2. 2
  Saç düzleştiriciyi ütü yerine kullan. Saç düzleştirici genelde saçı kıvırmak içindir ama kıyafetin en azından küçük bir kısmını ütülemek için kullanabilirsin. Saç düzleştirici, gömleğin yakası gibi ulaşması zor yerlerde çok iyi iş çıkarır.
  • Kıyafete tutunması bir diğer yararlı yanıdır ve bu sayede diğer yöntemlerin hepsinden, mesela saç kurutma makinesinden daha fazla doğrudan ısı uygulayabilirsin.
  • Öncelikle mutlaka saç düzleştiriciyi temizlemelisin. Eğer üstünde saç spreyi gibi saç ürünleri kalırsa kıyafetlerini lekeleyebilir. Bu ürünlerin her kullanımda saçından saç düzleştiriciye geçebildiğini unutma.[6]
  • Saç düzleştiriciyi uzun süre bastırırsan gömleğin yanabilir, o yüzden dikkatli ol. Bu iş için sakın yuvarlak uçlu bir saç kıvırma maşası kullanma.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kırışıklıklara Karşı Farklı Yöntemler Denemek

 1. 1
  Saç kurutma makinesi. Saç kurutma makinesinin işe yaraması için öncelikle kıyafeti nemlendirmelisin. Sakın sırılsıklam yapma. Bir sprey şişesiyle azıcık su püskürtmen yeterli. Sonra,
  saç kurutma makinesini en düşük ayarda çalıştır.
  Bir plastik odaklama başlığı çok yararlı olur.
  • Saç kurutma makinesini kıyafetten beş santimetre kadar uzak tut ki aşırı ısınmasın. Giysinin yanmasını ya da zarar görmesini istemezsin.
  • İstersen buruşuk kıyafeti önce asabilir, sonra yine 2,5-5 santimetre uzaklıktan saç kurutma makinesinin ısısını üstüne tutabilirsin.

Giysileri rulo yap ya da düzleştir. Giysilere hiçbir şekilde ısı ya da buhar uygulayamayacağın bir durumda olabilirsin. Şansın var. Giysini rulo yapmayı ya da düzleştirmeyi deneyebilirsin.

Giysiler Nasıl Rulo Yapılır ya da DüzleştirilirBu yöntemler normalden biraz daha uzun sürecektir ama havlunun üstünden ellerinle düzleştirirsen giysilerin kırışıklıklardan epey kurtulacaktır.Giysiyi rulo yapmak: Buruşmuş giysileri al ve çok sıkı biçimde rulo yap. Tıpkı bir dürüme benzesin. Sonra bir yatağın ya da ağır bir şeyin altında bir saat kadar beklet. Oradan çıkarıp açtığında giysideki kırışıklıklar azalmış olacak.Giysiyi düzleştirmek: Buruşuk giysiyi düz bir yüzeye koy. Bir havluyu (banyo havlusu yoksa kâğıt havlu da olur) hafifçe ıslat. Havluyu giysinin üstüne (kırışık kısma) koy. Bastır. Sonra kurumaya bırak.[7]

 1. 1
  Çaydanlık kullan. Buhar, kırışıklıkları giderir, o yüzden bir çaydanlıkta su kaynatabilirsin. Giysiyi çaydanlığın buhar çıkan ağzından
  yaklaşık 30 cm uzak tut,
  yoksa giysi zarar görebilir. [8]
  • Bu yaklaşımın bir faydası da kırışıklıkları giderdikten sonra demli bir çay içebilmen! Bu yaklaşım giysilerdeki küçük ve sorunlu alanlarda iyi işe yarar.
  • Eğer kırışık kıyafetin daha büyükse en iyisi sıcak bir duşun buharını kullanmaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer yolculuğa ya da yurtdışına çıkacaksan, giysileri katlamak yerine rulo gibi sararsan daha az yer kaplar ve daha az kırışır.
 • Ütün varsa ama zamanın sadece tek bir şeyi ütüleyecek kadar azsa yakanı ütüle. Yaka, gözden kaçmayacak kadar yüzüne yakındır. İnsanlar yakadaki kırışıklıkları kesinlikle görür.
 • Germe yöntemini aşırı kullanma yoksa giysilerin esner.
 • Yolculuk yapıyorsan ertesi gün giyeceklerini doğrudan duş kabininin havlu asma yerlerine as ki ertesi sabah duş alırken kırışıkları 'otomatikman' açılsın. Dahası, kıyafetlerin daha kapsamlı bir müdahaleye, örneğin geceden buharlı bir duşa ihtiyacı olup olmadığını da kontrol edebilirsin.
 • Kurutucu yönteminde bir kurutucu kâğıdı kullanırsan giysilerinde statik elektrik birikmez ve eğer doğru markayı seçtiysen giysilerin güzel kokar.
 • Duş perdesi çubuğu yöntemi bolca deneme yanılma gerektirir. Denemelerini pahalı giysiler üstünde yapma çünkü hepsi sırılsıklam olabilir.
 • Giysinin kırışık bölgesine ağır bir şey koy. On saniye boyunca tekrar tekrar baskı uygula.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 49 kişi çalıştı. Bu makale 27.878 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe | Seyahat
Bu sayfaya 27.878 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam