Evindeki herhangi bir nesneye, yediğin yemeğe, yaptığın bir el hareketine baktığında kültürün izlerini göreceksin. Kültürel gelenekler ve perspektifler seni sen yapan şeylerdir. Haklarında daha fazla şey öğrenerek onları canlı tutabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Geleneklere Katılmak

 1. 1
  Kültürünün sanatını ve teknolojisin paylaş. Her kültürün kendi giyim kuşamı, müziği, görsel sanatları, hikâye geleneği ve daha nice benzersiz karakteristiği vardır. Kültürünün diğer üyeleri kendi hobilerini, işlerini, zanaatlarını ve eğlenmek için ne yaptıklarını sana seve seve anlatacaklardır. Bunlara bir müzede bulabileceğin geleneksel sanat eserleri de dâhildir ama maddi kültür bunun çok ötesine uzanır. Mutfaktaki bir kaşık ya da bir yazılım bile kültürel nesnelerdir.
  • Daha düşük teknolojiye sahip insanlar çoğu zaman cahil ya da daha az zeki olarak algılanır. Bu, tümüyle yanlıştır. Kültür belli bir çevreye uyarlanmış aletler aracılığıyla aktarılır ve her aletin arkasında nesiller süren bir düşünme süreci vardır.[1] Taştan bir alet yapmak bilinen en eski kültürel uygulamalardan biridir ve hâlâ büyük beceri ve bilgi gerektirir.
 2. 2
  Önemli etkinlikler düzenle ya da bunlara katıl. Ülken, kabilen, bağlı olduğun dinî grup ya da göçmen etnik grup mutlaka önemli bayramları ya da kültürel festivalleri kutluyordur. Bunlara giderek kendi kültürüne dair daha geniş bir bakış açısı kazan. Eğer yaşadığın bölgede bu tür gruplar yoksa kendi etkinliğini düzenle.
 3. 3
  Aile yemek tariflerini pişir. Anneannenin yemek tariflerinden bir şeyler yapmak için asla çok geç değildir. Kokunun ve tadın anılarla çok güçlü ilişkisi vardır.[2] Hamur yoğururken ya da baharatın doğru miktarını tahmin etmeye çalışırken çocukluğuna ya da bayramlara ait yemek anıların canlanabilir. Sırf bir yemek tarifini okumak bile sana malzemelerin ve mutfak araç gereçlerinin ne kadar değiştiğini gösterebilir. Bunlardan bazıları sana tanıdık gelmese de muhtemelen bazıları senin için geleneksel yiyeceklere ya da ailen için gurur kaynağına dönüşmüştür.

  İpucu: Eğer aile yemek tariflerin yoksa İnternet’ten ya da bitpazarından eski yemek kitaplarına bakabilirsin.[3] Hatta akrabalarının sözlü olarak verdiği yemek tariflerini bir kenara yazarak kendi tarif kitabını oluşturabilirsin.

 4. 4
  Ait olduğun toplumun diğer üyeleriyle zaman geçir. Kültürünü korumanın en iyi yolu, onu canlı tutmaktır. Sadece bayramlar için değil, sıradan yemekler, etkinlikler ya da sırf sohbet için bile grup olarak toplanın. Kültürün birçok öğesini kitaplardan ve müzelerden öğrenmek zordur ve buna nezaket kuralları, vücut dili ve mizah anlayışı dâhildir.
  • Kültüründeki sohbet çeşitlerini düşün ve yaşadığın yerdeki hâkim kültürle karşılaştır. (Veya içinde yer aldığın iki farklı kültürü kıyasla.) Biri diğerinden daha enerjik ya da dost canlısı mı? Bir bağlamda normal sayılan bir ifade diğeri kaba sayılabilir mi? Sence neden böyle? Bu türden derin bir analizi gerçekleştirmek zor olabilir ama kültürel deneyimin özüne inmeni sağlar.
 5. 5
  Dinî gelenekleri öğren. Ebeveynlerinin ve onların ebeveynlerinin dinini paylaş ya da paylaşma, bunu araştırmak onların kültürünü daha iyi anlamanı sağlayabilir. Dinin dille, tarihle ve kişisel davranışlarla bağlantısı vardır. Senin ya da ailenin dinine aşinalık kazanman tümü bu yönleri daha iyi anlamana yardımcı olabilir.[4]

  İpucu: Sana rehberlik edecek birisi yoksa tüm o kutsal metinler ve seremoniler kafanı karıştırabilir. Bunların anlamını ve önemini açıklamaya gönüllü bir uzman bul. Metinlerin, dipnotlarda açıklamaları olan bir kopyasını oku.

 6. 6
  Atalarının dilini konuş. Seninle aynı kültürü paylaşan ama ana dili farklı olan birini tanıyorsan, ondan bu dili sana öğretmesini iste. Birçok dil bilimci ve antropolog, dilin tüm dünya algımızı biçimlendirdiğini söylüyor. Dahası, bu dil bulunduğun yerde nadiren konuşuluyorsa hiç kimse konuşmanıza kulak misafiri olamayacaktır!
  • Binlerce dil kaybolma riski altında.[5] Eğer sen birini biliyorsan başkalarına öğret. Bu dil ölürse kaybolup gidecek bilginin ve bakış açısının örneklerini paylaş. Dili sözlü ve (mümkünse) yazılı hâliyle kaydet ve daha az tehlike altındaki dillere tercümesi üzerinde çalış.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Kültürünü Kaydetmek

 1. 1
  Bir odak noktası seç. Ne kadar küçük görünürse görünsün, araştırmaların ve yaşamın sayesinde keşfettiğin her şeyi kaydedebilirsin. Yapamayacağın şey, bir kültürle ilgili her şeyi yazmaktır. Kelimelere dökülmeyecek kadar çok şey vardır. Çoğu insan bunun yerine bir ya da iki yön seçer:
  • Bir kişinin ya da ailesinin kendi deneyiminin kişisel tarihçesi.
  • Kültürün bir yönüne detaylı bir bakış: mutfak, mizah ya da herhangi bir alt konu.
 2. 2
  Ortama karar ver. Kaligrafiyi, sözlü hikâyeciliği ya da başka bir geleneksel ortamı kullanarak bu kaydı kişisel bir kültürel deneyime dönüştürebilirsin. Ya da çalışmalarını bir web sitesi, DVD ya da başka bir dijital formda sunabilirsin. Bu, kültürel hikâyeni dünyanın dört bir köşesinden insanlarla paylaşmana izin verir.
 3. 3
  Röportajlar yap. Tarihini anlattığın ya da üzerinde yazdığın konunun uzmanı olan insanlarla görüş. Soru listen hazır olsun ama görüştüğün kişinin başka konulara ve hikâyelere sıçramasına izin ver.[6] Sormanın aklına gelmeyeceği türden bir şeyi öğrenebilirsin.
  • Her bir röportaj bir ya da iki saat içinde bitsin. Eğer görüştüğün kişi istiyorsa daha sonra başka röportajlar için gelebilirsin. Bu, daha çok soru hazırlamana ve görüştüğün kişinin seninle paylaşmak istediği daha fazla belge veya nesne bulmasına yardımcı olur.
  • Eğer görüştüğün kişi izin verirse bir ses ya da görüntü kayıt aygıtı kullan. Bunlar her şeyi not almaktan ya da aklında tutmaya çalışmaktan daha isabetlidir.
 4. 4
  Aile soyağacını takip et. Aile üyelerinin yardımıyla bir yandan eklemeler yaparak soyağacını çıkar. Muhtemelen hiç tanışmadığın kuzenlerin ve akrabaların olacaktır. Bunlara aile bağlantıları üzerinden ya da İnternet’te araştırma yaparak ulaş. Sana kültürün hakkında yepyeni perspektifler sunabilirler. Hükümet web siteleri ve fiziksel kayıt arşivleri yüzlerce yıl geriye giden ek bilgiler içerebilir.[7]

  İpucu: Ailene fotoğraf albümleri, günlükler ve eski diğer kayıtlar var mı diye sor. Bu işi senin yerine başlatmış birisi olduğunu keşfedebilirsin.[8]

 5. 5
  Kültürün uğruna savaşmak için kayıtlarını kullan. Azınlık kültürler genelde kültürel gelenekleri aktarmakta güçlük çeker. Öykülerini ve kayıtlarını seninle aynı kültürden gelen ve kendi kültürel arka planlarının zenginliğinden haberdar olmayabilen gençlerle paylaş. Politik güçlükler ya da toplumsal zorluklar varsa insanları tartışmalara ve kültürel etkinliklere katılmaları için organize et. Çalışmaların, insanlara kendi kültürlerinin temel değerlerini anlamalarında yardımcı olabilir, onlara bu kültürü yaşatma ve geliştirme konusunda ilham verebilir.
 6. 6
  Değişimi kabullen. Kültürü aktarma konusunda yapılan çoğu konuşma yenilgiyi kabullenmiş gibidir. Kültürlerin ölmeden önce "tehlike altında" ya da "korunması gereken" durumuna düşmesi gerekir. Gerçek zorluklar ve tehditler mevcut olsa da tüm değişimin kötü olduğu varsayımıyla hareket etme. Kültür, insanların etraflarındaki dünyaya ayak uydurmasını sağlar. Dünya hep değişmiştir, kültürler hep ayak uydurmuştur ve gurur duyabileceğin bir yön seçmek sana kalmış.[9]
  Reklam

İpuçları

 • Neredeyse herkes birden çok kültüre katkıda bulunur. Kendi fikir ve davranış karışımınla gurur duy.
 • Eğer sanat öğrencisiysen ya da sanatçıysan kültürü sanat yoluyla koruma ve tanıtmada sana önemli bir rol düşüyor. Sanat, hepimizin sosyal gelişmeleri nasıl gördüğü ve hatırladığı üzerinde rol sahibidir. Eserlerin tarihi ve kültürü koruyabilir ve toplumun ortak etkinliklere bakışını temsil edebilir ve hatta şekillendirebilir.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 33 kişi çalıştı. Bu makale 1.709 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Bayram ve Gelenekler
Bu sayfaya 1.709 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam