Umduğundan daha düşük bir not almak her zaman moral bozucudur ama bunun sana hayal kırıklığı yaşatmasına izin vermemen çok önemli. Kötü notla doğru biçimde başa çıkarsan hatalarından ders alıp daha iyi bir öğrenci ve daha iyi bir insan olmayı öğrenebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Kötü Notu Kabullenmek

 1. 1
  Kendine çok fazla yüklenme. Kötü not almak dünyanın sonu değildir. Tek bir kötü notun öğrenci olarak senin genel anlamdaki değerini belirlediğini düşünme. Bu konuda endişelenmen zaten motive olduğunu ve kendinden beklentilerinin yüksek olduğunu gösterir.
  • “C” notunun çoğunlukla ortalama, “B” notunun ortalamanın üstü, “A” notununsa örnek niteliğinde olduğunu unutma.[1] O gözle bakınca, belki de notun senin sandığın kadar kötü değildir.
 2. 2
  Tepkini vermek için acele etme. Kendini gergin, hüsrana uğramış, hatta şaşkın hissedebilirsin. Moralinin bozulmasında sorun yok. İçine atma. Duygularını bastırmak gelecekte kendini daha kötü hissetmene neden olur.[2]
 3. 3
  Kendinle aldığın not arasına biraz mesafe koy. Zaten aşırı duygusalken aldığın kötü nota kafayı takmak sorunu sadece olduğundan daha kötü görmene yol açar.[3] Kafanı bundan uzaklaştıracak bir şey yapmaya çalış.
  • Egzersiz yapmak, arkadaşlarınla konuşmak, müzik dinlemek ya da sevdiğin eğlenceli şeyleri yapmak kaygını azaltmanın sağlıklı yollarıdır.[4]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Neyin Yanlış Gittiğini Anlamak

 1. 1
  Tekrarlanan hataları ara. Hatalarında neleri tekrarladığını bulmak sorunlarını kendi başına soyutlamanın ve üstesinden gelmenin iyi bir yoludur.[5]
  • Matematik ya da İngilizce gibi iyi yapamadığın bir kısım var mıydı? Eğer öyleyse, o alanlara daha sık çalış.
  • Kaçırdığın bir sınav sorusu grubu var mıydı? Eğer öyleyse, onları kategorize etmeye çalış ve hangi konuya daha çok çalışabileceğini tespit et.
  • Derse sürekli geç mi kaldın? Eğer öyleyse, daha dakik olmaya çalış.
 2. 2
  Öğretmeninden detaylı geri bildirim iste. Öğretmenlerin senin güçlü ve zayıf yanlarını bilirler, o yüzden yardım istemekten korkma.[6]
  • “Neden kötü not aldım?” diye sormak yerine, “Cevaplarımı daha iyi not almamı sağlayacak şekilde nasıl yeniden yapılandırabilirim?” diye sor.[7]
 3. 3
  Sınıf arkadaşlarına danış. Diğerlerine aldıkları notu söylemek isterler mi diye sor. Hepsi benzer notlar aldıysa belki de sorun sende değil ders materyalindedir. Senden daha iyi notlar aldılarsa onlara hangi stratejiler sayesinde daha başarılı olduklarını sor.
  • Bazen öğretmenler sınıftaki çoğu öğrenci zorlanıyorsa çan eğrisi sistemi uygulayabilir. Eğer çok sayıda öğrenci başarısız olduysa, aldığın zayıf notun o kadar da önemli olmayacağını bilmek içini rahatlatabilir.[8]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Gelecek Planlarını İyi Yapmak

 1. 1
  Gelişmek için hedeflerine bağlı kal. Geliştirmen gereken alanları tespit ettiğinde bunu yapmak için adımlar atabilirsin. Gereken yerlerde hayatında olumlu değişiklikler yap:
  • Çalışma takvimi hazırla ve rutin olarak takip et. Düzenli bir takvim, kaygıyı ciddi oranda azaltırken performansı artırabilir.[9]
  • Daha çok uyu. Ne kadar uyuduğun moralini, bilgiyi özümseme ve saklama kabiliyetini fazlasıyla etkiler. [10]
  • Savsaklamaktan kesinlikle kaçın.
  • Dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldır. Yapacaklarını önem sırasına koy.
 2. 2
  Kaybettiğin puanları telafi etmek için ekstra kredi fırsatlarını araştır. Öğretmenler çoğu zaman derslerin için çabalamaya gönüllü olup olmadığını görmek isterler. Onlara, ekstra ödevler yaparak notunu yükseltmene izin vermeyi isteyip istemediklerini sor.[11] Notunu değiştiremezsen bile belki başka şeylerle destekleyebilirsin.
 3. 3
  Elinin altındaki yardımcı kaynakların farkına var. Etüt merkezleri, öğretmenlerin ofis saatleri ve çalışma grupları sana başarılı olmanda yardım etmek için mevcut.[12] Gelecekteki çalışma alışkanlıklarını bunların bazılarını kapsayacak şekilde yeniden yapılandırmayı düşün.
 4. 4
  Hayatına devam et. Aldığın notu değiştiremezsin ama notunu iyileştirmek için gerekli adımları atabilirsin. Bunu bir öğrenme deneyimi olarak görmeye çalış. Hataların için kendini affet. Tek bir kötü not, geleceğini belirlemediği gibi, öğrenci olarak yeterliliğini de göstermez.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ashley Pritchard, MA
Ortak yazarlar :
Akademik Danışman ve Okul Danışmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Ashley Pritchard, MA. Ashley Pritchard; Frenchtown, New Jersey'deki Delaware Valley Regional Lisesi’nde akademik danışman ve okul danışmanıdır. Ashley, 3 yıldan fazla lise, üniversite ve kariyer danışmanlığı deneyimine sahiptir. Caldwell Üniversitesi'nden Ruh Sağlığı konusunda uzmanlaştığı Okul Danışmanlığı alanında yüksek lisans derecesine ve Irvine’deki California Üniversitesi'nden Bağımsız Eğitim Danışmanı Sertifikası’na sahiptir. Bu makale 2.519 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 2.519 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam