Ev yapımı tavuk ve pirinç maması, veterinerlerin genelde köpeklerin ishal ve/veya kusma sorunu için önerdiği, hazmı kolay bir gıda kaynağıdır. Kolayca hazmedilen, az yağlı, tek proteinli ve tek karbonhidratlı bir diyettir ve özellikle sindirim sistemiyle ilgili sorunlar için önerilir.[1] Bu protein ve nişasta kombinasyonu, hasta ya da ameliyat sonrası iyileşme sürecindeki köpeğin iştahını da açabilir. Uzun vadeli kullanılması önerilmez ama pişmiş tavuk ve pirinç mamasında köpeğinin iyileşmesine yardımcı olacak yeterli besin kaynakları vardır.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Pişirmeye Hazırlanmak

 1. 1
  Köpeğinin maruz kalacağı toksinleri azaltmak için, alabileceğin en iyi tavuğu satın al. Kemiksiz tavuk göğsü en kolay seçenektir çünkü tavuğun yağlarını ya da kemiklerini ayırman gerekmez.[2]
  • Mümkünse hormonsuz yetiştirilmiş bir tavuk ara.
 2. 2
  Bir paket kısa ya da uzun taneli pirinç satın al. Bu köpek maması tarifi için hızlı pişen pirinci seçme çünkü bu ürünün besin değeri uzun sürede pişenlerden daha düşüktür.[3]
  • Esmer pirinç de kullanılabilir ama tamamen pişmesi ve köpeğin midesini ya da bağırsaklarını tahriş etmeyecek kadar yumuşaması için daha uzun süre pişirilmelidir.
  • Bazı kaynaklar esmer pirincin çok fazla lif içerdiği için kullanılmaması gerektiğini söyleyebilir ama bu doğru değildir. Lif normal bağırsak hareketlerini teşvik etmeye ve düzenlemeye yardım eder. Beslenme uzmanı veterinerler liflerin, yavaş geçiş zamanına sahip köpeklerde bağırsak geçiş hızını azalttığını ve hızlı geçiş süresine sahip köpeklerde bu değeri uzattığını söylüyorlar (başka bir deyişle lif, kabız köpeklerin kaka yapmasını sağlar ama ishal olan köpeklerin dışkısını katılaştırır).[4]
  • Organik ya da GDO’suz pirinç almana gerek yoktur; Bu ürünleri, pirincin besin değerindeki ya da arsenik seviyesindeki değişimlere bağlayan hiçbir delil bulunmamaktadır.[5]
 3. 3
  Tavuğu pişirmek için hazırla. Tavuk, kemiğiyle birlikte pişirilebilir ama piştikten sonra eti kemikten ayırmak gerekir. Tavuğu pişirmeden önce kemiklerinden ayırırsan ve kesersen ya da kemiksiz tavuk alırsan daha hızlı ve daha iyi pişer.[6]
  • Tavuğu kemiklerinden ayır (ya da kemiksi tavuk al) ve yağlarını kes.
  • Tavuğu küçük köpekler için 1,5 santim, orta büyüklükteki ya da büyük köpekler içinse 2,5 santim büyüklüğünde küp küp doğra. Çok eksik dişi olan köpekler için daha da küçük parçalara ayrılması gerekebilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Tavuğu ve Pirinci Pişirmek

 1. 1
  Tavuğu geniş bir tencereye koy. Tencereyi tavuğun üstünü örtecek kadar suyla doldur. Önce harlı ateşte kaynat, sonra altını kısarak kısık ateşte kaynamasını sağla. Tavuğu içi tamamen beyaz olana kadar pişir.
  • Parçaların boyutuna bağlı olarak pişirme zamanı 10 ila 30 dakika arasında değişecektir. Kemikli tavuk daha uzun sürede pişer.
  • Tavuk iyice pişmezse çiğ ya da az pişmiş tavukta bulunan bakteriler yüzünden köpeğinin ishali ve kusması artabilir.
 2. 2
  Tavuğu sudan çıkar ve iyice soğumasına izin ver. Tavuk suyunu daha sonra kullanmak için sakla. Tavuğun daha çabuk soğuması için pişirme kâğıdının üstüne yayabilirsin ya da bir kevgire koyup akan soğuk suyun altına tutabilirsin.
 3. 3
  Soğuyan tavuğu kemiklerinden ayır. Eti ayırıp kemikleri at. Sonra tavuğu, küçük köpek cinsleri için 1,5 santimlik ya da daha küçük parçalara, orta ya da büyük köpek cinsleri içinse 2,5 santimlik ya da daha küçük parçalara kes.[7]
  • Köpeğinin tavuk parçalarının içinden ya da çöp kutusundan tavuk kemiklerine erişemeyeceğinden emin ol. Tavuk kemikleri parçalanabilir ve köpeğinin boğazına, midesine ya da bağırsaklarına takılabilir veya bunları delebilir. Bu da ölümcül olabilir.
 4. 4
  Soğumuş tavuk suyunun üstündeki yağı al ve geriye kalan sıvıyı bir kaba boşalt. Tavuğu pişirmeden önce yağlarını ayırırsan daha sonra ayırman gereken yağ çok az olacaktır ya da hiç olmayacaktır. 2,5 su bardağı (600 ml) tavuk suyunu ölç ve tekrar tencereye dök.
 5. 5
  Tavuk suyunu kaynat. Tavuk suyunun kaynamasını beklerken tavuk suyunun içinde pişireceğin pirinci hazırlamaya başlayabilirsin.
 6. 6
  1 su bardağı (240 ml) pirinci (büyük bir köpek için!) ölç ve iyice yıka. Pirinci düz bir tepside, kevgirde ya da bir kabın içinde yıka. Bol su kullan ve pirinç suyun altındayken parmaklarınla karıştır. Su berrak akana kadar birkaç kez yıka; bu, pirinçteki fazla nişastayı ve arseniği gidermeye yardım eder.
 7. 7
  Pirinci tavuk suyunda pişir. Tavuk suyu kaynayınca bir su bardağı pirinci tavuk suyuna boşalt. Tekrar kaynat, sonra da altını kıs ve kısık ateşte kaynasın. İyice oturan bir kapakla ağzını kapat ve 20 dakika pişir (esmer pirincin muhtemelen 40-45 dakika pişmesi gerekecektir). Pirinç piştiğinde hafifçe yumuşamalı ve bütün suyu çekmiş olmalıdır.
 8. 8
  Pişmiş pirincin tamamen soğumasını bekle. Bu işlemi hızlandırmak için pirinci bir tepsiye yayıp bir karton parçasıyla yelleyebilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Köpeğini Beslemek

 1. 1
  Pişmiş tavuğu pirince ekle ve bir çatalla karıştır. Pirincin tavuğa oranı 2’ye 1 ile 3’e 1 arasında olmalıdır. Örneğin, 2 ila 3 su bardağı pirinç, 1 su bardağı tavukla karıştırılmalıdır.[8]
 2. 2
  Tavuklu pirinçli köpek mamasını köpeğinin her zamanki mama kabında servis et. Köpeği besleme konusunda veterinerinin talimatlarına uy ama genel olarak kusan bir köpeğe bir seferde az mama yedirmelisin. Köpeğin mamayı midesinde tutarsa bir dahaki sefere biraz daha fazla ver. Onun normal yemek saatlerinde azar azar artırarak tam porsiyona getir.
 3. 3
  Tavuklu pirinçli mamadan normal köpek mamasına geç. Tavuklu pirinçli mamayı birkaç gün başarıyla verdikten sonra köpeğinin normal kuru mamasını tavuk ve pirinç karışımına eklemeye başlayabilirsin. 4-5 günlük bir zaman dilimi içinde her gün tavuk ve pirinç miktarını azaltıp kuru mama miktarını arttırarak normal beslenme düzenine geç.[9]
  • Normal beslenme düzenine geçme konusunu mutlaka veterinerine danış. Köpeğin özel durumuna bağlı olarak köpeğini birkaç günden daha uzun süre tavuklu pirinçli mamayla beslemen gerekebilir.
 4. 4
  Köpeğinin belirtileri iyileşmezse veterinerini ara. Tavuklu pirinçli mama evde uygulanan geçici bir tedavidir. Köpeğinin ishali veterinerinin sana verdiği zaman diliminde geçmezse ya da ishal 3 gün ya da daha uzun süre çok sulu kalırsa hemen veterinerini ara. Veterinerin sana köpeğini tekrar muayene olması için getirmene gerek olup olmadığını söyleyebilir ve eve başka ilaçlar gönderebilir ya da telefonda bir sonraki adımda neler yapılması gerektiğine dair tavsiyelerde bulunabilir, mesela konserve balkabağı eklemek ve diğer kolay şeyler.
  Reklam

İpuçları

 • Köpek maması yapmadan önce veterinerine danış. Veterinerin köpeğinin durumunun bu tür hazmı kolay bir beslenmeyle iyileştirilebileceğini doğrulayabilir ya da gerekirse başka tıbbi müdahaleler önerebilir.
 • Köpekler, baharatları insanlar gibi işlemden geçiremez. Ev yapımı köpek maması yaparken tuz, biber ya da başka baharatlar kullanma.[10]
Reklam

Uyarılar

 • Bu hazmı kolay mamayla köpeğini uzun süre beslememen gerekir. Köpeğin hayatı boyunca tavuk ve pirinçle beslenirse gerekli vitamin ve minerallerden mahrum kalır. Köpeğine düzenli olarak ev yapımı mamalar pişirmek istiyorsan iyi ev yapımı mama tarifleri konusunu bir veterinere danış.
 • Köpeğin kusmaya devam ederse hemen veterinerini ara. Köpekler (özellikle de küçük köpekler) kusma sonucunda çok çabuk susuz kalabilir, o yüzden hastalıklarının iyileşmesi için yeterince sıvı almalarını sağlamak çok önemlidir. Ne kadar susuz kalırlarsa belirtileri o kadar kötüleşecektir ve diğer organları, örneğin böbrekler etkilenmeye başlayacaktır.
 • Hiç yağ kullanma ve pişirdiğin tavuğun tüm yağlarını ayır. Bu bileşiklerin hazmedilmesi için pankreasın daha fazla çalışması gerekir ve bu da bu organın iltihaplanmasına yol açabilir.[11]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Tavuk
 • Pirinç
 • Tencere
 • Su
 • Ölçü bardakları

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Reklam

Referanslar

 1. Tilley LP, Smith FWK. The 5-Minute Veterinary Consult: Canine and Feline, 3rd Edition. Lippincott, Williams and Wilkins, 2004: p. 1359.
 2. https://www.sciencedaily.com/releases/2013/05/130513095030.htm
 3. http://www.berkeleywellness.com/healthy-eating/food/article/types-rice
 4. Hand MS, Thatcher CD, et. al. Small Animal Clinical Nutrition, 4th Edition. Mark Morris Institute, 2000: p. 171.
 5. https://www.consumerreports.org/cro/magazine/2015/01/how-much-arsenic-is-in-your-rice/index.htm
 6. https://www.chatelaine.com/food/kitchen-tips/how-long-to-cook-chicken/
 7. https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm208365.htm
 8. https://www.ardmoreah.com/pet-care/diarrhea-protocol-for-dogs/
 9. Tilley LP, Smith FWK. The 5-Minute Veterinary Consult: Canine and Feline, 3rd Edition. Lippincott, Williams and Wilkins, 2004: p. 1359.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır. Bu makale 6.417 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.417 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam