Köpek insanın en iyi arkadaşı olabilir, ancak her zaman öyle davranmayabilir. Tanımadığın bir köpeğe yaklaşmak için aşağıdaki talimatlara uy, saldırganlık belirtilerine dikkat et ve onu tehdit teşkil etmeyen bir şekilde sev. Kendi köpeğini veya iyi tanıdığın başka bir köpeği severken uyman gereken tavsiyeler de kendi bölümünde bulunmaktadır.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Köpeğe Dikkatli Bir Şekilde Yaklaşmak

 1. 1
  Köpeği sevmek için sahibinden izin iste. Köpek sıcakkanlı görünüyor olabilir, ancak köpeği tanımıyorsan yabancılara karşı nasıl tepki verdiğini anlamanın bir yolu yoktur. Sahibi burada söylenenlerden farklı olan özel talimatlar veriyorsa onlara uy. Sahibi köpeği sevmene izin verirse sahibine köpeğin neresinden sevilmekten hoşlandığını sor.
 2. 2
  Köpeğin sahibi yoksa dikkatli ol. Sokakta sahipsiz gezen bir köpek görürsen dikkatli davran ve gerekirse kendini savunmak için pozisyonda kal. Bir şey yiyen veya çiğneyen köpeklerde olduğu gibi bir bahçede veya kısıtlı alana sahip başka bir yerde zincirle bağlanmış veya bırakılmış köpeklerin de ısırma ihtimali daha yüksektir. Bu köpeklere dikkatli bir şekilde yaklaş ve aşağıda tarif edilmiş olduğu gibi herhangi bir saldırganlık belirtisinde onları sevme girişiminden vazgeç.
 3. 3
  Köpek saldırganlık veya rahatsızlık belirtileri gösterirse geri çekil. Saldırganlık belirtileri arasında havlama, dik duran kuyruk, dikleştirilmiş boyun tüyleri, hırlama veya sertleştirilmiş vücut bulunur. Rahatsızlık, korku veya kaygı belirtileri arasında dudak yalama, köpeğin gözlerinin beyazlarının görünmesi, göz temasından kaçınma, kuyruğu aşağıda tutma, esneme veya kulakları geriye çekme bulunur. Asla bir köpeğin gözlerine dik dik bakma; bu genellikle onunla kavga etmek istediğini düşünmesine sebep olur. Köpek sakinleşmez veya otuz saniye içinde sana yaklaşmazsa girişiminden vazgeç.
 4. 4
  Köpeği yaklaşmaya davet etmek için eğil veya çömel. Çömelip onun seviyesine yaklaşarak köpeği ilk adımı atmaya davet et. Kendine daha fazla güvenen köpeklerin karşısında sadece hafifçe eğilmen gerekir, ancak doğrudan köpeğin üzerine eğilme çünkü bu kendisini tehdit ediliyormuş gibi hissettirebilir. Bazen kendini tanıtarak köpeğin sakinleşmesini sağlayabilirsin. Köpekler kendilerini koklayarak tanıtır. İnsanlar kendilerini birbirlerine el sıkışarak tanıtırlar. Bu, bir insan kendisini köpeğe tanıtırken de işe yarar. İnsan elinin tersini köpeğin burnuna doğru uzattığında köpek eli koklarsa genellikle sakinleşir.
  • Sahipsiz olan veya saldırgan davranan bir köpeğin yanında asla çömelme (yukarıda sıralanmış işaretlere bak). Köpeğin saldırma ihtimaline karşı kendini savunmak için ayakta kal.
  David Levin

  David Levin

  Köpek Eğitim Koçu
  David Levin, San Francisco Körfez Bölgesi merkezli profesyonel bir köpek gezdirme firması olan Citizen Hound’un sahibidir. David’in 9 yılı aşkın profesyonel köpek gezdirme ve eğitme deneyimi olan iş yeri, Beast of the Bay tarafından 2019, 2018 ve 2017 için "En İyi Köpek Gezdiricisi SF" seçilmiştir. Citizen Hound, SF Examiner tarafından 1 numaralı köpek gezdirici seçilmiş ve 2015, 2016 ve 2017’de en iyiler listesine girmiştir. Citizen Hound, müşteri servisi, sunduğu bakım, becerileri ve ünüyle gurur duyar.
  David Levin
  David Levin
  Köpek Eğitim Koçu

  Uzmanımız Şöyle Diyor: İyi tanımadığın bir köpeği sevmek istiyorsan göz temasından kaçın ve seni koklaması için pantolon paçalarını ona yaklaştır. Ayrıca kafanı farklı yöne çevirip çömelebilirsin. Bu, dikkatten etkilenmeden seni koklamasını sağlar.

 5. 5
  Utangaç köpekleri tatlı sözle yakınlaştır. Hareketsiz bir şekilde çömelmek köpeği çekmediyse ve utangaç veya ürkek davranıyorsa (kaçıyorsa veya saklanıyorsa) göz teması tehdit edici olabileceği için farklı yöne bak.[1] Yumuşak, yavaş, gönül yapıcı sesler çıkar; bunların ne olduğu önemli değildir, ancak yüksek seslerden veya köpeği korkutacak seslerden kaçın. Daha küçük ve daha az tehdit edici görünmek için vücudunu bir yana çevir.
  • Sahibine köpeğin adını sor ve bunu köpeği tavlamak için kullan. Bazı köpekler isimlerinin söylenmesine karşılık vermek için eğitilmiştir ve daha az utangaç veya daha az saldırgan olabilir.
 6. 6
  Yumruğunu uzat. Bu adımlardan sonra köpek sevilmeyi kabul eder gibi görünüyorsa ya da en azından rahatlamış görünüyorsa ve saldırganlık veya rahatsızlık belirtileri göstermiyorsa incelemesi için yumruğunu uzat. Yumruğunu doğrudan yüzüne doğru değil, burnuna doğru uzat. Köpeğin yaklaşmasına ve istediği kadar elinin arkasını koklamasına izin ver.
  • Tanımadığın bir köpek parmaklarının ödül maması olduğunu düşünüp onları ısırabileceği için elini açık bir şekilde uzatma.
  • Seni koklayan bir köpek bunu okşanmayı istediği için değil, seni incelemek için yapar. Devam etmeden önce köpeğin seni koklamayı bitirmesini bekle.
  • Köpek seni yalarsa endişelenme. Bu, insanlarda öpmenin olduğu gibi köpeğin sana güvendiğini ve sevgi duyduğunu söyleme yoludur.
 7. 7
  Köpeğin rahat olup olmadığına bak. Köpeğin kasları gevşekse (sert veya gergin değilse) ya da kısa göze teması kurar veya kuyruğunu sallarsa muhtemelen senin yanında rahattır. Ancak kuyruk sallama köpeğin gergin olduğu ve ısırmaya hazır olduğu anlamına da gelir.[2] Bir sonraki aşamaya geç, ancak uzaklaşmaya çalışırsa sevmeyi bırak ve sabit yumruğunu tekrar uzat.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Tanımadığın Bir Köpeği Sevmek

 1. 1
  Köpeğin kulaklarının etrafını okşa. Köpek hâlâ saldırganlık belirtisi göstermiyorsa köpeğin kulaklarının diplerini yavaşça okşa veya nazikçe kaşı. Köpeğin yüzünün üzerinden değil, kafasının yanından yaklaş.[3]
 2. 2
  Diğer bölgelere doğru ilerle. Bu noktaya kadar başarılı olduysan ve köpek senden çekinmiyorsa diğer bölgelere doğru devam et. Elini sırtının arkasına doğru hareket ettirebilir veya başının üst kısmına doğru ilerletebilir ve orayı parmaklarınla nazikçe kaşıyabilirsin.
  • Çoğu köpek omurgasının her iki tarafında sırtının üstünün kaşınmasından hoşlanır. Vücudunun boyna ve omuzlara yakın ön tarafının kuyruk ve arka bacaklara yakın arka tarafına göre köpeği kaygılı hâle getirme ihtimali daha düşüktür. Köpeğin bacaklarından, kuyruğundan ve özel bölgelerinden uzak dur.
  • Sıcakkanlı köpekler çenelerinin altının veya göğüslerinin sevilmesinden hoşlanabilir ancak diğerleri yabancıların çenelerinin yanına dokunmalarını sevmez.
  David Levin

  David Levin

  Köpek Eğitim Koçu
  David Levin, San Francisco Körfez Bölgesi merkezli profesyonel bir köpek gezdirme firması olan Citizen Hound’un sahibidir. David’in 9 yılı aşkın profesyonel köpek gezdirme ve eğitme deneyimi olan iş yeri, Beast of the Bay tarafından 2019, 2018 ve 2017 için "En İyi Köpek Gezdiricisi SF" seçilmiştir. Citizen Hound, SF Examiner tarafından 1 numaralı köpek gezdirici seçilmiş ve 2015, 2016 ve 2017’de en iyiler listesine girmiştir. Citizen Hound, müşteri servisi, sunduğu bakım, becerileri ve ünüyle gurur duyar.
  David Levin
  David Levin
  Köpek Eğitim Koçu

  Sevmenden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak için köpeğin tepkisine dikkat et. Sıcakkanlı görünen bir köpeği sevmek istiyorsan kafasının üzerinden uzanmak yerine onun seviyesine inip göğsünü kaşımayı dene. Güvenini kazanınca kulaklarının açık kısımlarını, tasmasının altını veya arka bacaklarının kaslı kısımlarını ve kuyruğunun dibini kaşıyabilirsin. Köpek bundan hoşlanırsa genellikle sana yaslanır veya ağırlığını kaşıdığın tarafa verir.

 3. 3
  Köpek kötü tepki verirse dur. Bazı köpeklerin "kafa utangacı" olduğunu ve kafalarının üstünün sevilmesinden hoşlanmadıklarını bil. Bazı köpekler de arka taraflarının sevilmesinden veya diğer bölgelerine dokunulmasından hoşlanmazlar. Herhangi bir hırlama, inik kuyruk veya ani hareket, yaptığın şeyi hemen bırakman ve hareketsiz durman gerektiğini işaret eder. Köpek tekrar sakinleşir ve sana doğru ilerlerse başka bir bölgesini sevmeye devam et.
 4. 4
  Ani hareketler yapma. Ani veya coşkulu bir şekilde kaşıma, yanlarına vurma veya tokatlama ve hızlı bir şekilde başka bir bölgeye geçme. Köpek bir bölgesinin sevilmesinden hoşlanıyorsa okşamadan hafifçe kaşımaya veya bir elden iki ele geçebilirsin. Ancak bu tanımadığın köpeğin daha hareketli sevme tarzına karşı nasıl tepki vereceğini bilmediğin için nazik ol. Hızlı veya coşkulu bir şekilde sevmek sıcakkanlı bir köpeği bile aşırı heyecanlandırabilir ve zıplamasına veya ellerini ısırmaya çalışmasına sebep olabilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Tanıdık Bir Köpeği Sevmek

 1. 1
  Köpeğin en etkili noktalarını öğren. Köpeği tanırken en çok hangi sevilme şeklinden hoşlandığını öğren. Bazı köpekler karnının ovalanmasını severken bazıları bacaklarına masaj yapılmasından hoşlanır. Diğerleri bu bölgelere yaklaştığında hırlar. Köpeğin beden diline dikkat et ve en sevdiği bölgelere odaklan. Kuyruk sallama, gevşemiş kaslar ve durup uzaklaştığında inlemesi köpeğin sevilmekten hoşlandığının işaretleridir. Her zaman köpeğin rahatladığı anlamına gelmese de salyalama bir heyecan belirtisi olabilir.[4]
 2. 2
  Köpeğin karnını ovalarken dikkatli ol. Köpek sırt üstü yattığı zaman sevilmek istiyor değil de korkuyor ve seni yatıştırmaya çalışıyor olabilir. Karnının ovalanmasından hoşlanan sıcakkanlı bir köpek bile bazen bu hareketi başka bir sebeple yapıyor olabilir. Sinirli, gergin veya mutsuz görünüyorsa köpeğin karnını ovalama.
 3. 3
  Çocuklara köpeklerle nasıl geçineceklerini öğret. Köpekler genelde, birlikte büyüdükleri de dâhil, çocukların etrafındayken sinirli olur çünkü çocuklar onları sevme sırasında beceriksiz olabilirler. Evdeki herhangi bir çocuğun köpeğe sarılmayı, onu tutmayı veya öpmeyi bildiğinden emin ol çünkü çok beceriksizce yapılan bu hareketler köpeği strese sokabilir, hatta köpeğin çocuğu ısırmasına sebep olabilir. Çocuklara hiçbir zaman köpeğin kuyruğunu çekmemeyi veya köpeğe cisim fırlatmamayı öğret.
 4. 4
  Arada bir köpeğe esaslı bir masaj yap. Arada sırada tanıdığın köpeği başından kuyruğuna kadar ovmak için 10 veya 15 dakikanı ayır. Köpeğin yüzünü, çenesinin altını ve göğsünü ovmak için dairesel hareketler kullan. Boynunun tepesine, omuzlarına ve kuyruğuna kadar geriye doğru git. Bazı köpekler bacaklarının her birine aşağıya doğru masaj yapmana izin verebilir.[5]
  • Köpeğe keyifli bir masaj yapmanın yanı sıra bu, hangi "yumruların" normal ve her zaman orada olduğunu ve hangilerinin yeni oluştuğunu ve sağlık sorunu belirtisi olabileceğini de takip etmeni sağlar.
 5. 5
  Köpeklerin ve köpek yavrularının patilerine masaj yap. Bazı köpekler patilerine dokunmana izin vermez ancak patilerini güvenle tutabiliyorsan dolaşımı artırmak ve köpeğin acı çekmesine sebep olan çakıl veya keskin cisimleri bulmak için onları nazikçe ovala. Patilerin tabanları çatlamış ve kuru görünüyorsa veterinerden köpekler için uygun olan bir nemlendirici iste ve bunu köpeğin ayaklarına sür.[6]
  • Köpek yavrularının ayaklarına masaj yapmak daha sonraki tırnak kesimini çok daha kolay hâle getirebilir çünkü yavrular ayaklarına dokunulmasına alışırlar.
 6. 6
  Yavru köpeklerin ağız bölgesine masaj yap. Küçük yavru köpekler seni iyi tanıyorsa ağzına ve ayaklarına masaj yapmana izin verebilir. Ağız masajı genellikle diş çıkaran bir köpek yavrusunun kendini harika hissetmesini ve buradan tutulmaya alışmasını sağlar. Bu, daha sonraki diş tedavilerini yaptırmayı çok daha kolay bir hâle getirebilir.[7]
  • Bir yavru köpeğin ağzına masaj yapmak için yanaklarını ve çenesini dairesel hareketlerle nazikçe ov. Diş etlerine de masaj yapmak için bir evcil hayvan mağazasından veya veterinerden alabileceğin bir "parmak diş fırçası" kullan.[8]
  Reklam

İpuçları

 • Herhangi bir köpeğe ödül maması vermeden önce her zaman sahibine bunun sorun olup olmayacağını sor. Bazı köpeklerin daha ucuz ödül mamalarında bulunan glüten gibi belirli yiyeceklere karşı hassasiyeti vardır.
 • Köpeğe güven vermenin en iyi yolu köpeği beslemek veya ona ödül maması vermektir.
 • Diğer insanlar onu severken köpeğine dikkat et. Köpek rahatsız olursa yabancılardan kibarca sevme yöntemini değiştirmelerini veya durmalarını iste.
 • Köpeğin korkarsa bir elini onun üstüne koy. Böylece köpek güvende, rahat ve daha gevşemiş hisseder.
 • Yeni biriyle tanıştığında bir rutininin olması bir kazanın oluşmasını önleyebilir. Köpeğinin zıplamasına, ileri atılmasına ve kontrolü elinde tutmasına izin vermek yerine, yeni insanlarla tanışırken köpeğin oturması gibi bir rutininin olması ortamı sakinleştirmeni, köpeği kontrol altında tutmanı ve köpeğin yeni kişiyi ısırmasını veya kıstırmasını önlemeni sağlar.
 • Bazen genç bir köpek seni hatırlamazsa havlar. Yumruğunu uzat ve sana yaklaşmasına ve istediği kadar seni koklamasına izin ver.
 • Çok iyi tanımadığın bir köpeği seviyorsan köpeğin seni koklamasına izin ver.
Reklam

Uyarılar

 • Sıcakkanlı köpekler bile onları aynı anda birden fazla yabancı severse bunalabilir.
 • Bir şey yiyor veya çiğniyorsa köpeği asla sevme. Bazı köpekler kemiklerini veya oyuncaklarını korur ve eşyalarını almanı önlemek için saldırabilir.
 • Tanımadığın bir köpeği severken akıllı telefon gibi diğer cisimlere uzanma; köpek onun bir taş olduğunu düşünebilir. İyi tanıdığın köpekler bile onların fotoğrafını çekmenden rahatsız olabilir çünkü akıllı telefonunu ne amaçla tuttuğunu bilmez.
 • Köpeğini asla hırladığı için azarlama. Köpekler olup bitenden rahatsız olduklarını bildirmek için hırlar. Köpeğine hırladığı için bağırırsan bir dahaki sefere rahatsız olduğunda hırlamayabilir ama ısırabilir.
 • Tanımadığın bir köpeği asla kafasından sevme çünkü bu köpek için çok tehditkâr olabilir ve ısırmasına sebep olabilir.
 • Bir köpek sürüsüne asla yaklaşma. Sokak köpekleri genelde utangaçtır ve yabancılardan korkar ancak sürüde olunca korkularını kaybeder.
 • Köpek seni ısıracak gibi görünüyorsa dikkatli ol! Köpeği izlerken sakince ve yavaşça uzaklaş.
 • Kışın kar almak üzere uzanma; köpek ona taş atacağını düşünebilir.
 • Zincirle bağlanmış bir köpeğe yaklaşma. Köpekler bölgeleriyle çok ilgilenirler ve onu korurlar, özellikle zincirle bağlı olanlar. Zincirli bir köpeğin dostça olmama ihtimali daha fazladır ve muhtemelen seni ısırmaya çalışacaktır.Bazı zincirli köpekler hırlamadan veya önce hoşnutsuzluklarını göstermeden bile seni ısırır. Kötü davranılan zincirli bir köpek görürsen yetkilileri ara ve zincirli köpeklere fazla yaklaşmamaya dikkat etmeyi hiçbir zaman unutma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

David Levin
Ortak yazarlar :
Köpek Eğitim Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar David Levin. David Levin, San Francisco Körfez Bölgesi merkezli profesyonel bir köpek gezdirme firması olan Citizen Hound’un sahibidir. David’in 9 yılı aşkın profesyonel köpek gezdirme ve eğitme deneyimi olan iş yeri, Beast of the Bay tarafından 2019, 2018 ve 2017 için "En İyi Köpek Gezdiricisi SF" seçilmiştir. Citizen Hound, SF Examiner tarafından 1 numaralı köpek gezdirici seçilmiş ve 2015, 2016 ve 2017’de en iyiler listesine girmiştir. Citizen Hound, müşteri servisi, sunduğu bakım, becerileri ve ünüyle gurur duyar. Bu makale 29.129 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 29.129 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam