Köpekler birbirlerini hafifçe ısırıp boğuştukları zaman, genellikle oyunla karışık egzersiz yapıyorlardır. Ancak bazen bu şakalaşmalar kontrolden çıkabilir ve kendini bir anda ateşli bir köpek kavgası içerisinde bulabilirsin. Eğer kavga hemen sonlanacak gibi durmuyorsa bir an önce araya girmek ve köpeklerden biri zarar görmeden kavgayı ayırmak önemlidir.

Kısım 1 / 3:
Kavgayı Uzaktan Ayırmak

 1. 1
  Sakin kal. Çoğu köpek kavgası yalnızca birkaç saniye sürer. Senin bu durumda en büyük avantajın sakin bir kafayla hareket etmektir. Yapabileceğin en iyi şey, köpeklerin dikkatlerini kavgadan uzaklaştıracak kadar onları ürkütmektir. [1]
  • Elin köpeğinin tasmasına gitmesin hemen. Aklına gelen ilk şey bu olabilir ancak köpekler, daha önce sahibine yönelik hiç şiddet belirtisi göstermemiş olsa bile, gerçekten kavga ettikleri zaman, kafaları bir an geriye dönebilir ve içgüdüsel olarak elini ısırabilir. Köpeklerin gerçekten kavga edip etmediğini bedenlerinin gerginliğinden anlayabilirsin. Aman elini kaptırma.
 2. 2
  Mümkün olduğunca yüksek ses çıkarmaya çalış. Köpek kavgaları çok uzun sürmez, dolayısıyla elinde ne varsa kullan.
  • Bağır, çığlık at, ayaklarını yere vur, alkışla—kısaca köpeklerin dikkatini çekebilmek adına elinden geleni yap.
  • Eğer metal bir mama kâsen varsa ya da yakınlarında bir çöp kutusu varsa bu cisimlere vurarak daha şiddetli ses çıkartabilirsin. [2]
 3. 3
  Onları suya tut. Mümkün olduğunca su atarak köpeğin dikkatini çekebilirsin. Bir bahçe hortumu, bir kova, hatta gerekirse içmekte olduğun meyve suyu. Bunun zararı olmaz. Büyük ihtimalle köpekler biraz ıslanacaktır ancak yaralanmalarından çok daha iyidir.
  • Eğer yabancı köpeklerin olduğunu düşündüğün, bilmediğin bir parka gidiyorsan, acil durumlarda kullanmak üzere yanına bir sprey şişesi alabilirsin.
 4. 4
  Köpekleri ayırmak için kullanabileceğin bir bariyer bul. Büyük bir karton parçası, sunta parçası, çöp bidonu kapağı, büyük bir sopa, yani kısacası elini tehlikeye atmadan kullanabileceğin herhangi bir cisimle köpekleri ayırabilirsin.
 5. 5
  Köpeklerin üzerine bir örtü fırlat. Bazı köpekler birbirlerini göremeyince kavga etmeyi bırakır. Eğer geniş bir battaniye, muşamba örtü, ceket ya da benzeri bir eşyan varsa kavga eden köpeklerin üzerine atarak onları sakinleştirebilirsin. [3]
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Ne Zaman ve Nasıl Müdahale Edeceğini Bilmek

 1. 1
  Müdahale etmen gereken koşullara dikkat et. Tekrar etmek gerekirse genellikle köpekler arasındaki kavgalar saniyeler sürer ve olduğundan daha kötü gözükebilir. Dövüş cinsi köpekler, diğer köpeklerden gelen sosyal işaretleri algılamakta zorluk çektiğinden dolayı onlara müdahale edilmelidir. İki farklı boyuttaki köpek, iki kızgın dişi ya da daha önce şiddet eğilimi göstermiş veya geçip gitmeyeceği bilinen köpekler arasındaki kavga ayrılmalıdır. [4]
 2. 2
  Köpeklerin arasına girme. Hiçbir koşulda birbirlerini aktif biçimde ısırmaya çalışan köpeklerin arasına girme. Kavganın sıcağı içerisinde sen başka bir hedef olarak gözükebilir ve ısırılabilirsin.
  • Eğer gerginlik iki küçük köpek arasında yaşanıyorsa iki köpeğin de görüşünü kapatmak ve kızgınlıklarını sakinleştirmek için araya girebilirsin.
 3. 3
  Köpeği arkadan yakala. Köpeğe arkadan yaklaş ve arka bacaklarının üst kısmından sıkıca yakala. Köpeğin arka patilerini yerden kaldır ve el arabası konumunda bir yöne doğru daireler çizerek geri geri yürümeye başla. Böylece köpeğin arkaya dönüp seni ısıramayacaktır.[5]
  • Bu yöntem diğer köpeğin bacaklarını tutan biri olduğu zaman iki köpeği de uzaklaştırabileceğin için çok daha etkilidir.
  • Köpek kavgasına asla kolunu sokma, ısırılabilirsin.
  • Aynı şekilde köpeğini kavgadan ayırmak için arka bacaklarına doladığın tasmayı da kullanabilirsin.
  • Kavgayı ayırdığın anda derhal köpeklerin görüş alanını kapatmaya çalış. Eğer birbirlerini görmeye devam ederlerse kavga tekrar başlayabilir. En kısa sürede köpeğini arabaya ya da kapalı bir kapının ardına götür. Eğer köpeğin tasması yoksa geçici olarak bir kemer ya da kravat kullan. Eğer yalnız başınaysan bir köpeği sabit bir yere bağla ve diğer köpeği olay yerinden uzaklaştır.
 4. 4
  Bacaklarını kullan. Eğer hiçbir yöntem işe yaramazsa daha ciddi fiziksel yaralanmaları önlemek için fiziksel olarak kavgaya dahil olabilirsin. Eğer sert bir ayakkabı ve pantolon giyiyorsan, bacaklarını ve ayaklarını kullanarak köpekleri ayırmaya çalışabilirsin.
  • Bu yöntemi yalnızca küçük köpeklerde dene ve asla aktif bir biçimde birbirini ısıran köpekler için kullanma çünkü bacaklarını ısırırlar. Kendini yaralama riski altında olduğunu unutma. Bu yöntem Alman çoban köpeği gibi büyük cinslerde, bacak arana çok tatsız bir ısırık alabileceğinden tavsiye edilmez.
  • Bu yöntem özellikle birden fazla insanla uygulandığında etkilidir.
  • Köpeklere tekme atmaya ya da incitmeye çalışmaya gerek yok; amaç sadece onları ayırmak.
  • Köpekleri ayırdığın zaman kendini korumayı unutma. Özellikle köpeklerden biri ya da daha fazlası sana yönelik agresifleşirse arkanı dönüp kaçma. Yüzünü köpeğe dönük olsun, sabit dur ve göz temasından kaçın. [6]
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Kavgayı Başlamadan Durdurmak

 1. 1
  Köpeğinin diğer köpeklerle nasıl iletişim kurduğuna dikkat et. Köpeğin havlıyor mu? İleri atılıp saldırganlaşıyor mu? Normalde köpeğin sert bir oyuncu mu? Eğer köpeğinin diğer köpekler civardayken genelde sergilediği davranışlarına önceden hâkim olursan, bir kavgayı başlamadan sezmek ve engellemek daha kolay olacaktır.
 2. 2
  Köpeklerin bedenlerini izle. Çoğu zaman köpekler oynadıkları zaman kavga ediyor gibi ses çıkartabilir. [7] Köpekler hırlayabilir, çenelerini vurabilir ve hatta birbirlerini kabaca ısırabilir. Seslere aldanmak yerine köpeklerin bedenlerini izle. Eğer köpekler rahat görünüyorsa ve kuyruklarını sallıyorsa, büyük ihtimalle sadece oynuyorlar demektir. Ancak eğer köpeklerin bedeni sert ve kaskatı görünüyorsa, kuyrukları da aşağıdaysa kavgaya hazırlanıyor olabilirler.[8]
 3. 3
  Sert oyunların ve incitici hamlelerin önüne geç. Bazı durumlarda köpeklerden biri oyuncu bir havada olabilir ama diğeri pek de eğlenmiyordur. Böyle durumlarda köpekleri ayırmak daha iyi olabilir. [9]
  • Köpekler bundan keyif alıyor gibi gözükse dahi bazen oyun seansları sertleşebilir. Böylesi durumlarda iri cüsseli köpeklerin yanlışlıkla küçük köpekleri ciddi biçimde incitebileceği unutulmamalıdır.
 4. 4
  Rekabeti teşvik etme. Köpekler yiyecek ve oyuncaklar üzerinden bir rekabete girişebilir. Bazı cinsler oyuncaklarını paylaşma konusunda daha istekliyken, bazıları çok daha korumacı davranabilir. Köpeğinin kişiliğini önceden öğren, böylece diğer köpeklerle karşılaştığında olası bir kavgayı başlamadan önleyebilirsin.
  • Köpeğin diğer köpeklerle sosyalleşirken ona yiyecek, ödül mamaları ve oyuncaklar sunma.
  • Eğer korumacı olmaya eğilimli köpeklerin varsa onları farklı odalarda besle.
 5. 5
  Köpeğine nazik bir biçimde oynamasını öğret. Köpeğinle yaşamaya başladığın andan itibaren ona başkalarına saldırmamayı öğretmek senin sorumluluğundur. İyi davranışlarını mükafatlandır ve ödül mamaları ver. Eğer köpeğin diğer köpeklerle oynarken ısırıyor, hırlıyor ya da başka türlü bir şiddet içeren davranışlarda bulunuyorsa sakinleşinceye kadar onu oynadığı diğer köpeklerden ayır.
 6. 6
  Köpeğine çağrıldığı zaman gelmesini öğret. Eğer köpeğin verdiğin komutlara uymakta başarılıysa pek çok tehlikeli durumda gerginlik çok yükselmeden onu kurtarabilirsin. Köpeğine genç yaşlardan itibaren gel ve bekle komutlarını öğret ve özellikle civarda diğer köpekler varken sık sık tekrar et.
  Reklam

Uyarılar

 • Güvenlik için, dışarıdayken daima köpeğinin tasmasını tak. Eğitimli köpekler dahi bazı durumlarda kışkırtmalara dayanamaz ve kontrolden çıkabilir.
 • Birbirlerine yabancı köpekleri sakince tanıştır. Bu sayede kavgalardan kaçınabilir ve köpekleri kendi başına bırakmaktansa onları sakince birbirlerine alıştırabilirsin.
 • Eğer ısırılırsan hemen bir sağlık kuruluşuna git. Tedbirli olmak daima iyidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır. Bu makale 14.950 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 14.950 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam