Yumuşak dışkılama köpeklerde yaygın bir sorundur. Yumuşak dışkılama vakalarının çoğu ciddi değildir ve çabuk düzelir. Bununla birlikte, köpeğin sert bir dışkı üretmede sorun yaşıyorsa ona biraz yardım etmen gerekebilir. Köpeğini neyle beslediğine dikkat ederek ve çevresinin stressiz olduğundan emin olarak köpeğinin dışkısını sertleştirmesine yardımcı olabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Köpeğinin Sindirimi Hakkında Bilgi Edinmek

 1. 1
  İshal ve yumuşak dışkı arasındaki farkı anla. İshal ve yumuşak dışkı arasında ince bir fark vardır. Yumuşak bir dışkı hacimli ama biçimlidir ve dışkıyı atmak için yerden alabiliyor olman gerekir. İshal çok daha fazla sıvı içerir ve genellikle akışkandır, biçimi yoktur ve yerden alınması imkânsızdır. İshal, genellikle sağlık bozukluğunun bir göstergesidir veya köpeğin, ekşimiş yiyeceklerden gelen potansiyel toksinleri bağırsaklarından atmaya çalıştığını gösterir. Öte yandan yumuşak dışkılama, genellikle enfeksiyon veya hastalığın sonucu değil, uygun olmayan veya kalitesiz bir diyetin, lif eksikliğinin veya köpeğin hassasiyetinin olduğu yiyeceklerle beslenmesinin bir sonucudur.[1]
 2. 2
  Köpeğinin ishal olması durumunda ne yapman gerektiğini anla. İshal olan köpeğin karın rahatsızlığının doğasını gözlemlemek için sahibinin köpeği dışarıda takip ederek dikkatlice izlenmesi gerekir. Kan varsa, ishal çok suluysa veya köpek rahatsız görünüyorsa o zaman veteriner muayenesi şiddetle tavsiye edilir.[2]
  • Köpeğin durumu iyi ise ama ishal varsa 24 saat boyunca onu besleme ama bol miktarda temiz su bulunduğundan emin ol. Bir günlük açlıktan sonra, pişmiş tavuk ve haşlanmış beyaz pirinç (üçte biri tavuk, üçte ikisi pirinç) gibi hafif bir diyet uygula ve dışkı sertleşene kadar köpeği iki ila üç gün boyunca bununla besle. Daha fazla bilgi için Köpeklere Tavuklu Pirinçli Mama Nasıl Hazırlanır makalesine bak.
  • İshali iki günden fazla süren köpekler veterinerlerine götürülmelidir.
 3. 3
  Köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını anla. Köpeğin yumuşak dışkılıyorsa tuvalete çıkmalarını daha katlanılabilir hâle getirmek ve köpeğinin ideal sağlıkta olduğundan emin olmak için dışkı kalitesini iyileştirmek isteyeceksin. Köpeklerin sağlıklı olması ve normal şekilde dışkılayabilmesi için sindirilebilir proteinler ve sindirilebilir liflerden oluşan bir diyete ihtiyacı vardır.[3]
  • Et bazlı diyetler köpekler için en iyisidir. Köpeklerin vejetaryen veya et bazlı bir diyeti olabilir. Bununla birlikte, köpekler yüksek protein seviyelerine ihtiyaç duyar ve vejetaryen bir diyette bu, fasulye ve bakliyat vermek anlamına gelir. Bunların şişkinliğe ve yumuşak bir dışkıya neden olma eğilimi vardır. Bu nedenle, köpeğine vejetaryen bir diyet uyguluyorsan kaliteli et bazlı bir diyete geçmeyi düşün.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Köpeğinin Diyetini İyileştirmek

 1. 1
  Dengeli bir diyet seç. Bu her zaman köpeğini en kaliteli evcil hayvan mağazası diyeti ile beslemen gerektiği anlamına gelmez. Örneğin, pate tipi diyetler çok zengin ve yüksek mineralli (tuz gibi) olabilir ve yiyecekleri mızmız yiyiciler için lezzetli hâle getirebilir (aynı şekilde çikolatalı kek fasulye salatasından daha çekicidir; lezzet ve sağlık her zaman aynı yiyecekte bir araya gelmez). Bunun yerine, ana malzeme olarak et içeren bir mama ara. "Et türevleri", "sakatat" veya "et yan ürünleri" değil, gerçek "et" içermesi gerekir.
  • Tavuk, hindi, tavşan veya beyaz balık gibi (az yağlı) beyaz etleri seç. Böyle mamalar muhtemelen daha az işlenmiş bileşen ve koruyucu içerdiğinden ve gerçek yiyeceğe daha yakın bileşenler içerdiğinden az sayıda bileşen ara.
  • Soya veya soya ürünleri yerine pirinç, buğday, yulaf veya arpa şeklinde karbonhidrat ara.[4]
  • Fiyat kalitenin garantisi olmasa da daha kaliteli malzemeler için para ödediğin için yüksek oranda işlenmiş, bol tahıllı bir üründen daha kaliteli bir gıda için daha fazla ödeme yapmayı bekle.
 2. 2
  Yavru köpeğine laktoz içermeyen bir diyet sun. Köpekler için uygun olan tek süt, anne köpeğin sütüdür. Emen köpekler için bu, suyla yapılan bir süt ikame maddesi olan Lactol olarak mevcuttur. Yavru köpeğin çok gençse ve onu süt ikame diyetine yeni geçirdiysen ve köpeğinin yumuşak dışkıladığını fark edersen laktozsuz bir süt ikamesi seçmelisin. Bazı yavru köpekler, laktaz adı verilen enzimin eksikliği ile doğar. Bu enzim sütteki birincil şeker bileşeni olan laktozu parçalar. Bu eksikliği olan yavru köpekler, laktozu sindirilebilen ve emilebilen şekerlere parçalayamaz. Sindirilmemiş şekerler bağırsaktan su çektiğinden, yavru yumuşak dışkı çıkarır.[5]
 3. 3
  Islak mamadan kuru mamaya geç. Islak diyetlerin (konserve veya poşet) yaklaşık %75 su içerdiğini, kuru diyetlerin ise yaklaşık %10 sulu olduğunu unutma. Bu yüksek su içeriği daha ıslak, daha hacimli dışkılara dönüşür. Bu, dışkının hacmi (azaltır) ve nem içeriği (çok daha sert ve sıkı) üzerinde büyük bir etki yaratacaktır.[6]
  • Bir köpeği yeni bir diyete geçirirken acele etme. En az dört ila beş gün zaman ver, yeni diyeti yavaş yavaş köpeğinin mevcut mamasına ekle ve orijinal mamasını azalt. Bu, sindirime yardımcı olan bağırsak florasına ve faunasına uyum sağlama şansı verir.
  • Sığır eti, tavuk ve yüksek protein içeriğine sahip köpek maması gibi yüksek proteinli diyetler de dışkıyı yumuşatabilir. Protein sindiriminin yan ürünleri de bağırsaklardan su çeker.
  • Buğday bazlı köpek mamaları veya buğday içeriği yüksek olan yiyecekler de yumuşak dışkılamaya neden olabilir.
 4. 4
  Köpeğine yağlı yiyecekler vermekten kaçın. Kolayca ekşiyen yağlardan da kaçınmalısın. Köpeğine kızarmış hazır yiyecekler verme. Genellikle kızarmış ticari hazır yiyecekler palm yağı kullanılarak kızartılır; bu yağın sindirimi zordur ve kolayca ekşiyebilir. Kötü yağlar bağırsakta bir katman oluşturarak köpeğinin sulu dışkılamasına neden olabilir.
 5. 5
  Yumuşak dışkılama devam ederse köpeğini hafif bir diyetle besle. Hafif bir diyet, yumuşak pişmiş pirinç ve yağsız domuz veya kuzu kıymasından oluşur. Köpeğini bu karışımla en az beş gün boyunca besle ve dışkılarının sert olup olmadığını kontrol et. Dışkıyı iyileştirmek için yapılan ticari olarak temin edilebilen köpek mamalarının çoğunun pirinç bazlı olduğunu unutma çünkü pirincin protein ve tuz oranı düşüktür ve çok sindirilebilir bir nişastadır.[7]
  • Daha katı dışkılamayı destekleyen köpek mamaları şunlardır: Hill’s Prescription Diet i/d, Royal Canin Intestinal, Eukanuba, Royal Canin Digestive Low Fat ve Hill's Science Diet.[8]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Yumuşak Dışkı İçin Başka Çözümler Denemek

 1. 1
  Köpeğine probiyotik ver. Bağırsak, sindirime yardımcı olması için bir bakteri popülasyonuna dayanır. Köpeğinin bir süredir zayıf bir beslenme düzeni varsa ve yumuşak dışkılıyorsa bağırsakta "yardımcı olmayan" bakteriler aşırı çoğalabilir ve bağırsaktaki doğal ve arzu edilen bakteri dengesinde bir dengesizlik olabilir. Bağırsağa "yardımcı" bakteriler takviye etmek bu dengesizliği düzeltmeye, sindirimi iyileştirmeye ve yumuşak bir dışkıyı sertleştirmeye yardımcı olabilir. İhtiyaç duyulan bakteriye Enterococcus faecium adı verilir ve bu, Fortiflora adı verilen reçetesiz probiyotik tozlarda bulunur. Bu, köpeklere özgü bir probiyotiktir. Toz paketler hâlinde gelir ve tipik olarak günde bir poşeti yaklaşık beş gün boyunca köpeğin mamasına karıştırırsın.[9]
  • Köpekler, insanlarla aynı bağırsak faunasına sahip değildir; bu nedenle onları insan probiyotikleriyle beslemek en iyi ihtimalle faydasızdır ve en kötü ihtimalle insan ürünlerindeki laktoz ishali tetikleyebilir.
  • Fortiflora İnternet'ten reçetesiz olarak veya veterinerinden satın alınabilir
  • Genel olarak büyük köpek cinslerine beş gün boyunca günde en az bir küçük şişe, küçük cinslere beş gün yarım şişe vermelisin.
 2. 2
  Köpeğinin diyetine lif ekle. Beslenmede daha fazla lif almak, dışkısı yumuşak olan bazı köpeklere yarar. Lif, sünger gibi sıvıyı emmeye yardımcı olur ve dışkıyı normalleştirmeye, ishali kurutmaya ve yumuşak bir dışkıyı sıkılaştırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca lifin kolon kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir ve köpeğin daha uzun süre tok hissetmesine ve aşırı kiloluysa kalori alımını azaltmasına yardımcı olan bir hacim arttırıcı ajandır.[10]
  • Ama her şeyin fazlası zarardır; bu nedenle gıda ambalajlarında %10 veya yaklaşık %10 ham lif içeriği ara.[11]
  • Mamasına yulaf veya buğday kepeği karıştırarak diyetine lif ekleyebilirsin. Köpeğinin vücut ağırlığının 10 kg'ı başına yaklaşık 1 tatlı kaşığı ile başla.
  • Çiğ meyve ve sebze vermeyi de düşün ama konserve sebzelerden kaçın çünkü bunlar genellikle yüksek tuz seviyelerine sahiptir.
 3. 3
  Köpeğinin her zaman temiz su içtiğinden emin ol. Yumuşak dışkıya sahip köpekler, artan sıvı içeriği nedeniyle fazladan su kaybeder, bu nedenle bu kaybolan sıvıyı yerine getirmek için temiz içme suyuna serbestçe erişebilmeleri önemlidir. Köpeğinin su kabını en az iki günde bir yıkayıp temizle ve her zaman taze, temiz su içtiğinden emin ol.
 4. 4
  Köpeğinle her gün stresli aktiviteler yapmaktan kaçın. Banyo yapmak köpeğin için stresliyse birkaç gün ertelemeye çalış ve dışkının sertleşip sertleşmediğini gözlemle. Bazı köpeklerde stres ve sindirim bozuklukları arasında güçlü bir bağlantı vardır. Durum buysa dışkıyı sertleştirmek için stresi azaltman gerekir.
  • Stres, bağırsakların fizyolojisinin daha bazik hâle gelmesine neden olur (asidik bağırsaklar iyi bakterileri destekler) ve köpeğinin yiyecekleri sindirmesini zorlaştırır.[12]
  • Bu koşullarda köpeği tavuk ve beyaz pirinç gibi sindirimi kolay bir diyete başlatarak bağırsağa daha az yük bindir.
 5. 5
  Yumuşak dışkılama devam ederse köpeğini veterinere götür. Pek çok yumuşak dışkılama vakası basitçe diyet değişiklikleri yoluyla giderilebilirken bu durum, başka sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Köpeğin, diyetini değiştirmeyi denedikten sonra bile yumuşak dışkılamaya devam ederse kontrol edilmesi için onu bir veterinere götür.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Reklam

Referanslar

 1. Nutrient Requirements of Dogs and Cats. National Academies Press, Washington DC
 2. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby
 3. http://www.petmd.com/dog/nutrition/evr_dg_the_best_food_for_dogs#
 4. Nutrient Requirements of Dogs and Cats. National Academies Press, Washington DC
 5. http://www.dogster.com/lifestyle/the-straight-poop-on-firm-dog-stools
 6. Small Animal Nutrition. Agar. Butterworth-Heinemann
 7. Small Animal Nutrition. Agar. Butterworth-Heinemann
 8. http://pets.thenest.com/can-feed-dog-firm-up-his-stool-4353.html
 9. http://www.dogster.com/lifestyle/the-straight-poop-on-firm-dog-stools
 1. Current topics in Nutrition. Brown. Canadian Vet Journal. 1990, 31 : 308-309
 2. Small Animal Nutrition. Agar. Butterworth-Heinemann
 3. http://pets.thenest.com/can-feed-dog-firm-up-his-stool-4353.html

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner, Royal College of Veterinary Surgeons
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır. Bu makale 12.186 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.186 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam