Bir köpeğin diyetine lif eklemenin ana nedeni, kaliteli ve düzenli bağırsak hareketlerini teşvik etmektir. Lif tipine bağlı olarak kabızlığı ve ishali hafifletmek için de kullanılır. Bazı diyetler, kalorilerin yerini alması, tokluk hissini artırması ve evcil hayvanın kilo vermesine yardımcı olması için daha yüksek lif içeriğine sahiptir. Bir köpeğin diyetine, reçetesiz satılan lif takviyelerinden sağlıklı insan yiyeceklerini bir köpeğin diyetine dâhil etmeye kadar çeşitli şekillerde lif ekleyebilirsin.

Kısım 1 / 2:
Köpeğinin Beslenmesinde Ek Lif İhtiyacını Değerlendirmek

 1. 1
  Köpeğinin mevcut mamasını kontrol et. Pek çok mamada lif seviyesi yeterlidir. Evcil hayvanının yiyecek poşetinde bulunan 'Garantili Analiz' maksimum ham lif oranını belirtmelidir. Çoğu evcil hayvan maması yaklaşık %5 ham lif içerir ve bu genellikle ortalama bir sağlıklı köpek için yeterlidir.[1]
 2. 2
  Köpeğini gözlemle. Köpeğin kabızsa veya ishalse bunun nedeni basit bir mide mikrobu, parazitler, diğer gastrointestinal hastalıklar veya prostat büyümesi ya da dışkı geçişini engelleyen bir kitle nedeniyle zorlanma olabilir.[2] Belirtilerin iki günden fazla devam edip etmediğini görmek için köpeğini gözlemle.
 3. 3
  Köpeğini veterinere götür. Kabızlık belirtileri, çok ciddi olan idrar yolları tıkanıklığı belirtileri ile örtüşebilir. Evcil hayvanının tekrar tekrar ıkınma yaşadığını görürsen bir veteriner muayenesi şiddetle tavsiye edilir. Veterinerinden bir rektal muayene yapmasını iste. Birincil sorunun diyet ve sindirimle ilgili olduğu ortaya çıkarsa veterinerin lif takviyesi önerebilir.
  Brian Bourquin, DVM

  Brian Bourquin, DVM

  Veterinarian ve Boston Veteriner Kliniği'nin Sahibi
  Müşterileri tarafından “Dr. B” olarak bilinen Brian Bourquin, biri South End/Bay Village’da, diğeri Brookline, Massachusetts’de olmak üzere iki yerde bulunan bir evcil hayvan bakım ve veteriner kliniği olan Boston Veteriner Kliniği’nin sahibidir. Boston Veteriner Kliniği sağlık ve önleyici bakım, hasta bakımı ve acil bakım, yumuşak doku operasyonları ve diş hekimliğini içeren temel veteriner bakımında uzmandır. Klinik ayrıca davranış, beslenme ve akupunktur ve terapötik lazer tedavileri kullanarak alternatif ağrı tedavileri konusunda özel hizmetler sunar. Boston Veteriner Kliniği AAHA (Amerikan Hayvan Hastanesi Derneği) onaylı bir kliniktir ve Boston’un ilk ve tek Fear Free sertifikalı kliniğidir. Brian 19 yıl üzerinde veterinerlik deneyimine sahiptir ve Veteriner Hekimlik derecesini Cornell Üniversitesi’nden almıştır.
  Brian Bourquin, DVM
  Brian Bourquin, DVM
  Veterinarian ve Boston Veteriner Kliniği'nin Sahibi

  Uzmanımız Şöyle Diyor: Köpeğine gevşek dışkı veya ishali tedavi etmek için lif vermeyi düşünüyorsan önce veterinere götür. Güçlendirilmiş diyetlerin çoğu, köpeğinin ihtiyaç duyduğu tüm lifleri içerir; bu nedenle sorun iç parazitler, gıda alerjisi veya pankreatit gibi daha ciddi bir şey olabilir.

  Reklam

Kısım 2 / 2:
Köpeğinin Diyetine Lif Eklemek

 1. 1
  Köpeğinin mamasına konserve bal kabağı posası ekle. Bu gıdadan, küçük bir köpeğin besleme başına sadece 1 yemek kaşığı ihtiyacı vardır. 20 kg’lık veya daha büyük bir köpek öğün başına 1/4 bardak (225 ml) yiyebilir.[3]
  • Konserve bal kabağı posası, köpekler için sağlıklı olmayan katkı maddeleri ve şeker içeren bal kabağı turtası karışımıyla aynı şey olmadığından satın alırken dikkatli ol.[4]
 2. 2
  Yeşil fasulyeyi buharda pişir. Taze yeşil fasulye, köpekler için ek bir lif kaynağıdır. Bir avuç dolusu yeşil fasulyeyi mikrodalgada hafifçe buharda pişirip ardından tamamen soğutarak hazırla. İnce doğra veya çek, ardından köpeğinin mamasına dâhil et.
  • Çiğ yeşil fasulye daha az sindirilebilirdir, bu nedenle köpeğin tüm olası besin faydalarını almaz. Bununla birlikte, oyun ve eğitim sırasında iyi bir atıştırmalık olur.
 3. 3
  Tatlı patates ver. Tek bir orta boy tatlı patates, 3 gramdan fazla lif içerir. Köpeğine vermek için önce soy ve küçük küpler hâlinde doğra. Küpleri az miktarda suyla sığ bir kâseye koy, üzerini streç filmle ört ve bir çatalla kolayca delinebilene kadar mikrodalgada buharda pişir. Çatalla ez, ardından 1-3 yemek kaşığı köpeğinin mamasına ekle.
 4. 4
  Köpeğinin veterinerine danış. Bunların ve diğer sebzelerin potasyum dâhil diğer besin maddelerini de artırabileceğini unutma. Böbrek hastalığı gibi başka bir sağlık sorunu da varsa evcil hayvanın için bunlar yararlı olmayabilir. Veterinerin, evcil hayvanının sahip olabileceği diğer sağlık sorunlarına göre en iyi sebzeleri belirlemene yardımcı olabilir.
 5. 5
  Köpeğinin mamasına bir kaşık kepek, pişmiş yulaf veya darı at. Kepekli tahıllar, köpek öğünlerine lif takviye etmenin bir başka ideal ve ucuz yoludur. Bu ürünlerden bazıları vitaminler veya diğer takviyelerle güçlendirilmiş olabilir, bu nedenle ticari olarak satılan işlenmiş gıdaları kullanmadan önce tüm besin değeri bilgilerini incelediğinden emin ol.
 6. 6
  Reçetesiz bir lif katkı maddesi ekle. Köpeğinin kabızlıktan kurtulmasına yardımcı olmak için Metamucil veya diğer reçetsiz satılan lif katkı maddelerini birkaç gün kullanabilirsin.[5] Düzenli bağırsak hareketlerine devam etmesinin en hızlı yolu için köpeğinin mamasının üzerine serp. Öğün başına küçük köpekler için yaklaşık 1/2 tatlı kaşığı, çok büyük köpekler için 2 yemek kaşığı kullan. Lifi çekmek için az miktarda su ekle.
  • Köpek ishali sorununun tam tersi ile karşılaşmamak için az miktarda ve en fazla iki gün kullan.
 7. 7
  Yeni veya farklı bir diyet dene. Listelenen lif içeriği daha yüksek olan ticari bir diyete (veya Hill's w / d, Royal Canin GI Fiber Response veya Purina'nın DCO'su gibi bir veteriner reçetesine) geçmek, fazladan alışveriş veya hazırlık adımları olmadan ek lif takviyesi için daha kolay bir yol olabilir. Reçeteli diyetleri veterinerinden satın alman veya sipariş etmen gerekebilir ya da bir evcil hayvan maması perakendecisinden satın almak için mama reçetesi alman gerekebilir.
 8. 8
  Aşırıya kaçma. 'Lif', birçok farklı polisakkaridi tanımlayan bir terimdir ve her lif aynı değildir. Farklı lif formlarının bağırsakta su emilimi, sindirimi ve fermantasyonu üzerinde değişken etkileri olacaktır. Bu, şişkinlik veya ishal gibi istenmeyen etkilere yol açabilir.[6] Bunu köpeğinde görüyorsan lif türünü değiştirmeyi veya eklediğin miktarı azaltmayı dene.
  • Kilo verdirme amacıyla diyete aşırı miktarda lif eklemek; temel besinleri, kalorileri seyrelterek ve bazı minerallerin emilimini azaltarak tehlikeli etkilere de sahip olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Her porsiyonda ne kadar lif içerdiğini (veya içermediğini) görmek için köpeğinin mamasını kontrol et. Pirinç, patates ve mısır açısından yüksek olan yiyecekler; arpa, yulaf kepeği ve buğday dâhil olmak üzere tam tahıl içeren yiyeceklerden çok daha az lif içerir. Bir içerik, bir köpek maması ürününün besin içeriği listesinde ne kadar aşağıdaysa mamanın besin değerine o kadar az katkıda bulunur.
Reklam

Uyarılar

 • Önce veterinerine başvurmadan asla evde çözüm arama. Köpeğin herhangi bir bağırsak sorunu yaşıyorsa tıbbi olarak eğitilmiş bir uzman sağlık sorunlarını tanıyabilir ve köpek kabızlığını önlemek için bir eylem planı oluşturmaya yardımcı olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Cırcır Böceklerinden Nasıl KurtulunurCırcır Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

 1. Mark Morris Institute, Small Animal Clinical Nutrition, 4th ed. Marceline: Walsworth, 2000. Print.
 2. Washabau, R; Day, M. J.: Canine and Feline Gastroenterology Ed 1 St. Louis, Elsevier, 2013 p 109
 3. Mark Morris Institute, Small Animal Clinical Nutrition, 4th ed. Marceline: Walsworth, 2000. Print.
 4. http://www.vetinfo.com/dog-fiber-recommendations.html
 5. http://www.drsfostersmith.com/pic/article.cfm?dept_id=0&siteid=12&acatid=284&aid=460
 6. http://www.vetinfo.com/dog-fiber-recommendations.html

Bu wikiHow makalesi hakkında

Brian Bourquin, DVM
Ortak yazarlar :
Veterinarian ve Boston Veteriner Kliniği'nin Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Brian Bourquin, DVM. Müşterileri tarafından “Dr. B” olarak bilinen Brian Bourquin, biri South End/Bay Village’da, diğeri Brookline, Massachusetts’de olmak üzere iki yerde bulunan bir evcil hayvan bakım ve veteriner kliniği olan Boston Veteriner Kliniği’nin sahibidir. Boston Veteriner Kliniği sağlık ve önleyici bakım, hasta bakımı ve acil bakım, yumuşak doku operasyonları ve diş hekimliğini içeren temel veteriner bakımında uzmandır. Klinik ayrıca davranış, beslenme ve akupunktur ve terapötik lazer tedavileri kullanarak alternatif ağrı tedavileri konusunda özel hizmetler sunar. Boston Veteriner Kliniği AAHA (Amerikan Hayvan Hastanesi Derneği) onaylı bir kliniktir ve Boston’un ilk ve tek Fear Free sertifikalı kliniğidir. Brian 19 yıl üzerinde veterinerlik deneyimine sahiptir ve Veteriner Hekimlik derecesini Cornell Üniversitesi’nden almıştır.
Bu sayfaya 393 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam