Tıpkı insanlar gibi köpekler de depresyondan mustarip olabilir. Bu depresyon çoğunlukla bir arkadaşı kaybetmek, yeni bir eve taşınmak ya da eve yeni bir üye ya da eşya eklenmesi gibi, rutindeki bir değişikliğin sonucunda ortaya çıkar. Depresyon kendisini halsizlik, sürekli volta atmak, iştahsızlık ve vücut dilindeki değişiklerle (kuyruğun ya da kulakların düşmesi gibi) gösterir. Köpek sahiplerinin, köpek depresyonun belirtilerini fark edebilmesi önemlidir çünkü böylece köpeklerinin akıl sağlığını iyileştirmek için gereken adımları atabilirler.

Veteriner Pippa Elliott'un önerisi şöyle: "Kesinlikle köpekler de depresyona girer. Ama doğrudan sonuca varmamak lazım. Köpeğin kendisinden beklenmeyecek davranışlar sergiliyorsa bunu moralinin bozuk olmasına bağlamadan önce veterinere gidip sağlık problemlerini elemek gerekir."

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Davranışlardaki Değişiklikleri Fark Etmek

 1. 1
  Köpeğinin içine kapanıp kapanmadığına dikkat et. Sağlıklı ve mutlu çoğu köpek, gayet sosyal canlılardır. Köpeğin sen eve geldiğinde eskisi kadar coşkuyla karşılamıyorsa –daha az hareketliyse, enerjisi daha düşükse, kuyruğunu daha az sallıyorsa– ya da eskiden sevdiği aktivitelere olan ilgisini kaybettiyse depresyonda olabilir.
  • Depresyona girmiş bir köpek misafirleri karşılamak için kapıya koşmak yerine sessizce uzaklaşabilir ve kıvrılıp uyumak için kendine kuytu bir köşe arayabilir.
  • Köpeğin senden saklanıyorsa bu cidden endişe etmen gereken bir durumdur. Saklanan köpekler çoğunlukla yaralı, hasta ya da depresyondadır.[1]
  • Öte yandan, depresyona girmiş köpekler bazen sahiplerinin peşinden ayrılmaz ama iletişim kurmak için hiç istek göstermez.[2]
 2. 2
  Köpeğinin eskisi gibi hareketli olup olmadığına bak. Mutlu köpeklerin enerjisi bitmek bilmez. Sen bir adım atarsın, o dört adım atar. Yanına gelir, gider. Topu sürekli fırlat diye başının etini yer. Senin kollarında derman kalmaz ama onun coşkusu sona ermez
  • Ama köpeğin depresyondaysa zincirin sesini duyunca kulakları dikilmez ve parkta dörtnala koşmak yerine ayaklarının dibinde ağır adımlarla yürür. Sen arkadaşlarınla konuşmak için durduğunda köpek oturabilir, hatta yere yatabilir.
  • Köpeğin aktif ve enerjik durumdan pasif ve uyuşuk duruma geçmesi, depresyona işaret edebilir.[3]
 3. 3
  Volta atıyor mu diye bak. Köpeğin bir odadan diğerine gezip duruyorsa ve bir türlü bir yere oturamıyorsa depresyona girmiş olabilir.[4]
 4. 4
  Köpeğinin uyku düzeninde değişiklik olup olmadığını kontrol et. Bütün köpekler çok uyur, özellikle de sahipleri yokken. Ancak, sen eve geldiğinde de köpeğin uyumaya devam ediyorsa ya da postacı veya yoldan geçen bir köpek gibi, eskiden dikkatini çeken şeylere bakmak için pencereye veya kapıya gitmek yerine, kılını bile kıpırdatmıyorsa endişelenmen gerek.[5]
 5. 5
  Köpeğinin beslenmesindeki değişikliklere dikkat et. Depresyona girmiş çoğu köpek daha az yer ve kilo kaybeder.[6] Öte yandan, bazı köpekler tıpkı insanlar gibi, rahatlamak için daha çok yiyebilir.[7] Şunlara dikkat et:
  • Eskiden sevdiği ödül mamalarını reddetmesi.
  • Kilo kaybı ya da artışı.
 6. 6
  Evdeki zarar verici davranışlarının ya da kazaların depresyon yüzünden olabileceğini düşün. Ayakkabıları parçalamak ya da duvarları, kitapları, mobilyaları ya da yastıkları kemirmek çoğunlukla fiziksel aktivite yetersizliğinden kaynaklanır ve bu, depresyona yol açabilir. Depresyona girmiş köpekler ev kazalarına daha meyilli de olabilir. Kızmamaya çalış. Onu bolca dışarı çıkar ki çişini ya da kakasını yapmak için vakti olsun.[8]
 7. 7
  Agresif davranıp davranıyor mu diye bak. Köpeğin onunla etkileşim kurmaya çalıştığında hırlamaya, havlamaya ya da saldırganca davranmaya başladıysa bu bir depresyon belirtisi olabilir.[9]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Köpeğinin Beden Dilini Gözlemlemek

 1. 1
  Köpeğinin gözlerine dikkat et. Köpekler acı çekiyorsa, stresliyse ya da depresyondaysa, gözlerini kısarlar, bu da gözlerinin daha küçük gözükmesine neden olur.[10] Depresyona girmiş köpekler, başkalarıyla, hatta seninle bile göz teması kurmaya isteksiz olabilir.
  • Tabii ki bazı köpeklerin gözkapakları doğuştan sarkıktır, o yüzden en iyi zamanlarında bile gözleri “hüzünlü” bakar. Dolayısıyla hüzünlü gözleri depresyon belirtisi olarak yorumlarken biraz sağduyunu kullan.
 2. 2
  Köpeğinin kulakları düşük mü ya da geriye yatık mı diye kontrol et.[11] Depresyona girmiş köpekler, etraflarındaki seslere kulaklarını oynatarak tepki vermede isteksizlik gösterir. Örneğin, köpeğin ismini seslenmen gibi, normalde ilgilerini çeken bir ses duyduğunda, ya da yürüyüşe çıkmadan önce tasma veya zinciri getirildiğinde kulaklarını dikmeyebilir.
 3. 3
  Patisini yalıyor mu diye bak. Pati yalamak ya da çiğnemek, köpekler için bir rahatlama mekanizmasıdır ve depresyon belirtisi olabilir.[12]
 4. 4
  Köpeğinin başı eğik mi diye kontrol et. Depresyona girmiş köpekler ayaktayken ya da otururken başlarını eğik tutmaya meyillidir. Depresyondaki köpek uzanırken çenesini yere koymayı tercih eder ve etrafında olup bitenlere tepki olarak nadiren başını kaldırır.
 5. 5
  Köpeğinin kuyruğunu nasıl tuttuğunu izle. Bir köpek depresyona girmişse, kuyruğu iniktir ya da bacaklarının arasındadır[13] ve köpek, kuyruğunu hemen sallamaz. Köpeğini kuyruk sallaması için teşvik ettiğinde bunu gönülsüzce ve yarım yamalak yapar[14]
 6. 6
  Köpeğinin vücudunun genel duruş şekline dikkat et. Depresyona girmiş köpekler, başları eğik, kuyrukları inik durmaya yatkındır ve teşviklere nadiren cevap verir. Köpeğin miskin izlenimi verebilir ve etraflarında olup bitene karşı kayıtsızdır.
 7. 7
  Ekstra tüy dökülmesi var mı diye kontrol et. Köpekler stresliyken daha fazla tüy dökmeye yatkındır.[15] Köpeğini severken elin tüylerle kaplanıyorsa ya da birdenbire evi daha elektrikli süpürgeyle daha sık süpürmen gerekiyorsa köpeğin depresyona girmiş olabilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Bundan Sonra Yapacaklarını Bilmek

 1. 1
  Köpeğinin hasta olmadığından emin ol. Köpeğin sıra dışı davranışlar sergiliyorsa onu veterinere muayene ettirmek akıllıca olur. Hastalık ve depresyon belirtileri çoğu zaman örtüşür ve aradaki farkı anlamak her zaman kolay değildir çünkü hasta ve depresyona girmiş köpekler iştahsızlığa meyillidir ve hareket etmeye gönülsüzdür.[16]
 2. 2
  Depresyonu neyin tetiklemiş olabileceğini anla. Sağlıklı bir köpeğin durduk yere depresyona girmesi pek mümkün değildir, o yüzden son zamanlarda yaşanan bir olayın, köpeğinin akıl sağlığını etkileyip etkilemediğini bilmek sana yardımcı olur. Köpekler rutini sever, o yüzden köpek depresyonu için en yaygın neden, rutindeki bir değişikliktir.[17] Rutinde meydana gelen ve depresyonu tetikleyen değişimler şunlar olabilir:
  • Stres: Köpekler söz konusu olduğunda stres, köpeğinin alışkın olduğu ilgiyi görmesini engelleyen her şeyi kapsayabilir.
  • Eskiden evde kalan ama artık işe giden bir sahip.
  • Evde yeni bir bebek ya da yavru köpek.
  • Bir arkadaşın (insan ya da köpek) aniden kaybedilmesi.
  • Taşınmak.
  • Yeni bir sahibe verilmek.
  • Evde büyük inşaat ya da dekorasyon işleri.
 3. 3
  Köpeğinle daha fazla zaman geçir. Onunla daha çok yürüyüşe çık, daha çok oyna (at-getir, halat yarışı), çeviklik gibi köpek sporları yaptır, numaralar öğret ve köpek parkına götür. Televizyon izlerken koltuğa oturmak yerine köpeğinle aynı hizada yere otur. Ne yapmaya karar verirsen ver hem senin hem köpeğin için eğlenceli bir şey olmasını sağla. Köpeğinin seninle eğlenceli vakit geçirmesi, depresyonunun üstesinden gelmesinin en iyi yoludur.
 4. 4
  Köpeğini daha fazla sosyalleştir. Köpeğin yakın zamanda bir köpek arkadaşını kaybettiyse ona yeni bir arkadaş almayı düşün. Eğer evde saatlerce yalnız başına kalıyorsa haftada birkaç gün ona bakması için birini ya da yürütmesi için bir köpek gezdiricisi bulabilirsin. Köpeğinin sosyalleşebilmesi için parka geziler de planla.[18]
 5. 5
  Köpeğinin olumlu davranışlarını ödüllendir. Çoğu köpek sahibinin yaptığı yanlış, depresyondaki bir köpekle uğraşırken köpek anormal davranışlar sergiliyorsa üstüne titremektir.
  • Örneğin, köpeğin yemediğinde aşırı üstüne düşersen bilmeden ona yemek yemeyerek zekice bir şey yaptığı mesajını verirsin.
  • Böyle bir durumu ele almanın daha iyi bir yolu, mama kabını yere bırakıp köpeğin yemeye karar verene dek onu görmezden gelmektir. Sonra, bir lokma aldığında ona övgüler yağdır.
  • Bu, olumsuz davranışları değil olumlu davranışları pekiştirir ve köpeğinin depresyonu yenmesine yardımcı olur.
 6. 6
  Normal rutini devam ettirerek köpeğinin kendini güvende hissetmesini sağla. Depresyondaki bir köpeğin normal rutinlerini devam ettirmeye çalış, çünkü bu, kendilerini güvende hissetmesine yardımcı olur ve her şeyin yolunda olduğuna dair onu temin eder.
 7. 7
  Köpeğinin depresyonu devam ederse davranış uzmanı bir veterinere götür. Köpeğinde kimyasal bir dengesizlik olabilir ve depresyonu yenmek için hem Prozac gibi ilaçlar alması hem de davranış değişikliği programına katılması gerekebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Köpeğinde depresyon belirtileri olup olmadığına bakarken her zamanki vücut dilini ve alışkanlıklarını aklından çıkarma. Çoğunlukla uysal bir köpek, yabancıları karşılamak için ayağa kalkmayabilir, o yüzden bu davranışı onun için sıra dışı değildir ve endişe yaratmasına gerek yoktur. Öte yandan, çoğunlukla dışa dönük ve sosyal bir köpek ayağa kalkmayı reddediyorsa depresyonda olabilir.
 • Sen evdeyken köpeğinin depresif bir ruh halinde olması iyiye işaret değildir. İlgisizlik, onu yürüyüşe çıkarmamak, onu arka bahçede yalnız bırakıyorsan onun için en iyi olanı bilmiyor olabilirsin. Köpekler, sürü hayvanlarıdır. Onları günlerce, haftalarca, aylarca, ya da bir ömür boyu yalnız bırakmak, kötü muamele olarak düşünülebilir.
 • Zincirlenmek, kulübeye kapatılmak, kırsal ya da kentsel yaşam tarzımız içinde kısıtlanıp kalmak bir miktar strese yol açar.
 • Köpeğinin ne kadar zamandır seninle olduğuna dikkat et. Sana henüz alışmamış olabilir.
 • Veterinere bir dahaki gidişinde ona endişelerinden bahset.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jaimie Scott
Ortak yazarlar :
Köpek Sahibi Eğitmeni
Bu makaledeki ortak yazarlar Jaimie Scott. Jaimie Scott, son 15 yıldır Sacramento, Kaliforniya'daki Jaimie Scott Dog Training şirketinin sahibi olarak köpek sahiplerini eğitiyor. Jaimie, müşterilerle bire bir eğitim, grup dersleri (köpekler olmadan) ve online dersler yaparak buluşuyor. Jaimie, eğitimle ilgili ipuçlarını ve köpek davranışlarına ilişkin kişisel görüşlerini paylaşmak için videolar, blog makaleleri ve e-kitaplar yayımladı. Sahipleri eğitmeye odaklanan Jaimie, köpeklerin güvende hissetmek ve mutlu olmak için kontrolün kimde olduğunu bilmesi gerektiğine inanıyor. Jaimie, Pacific Üniversitesi'nden Matematik ve Bilgisayar Bilimleri alanında lisans derecesine sahiptir. Bu makale 111.368 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 111.368 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam