Kâğıt koniler, çeşitli ev yapımı el sanatlarında kullanışlıdır. Kâğıt roketin veya kardan adamın için koni şeklinde bir burna mı ihtiyacın var? Parti şapkası mı yapmak istiyorsun? Kâğıt konilerin çok fazla çeşidi vardır ve neyse ki yapımı da kolaydır. Temel koniyi hazırladıktan sonra ilavelere gidebilir ve onu zevkine göre süsleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Disk Yöntemini Kullanarak Kâğıt Koni Yapmak

 1. 1
  Bir kâğıt disk yap. Koninin yüksekliği dairenin yarıçapına göre belirlenecektir. Yarıçap ne kadar büyükse koni o kadar uzun olur. Bir disk şablonu yazdırabilir ve kullanmak istediğin kâğıda şekli çizebilirsin. Kendi diskini yapmayı tercih edersen şekli olabildiğince yuvarlak yapmak için elinden gelenin en iyisini yap
  • Hatalı ölçümler, elde edeceğin koniye çok etki edecektir. Olabildiğince yuvarlak bir çember yapmak için fazladan çaba sarf etmek gerekir.
  • Disk şeklin için bir pergel veya kapak ya da kap gibi yuvarlak bir nesneyi kullanabilirsin.
 2. 2
  Üçgen bir kama çiz. Kamanı yaparken dairenin iki tarafını kesmek için şablon kullan. Kendi kamanı çizmek için diskin ortasına bir işaret koy. Cetvelinle bir kama yapmak için merkez noktadan iki düz çizgi çiz. Eğer çizgiler birbirine daha yakınsa daha geniş tabanlı bir koni oluşturacak daha küçük bir kama oluşur.
  • Noktanı nereye koyacağından emin değilsen diskinin merkezini tam olarak belirlemek için bir açıölçer kullan. Başlangıçta diskin ana hatlarını çizmek için bir açıölçer kullanıyorsan diski çizmeden önce orta noktayı yapmak sana zaman kazandırabilir.
  • Bir cetvel ve kurşun kalem kullanarak da kendi üçgen kamanı çizebilirsin.
 3. 3
  Üçgen kamayı daireden kes. Küçük tabanlı bir koni yapmak için daha büyük bir üçgen kama kes. Kamanı olabildiğince düz bir şekilde kesmek için makas veya bir kretuar bıçağı kullan. Eğer yanlış kesersen muhtemelen yeniden başlaman gerekecektir.
 4. 4
  Diskin kesik kenarlarını bir araya getir. Koni şeklin için, diskin kesik uçlarını birbirinin üzerine getir. Onları bir arada tut ve her iki tarafın alt çıkıntısının eşit şekilde örtüştüğünden emin ol. Bununla, disk istediğin koni şeklini almalıdır.
  • Kenarlar ilk başta tam olarak birleşmezse kâğıdın kıvrımını aç ve tekrar dene.
  • Kâğıdında sert kırışıklıklar yapma. Koni yuvarlatılmış olmalıdır.
 5. 5
  Kapalı koninin içini bantla. İki tarafı yan yana bantladığında kâğıt bir koni oluşturacaktır. Koninin içini iki kenarı hafifçe üst üste gelecek şekilde bantla. Bunu yaptıktan sonra konin hazır olacaktır.
  • Düz bir bant parçası, koniye en iyi dengeyi sağlayacaktır. İçerideki birden fazla bant parçası ortalığı dağıtacaktır. Bir elinle koninin şeklini sabit tutarken diğer elinle bandı uygulamak işini kolaylaştıracaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Katlama Yöntemiyle Kâğıt Koni Yapmak

 1. 1
  Geniş bir üçgen kes.[1] Eğer disk yöntemi hoşuna gitmediyse kâğıt üçgenle bir koni şekli yapabilirsin. Bir koni şeklinde düzgün bir şekilde yuvarlanabilmesi için, uzun bir kenar ve eşit uzunlukta iki kısa kenar olmalıdır. Üçgen ne kadar büyükse konin o kadar büyük olacaktır. Ölçümlerini ve kesimlerini mümkün olduğunca doğru yapmaya özen göster.
  • Küçük hatalar konini orantısız hâle veya daha da kötüsü etrafını bantlamak için fazla kısa hâle getirebilir.
  • Benzer şekilde, aynı işlemi yarım daire ile yapabilirsin. Yarım daire üst kısmın daha düzgün olmasını sağlayacaktır.[2]
  • Ölçümü kendin yapmak istemiyorsan kullanabileceğin üçgen şablonlar mevcut. Bir uzun kenarı ve eşit uzunlukta iki kısa kenarı olan bir şablon kullandığından emin ol.[3]
 2. 2
  Kâğıdının uzak köşelerini ortaya doğru yuvarla.[4] Uzak köşelerden birini al ve kâğıdın kenarı üçgenin ortasına değecek şekilde merkeze doğru yuvarla. Diğer elinle diğer köşeyi getir ve onu diğer köşenin etrafını saracak şekilde koninin tepesine yuvarla. Bu tamamlandığında, genel bir koni şekline sahip olmalısın.
  • Eğer köşeleri birbirine doğru yuvarlamakta zorluk yaşıyorsan üçgeni yeterince geniş kesmemiş olabilirsin.
  • Uzak köşeler, geniş üçgenin zıt uçlarıdır.
  • Yuvarladığın ilk köşeyi diğer köşeyi yuvarlarken yerinde tut.[5] Her köşe için bir el kullanılmalıdır.
 3. 3
  Konini ayarla.[6] Rulolar mükemmel değilse koniyi düzgün hâle getirmek için muhtemelen kâğıdı biraz kaydırman gerekecektir. Yuvarlanan kıvrımları gerektiği kadar sıkılaştır. İki köşe kıvrımını eşit olmayan bir şekilde yuvarladığını düşünüyorsan tekrar denemekten çekinme.
  • Eğer koni şeklinden dışarı çıkan fazla kâğıt uzantıları varsa belki asıl sayfanın şekli düzgün değildi. Durum buysa fazlalıkları kretuar bıçağıyla keserek devam edebilirsin. Konin için düzgün bir tabana sahip olduğun sürece, insanlar onu yapma sürecinde yaşadığın aksilikleri fark edemezler.
  • Bu oldukça hızlı bir işlemdir, bu nedenle doğru olana kadar birkaç kez yapmakta fayda vardır.
 4. 4
  Boşta duran kenarları koninin ağzına katla. Fazla kâğıt uçları koninin içine katlanmalıdır. Bu, koninin daha pürüzsüz görünmesini sağlar ve ayrıca kıvrımların şeklini korumasına yardımcı olur. Rulolar doğru şekilde yapılmışsa içe doğru katlanması gereken en azından bir üçgen bir uç bulunmalıdır.[7]
  • Her ne sebeple olursa olsun üst üste katlanacak yeterince kâğıt yoksa bu sorunun üstesinden gelmek için koninin tabanı üzerinden, koninin dışından içine doğru bir bant şeridi yapıştırabilirsin.
  • Katlama yeri yeterince görünmüyorsa koniyi daha sıkı veya gevşek tutmayı dene.
 5. 5
  Koniyi bantla. Gevşek kenarları katlamak koninin şeklini sağlamlaştırsa da, koninin içindeki birleşim yerini bantlamak koninin şeklini koruması sağlamaya yardımcı olacaktır. Bir bant parçası al ve birleşim yeri ile hizalı bir şekilde bantla. Eğer hâlâ dağılma riski olduğunu düşünüyorsan biraz daha bant kullanarak birleşim yerinin üst ve orta kısmını bantla. Bantlama işlemi bittiğinde, kullanışlı bir konin olmalıdır.
  • Gevşek kenar da bantlanabilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Konini Özelleştirmek

 1. 1
  Doğru kâğıdı seç. Önceden ne için koni yapman gerektiğine dair sağlam bir fikrinin olması, kullanacağın malzemeyi düşünmene yardımcı olur. Bazı kâğıt türleri, belirli projelere daha uygundur.
  • Yazıcı kâğıdı, tamamen dekoratif koniler için uygundur. Renklendirilmesi veya üzerine bir şeyler çizilmesi için çok fazla imkân sağlar.
  • Parti şapkaları yapıyorsan kalın bir el işi kâğıdı en iyisidir.[8]
  • Pişirme amaçlı bir huni yapıyorsan parşömen kâğıdı iyi bir seçimdir.
 2. 2
  Bir huni yapmak için ucu kes. Pişirme amaçlı koni yapıyorsan huni gereklidir. Bir makas al ve ucu kes. Huniyi sıkarak bu ağızdan krema veya şurup dökülmesini kontrol edebileceksin.
  • Huni deliği yeterince büyük değilse tekrar kesmeyi deneyebilirsin. Ancak, koniyi ne kadar fazla kesersen elde edeceğin huni deliğinin de bunun katları kadar daha büyük olacağını unutma. Huninin dikkatli ve ölçülü kesilmesi en iyisidir.
 3. 3
  Koninin üzerine bir desen çiz. Dekoratif bir koni veya parti şapkası yapıyorsan desen eklemek eğlencelidir. En sevdiğin pastel boyaları veya keçeli kalemleri al ve bir şeyler çiz. Desenler (pürüzlü kenarlar veya girdaplar gibi) bir koni için en iyisidir, ancak üzerine kelimeler de çizebilirsin. Bir parti şapkası yapıyorsan koninin üzerine bir kelime yazmak ("Mutlu Yıllar" gibi) koniyi etkinliğe özel kılmana yardımcı olabilir.
  • Hata yapmaktan endişeleniyorsan önce kurşun kalemle bir desen çiz.
  • Koninin üzerine çizmeden önce desenini kâğıda çizmek daha kolay olabilir.
 4. 4
  İlham almak için fikir ara.[9] Bir kâğıt külahı süslemenin etmenin sayısız yolu vardır. Kendi fikirlerini üretmeye çalışman gerekse de, diğer insanların yaptığı yaratıcı projeleri araştırmak ilham verici olabilir. Farklı koni yapım teknikleriyle denemeler yap. Konini yeni tür bir malzeme ile süsle. El sanatlarıyla ilgili olasılıklar sonsuzdur.
  Reklam

İpuçları

 • Pratik mükemmelleştirir. Ne kadar çok koni yaparsan o kadar iyi sonuç elde edersin.
 • Yazıcı kâğıdı kullan.
Reklam

Uyarılar

 • İlk ölçümleri aceleye getirme. Yaratıcı dekorasyon kadar eğlenceli olmasa da başlangıçta yapılan hatalar seni sıfırdan başlamak zorunda bırakabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 16.671 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 16.671 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam