Japon yapıştırıcısı (siyanoakrilat) parmaklardan tut da aklına gelen her nesneyi birkaç saniye içinde yapıştırmasıyla ün salmış, hızlı kuruyan tüm yapıştırıcıları anlatmak için kullanılan bir isimdir. Neyse ki Japon yapıştırıcısını istenmediği yerlerden çıkarmanın çeşitli yolları var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 7:
Japon Yapıştırıcısını Ciltten Çıkarmak

 1. 1
  Önce yapıştırıcıyı cildinden kazımaya çalış [cildin hassassa bunu yapma]. Bazen bu yeterli olur, özellikle de yapıştırıcı iki parmağını birbirine yapıştırmak yerine tek bir parmağına yapışıp kaldıysa. Yine de dikkatli ol ve herhangi bir acı hissedersen ya da derinin kalktığını görürsen anında dur.
  • Yapıştırıcıyı kazıyarak çıkarmayı denemeden önce, kuruyarak ince bir katıya dönüşmesini bekle. Yapıştırıcı hâlâ yapış yapışsa sakın dokunma.
  • Temiz tırnaklarını ya da cımbız kullanarak, kurumuş yapıştırıcıyı kenarından yakala ve ağır ağır cildinden kazı. Yapıştırıcı çıkmamakta direnirse ya da canın acırsa dur.
 2. 2
  Yapıştırıcıyı ıslat. Sabunlu ılık su, yapıştırıcıyı elinden çıkarmaya yeterli olabilir. Bir kâseyi ılık suyla doldur, sonra 1 çorba kaşığı (15 ml) hafif etkili bir sabun ekle. Yapıştırıcının bulaştığı bölgeyi 30 ila 60 saniye suya batır, sonra yumuşayan yapıştırıcıyı kazımaya çalış.[1]
  • Yapıştırıcıyı kazıyamıyorsan bölgede spatula ya da bir kaşığın sapını kullanarak kaldırmayı deneyebilirsin.
  • Unutma ki başarılı olman için birkaç girişimde bulunman gerekebilir.
  • Su yerine limon suyu ya da bir ölçek limon suyuyla bir ölçek su karışımını kullanabilirsin. Limon suyundaki asit, yapıştırıcıyı parçalamaya yardımcı olabilir.[2]
 3. 3
  Kokusuz terebentin kullanmayı dene. Cildin hassassa etkilenen bölgeyi kokusuz terebentinle ıslat, sonra yapıştırıcıyı cildinden çıkarmaya çalış. Eğer çıkmazsa tekrarla.
 4. 4
  Aseton kullan. Bu yöntem en çok kalın cilt tiplerinde etkilidir. Cildi hassas olanlar bu yöntemi uyguladıklarında tahrişle ya da kurumayla karşılaşabilirler. Ayrıca asetonu asla açık yaralara sürmemelisin.[3]
  • Mümkün olduğunca çabuk, derini sabunlu ılık suda ıslat. Bu, yapıştırıcıyı yumuşatacaktır. Biraz soğuk sirke damlatmak da faydalı olabilir. Yapıştırıcıyı şimdi cildinden çıkarmaya çalış. Eğer işe yaramazsa cildini hafifçe vurarak kurula ve bir sonraki adıma geç.
  • Aseton bazlı bir tırnak cilası sökücü kullan. İçinde mutlaka aseton olmalı çünkü aseton, siyanoakrilatı yumuşatır. Asetonu Japon yapıştırıcısının üstüne sür. Kuruyan yapıştırıcı dökülmeye başlamalı. Sakın kulak pamuğu kullanma çünkü bu, siyanoakrilatla çok şiddetli bir tepkimeye girebilir (duman tütmesi veya alev alev yanmak gibi). [4]
  • Bölgenin kurumasına izin ver, sonra bir tırnak törpüsü alıp yapıştırıcıyı sökmeye çalış. Derini de sökmemeye dikkat et. Ellerinde çok fazla yapıştırıcı varsa sıcak suda bekletilmiş ponza taşına da sürtebilirsin.
  • Kendi kendine dökülmesine izin ver. Yapıştırıcı beyaza dönüşür ama bunun sana bir zararı olmaz. Sonra sen bir şey yapmadan er ya da geç dökülür.
 5. 5
  Margarini dene. Cildin hassassa azıcık yağ daha iyi olabilir. Azıcık margarini etkilenen bölgeye sürekli sür; ta ki yapıştırıcı ağır ağır sökülmeye başlayana kadar.
  • Margarin yoksa zeytinyağı da aynı şekilde etki gösterir. Yağ, yapıştırıcıyla tepkimeye girerek bağlarını zayıflatır. [5]
 6. 6
  Çamaşır deterjanı kullan. Sıvı çamaşır deterjanını (markası fark etmez) sıcak suyla karıştır. Eğer yapıştırıcıyı parmakların gibi küçük bir bölgeden çıkarıyorsan 1/4 su bardağı çamaşır deterjanının bir kahve kupasında sıcak suyla karışımı yeterli olacaktır.
  • Kalın bir yapıştırıcı şeridini gevşetmek için cildini yaklaşık 20 dakika ovala ve ıslat.
 7. 7
  Tuz kullan. Tuz ve su karışımından yapılmış bir macun, yapıştırıcıyı kazımaya yetecek kadar aşındırıcı olabilir.[6] İki çorba kaşığı (30 ml) tuzu eline al.
  • Tuza çok az su karıştırıp bir macuna dönüştür.
  • Macunu 30 ila 60 saniye ovalayarak eline sür.
  • Biraz durula.
  • Su eklemeden ovalamaya devam et.
  • Tuz kaybolana kadar sürdür. Şansın varsa yapıştırıcı da sökülecektir
 8. 8
  Vazelin kullan. Ellerini ve yapıştırıcının olduğu bölgeyi sabunlu sıcak suyla yıka.
  • Etkilenen bölgeye bolca vazelin sür.
  • Etkilenen bölgeyi bir tırnak törpüsüyle bir dakika boyunca törpüle. Ya da yapıştırıcının çıkmaya başladığını fark edene kadar.
  • Tekrarla. Sonra ellerini yıka ve kurula.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 7:
Japon Yapıştırıcısını Gözünden Çıkarmak

 1. 1
  Birbirine yapışmış göz kapaklarını ılık suyla yıka. Çok yumuşak bir bezi ılık suya batır ve göz kapağını nazikçe yıka. İyice yıkamaya özen göster. Sonra üstünü bir gazlı bezle kapat ve sabırlı ol. Göz kapağın 1-4 gün içinde kendiliğinden açılacaktır.[7]
  • Gözlerini açmak için zorlama. Bırak, zaman gereken iyileşmeyi sağlasın.
 2. 2
  Eğer Japon yapıştırıcısı göz kürene yapıştıysa gözyaşlarının serbestçe akmasına izin ver. Yapıştırıcı birkaç saat içinde göz proteininden ayrılacak ve gözyaşları da yapıştırıcının gözden atılmasına yardımcı olacaktır. Sana ya da hastaya rahatsızlık vermediği sürece gözünü ılık suyla yıkamanda bir sakınca yok.[8]
  • Çift görebilirsin. Yapıştırıcı gözünden ayrılıp dışarı çıkana kadar güvenli bir yerde otur, sakinleş.
 3. 3
  Doktora git. Japon yapıştırıcısı gözüne ya da gözünün yakınına geldikten sonra doktora muayene olman şiddetle önerilir. Göz çok hassastır ve kalıcı bir hasar olmadığından emin olmak için bir profesyonel tarafından incelenmelidir. Olan biteni anlat ve her şeyin eski hâline döndüğünden emin olmak için de doktordan bir göz muayenesi talep et.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 7:
Japon Yapıştırıcısını Dudaklardan Çıkarmak

 1. 1
  Derhâl harekete geç. Dudakların Japon yapıştırıcısıyla birbirine yapıştıysa bu hafife alınacak bir şey değildir.
 2. 2
  Küçük bir kâseyi ılık suyla doldur. Dudaklarını suya daldır ve mümkün olduğunca suyun altında tutmaya çalış. Bir ya da iki dakika dudakların bu şekilde su altında kalsın.[9]
 3. 3
  Ağzının içinde tükürük biriktirmeye çalış. Tükürüğü içten dudaklarına doğru ittir.
  • Tükürük, yapıştırıcıyı ağzının içinden nemlendirip yumuşatırken, ılık su da dışarıdan etki gösterir.
 4. 4
  Yapıştırıcıyı dikkatlice sök ya da dudaklarını birbirinden ayır. Buna kalkışmadan önce, dudaklarının her yanı iyice nemlenene kadar bekle ve sakın yapıştırıcıyı çekme! Yoksa dudaklarına daha fazla zarar verebilirsin.
  • Dudaklarını ılık sudan çıkarmadan iki yana hareket ettir. Her şey yolunda giderse yavaş yavaş birbirlerinden ayrılırlar.
 5. 5
  Normal biçimde yiyip iç. Tükürüğün er ya da geç ağzına yapışmış yapıştırıcıları sökecektir ama bu parçaları sakın yutma. Onun yerine, sökülen yapıştırıcıları ağzından çıkar.
  • Sıvı hâldeki yapıştırıcıyı yutmak seni endişelendirmesin çünkü yapıştırıcı, tükürüğe temas ettiği anda katılaşacaktır.
  • Geri kalan yapıştırıcı bir ya da iki gün içinde çıkar.[10]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 7:
Japon Yapıştırıcısını Pürüzsüz Yüzeylerden Çıkarmak (Ahşap, Metal, Taş)

 1. 1
  Önce yapıştırıcıyı yüzeyden kazımayı dene. Parmak uçlarını ya da tırnaklarını kullanarak lekenin kolayca yuvarlanıp yuvarlanmadığına bak. Eğer yuvarlanıyorsa iş bitmiş demektir. Olmuyorsa bir sonraki adıma geç.
  • Bu çözümler ahşap, metal ve taş dâhil çoğu pürüzsüz yüzeyde etkilidir. Ne var ki bunları sakın cam ya da plastik üstünde kullanma.
  • Uygulayacağın çözümü daima maddenin gözden uzak bir kısmında test et ki özellikle aseton gibi aşındırıcı ya da çürütücü şeylerle çalışırken zarar gelmeyeceğinden emin ol. Eğer spot testinde sorun çıkmadıysa rahatça deneyebilirsin.
 2. 2
  Bölgeyi ıslat. Sıvı bulaşık deterjanını ılık suyla karıştır, sonra bir bezi iyice bu karışımla ıslat. Bezi yapıştırıcının üstüne koyup birkaç saat beklet.[11]
  • Nemli kalması için, bezi streç filmle sarman gerekebilir.
  • Yumuşayınca yapıştırıcıyı kazımaya çalış.
 3. 3
  Asetonlu tırnak cilası sökücüyü dene. Yapıştırıcıyı üstü vernikli bir ahşap yüzeyden çıkarırken, verniği de sökme riski vardır, o yüzden dikkatli davranman gerekiyor. Etkili bir madde olan aseton, dikkatli olmazsan bazı taş ve metal yüzeylere zarar verebilir.[12] [13]
  • Bir temizlik bezini asetona ya da tırnak cilası sökücüye batır. İstersen diş fırçası da kullanabilirsin. Yeter ki daha sonra kimse aynı fırçayla dişini fırçalamaya kalkışmasın!
  • Bezin ıslak kısmını yapıştırıcının üstüne sür. Küçük bölgelerde bezi parmağına dolayıp dairesel hareketler yap. Daha büyük lekelerdeyse bezin yüzey alanının daha geniş kısmı lekeye temas edecek biçimde bezi hareket ettir.
  • Yapıştırıcıyı sökmek için kauçuk ya da silikon spatula kullan. Aseton, yapıştırıcının kenarlarını kaldırmaya yardımcı olduysa spatulanın ucunu buradan sokabilir ve yapıştırıcının tamamı çıkana kadar yavaş yavaş sökebilirsin.
  • Bölgeyi sabunlu ılık suyla yıkayarak asetonu çıkar. Mobilyalarıysa balmumuyla ya da zeytinyağıyla ov.
 4. 4
  Limon suyu kullan. Asetonlu tırnak cilası sökücün yoksa ya da daha az yıpratıcı bir çözüm gerekiyorsa limon suyunu düşünebilirsin. Limon suyunu yine benzer biçimde yapıştırıcının üstüne uygula.
  • Ev içi temizliğe ayrılmış eski bir diş fırçası kullanarak az miktarda limon suyunu yapıştırıcının üstüne sür. Limon suyunu yapıştırıcıya daireler hâlinde sür, ta ki yapıştırıcı çıkmaya başlayana kadar devam et.
  • Benzer biçimde, tuvalet ispirtosuyla da bunu yapabilirsin.
 5. 5
  Mineral yağını dene. Yüzey boyalı değilse bu, yapıştırıcıyı çıkarabilir. Bu yağı bir beze dök ve sökülmeye başlayana dek yapıştırıcı lekesini ovala. Yağı sabunlu ılık suyla temizle ve işlemi tamamlamak için yüzeyi cilala.
  • Bu seçenek özellikle boyasız ağaçlarda çok işe yarar.
 6. 6
  Yapıştırıcıyı ahşaptan zımparalayarak çıkar. Bazı durumlarda en iyi seçenek bölgeyi zımparalamak olabilir. Yapıştırıcı lekesinin etrafını korumak için maskeleme bandı yapıştır. Sonra yapıştırıcı çıkana kadar zımparala. Zımparalanmış bölgeyi ağacın orijinal hâline döndürmek için yağla, vernikle ya da boya.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 7:
Japon Yapıştırıcısını Kumaştan Çıkarmak

 1. 1
  Önce kıyafetin üstüne bol ılık su dök. Lekeyi mümkün olduğunca ovuştur ve sırf ovuşturmakla çıkarabildiğin kadarını çıkar. [14]
  • Çok hassas kumaşlar söz konusu olduğunda sağduyunu kullan. Çitilemek ya da ovalamak kumaşın liflerine zarar verebilir.
  • Bu solüsyonu daha etkili kılmak için ağır kullanıma uygun sıvı deterjandan biraz ekle. Yaklaşık 2 çorba kaşığı (30 ml) işe yarar.
 2. 2
  Doğal kumaşlar üstünde aseton kullan.[15] Bir bezi ıslat, eski bir diş fırçasını asetonla temizle, sonra yapıştırıcı lekesini ovalayarak yukarı doğru kaldırmaya çalış. Keskin olmayan bir bıçak ya da spatulayla kazı, sonra kıyafetleri her zamanki gibi yıka. Her yıkamadan önce ön işlem uyguluyorsan şimdi de yapabilirsin.
  • Asetonu, asetat ya da türevlerini barındıran hiçbir kıyafet üzerinde kullanma çünkü kıyafetleri eritecektir.
  • Herhangi bir kıyafet üstünde kullanmadan önce daima bir noktada test et.
  • Unutma ki aseton, yapıştırıcı lekesinin arkasındaki renkleri soldurabilir.
 3. 3
  Pahalı kıyafetlerini kuru temizlemeciye götür. Eğer pahalı bir kıyafetse ya da yapıştırıcıyı kendin sökemiyorsan o zaman bir profesyonele götür. Tedbirli olmak sonradan pişman olmaktan iyidir.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 7:
Japon Yapıştırıcısını Plastikten Çıkarmak

 1. 1
  Ovalamayı ve yuvarlamayı dene. Tırnaklarınla yapıştırıcı lekesinin kenarlarını kazımaya çalış. Küçük bir parçayı kaldırınca kazımaya devam et, sonra bunu plastik nesnenin üstünden geriye doğru yuvarla. Biraz uğraşmayı gerektirse de en iyi yaklaşım bu olabilir.
  • Plastiği çizmeden yapıştırıcıyı kazımak için plastik bir spatula ya da bıçak kullanabilirsin.
 2. 2
  Yapıştırıcıyı ıslat. Sabunlu ılık suyla bir çözelti yap. Yumuşak bir bulaşık deterjanı kullan.
  • Bir bezi ya da kâğıt havluyu sabunlu suya batırarak iyice ıslat. Sonra suyunu sık, sadece nemli kalsın.
  • Bezi ya da kâğıt havluyu yapıştırıcı lekesinin üstüne koy. Bezin ya da kâğıt havlunun üstünü streç filmle kapatarak nemli bir mikro ortam yarat. Nemli bez ya da kâğıt havlu, yapıştırıcıyı nemlendirerek bir hayli yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Birkaç saat sonra, sabunlu ılık suya batırılmış bir bez kullanarak yapıştırıcının mümkün olduğunca fazla kısmını sök. Yapıştırıcının tümü beze çıkana kadar lekeye bastırmaya devam et.
 3. 3
  Tuvalet ispirtosu kullan. Unutma ki bu yöntem bazı yüzeylere hasar verebilir, o yüzden en iyisi kolları sıvamadan önce bir noktada test etmek.
  • Yumuşak bir temizlik bezini tuvalet ispirtosuyla (izopropil alkolle) ıslat.
  • Yapıştırıcı lekesini yumuşatmak için bezle üstüne hafifçe bastır.
  • Yumuşayan, kenarları kalkan yapıştırıcıyı tırnaklarınla kazıyarak mümkün olduğunca fazlasını sök.
  • Kalıntıları çıkarmak için sabunlu suya batırılmış temiz bir bez kullan.
  • Bitirmek için temiz ılık suyla yıka. Kurumaya bırak.
  Reklam

Yöntem 7
Yöntem 7 / 7:
Japon Yapıştırıcısını Camdan Sökmek

 1. 1
  Keskin bir jiletle mümkün olabildiğince fazla yapıştırıcıyı kazı. Jilet hem bu işi görür hem de cama zarar vermez. Yapıştırıcıyı bu şekilde çıkarmayı başarabilirsen kalıntıyı ılık ve sabunlu suyla yıka, durula ve kurula.
 2. 2
  Lekeyi ıslat. Eğer yapıştırıcıyı kazıyarak sökemiyorsan ılık suda beklet ve tekrar dene.[16]
  • Cam nesneyi içi sabunlu ılık suyla dolu bir kâseye koy. Bu mümkün değilse bir bezi sabunlu ılık suyla ıslatıp yapıştırıcı lekesinin üstüne koy.
  • Bezin etrafını streç filmle sar. Yapıştırıcıyı yumuşatmak için bir ya da iki saat öylece bırak. Sonra da yumuşayan yapıştırıcıyı bir bıçakla ya da spatulayla sök.
  • Tuvalet ispirtosu, okaliptüs yağı ya da aseton da kalıntıları temizlemede kullanılabilir. Camı sil ve gerekiyorsa parlat.
  Reklam

İpuçları

 • Limon özlü solventler gibi bazı özel ürünler Japon yapıştırıcısını bir dizi farklı yüzeyden çıkarabilir. Bazı marketlerde ticari Japon yapıştırıcısı sökme ürünleri de satılıyor. Bu leke çıkarıcıların hangi materyaller üstünde kullanılabildiğini görmek için talimatları oku.
 • Aseton genelde tırnak cilası sökücülerde bulunur. Her zaman durum böyle olmayabileceği için etiketi kontrol et ama içerikler listesinde aseton geçiyorsa yapıştırıcıyı çıkarmak için tırnak cilası sökücü de kullanabilirsin.
 • Japon yapıştırıcısı lekelerinin en çok kenarlarına odaklan. Yapıştırıcıyı sökmek için bu kenarları yakalayabilmen gerekir, o yüzden tüm yapıştırıcı artığından kurtulmak için önce kenarları ıslatıp kaldırmak gerekir.
 • Cildin için bunların hiçbiri işe yaramazsa terebentin dene. Ellerine biraz terebentin döküp bir dakika boyunca cildini ovala. Sonra bu bölgeyi su ve sabunla yıkayıp kurula. Japon yapıştırıcısının hepsi değilse bile büyük kısmı şimdi çıkmalı.
Reklam

Uyarılar

 • Aseton ya da tuvalet ispirtosu renkleri soldurabilir, yapıştırmaları ve baskıları sökebilir ve birçok maddeye çeşitli biçimlerde zarar verebilir. Daima ihtiyatlı kullan ve önce göze batmayan bir noktada test et.
 • Japon yapıştırıcı tüpünü ya da kapağını ağzına alırken bir kez daha düşün! Bu, dudakların birbirine yapışmasının bir numaralı sebebidir çünkü birçok insan tüpün tıkanan ağzını ısırarak ya da tüpü ağzında tutarak açmaya çalışır.
 • Siyanoakrilatlı ürünlerle çalışırken pamuklu ya da yünlü kıyafetler giymek (özellikle de bu ikisini içeren eldivenler takmak) önerilmez çünkü bu ürünler birbirleriyle tepkimeye girebilir ve çok yüksek ısı açığa çıkarabilir. Bu da cilt yanıklarına ve hatta kıyafetlerin tutuşmasına yol açabilir.[17]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Gino Colucci
Ortak yazarlar :
Ev Bakım ve Onarım Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Gino Colucci. Gino Colucci, ev bakım ve onarım uzmanı olup, Arizona'nın Chandler şehrinde bulunan (lisanslı bir yüklenici firma olmayan) Crackerjacks Handyman Services'ın sahibidir. Crackerjacks Handyman Services, nispeten küçük ölçekli projelerde uzmanlaşarak, ev ve iş yeri tamir ve bakım ihtiyaçlarına yönelik verimli ve maliyet tasarrufu sağlayan çözümler sunmaktadır. Crackerjacks Handyman Services, sorumluluk sigortasına sahiptir ve tüm teknisyenler sicil ve sabıka sorgulamasından geçmektedir. Bu makale 43.407 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 43.407 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam