Japon yapıştırıcısı çok güçlü bir yapıştırıcıdır ve ciltten çıkarmak için akla karayı seçebilirsin. Japon yapıştırıcısını çıkarmak için oje çıkarıcı ve vazelin gibi ev ürünleri kullanılabilir. Japon yapıştırıcısını ellerinden ya da daha kalın derili diğer bölgelerden genellikle çıkarabilirsin ancak yapıştırıcı dudağın ya da göz kapağın gibi hassas bir bölgeye değdiyse kendi başına çıkarmaya çalışmak yerine bir doktora danış.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Oje Çıkarıcı Kullanmak

 1. 1
  Doğru oje çıkarıcıyı seç. Oje çıkarıcının içindeki aseton, Japon yapıştırıcısının çözülmesine yardımcı olur. Bu yöntemin başarılı olması için aseton bazlı bir oje çıkarıcısına ihtiyacın var.[1]
  • Oje çıkarıcının etiketindeki içindekiler kısmını oku. Bunların arasında, genellikle listenin üst kısımlarında aseton bulunmalı.
  • Oje çıkarıcında aseton yoksa başka bir çıkarma yöntemi deneyebilirsin ya da aseton içeren bir tane alabilirsin. Aseton bazlı oje çıkarıcı, çoğu markette rahatlıkla bulunur ya da evine yakın bir yapı marketten saf aseton da satın alabilirsin. Aseton kullanırken eldiven ve maske tak.
 2. 2
  Cildinin yapıştırıcıya maruz kalan yerine oje çıkarıcıyı sür. Asetonu cildin küçük bir kısmına sürmek güvenlidir ama gözlerden ve ağızdan uzak tutmalısın. Oje çıkarıcıyı, etkilenen bölgeye pamuklu çubuk ya da kâğıt havluyla sür.[2]
  • Oje çıkarıcı, masa ve mobilyalardaki cilayı da sökebilir. Bu işi masada yapıyorsan masanın üzerine koruyucu bir örtü ser. En iyisi bunu lavabonun içinde yapmak.
  • Bu yöntemi, göz kapakları ya da dudaklar gibi hassas bölgelerden Japon yapıştırıcısı çıkarmak için kullanma.
 3. 3
  Çözüldükten sonra Japon yapıştırıcısını soy. Birkaç dakika sonra, Japon yapıştırıcısının beyazlaşmaya ve pul pul olup dökülmeye başladığını fark edeceksin. Artık etkilenen bölgeden yapıştırıcıyı nazikçe soymaya başlayabilirsin. Bu noktada yapıştırıcı oldukça kolay çıkıyor olmalı.[3] [4]
  • Yapıştırıcı kolayca çıkmıyorsa onu ciltten çıkarmak için bir tırnak törpüsü kullanabilirsin. Törpüyü kullanırken dikkatli ol çünkü kazara cildinin bir katmanını soyman iyi olmaz. Acı hissetmeye başlarsan dur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mutfak ve Banyo Ürünleri Kullanmak

 1. 1
  Cildini ılık ve sabunlu suyla yıka. Etkilenen bölgeyi ılık ve sabunlu suyla birkaç kez yıkamak, yapıştırıcının sonunda cildinden çıkmasını sağlayabilir. Musluk suyu ve banyo sabunu kullanabilirsin. Etkilenen bölgeyi ılık ve sabunlu suyla dolu lavaboya daldır.[5]
  • Cildini ıslattıktan sonra Japon yapıştırıcısını soymaya çalış.
  • İlk seferde soyulmazsa aynı yeri birkaç kez daha yıkaman gerekebilir. Japon yapıştırıcısını su ve sabunla çıkarmak için birkaç kez deneme yapman gerekebilir.
 2. 2
  Vazelin kullan. Cildine vazelinle masaj yapmak Japon yapıştırıcısını çıkarabilir. Cildinin Japon yapıştırıcısına maruz kalmasından kaynaklanan cilt hasarını önlemeye de yardımcı olabilir. Dolabında vazelin yoksa çoğu eczaneden satın alabilirsin. Bazı dudak parlatıcıları da vazelin içerir. Dudak parlatıcın varsa içindekiler kısmında vazelin olup olmadığını kontrol et.[6]
  • Etkilenen bölgeye birkaç dakika masaj yap.
  • Japon yapıştırıcısı ciltten ayrılmaya başlayacaktır. Japon yapıştırıcısının tümü pul pul dökülene kadar masaj yapmaya devam et.
  • İşin bitince, arta kalan yapıştırıcıyla vazelini elinden çıkarmak için ellerini su ve sabunla yıkayabilirsin.
  • Aromalı portakal jölesini de deneyebilirsin. Portakaldaki asitler, yapıştırıcının çıkmasına yardım edebilir.
 3. 3
  Bitkisel sıvı yağ dene. Bitkisel sıvı yağı havluya ya da kağıt havluya dök. Etkilenen bölgeyi havluyla ovala. Japon yapıştırıcısı birkaç dakika içinde cildinden çıkmaya başlayacaktır.[7]
  • Sıvı yağ yoksa onun yerine badem yağı ya da bebe yağı kullanılabilir.
 4. 4
  WD-40 sür. WD-40, Japon yapıştırıcısını cildinden çıkarmaya yardımcı olabilen bir pas sökücü yağ spreyidir. Evde varsa yapıştırıcıyı bununla çıkarmayı dene. Yağı bir kâğıt havluya püskürt, sonra da birkaç dakika teninin üstünde beklet. Kağıt havluyu kaldır ve Japon yapıştırıcısını soyabilecek misin diye bir bak.
  • Silikon bazlı bir temizleyici de deneyebilirsin.
 5. 5
  El losyonu kullan. Cildine biraz el losyonu sür. Evdeki herhangi bir losyon işe yarar. Japon yapıştırıcısı soyulana kadar cildini ovuşturmaya devam et.[8]
  • Vazelin gibi, el losyonu da cildine nemini yeniden kazandırabilir. Bu, Japon yapıştırıcısına maruz kalmaktan doğan potansiyel hasarı engellemeye yardımcı olur. Tenin kurumaya meyilliyse bu senin için iyi bir yöntem olabilir.
  Reklam

Uyarılar

 • Japon yapıştırıcısı, hassas bölgelere gelirse tehlikeli olabilir. Japon yapıştırıcısını göz kapaklarına ya da dudaklarına bulaştırırsan kendi başına çıkarmaya çalışma. Onun yerine, yapıştırıcıyı çıkarması için doktora git.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 30.012 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 30.012 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam