Pek çok insan, Japon balığının cinsiyetini öğrenmekle ilgileniyor. Bunu üreme amacıyla veya sadece dişi Japon balığına Can adını vermediğinden emin olmak için bilmek isteyebilirsin. Neyse ki fiziksel ve davranışsal işaretlere dikkat ederek balığının erkek mi dişi mi olduğunu anlayabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Dişileri Tanımlamak

 1. 1
  Daha yuvarlak, daha kalın bir vücut şekli ara. Dişi Japon balığı, aynı yaş ve türdeki erkeklerden daha yuvarlak ve daha kalın bir vücut şekline sahip olma eğilimindedir.
  • Ayrıca sırttan gövdeye daha genişlerdir, bu da cinsiyeti yandan bakıldığında tanımlamak için yararlıdır.
  • Üreme mevsimi yaklaştıkça, dişiler bir tarafta şişkinliğe neden olabilecek, kendisini asimetrik veya çift taraflı gösterecek yumurtalar geliştirmeye başlayacaktır.[1]
 2. 2
  Çıkıntılı bir anal açıklık ara. Dişi akvaryum balığının anal açıklığı, erkeğinkinden daha yuvarlaktır ve üreme mevsimi yaklaştıkça vücuttan biraz dışarı çıkma eğilimindedir.[2]
  • Yandan bakıldığında menfez, dişinin karnında yükselmiş bir yüzey olarak görünebilir.
  • Çıkıntılı bir anal açıklığa ek olarak, dişinin anal yüzgeci erkeklerinkinden biraz daha kalın görünebilir.[3]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Erkekleri Tanımlamak

 1. 1
  Tüberküller ara. Japon balığının erkek olduğunun ana belirtilerinden biri solungaçlarında tüberküllerin (küçük beyaz noktalar) gelişmesidir.[4]
  • Üreme tüberkülleri genellikle yalnızca balığın üreme döneminde görülür ancak birkaç üreme mevsimi yaşayan yaşlı erkeklerde tüberküller tüm yıl boyunca mevcut olabilir.
  • Tüberküller ayrıca göğüs yüzgeçlerinde, yüzünde ve vücudundaki pullarda görünebilir.
  • Tüberküllerin varlığı, Japon balığının erkek olduğunun iyi bir göstergesi olsa da bunların yokluğu balığının dişi olduğu anlamına gelmez çünkü tüm erkekler tüberkül geliştirmez.[5]
 2. 2
  Daha ince, daha aerodinamik bir vücut şekli ara. Erkekler, aynı yaştaki ve aynı türden dişilere göre daha uzun, daha ince, daha aerodinamik bir vücut şekline sahip olma eğilimindedir.
 3. 3
  İçbükey bir anal açıklık ara. Bir erkek akvaryum balığının açıklığı genellikle dar ve uzundur, bu da onu biraz yumurta şeklinde yapar. Ayrıca çıkıntılı olmaktan ziyade içbükey olacaktır.
 4. 4
  Karın çizgisi ara. Mümkünse karın çizgisi olup olmadığını görmek için balığın karnına bak: Pelvik yüzgeçlerin arkasından anal açıklığa uzanan kabarık bir çizgi. Dişilerde bu çizgi ya çok belirsiz olacak ya da olmayacaktır.
 5. 5
  Kovalama davranışına bak. Erkek Japon balıklarını tanımlamanın en güvenilir yollarından biri, yumurtlama mevsimi boyunca davranışlarını gözlemlemektir.
  • Bir erkek Japon balığı, bir dişiyi tankın veya göletin etrafında kovalayarak, arkasında ve biraz altında kalarak, bazen arkasını dürtükleyerek kovalar.[6]
  • Erkek ayrıca yumurtlamaya zorlamak için dişiyi tankın yan tarafına veya herhangi bir bitkinin içine doğru itmeye çalışacaktır .
  • Bununla birlikte, dişilerin yokluğunda, erkek akvaryum balıkları birbirini de kovalayacaktır, bu nedenle cinsiyeti belirlemek için fiziksel göstergeler kadar davranışsal göstergeleri de kullanmak iyi bir fikirdir.[7]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Zorlukları Anlamak

 1. 1
  Cinsiyet farklılıklarının ancak Japon balığı olgunluğa eriştiğinde ortaya çıkacağını anla. Erkek ve dişi Japon balığı arasındaki farklar, ancak balıklar olgunluğa ulaştığında belirgin hâle gelir, bu genellikle yaklaşık bir yıl sürer.[8]
  • Bununla birlikte, olgunlaşma hızı türe ve cinsiyete bağlı olacaktır. Bazı erkek Japon balığı cinsleri 9 aylık olduğunda olgunluğa ulaşırken bazı dişilerin olgunlaşması üç yıla kadar sürebilir.
  • DNA analizi dışında, genç Japon balığının cinsiyetini belirlemek pratikte imkânsızdır. Hem erkek hem de dişi balık sahibi olma şansını artırmak istiyorsan en iyi seçeneğin aynı türden en az altı sağlıklı balık satın almaktır. İstatistiksel olarak, en az bir balığın diğerlerinden farklı cinsiyette olma ihtimali %98'dir.[7]
 2. 2
  Japon balıklarını cinsiyetlendirmenin yumurtlama sürecini gözlemlemekten başka kusursuz bir yöntemi olmadığını bil. Japon balığını erkek veya dişi olarak doğru bir şekilde tanımlamak çok zordur ve uzmanlar bile zaman zaman yanlış anlarlar. Bu, kuralların birçok istisnası olmasından kaynaklanmaktadır:
 3. 3
  Bu tanımlama yöntemlerinin yalnızca sağlıklı, iyi beslenen Japon balığı için geçerli olduğunu anla. Sağlıksız Japon balığı, normal yumurtlama davranışını izlemeyebilir veya cinsiyeti gösteren olağan fiziksel özellikleri geliştirmeyebilir.[10] Sonuç olarak, cinsiyeti belirlemeye çalışmadan önce Japon balığının sıhhatini (buna kaliteli su ve balık yemi sağlamak gibi şeyler dâhildir) sağlamak önemlidir.
  • Örneğin, sağlıksız bir akvaryum balığı, genellikle yumurtlama mevsiminde görülen tüberkülleri geliştirmeyebilirken sağlıksız bir dişinin dışbükey bir deliği olmayabilir.
  • Vücut şekli de yanıltıcı olabilir. İnce bir Japon balığı yanlışlıkla erkek olarak tanımlanabilir (çünkü erkekler genellikle daha küçüktür), ancak yetersiz beslenen bir dişiye bakıyor olabilirsin. Öte yandan, balığın dişi olduğuna dair bir işaret olarak şişmiş bir karın görebilirsin ancak şişlik dropsy belirtisi (bir iç bakteriyel enfeksiyon) olabilir.[7]
  Reklam

İpuçları

 • Bir evcil hayvan dükkânına gitmeyi ve daha büyük Japon balıklarına bakmayı dene. Bu, aralarındaki farkları daha kolay anlamayı öğrenmene yardımcı olabilir.
 • Bazı Japon balığı meraklıları, erkeklerin renk bakımından daha parlak ve dişilerden daha aktif olma eğiliminde olduğuna da inanıyor.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Köpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl AnlaşılırKöpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 42 kişi çalıştı. Bu makale 38.068 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 38.068 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam