Jakuzilerin fıskiyelerinde zaman içinde pis köpükler, biyolojik materyaller ve başka pislikler birikebilir. İster bir süredir kullanılmayan bir jakuziyi temizlemek ister sıklıkla kullandığını temiz tutmak istiyor ol, bu kirlerin üstesinden gelmek için evde yaygın olarak kullanılan temizleyicilere ihtiyacın olacak. Biyofilm adı verilen, fıskiyelerde ve tesisatta biriken ve daha inatçı olan doğal filmi temizlemek için, özel bir temizleme ürünü kullan.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Su Fıskiyelerini Ev Malzemeleriyle Temizlemek

 1. 1
  Küveti en yüksek fıskiyelerin 5-7,5 cm yukarısına kadar sıcak suyla doldur. Sıcak suyu aç ve küvetin dolmasını bekle. Fıskiyeler 5-7,5 cm suyla kaplanınca suyu kapat.[1]
  • Jakuzini her gün ya da haftada birkaç gün kullanıyorsan her ay ya da 3 ayda bir temizle. Ayda sadece birkaç kez kullanıyorsan 6 ayda bir temizle.
 2. 2
  Hava giriş supaplarını saat yönünde tam bir tur attırarak kapat. Bu, suyun yalnızca jakuzinin iç tesisatında dolaşmasını sağlayarak akışı daha konsantre hâle getirir ve daha derinlemesine temizlik sağlar. Kullanıcı kılavuzunda jakuzinin üreticisi supapları açık bırakmanı söylüyorsa öyle yap.[2]
  • Jakuzini temizlemek için daima üreticinin talimatlarına uy.
 3. 3
  Suya 2 çorba kaşığı (30 ml) sıvı bulaşık deterjanı ekle. Köpüklerin küvetten taşmaması için az köpüren bir bulaşık deterjanı kullan. Sıvı bulaşık deterjanın yoksa 4 çorba kaşığı (57 g) toz bulaşık deterjanı kullan.[3]
  • Deterjan sabun ya da sıvı banyo köpüğünün fıskiyelerde bıraktığı o kaygan kalıntıları gevşetir.
 4. 4
  Jakuziye 1/2 su bardağı (120 ml) beyaz sirke ya da çamaşır suyu dök. Daha çevre dostu bir seçenek için beyaz sirkeyi tercih et. Fıskiyelerde küf varsa çamaşır suyu kullan. Sadece birini kullan ve bunları karıştırma.[4]
  • Hem sirke hem çamaşır suyu temizleme sürecinde dezenfekte etme görevi görür.
 5. 5
  Fıskiyeleri tam kapasitede 10-15 dakika çalıştır. Fıskiyeleri en yüksek basınca ayarla ve temizlenmeleri için çalıştır. Fıskiyelerde hapsolmuş pisliklerin suya boşaldığını göreceksin.[5]
  • 15 dakika geçtikten sonra fıskiyelerden hâlâ pislik çıkmaya devam ediyorsa artık çıkmayana kadar fıskiyeleri çalıştırmaya devam et.
 6. 6
  Küveti boşalt ve bu kez soğuk suyla doldur. Jakuziyi yine fıskiyelerin 5-7,5 cm yukarısına kadar suyla doldur ama bu kez su soğuk olsun. Soğuk su, ikinci tur için yeterlidir çünkü fıskiyeleri son bir kez durulayacaksın.[6]
  • Bu kez suya hiç temizleyici ürün ekleme. Durulama için sadece temiz ve soğuk su yeterlidir.
 7. 7
  Fıskiyeleri yüksek güçte bir 10 dakika daha çalıştır. Bu, deterjan ve sıcak suyla gevşeyen son kalıntıları da temizleyecektir. Fıskiyeleri kapatmadan önce suya artık hiç pislik çıkmadığından emin ol.[7]
  • Fıskiyelerden hâlâ son pislik kalıntıları geliyorsa jakuziyi bir 5 dakika daha çalıştır.
 8. 8
  Küveti boşalt ve sil. Küvetteki kirli suyun tamamen boşalmasına izin ver. Küvetin yüzeyinde kalan kalıntıları temiz bir bezle sil.[8]
  • Temizlikten sonra fıskiyelerde hâlâ bir şeyler kalmışsa eski bir diş fırçasıyla fıskiyelerin girintilerine ulaşabilirsin. Bunu yaptıktan sonra fıskiyeleri sil ve kalıntıları temizlemek için durula.
  James Sears

  James Sears

  Temizlik Gurusu
  James Sears nasıl temizlik yapılacağından, dağınıklığı azaltmaya yönelik dönüştürücü deneyimler sağlamaya ve ev ortamını yenilemeye kadar temizlikle ilgili her şeyde uzmandır. James, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde (USC) bursiyerdir. Temizlik sektöründe bir öncüdür ve Neatly’de mutluluk ekibine önderlik etmektedir. Temizlik gurularından oluşan grubu Kaliforniya’da Los Angeles ve Orange County’de bulunmaktadır.
  James Sears
  James Sears
  Temizlik Gurusu

  Beyaz sirke ve sıcak su kullanarak toksik olmayan bir yaklaşımı da deneyebilirsin. Küveti sıcak suyla doldur, sonra da beyaz sirke ekle ve fıskiyeleri yüksek ayarda birkaç kez çalıştır. Küveti boşalt, sonra sadece suyla bir kez daha doldur ve sirkeyi durulamak için fıskiyeleri çalıştır. Küfü derinlemesine temizlemek için, yukarıdaki adımları sirke yerine çamaşır suyu kullanarak uygula. Asla çamaşır suyuyla sirkeyi birlikte kullanma.

  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Bir Biyofilm Gidericiyle Temizlemek

 1. 1
  Biyofilm giderici bir sıvı al ve kutunun üstündeki talimatları oku. Jakuzi ya da küvet temizleme malzemeleri satan bir dükkândan veya internetten bir biyofilm giderici sıvı satın al. Biyofilm giderici sıvılar özel olarak jakuzilerin tesisatında biriken pisliklerin tamamını temizlemek için üretilir.[9]
  • Biyofilm, biriken bakterilerin, küfün ve diğer biyolojik maddelerin oluşturduğu doğal bir tabakadır.
  • Jakuzini biyofilm giderici bir sıvıyla temizlemek, deterjan ve sirke ya da çamaşır suyuyla temizlemek yerine kendi başına kullanabileceğin bir temizleme yöntemidir. Küvetini etkili bir şekilde düzenli olarak temizlemek için iki yöntemden birini kullanabilirsin.
 2. 2
  Küveti fıskiyelerin 5-7,5 cm yukarısına kadar sıcak suyla doldur. Sıcak suyu aç ve küvetin, fıskiyelerin yaklaşık 5-7,5 cm yukarısına kadar dolmasına izin ver. Küvetin daha fazla dolmaması için suyu kapat.
  • Fıskiyeleri açtığında motorun zarar görmemesi ve fıskiyelerin suyu havaya fışkırtmaması için tamamen suyla kaplı olmaları önemlidir.
 3. 3
  Belirtilen miktar kadar biyofilm giderici sıvıyı suya ekleyip fıskiyeleri aç. Ürünün talimatlarında belirtilen miktar kadar temizleyici sıvıyı suya dök. Temizleyiciyi küvette dolaştırmak için fıskiyeleri en yüksek güçte çalıştır.
  • Biyofilm temizleyicinin talimatları düzenli bir temizlik mi yoksa uzun süre aradan sonra yapılan ilk temizlik mi olduğuna göre farklı miktarlar kullanılması gerektiğini söyleyebilir.
 4. 4
  30 dakika aralıklarla dönüşümlü olarak fıskiyeleri aç ve küveti beklet. Ek adımlar için daima biyofilm gidericinin talimatlarına bak. Fıskiyeleri 30 dakika açık tut, sonra kapat ve küveti 30 dakika beklet, son olarak da fıskiyeleri 30 dakika daha açık tut. Ardından suyu akıtarak tesisatın tümüyle temizlenmesine izin ver.[10]
  • Küveti tekrar iyice temizlemek istersen küveti boşaltıp bu işlemi tekrarlayabilirsin.
 5. 5
  Küveti boşalt ve kenarlardaki kalıntıları temizle. Küveti boşalttıktan sonra temiz bir bez ya da süngerle yüzeyde kalan pislikleri sil. Fıskiyelerin içine hapsolan ya da etrafında kalan pislikleri bir diş fırçası ya da başka küçük bir fırçayla temizle.
  • Küvet hâlâ kirli gözüküyorsa ya da iç tesisattaki her şeyi temizlediğinden iyice emin olmak istiyorsan küveti durulamadan önce temizleme işlemini bir kez daha tekrarlayabilirsin.
 6. 6
  Küveti yeniden soğuk suyla doldur ve fıskiyeleri 10-15 dakika çalıştır. Bu, tesisattaki son pislikleri ve kalan biyofilm gidericiyi temizler. 10-15 dakika sonra küveti boşalt ve temiz bir bezle son bir kez sil.[11]
  • Bazı imalatçılar jakuzinin her kullanımından sonra biriken sabun birikintisini, yağları, ölü derileri ve diğer pislikleri temizlemek için bu durulama işleminin her kullanımdan sonra yapılmasını tavsiye ediyor.
  • Jakuzinin temiz kalması için, ne sıklıkta kullandığından bağımsız olarak yaklaşık her 5 kullanımda bir bütün bu temizleme işlemini tekrarla.
  Reklam

Uyarılar

 • Temizlik ürünlerini kullanırken odayı mümkün olduğunca havalandırmak için kapıları ve pencereleri aç. İyi havalandırılmayan yerlerde çamaşır suyunun dumanları tehlikeli olabilir.
 • Küvetinde asla köpük temizleyiciler ya da banyo köpüğü kullanma. Banyo yağları ve losyonları borularda da kalıntı bırakır. Bunları jakuzide kullanmaktan kaçınmalısın.
 • Fıskiyeleri birkaç santim suyla kaplanana kadar asla açma. Fıskiyeler açıkta kalırsa motor zarar görür. Fıskiyeler açıkta değilse ama su çok sığsa suyu yukarıya doğru püskürtebilir ve duvarları ıslatabilir.
 • Jakuzini temizlerken daima imalatçının verdiği belirli talimatlara bak.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • 2 çorba kaşığı (30 ml) sıvı bulaşık deterjanı ya da 4 çorba kaşığı (60 g) toz bulaşık deterjanı
 • 1/2 su bardağı (120 ml) beyaz sirke ya da çamaşır suyu
 • Biyofilm giderici
 • Temiz bezler
 • Diş fırçası (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

James Sears
Ortak yazarlar :
Temizlik Gurusu
Bu makaledeki ortak yazarlar James Sears. James Sears nasıl temizlik yapılacağından, dağınıklığı azaltmaya yönelik dönüştürücü deneyimler sağlamaya ve ev ortamını yenilemeye kadar temizlikle ilgili her şeyde uzmandır. James, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde (USC) bursiyerdir. Temizlik sektöründe bir öncüdür ve Neatly’de mutluluk ekibine önderlik etmektedir. Temizlik gurularından oluşan grubu Kaliforniya’da Los Angeles ve Orange County’de bulunmaktadır.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 781 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam