JPG Vektör'e Nasıl Dönüştürülür?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Vektör grafikler, net çizgiler ve kontürlere sahip olduğu için logolarda, görüntülerde veya basit çizimlerde kullanım için ideal formattır. Piksel yerine denklemler kullanılarak oluşturuldukları için netliklerini kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklendirilebilirler. Vektör görüntüler genellikle grafik tasarım, İnternet sitesi tasarımı ve ticari amaçlı pazarlamada kullanılır. Vektör görüntülerin çoğu sıfırdan oluşturulurken JPG görüntüleri "izlemek" ve bunları vektörlere dönüştürmek için görüntü düzenleme programlarını kullanabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Adobe Illustrator’ı Kullanma

 1. 1
  Adobe Illustrator programını aç. Adobe Illustrator, profesyonel bir görüntü oluşturma programıdır ve JPG dosyalarından vektör görüntüler oluşturmanın en kolay yoludur. Illustrator uygulamasına erişimin yoksa ücretsiz GIMP ve Inkscape yardımcı programlarını kullanma hakkındaki talimatlar için sonraki bölüme bak.
 2. 2
  "İzleme" çalışma alanına geç. Bunu sağ üst köşedeki menüyü tıklayarak ve "İzleme" seçeneğini seçerek yapabilirsin. "Görüntü İzleme" panelinin belirdiğini göreceksin.
 3. 3
  Çalışma yüzeyine, dönüştürmek istediğin JPG resmini ekle. Bunu Dosya menüsünden veya dosyayı sürükleyip bırakarak yapabilirsin.
 4. 4
  Çalışma yüzeyindeki görüntüyü seç. Görüntü İzleme panelindeki izleme seçenekleri aktif hâle gelecek.
 5. 5
  Görüntü İzleme panelinde "Önizleme" kutusunu işaretle. Bu, farklı ayarların uygulanmadan önce görüntüde nasıl değişiklik yapacağını görmeni sağlayacak ancak değişiklikleri yapma arasındaki süreyi artıracak.
 6. 6
  Görüntü İzleme panelindeki ön ayarlardan birini dene. Panelin üst kısmında beş ön ayar butonu ve açılır menüde daha fazla ön ayar vardır. Üst satırdaki butonlarda aşağıdaki ön ayarlar bulunur:
  • Otomatik Renk - Orijinal renklere göre biçimlendirilmiş bir renk kümesi oluşturur.
  • Yüksek Renk - Tüm orijinal renkleri yeniden oluşturmaya çalışır.
  • Düşük Renk - Orijinal renklerin basitleştirilmiş bir sürümünü oluşturur.
  • Gri Tonlama - Renkleri gri tonlarıyla değiştirir.
  • Siyah-Beyaz - Renkleri siyah-beyaz yapar.
 7. 7
  Renk karmaşıklığını ayarlamak için renk kaydırıcısını kullan. Genellikle, vektörlere dönüştürülen görüntüler tüm doğal renkleriyle iyi görünmez. Bu nedenle kullanılan renk sayısını azaltarak daha iyi bir sonuç elde edeceksin. Bu, görüntüde "daha düz" bir görünüme yol açacak.
 8. 8
  Görüntü İzleme panelinin "Gelişmiş" bölümünü genişlet. Burada görüntü izleme için daha ayrıntılı kontroller ortaya çıkacak.
 9. 9
  Yolun pikselleri ne kadar yakından izleyeceğini ayarlamak için "Yollar" kaydırıcısını kullan. Kaydırıcıyı sola kaydırmak yolları gevşetir, sağa kaydırmak ise yolları daha sıkı yapar. Daha gevşek bir yol daha yumuşak kenarlara neden olur.
 10. 10
  Köşelerin ne kadar yuvarlak olacağını ayarlamak için "Köşeler" kaydırıcısını kullan. Kaydırıcıyı sola kaydırdığında köşeler daha yuvarlak olur ve bu da daha yumuşak bir görüntü sağlar.
 11. 11
  Kenar taşmalarını azaltmak için "Pürüz" (Noise) kaydırıcısını kullan. Pürüz kaydırıcısı, hangi piksel gruplarının "pürüz" olarak değerlendirildiğini ve izlemeye dâhil edilmediğini belirler. Bu, çizgilerin ve pürüzlü noktaların düzeltilmesine yardımcı olabilir.
 12. 12
  Memnun olduğunda "İzleme" seçeneğine tıkla. Illustrator daha sonra, tamamlanması birkaç dakika sürebilen izleme işlemini gerçekleştirir.
 13. 13
  "Genişlet" butonuna tıkla. Bu, izleme nesnesini gerçek vektör yollarına dönüştürür ve JPG resmini vektörle değiştirir.
 14. 14
  Görüntüyü bir vektör dosyası olarak dışa aktar. İzlemeyi tamamladığında bitmiş görüntüyü bir vektör dosyası olarak dışa aktarabilirsin.
  • Dosya veya Illustrator menüsünü tıkla ve "Farklı Kaydet" seçeneğini seç.
  • Bir kopyayı .ai dosyası olarak kaydet. Bu, dosyayı Illustrator'da kolayca yeniden açmana ve daha fazla düzenleme yapmana olanak sağlar.
  • "Farklı Kaydet" menüsünden bir vektör formatı seç. Bu formatlar arasında SVG (İnternet sayfası) ve PDF (yazdırma) vardır.
  • Dosyayı PNG veya JPG olarak kaydetme. Çünkü bunlar vektör formatları değil.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
GIMP ve Inkscape'i Kullanma

 1. 1
  GIMP ve Inkscape'i indir ve kur. Bunlar JPG dosyalarından vektör görüntüler oluşturmak için kullanabileceğin ücretsiz, açık kaynaklı programlardır. GIMP, Photoshop'a benzer bir görüntü düzenleyicidir ve Inkscape, Illustrator gibi bir vektör grafik düzenleyicidir. Her ikisi de tüm işletim sistemlerinde kullanılabilir.
  • GIMP’yi gimp.org adresinden indirebilirsin. İşletim sistemin için yükleyiciyi çalıştır ve ayarları varsayılan ayarlarında bırak.
  • Inkscape'i inkscape.org adresinden indirebilirsin. İşletim sistemin için yükleyiciyi çalıştır ve ayarları varsayılan ayarlarında bırak.
  • Bu yöntem yalnızca logolar ve amblemler gibi temel renkleri olan basit görüntüler için uygundur. Yüksek detaylı görüntüleri dönüştürmek, pürüzlü kenarları yumuşatmak ve güzel renkler elde etmek için çok fazla çaba gerektirecektir.
 2. 2
  GIMP'yi aç ve görüntünün vektöre dönüştürmek istediğin bölümünü seçmek için Dikdörtgen Seçme (Rectangle Select) aracını kullan. Görüntün için kabataslak bir kenarlık oluşturmak amacıyla seçim aracını kullan. Bu, görüntüyü yeniden renklendirmeyi kolaylaştıracak.
 3. 3
  "Görüntü" (Image) menüsüne tıkla ve "Seçime Göre Kırp" (Crop to Selection) seçeneğini seç. Bu, seçtiğin alan dışında her şeyi silecek.
 4. 4
  "Görüntü" (Image) menüsüne tekrar tıkla ve "Otomatik Kırpma" (Autocrop) seçeneğini seç. Bu, seçimini sıkıştıracak.
 5. 5
  Dosyayı dışa aktar. Dosyayı kırpmayı bitirdikten sonra onu dışarı aktarabilirsin. Dosya menüsüne tıkla ve "Dışarı Aktar" (Export As) seçeneğini seç. Ayarları varsayılan değerlerinde bırak ve dosyanın kırpılmış sürüm olduğunu bilmek için dosyaya bir ad ver.
 6. 6
  Dosyayı Inkscape'e yükle. Dosyayı dışa aktardıktan sonra Inkscape'de aç. Inkscape çalışma alanında belirdiğini göreceksin.
 7. 7
  Seçmek için görüntüye tıkla. Görüntüyü Inkscape'de izleyebilmek için önce onu seçmen gerekir.
 8. 8
  "Yol" (Path) seçeneğini tıkla ve "Bitmap'i İzle" (Trace Bitmap) seçeneğini seç. Bitmap'i İzle penceresi açılacak.
 9. 9
  Farklı yöntemleri seç ve "Güncelle" butonuna tıkla. Tıkladığında, vektör görüntüsünün bu vektörleştirme yöntemiyle nasıl görüneceğinin bir ön izlemesi gösterilecek.
  • "Renkler" (Colors) seçeneği orijinal görüntüye en yakın gösterimi verecek.
 10. 10
  Önceden ayarlanmış yöntemlerin ayarlarını yap. Birçok ön ayarda bazı ayarları düzenleyebilirsin. Sonuçları görmek için her ayar değişikliğinden sonra "Güncelle" seçeneğine tıkla.
 11. 11
  Sonuçlardan memnun kaldığında "Tamam" butonuna tıkla. Orijinal görüntü izlenecek ve vektör görüntüsü ile değiştirilecek.
 12. 12
  İnce ayar yapmak için "Yolları düğümlere göre düzenle" (Edit paths by nodes) aracını kullan. Bu araç, vektör görüntünün alanlarını seçmene ve ardından boyutunu ve gölgesini ayarlamak için düğümleri sürüklemene izin verir. Görüntülerin bir kısmına tıkladığında, bir sürü küçük kutunun belirdiğini göreceksin. Seçimindeki şekilleri değiştirmek için bu kutuları sürükle.[1]
 13. 13
  Bağlanmaması gereken düğümleri ayırmak için "Yolu Ayır" (Break Path) aracını kullan. İzleme sırasında görüntünün bazı kısımları, bağlanmaması gerektiği hâlde bağlanmış olabilir. Yolları Ayırma aracı, bağlantı düğümlerini kaldırarak bu kısımları ayırmana olanak sağlar.
 14. 14
  İşin bittiğinde görüntünü vektör dosyası olarak kaydet. Vektör görüntünden memnun kaldığında onu bir vektör formatında kaydedebilirsin.
  • Dosya menüsünü tıkla ve "Farklı Kaydet" seçeneğini seç.
  • "Farklı Kaydet" menüsünden bir vektör formatı seç. Yaygın formatlar arasında SVG (İnternet siteleri için) ve PDF (yazdırma için) vardır.
  • Geri dönüp kolayca düzenlemeler yapabilmek için bir kopyasını Inkscape SVG olarak kaydet.
  Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.
Bu sayfaya 1.909 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam