JPEG'ler (JPG'ler olarak da bilinir), daha küçük dosyalar oluşturmak için sıkıştırılmış görüntülerdir ve internet üzerinde paylaşmak veya yayınlamak için mükemmeldir. Sonuç olarak, bir JPEG'i büyütmeye veya yeniden kullanmaya çalıştığında, görüntü bozulabilir veya pikselli görünebilir. Bir fotoğraf düzenleyicisiyle görüntünün görünümünü, rengini ve kontrastını ayarlayarak JPEG dosyalarının kalitesini yükseltebilirsin. Görüntü işleme konusuna aşina isen Topaz DeJPEG, mevcut yazılımına mükemmel bir eklenti olabilir. Eğer yeni başlayan biriysen Pixlr gibi ücretsiz bir yazılımı denemek isteyebilirsin. Eğer hâlihazırda Photoshop kullanıyorsan görüntü dosyanı geliştirmek için oradaki güçlü araçları kullan!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Pixlr Kullanmak

 1. 1
  Pixlr’ı indir veya internet üzerinden çalıştır. Pixlr, profesyoneller ve fotoğraf düzenleme meraklıları tarafından kullanılan güçlü bir fotoğraf düzenleme aracıdır. Pixlr, masaüstü ve mobil için temel düzenleme uygulamasının yanında çevrimiçi ücretsiz bir düzenleyici de sunuyor. Ayrıca üyelik satın alarak ürünün daha ileri seviye sürümlerine de geçiş yapabilirsin.
  • Pixlr Editor, şirketin internet tabanlı uygulamasıdır. Pixlr editörü çalıştırmak için şu adrese git: https://pixlr.com/editor/
  • Pixlr Express, şirketin internet, iOS ve Android uygulamasıdır. Bunu Google Play'den, App Store'dan veya https://pixlr.com/express/ adresinden ücretsiz olarak indirebilirsin.
 2. 2
  Düzenlemek istediğin resmi aç. Son, düzenlenmiş ürününün kalitesi asıl resmin çözünürlüğüne veya piksel sayısına bağlıdır. Pixlr, kullanıcılarına projelerine mümkün olan en yüksek resim çözünürlüğü ile başlamalarını tavsiye ediyor. Bu, özellikle resmi büyütmek istendiğinde geçerlidir, çünkü düşük çözünürlüklü bir resmin boyutunu artırdığında pikseller arasındaki beyaz boşluklar artar ve resmin bozuk gözükmesine neden olur. Resmi yüklemek için:
  • Pixlr Editor’de, “Browse” (Gözat) düğmesine tıkla, JPEG dosyasını seç, “Tamam”a tıkla veya internet üzerinden bir resim bulmak için “Open URL” (URL Aç) düğmesine tıkla.[1]
  • Pixlr Express’te, “photos” (fotoğraflar) düğmesine tıkla ve telefon veya tabletinin kütühanesinden bir resim seç. Ayrıca “camera” (kamera) düğmesine basarak düzenlemek üzere bir resim çekebilirsin.
 3. 3
  Resmi yeniden boyutlandır. Bir dosyanın boyutu piksel sayısına göre belirlenir; piksel sayısı ne kadar fazla olursa dosya o kadar büyük olur. Büyük JPEG dosyalarını e-posta ile göndermek, yüklemek ve indirmek uzun sürer. Resmini yeniden boyutlandırarak piksel sayısını düşürmek, resimlerini daha hızlı paylaşmanı sağlar.
  • Resmi Pixlr Editor'ü kullanarak yeniden boyutlandırmak için Adjustment (Düzenle) > Resize’ı (Yeniden boyutlandır) seç. Piksel ölçülerini istediğin boyut ile değiştir, “Aspect Ratio“ (en-boy oranı) seçeneğini işaretli tut ve “Apply” (Uygula) düğmesine tıkla.
  • Görüntüyü Pixlr Express ile yeniden boyutlandırmak için “Done” (Tamam) düğmesine tıkla ve ardından “Resize”ı (Yeniden boyutlandır) seç. Piksel boyutlarını istediğin boyuta getir, “Aspect Ratio” (En-boy oranı) seçeneğini işaretli tut ve “Apply” (Uygula) düğmesine tıkla.[2]
 4. 4
  Resmi kırp. Kırpma, fotoğrafın istenmeyen kısımlarını kolayca çıkarmanı sağlar. Bir resmin kırpılması dosyanın boyutunu da azaltır.
  • Resmini Pixlr Editor ile kırpmak için Adjustment (Düzenle) > Crop (Kırp) seçeneğine tıkla. Seçim kutusunun genişliğini ve uzunluğunu el ile değiştir. Resmin dışına tıkla. Yeni boyutlardan memnunsan beliren iletişim kutusunda “Evet” düğmesine tıkla.
  • Resmini Pixlr Express ile kırpmak için Tools (Araçlar) > Crop’u (Kırp) seç. İstediğin piksel boyutlarını gir veya açılır menüden önceden ayarlanmış boyut seçeneklerinden birini seç.[3]
 5. 5
  Resimdeki paraziti azalt. Bu filtre sadece Pixlr Editor ile ücretsiz olarak veya Pixlr aboneliği ile kullanılabilir. Filter (Filtre) > Denoise’ı (Parazit giderme) seç. Fotoğrafın üzerinde “Denoise” (Parazit giderme) yazısı gözüküp kaybolarak resmin gürültüsünün veya görsel bozukluğunun azaltıldığını belirtecektir. İstediğin sonuçları elde edene kadar paraziti azaltmaya devam et.
  • Tek seferde ne kadar parazit azaltılacağını kontrol edemezsin.[4]
 6. 6
  Doku taşıma aracı ile ince ayrıntılı bölgeleri rötuşla. Bu özellik sadece Pixlr Editor ile ücretsiz olarak kullanılabilir. Pixlr’ın doku taşıma aracı, görüntünün bölümlerini yakalayıp kopyalamanı sağlar. Bu araçla, tek tek pikselleri veya tüm nesneleri kopyalayıp yapıştırabilirsin. Doku taşıma aracı çoklu renkleri yakalayıp kopyalayabildiğinden, bu araç ince ayrıntılara sahip alanlardaki gürültüleri ortadan kaldırmak veya azaltmak için harikadır.
  • Tek tek pikselleri görene kadar yakınlaştır. View (Görünüm) > Zoom In’i (Yakınlaştır) seç.
  • Pixlr'da doku taşıma bir fırça ile uygulanır. Fırça aracını seç ve ayarlarını yap. İkinci satırdan yumuşak bir kenar fırçası seç ve opaklığı azalt. Yumuşak kenarlar ve düşük opaklık, renkleri karıştırmanı sağlar.
  • Doku taşıma aracını seç; bu, boya kutusu aracı simgesinin hemen altındadır. İmlecini, tam olarak yakalamak ve çoğaltmak istediğin konuma taşı. Doku taşıma aracını etkinleştirmek için, Windows kullanıcılarının Alt tuşunu ve Mac kullanıcılarının Command tuşunu basılı tutması gerekir. Tuşa basılı tutarken fare ile alana tıkla ve ardından tuşu ve fareyi bırak.
  • Dokuyu uygulamak için imlecini rötuş yapmak istediğin alana getir ve tıkla. Gerektiği kadar tekrarla.
  • İşlem süresince, çalışmanı incelemek için yakınlaştır ve uzaklaştır.
 7. 7
  Resmin rengini ve karşıtlığını iyileştir. Pixlr, kullanıcılara bir görüntüyü değiştirme ve geliştirme yolları sunar. Görüntünün tonunu, doygunluğunu, parlaklığını ve canlılığını ayarlamak için “Color” (Renk) aracını kullanabilirsin. Görüntü aşırı veya az pozlanmış ise, “Contrast” (Karşıtlık) aracıyla resimlerin karşıtlığını veya parlaklığını değiştirebilirsin.[5]
  • Pixlr’da bu araçlara erişmek için, Refine (Rötuş) > Color or Refine (Renk ya da Rötuş) > Contrast (Karşıtlık) menülerini seç.
  • Pixlr Editor’de bu araçlara erişmek için, Adjustment (Düzenle) > Color or Adjustment (Renk ve Düzenleme > Contrast (Karşıtlık) menülerini seç.
 8. 8
  Çeşitli araçlarla görüntüye ince ayar yap. Pixlr, küçük kusurları silebilen veya tüm resmi değiştirebilen çok sayıda fırça benzeri araç ve filtreyle donatılmıştır. Bu araçlar şunlardır:
  • Sharpen (Keskinleştir): Yumuşak kenarları keskinleştirmek için bu aracı kullan
  • Blur (Bulanıklaştır): Sert kenarları yumuşatmak için bu aracı kullan.
  • Smudge (Bulaştırmak): Pikselleri bir araya getirmek için bu aracı kullan
  • Sponge (Sünger): Rengi “ıslatmak” veya “doygun” bir renk elde etmek için bu aracı kullan
  • Dodge (Soldurma): Görüntünün parlaklığını artırmak için bu aracı kullan
  • Burn (Yakma): Resmine gölge veya kontrast eklemek için bu aracı kullan
  • Spot Heal (Nokta düzeltme): Lekeleri ve çizikleri gidermek için bu aracı kullan
  • Bloat (Kabartma): İçbükey efekt oluşturmak için bu aracı kullan
  • Pinch (Çimdik): Dışbükey bir efekt oluşturmak için bu aracı kullan
  • Red Eye Reduction (Kırmızı Göz Azaltma): kırmızı gözleri gidermek için bu aracı kullan
 9. 9
  Resme bir efekt uygula. Pixlr’ın efekt paketi ile resimdeki her pikseli dönüştürebilirsin. Her efekt aracı, her bir pikselin görünümünü değiştirmek için matematiği kullanır. Pixlr dokuz farklı efekt sunar. Her efektin birkaç alt efekt seçeneği vardır. Kategoriler şunlardır:
  • Atomic (Atomik), Creative (Yaratıcı), Default (Varsayılan), Soft (Yumuşak), Subtle (İnce), Too Old (Çok Eski), Unicolor (Tek Renkli) ve Vintage (Nostaljik).
 10. 10
  Resmi kaydet ve kalitesini ayarla. Resmini düzenlemeyi tamamladığında, File (Dosya) > Save As’i (Farklı Kaydet) seç, “Save” (Kaydet) düğmesine tıkla veya “Save Image”ı (Resmi Kaydet) seç. Pixlr veya Pixlr Editor kullanıyorsan ekranda bir iletişim kutusu görünecektir. Pixlr'da, görüntüyü yeniden adlandırma seçeneğin olacak, “Files of Type”ı (Dosya Türü) JPEG olarak seç ve görüntüyü nereye kaydetmek istediğini belirle. İşin bittiğinde, “Save”i (Kaydet) tıkla. Pixlr Editor'da dosyayı yeniden adlandırma seçeneğin olacak. Resim kaydedilmeden önce, program senden “Image Quality” (Görüntü Kalitesi) seçmeni ister.
  • Yüksek kaliteli görüntüler daha az sıkıştırılır, pikseller daha fazla veri tutar. Bu şekilde, büyük bir dosya ve net bir resim elde edilir.
  • Düşük kaliteli görüntüler daha fazla sıkıştırılır, pikseller daha az veri içerir. Bu şekilde, küçük bir dosya boyutu ve daha az net veya daha pikselli bir resim elde edilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Topaz DeJPEG Kullanmak

 1. 1
  Topaz DeJPEG'in fotoğraf düzenleme yazılımınla çalıştığını doğrula.[6] Topaz DeJPEG, fotoğraf düzenleme yazılımın için JPEG geliştirici bir eklentidir. Eklentinin ücretsiz deneme sürümü Adobe Photoshop (Windows ve Mac), Paintshop Pro (Windows), Photo Impact (Windows) ve Irfanview (Windows) ile kullanılabilir.
 2. 2
  Eklentiyi indir ve yükle.[7] Ücretsiz deneme sürümünü indirmek için internet tarayıcından www.topazlabs.com/download adresini ziyaret et. E-posta adresini gir ve bir hesap parolası seç, ardından “Download Now” (Şimdi İndir) düğmesine tıkla. “Topaz DeJPEG” için sayfayı kaydır ve işletim sistemini seç (Windows veya Mac). İndirme işlemi başlayacak ve deneme lisans anahtarı e-posta ile gönderilecektir.
  • Photoshop’u kapat. Adobe Photoshop kullanıyorsan DeJPEG yükleyicisini çalıştırmadan önce onu kapatmalısın. Bu adım, diğer programları kullanan kullanıcılar için gerekli değildir.
  • Yükleyiciyi çalıştır. Deneme süresini başlatmak için indirilen yükleyici dosyaya çift tıkla. İstendiğinde deneme lisans anahtarını gir (e-postana gönderilen), ardından kurulumu başlatmak için “Install” (Yükle) düğmesini tıkla.
 3. 3
  DeJPEG'i fotoğraf düzenleme yazılımına aktar. Eklentiyi kullanmadan önce DeJPEG filtre klasörünü programına eklemen gerekir. DeJPEG eklenti klasörünün tam yolu: Program Files >> Topaz Labs >> Topaz DeJPEG 4.
  • Photoshop: Photoshop kullanıcıları bir sonraki adıma geçebilir, çünkü DeJPEG otomatik olarak Photoshop eklenti klasörüne yüklenir.
  • Paintshop Pro: Dosya menüsünde, “Preferences”ı (Tercihler) ve ardından “File Locations”ı (Dosya Konumları) seç. Ekranın sol tarafındaki “Plugins”i (Eklentiler) seç ve ardından “Add” (Ekle) düğmesine tıkla. DeJPEG eklenti klasörüne git, ardından “OK”e (Tamam) tıkla.
  • Photo Impact: Programı aç ve klavyeden F6 tuşuna bas. Listeden “Plugins”i (Eklentiler) seç, ardından listedeki ilk boş eklenti klasörünün sonundaki “…” düğmesine tıkla. Klasör listesinde DeJPEG eklenti klasörünü seç, ardından “OK”e (Tamam) tıkla. Filtreyi ilk kez kullanmadan önce Photo Impact’i Yeniden Başlat.
  • IrfanView: Programı aç, ardından “Resim” menüsünü genişlet. “Efektler” ve ardından “Adobe 8BF Filtreleri”ne tıkla. Menüden “8BF filtreleri ekle”yi seç. Şimdi DeJPEG eklenti klasörüne git, ardından Tamam'ı tıkla.
 4. 4
  Filtreyi çalıştır. JPEG'ini fotoğraf düzenleme yazılımında aç ve ardından DeJPEG aracını çalıştır:
  • Photoshop: Filtre menüsünde, “Topaz Labs” ve ardından “DeJPEG 4”ü seç.
  • Paintshop Pro: Effects (Efektler) menüsünden “Eklentiler”i seç, ardından “Topaz DeJPEG”i seç.
  • Photo Impact: Effect (Efekt) menüsünü aç, ardından “Topaz DeJPEG”i seç.
  • IrfanView: Resim menüsünü aç, "Efektler"e ve ardından "Adobe 8BF Filtreleri"ne tıkla. Filtre listesinden "Topaz DeJPEG"i seç.
 5. 5
  Sorunlu bir alana yaklaş. Resminde sıkıştırma hatalarının bariz olduğu bir bölüme yakınlaşmak için (+) büyüteç simgesine tıkla.
 6. 6
  Varsayılan hazır ayarlar arasında geçiş yap. DeJPEG varsayılan ön ayarları ekranın sol tarafında bulunur. Varsayılan ön ayarın görüntünün önizlemesine uygulanması için üzerine tıkla. Her hazır ayarın görüntü kalitesini nasıl iyileştirdiğine veya bozduğuna dikkat et. JPEG resmini en iyi hâle getiren ön ayarı seç. Mükemmel olmaması sorun değil, hâlâ ayarlanması gereken daha çok ayar var.
 7. 7
  Luminance (Parlaklık) modunda kaydırıcıları ayarla. “Preview Display mode” (Önizleme Görüntüleme modu) altındaki seçeneklerden “Luminance”ı (Parlaklık) seç. Şimdi, ön ayarın atladığı ayrıntıları düzeltecek birkaç seçeneği görüntülemek için “Main”e (Ana Sayfa) tıkla.
  • Reduce Artifacts (Dokuları azalt): İlk önce, kaydırıcıyı tamamen sola kaydır. Şimdi, önizleme bölmesinden ayrıntıyı incelerken kaydırıcıyı yavaşça sağa hareket ettir. Kaydırıcıyı sağa kaydırdığında kenarlar yumuşayabilir, ancak parazit ve kareli görüntü kaybolacaktır. Hoş bir denge bulana kadar sağa hareket etmeye devam et.
  • Sharpen (Keskinleştir): Bu kaydırıcı, Reduce Artifacts (Dokuları azalt) kaydırıcısı tarafından yumuşatılan kenarları yeniden tanımlamaya yardımcı olmalıdır. Bu kaydırıcıyı sağa kaydırdıkça keskinlik artacaktır.
  • Sharp Radius (Keskinleştirme Yapıçapı): Bu kaydırıcı, Keskinleştirme aracıyla birlikte kullanılmalıdır. Kenarları net görünene ve dokular kaybolana kadar bu kaydırıcıyı sola ve sağa hareket ettirerek denemeler yap.
 8. 8
  Renk detaylarını ayarla. Görüntündeki renkler önceki araçlardan etkilenmiş görünüyorsa Preview Display (Önizleme Görüntüleme) modu altındaki "Color" seçeneğine tıklayarak renk moduna geç.
  • Smooth Color (Renk Yumuşat): Önizleme bölmesindeki görüntüden memnun kalana kadar bu kaydırıcıyı sağa ve sola hareket ettir.
  • Clear Edge Radius (Kenar Yarıçapını Temizle). Kenarlardaki renklerin ayrıntılarını ayarlamak istiyorsan "Advanced" (Gelişmiş) ayarlarına tıkla, ardından "Clear Edge Radius" (Kenar Yarıçapını Temizle) kaydırıcısını kaldır. Görüntüden memnun kalana kadar bu aracı Edge Threshold (Kenar Eşiği) kaydırıcısıyla kullan.
  • Doygunluğu ayarla. Renkler zayıf görünüyorsa renk seviyelerini artırmak için "Saturation" (Doygunluk) kaydırıcısını sağa kaydır.
  • Kumlanma ekle. Görüntünün daha doğal görünmesi için "Add Grain" (Kumlanma ekle) kaydırıcısını kullanmayı dene. Kumlanma miktarını artırmak için kaydırıcıyı sağa doğru hareket ettir.
 9. 9
  Değişikliklerini görüntülemek için görüntüyü uzaklaştır. Çalışmanı kaydetmeden önce, önizleme bölmesinde görüntünün tamamını görene kadar (-) büyüteç simgesine tıkla. Sonuçları beğenmezsen fotoğraftan memnun kalana kadar ön ayarlarla, parlaklık ve renk ayarlarıyla çalışmaya devam et.
 10. 10
  Resmi işlemek için “OK (Tamam)” düğmesine tıkla. Filtrenin uygulanması için biraz beklemen gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Adobe Photoshop Kullanmak

 1. 1
  Görüntünün hangi kalitede olması gerektiğine karar ver. Düşük kaliteli, sıkıştırılmış JPEG’in ince detaylarını düzeltmek epey vakit ve fedakârlık gerektirir.
  • Zamanın darsa veya Photoshop'un yoksa, Topaz DeJPEG yöntemine bak.
  • Görüntüleri Facebook veya Instagram gibi uygulamalarda kullanmak için geliştirmek istiyorsan, bu yöntem filtreli bir uygulamayı kullanmak kadar yararlı olmayacaktır. Pixlr, JPEG'lerdeki kusurları gizleyebilen ücretsiz filtrelere sahiptir. Fotoğraflarını canlandırmak istiyorsan ve sıkıştırma kaybını umursamıyorsan Pixlr'ı dene.
 2. 2
  Daha yakından bakmak için yakınlaştır. JPEG dosyanı Photoshop'ta aç, daha sonra araç çubuğunun sol üstündeki (+) büyüteç simgesine tıklayarak yakınlaştır. Ekranın sol alt köşesindeki yüzde ibaresinde “%300” yazana kadar bu düğmeye tıklamaya devam et. Bu yakın seviyede görünen bloklara ve sıkıştırma kaynaklı renk solmalarına dikkat et.
 3. 3
  “Paraziti Azalt” filtresini bul. “Filtre” menüsünü aç, “Parazit“i, ardından “Paraziti Azalt” öğesini seç.
 4. 4
  Paraziti Azalt seçeneklerini ayarla.[8] Önce, yaptığın değişiklikleri gerçek zamanlı görebilmek için “Ön İzleme” yazan kutuyu işaretle.
  • Kuvvet: Bu sayı, istenen gürültü giderme derecesini yansıtır; daha düşük kaliteli JPEG'ler için daha yüksek olmalıdır. Kuvvet ayarını artırmanın etkisini görmek için kaydırıcıyı sağa doğru sürükle.
  • Ayrıntıları Koru: Daha düşük bir yüzde, görüntüyü bulanıklaştırır ve yumuşatır, ancak daha fazla paraziti azaltır.
  • Ayrıntıları Keskinleştir: Görüntünün kenarlarını daha net hâle getireceğinden, daha yüksek bir Netlik Ayrıntıları ayarını, düşük Ayrıntıları Koru ayarı ile telafi edebilirsin. "JPEG yapısını Kaldır" seçeneğinin işaretli olduğundan emin ol.
  • Ön izleme resminden memnun olduğunda resmi kaydetmek için “Tamam” düğmesine tıkla.
 5. 5
  Çok ince detay olmadan geniş alanlarda gürültüyü ve renk bloğunu en aza indir. (Ör., insan derisi, yanaklar, saçlar.) Amacın, görüntüdeki farklı renk geçişlerinin mümkün olduğunca yumuşak olmasını sağlamaktır. Belirli nesnelerin önemli detaylarını (ör., gözler, kulaklar) klonlama damga aracına bırak; nasıl yapılacağı birazdan ele alınacak.
  • Çalıştığın alandaki renk bloklarını (küçük renkli kareler) net bir şekilde görene kadar resmi yakınlaştır.
  • Kaldırmak istediğin renk bloklarının yanında bir renk seçmek için Damlalık Aracını seç.
  • Fırça Aracını seç. Aslında renk bloklarının üzerini hafifçe boyayacaksın. Fırça sertliğini %10'a, opaklığı %40'a ve akışı % 100'e ayarla.
  • Tek tıklamayla boya fırçasını renk bloklarının üzerine "hafifçe sür". İmleci basılı tutarak boyama; doğal görünmeyecektir. Orijinal resmin renklerini, gölgelerini ve vurgularını yakalamak için renkleri değiştirmekten çekinme.
  • Kaşın cilde temas ettiği yerler gibi geçiş bölgelerini yumuşatmak için fırça opaklığını %10'a indir. Bu geçiş boşluğuna uygulamak için hem cilt hem de kaştan renkler seçmen gerekecek. Düşük opaklık nedeniyle yaptığın herhangi bir değişiklik kademeli olacaktır ve bu nedenle doğal görünecektir, bu nedenle kaş kenarındaki cilt rengini kaş üzerine uygulamaktan veya bunun tersini yapmaktan korkma.
 6. 6
  Klonlama Damga aracını çok ince detaylara sahip alanlarda kullan.[9] (Ör., gözler, dişler, böcek kanatları.) Bu alanlarda uygun bir renk seçmek zor olduğundan, tam bir renk eşleşmesi elde etmek için klonlama damga aracını kullanarak bunu telafi edebiliriz. Klonlama Damga aracı, görüntü üzerinde bir alan seçerek bunu başka bir yere aynı şekilde damgalayıp çoğaltabilmeni sağlar.
  • Klonlama damga aracına tıklarken Alt tuşuna basarsan imlecin artı işareti hâline geldiğini göreceksin. Bir renk bloğunun veya diğer sıkıştırma dokusunun hemen yanında bir alan seç, ancak renk bloğundan uzak dur. Herhangi bir sıkıştırılmış dokuyu damgalamak istemezsin.
  • Sıkıştırılmış doku ile başa çıkmak için uygun olan fırça boyutunu ayarla; muhtemelen 1 ile 10 piksel arasında kalman gerekir. "Sertliği" %10 ile %30 arasında ve "opaklık" değerini %30 olarak ayarla. Yanlış renkteki blokları düzeltmek için aynı tek tıklamayla "hafifçe boya". Görüntü üzerinde hareket ederken, damgalamak istediğin alanı sık sık (alt tuşunu basılı tutarak) seç.
  • Geçiş alanları için opaklığı azalt. Yanlış renk blokları bazen görüntünün şeklini etkileyebilir (irisin düzgün yuvarlak bir şekil olmadığını, içinde çıkıntılı çizgiler bulunduğunu unutma). Yanlış renk blokları nedeniyle zarar görmüş kenarları hafifçe boyayarak yeniden çizmen gerekebilir.
 7. 7
  Sonuçtan memnun kalana kadar bu araçları kullanmaya devam et. Sonucu resmin bütününde görüntülemek için yakınlaştırmayı belirli aralıklarla %100’e getir.
 8. 8
  Görüntüyü, daha fazla rengi destekleyen yüksek kaliteli bir JPEG veya PNG olarak kaydet. Çabalarının tekrar sıkıştırma ile boşa gitmesini istemezsin.
  • Photoshop’ta, Dosya >> Web için kaydet’e tıkla.
  • Açılan menüden "JPEG"i seç ve kaliteyi 80 ve 100 arasında bir değere ayarla. Kalite yükseldikçe dosya boyutunun artacağını unutma.
  • Alternatif olarak, dosyanı PNG olarak kaydetmek için "PNG-24" seçeneğini seç. PNG'ler JPEG'lerden daha büyüktür, ancak görüntüleri çok fazla sıkıştırmaz.
  Reklam

İpuçları

 • Fırça ve damga aracı ayarlarını kurcalamaktan çekinme, özellikle de Photoshop deneyimin ilerledikçe. Yapılan dokunuşun resmini etkileme şeklini beğenmezsen, ayarları değiştir.
 • Photoshop'un geçmişi, sadece belirli sayıda geçmiş tıklamayı kaydeder ve resmini düzeltmek için çok fazla tıklama yaparsın. Görüntüyü uzaklaştırdığında, Photoshop'un kaydettiğinden daha fazla tıklama önce yapılmış büyük bir kusuru fark edebilirsin. Bunun olmasını önlemek için, sık sık resminin anlık görüntüsünü oluştur, böylece yaptığın bir değişiklikten hoşlanmadığında resminin önceki aşamalarına geri dönebilirsin. Anlık görüntü düğmesi, geçmiş panelinin altında bulunabilir. Tüm anlık görüntülerini görmek için aynı paneli tamamen yukarı kaydır.
 • Bir fotoğrafla çalışıyorsan, mevcut farklı renklere dikkat et. Mavi bir çiçek, ışığa, gölgelere ve yansımalara bağlı olarak mavi, lacivert, yeşil, mor vb. tonlara sahip olabilir. Bu renkleri düşük opaklıkta bir fırçayla mümkün olduğunca birleştirmeye çalış. Küçük bir alanda çok fazla sayıda farklı renk varsa klonlama damga aracına geçmeyi düşün.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 35.694 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 35.694 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam