Hiç kazara cep telefonunu lavaboya veya -daha da kötüsü- tuvalete düşürdün mü? Hiç cebinde unutup da çamaşır makinesine attığın oldu mu? Arkadaşların sırf eğlence olsun diye cep telefonun cebindeyken seni havuza ittiler mi? Yağmurda sırılsıklam ıslandın mı? Veya hiç telefonunu cebinde unutarak yüzmeye gittin mi? Veya telefonunu cebinden çıkarırken evcil hayvanının su kabına düşürdün mü? Telefonun suya düşmesi çoğu zaman yenisini alman gerekiyor demek, fakat bazen eğer çok hızlı olursan, telefonu kurtarabilirsin! Suya düşen telefonunu kurtarmaya çalışmak için bu makalede anlatılan adımları takip et.

Adımlar

 1. 1
  Telefonu en kısa sürede sudan çıkar. Eller serbest kiti portları, küçük mikrofon deliği, şarj, usb kablo bağlantısı ve telefon üzerindeki plastik kapaklar suyun birkaç saniye içerisinde telefonun içine girmesine sağlar. Telefonunu hemen al ve anında kapat çünkü açık kalması kısa devre yapmasına neden olur - eğer suyun içinde kaldıysa, çalışıyor olsa da, olmasa da su ile dolduğunu farz et.
 2. 2
  Eğer suyun içinden hemen çıkarırsan telefonun çok fazla zarar görmemiş olabilir. Daha uzun süre suyun içinde kalması - mesela çamaşır makinesinin içinde kalması - daha ciddi bir durum. Yine de vazgeçmeden önce telefonu kurtarmak adına aşağıdaki adımları denemeye değer.
  • Eğer telefon duvar şarjına takılı ise ve suya batmışsa, onu sudan çıkarmaya çalışma. Bunu güvenli bir şekilde yapmak için bir profesyonele danış (elektrik şalterini kapatmak veya buna benzer bir işi yapmak için). Elektrik ve su karışmaz ve cereyan çarpmasına neden olur. Lakin, telefonun şarja takılı değilse ve suya düşmüşse, en kısa sürede telefonu sudan çıkar ve diğer adımlara geç.
  • Hızlı davranmak telefonu suyun vereceği zarardan korumak için çok önemli, ama panik de yapma. Baskı altında daha verimli çalışmanın anahtarı soğukkanlı olmaktır.
 3. 3
  Telefonu sudan çıkardıktan sonra, hemen kağıt havlu veya yumuşak bez bularak telefonu üzerine koy ve pil kapağını ve pili çıkar. Telefonu kurtarmak için en önemli adımlardan birisi bu. Telefonun ıslakken bir güç kaynağına (pile) bağlı değilse içindeki çoğu devre zarar görmez.[1]
  • Telefonun gerçekten sudan zarar görüp görmediğini anlamak için, pilin olduğu yere yakın köşeyi kontrol et, orada kırmızı çizgili veya çizgisiz beyaz kare veya daire olmalı. Eğer burası pembe veya kırmızı ise, telefon sudan zarar görmüş demektir.
  • Pili nasıl çıkaracağından emin değilsen hızlıca telefonun kullanma kılavuzunu oku.
 4. 4
  Eğer içindeyse SIM kartı çıkar. Bazı veya tüm değerli kişilerin (diğer verilerle birlikte) SIM kartında depolanıyor olabilir. Çoğu insan için, SIM kartı kurtarmak telefonu kurtarmaktan daha değerli olabilir.
  • SIM kartı sudan zarar görmez, fakat onu hemen çıkarmak daha mantıklı olur. Telefonunu tekrar açıncaya kadar SIM kartı yavaşça kurula ve kenarda kurumaya bırak. (Eğer telefonunda SIM kart yoksa bu adımı atla).
 5. 5
  Kulaklık, hafıza kartı, telefon kılıfı veya koruyucu kapak gibi şeylerin tamamını çıkar. Havayla kuruması için telefondaki tüm delik ve açıklıkları kapatan şeyleri çıkar.
 6. 6
  Telefonu yumuşak bir havlu veya bezle kurut. İçeride bir damla bile su kalması, telefonu ve içindeki devreleri aşındırarak veya kısa devre yaptırarak telefonunu mahvedebilir. Telefonun içine yayılmasını önlemek için suyu en kısa sürede olabildiğince çıkarman gerek:
  • Telefonu düşürmeden, yavaşça olabildiği kadar suyu temizle. Suyun içeride hareket etmesini önlemek için telefonu sallamaktan veya sert hareket ettirmekten kaçın.
  • Havlu veya kağıt havlu ile aşağı yönlü kurula, telefonun boşluk ve kanallarını kağıtla tıkamamaya çalış. Mümkün olduğu kadar kalan suyu çıkarmak için yavaşça silmeye devam et.
  • Eğer pili zamanında çıkardıysan, telefonun içini tuvalet ispirtosu ile temizlemek suyu çıkaracaktır ki bu bile tek başına problemi giderebilir.
 7. 7
  Elektrikli süpürge kullan. Eğer suyu telefonun iç kısımlarından emerek çıkarmak istersen, elinin altındaki bir süpürgeyi kullanabilirsin. Süpürgeyi ulaşabildiğin tüm etkilenen alanlara 20 dakika kadar tutarak kalan tüm nemi çıkar (bir arkadaşınla sırayla yapabilirsin).
  • Bu en hızlı metottur ve telefonunu tamamen kurutabilir ve 30 dakika içinde çalışır hale getirebilir. Lakin, suya maruz kalma süresi çok kısa değilse, telefonunu bu kadar kısa süre içerisinde açmak önerilmez.
  • Süpürgeyi telefona çok yakın tutmamaya dikkat et, çünkü süpürge statik elektrik oluşturabilir ki bu telefon için sudan daha kötüdür.
 8. 8
  Telefonu kurutmak için saç kurutma makinesi kullanma. Genel kanının aksine, saç kurutma makinesi kullanmak tavsiye edilmez ( “soğuk” modda olsa bile). Saç kurutma makinesi kullanmak nemi yarıkların içine doğru zorlar ve telefonun derinlerindeki elektrik bileşenlere ulaştırır. Ve eğer saç kurutma makinesi çok sıcak ise, cihaza daha fazla zarar verir.
  • Eğer nem daha derinlere girmişse, sıvı birikmesi devrelerde aşınma ve oksitlenmeye ve o da telefonun içindeki bileşenlerin bozulmasına neden olur.
  • Telefonun içine hava üflemekten kaçınırken, diğer taraftan ısıtıcı, fan veya hava akışı sağlayan diğer cihazları kullanarak telefonun açıklıkları boyunca hava üflemesini sağlamak kurutmaya yardımcı olacaktır. Bernoulli prensibine göre sıcak, kuru hava hızlı bir şekilde telefonun üzerinden geçerken, azalan hava basıncı nemi telefondan yavaşça çeker veya emer. Bu seçeneğin en iyi yanı, saatlerce ve zahmetsizce telefonu sıcak havanın önünde bırakabiliyor olmak.
 9. 9
  Nemi çıkarmak için yüksek duyarlıklı bir madde kullan. Masrafsız bir seçenek de telefonu bir gece boyunca bir kase pirinç içine koymak ya da telefonu kağıt havluyla sarmaktır. Pirinç kalan nemi absorbe edebilir.[2]
  • Elinde varsa, nem giderici kullanmak tercih edilir. Nem gidericiler nemi pirinçten daha iyi absorbe eder.[2] Ayrıca telefonu kilitli plastik poşet veya plastik bir kap (hava geçirmez) içine koymayı deneyebilirsin. İçine -yeni ayakkabı, çanta, bakliyat paketleri vs. içinden çıkan- silika jeli gibi nem giderici bir paket koyabilirsin. Bu metodun olumsuz tarafı; ayakkabıların içinden çıkan paketlerin emme kapasitelerine çoktan ulaşmış olmalarıdır. Çiçek kurutmak için kullanılan nem gidericiler çoğu tuhafiyeden satın alınabilir. Telefonu nemi absorbe etmesi için nem giderici veya pirinç içinde olabildiği kadar beklet (en azından bir gece).
  • Uyuyana kadar telefonu her saat farklı bir konuma çevir. Bu, içeride kalan suyun çıkmasını ve bir çıkış yolu bulmasını sağlar.
 10. 10
  Telefonu güneşli bir yere koyarak küçük yerlerde kalan tüm sudan kurtul.
 11. 11
  Telefonu emici havlu veya peçete üzerine koy. Telefonu pirinç veya nem gidericiden aldıktan sonra (veya iki metodu da yapamadıysan) telefonu düz emici bir kumaşın üzerine yerleştir. Amacın aletin içindeki tüm nemi çıkarmak olduğunu unutma.
  • Emici kumaşı 4-6 saatte bir kontrol et. Eğer nem açığa çıkmışsa, süpürge ve nem giderici adımlarını tekrarla.
 12. 12
  Telefonunu test et. En az 24 saat veya yeteri kadar bekledikten sonra, telefonun her yerinin temiz ve kuru gözüktüğünü kontrol et. Tüm girişleri, aralıkları nem veya kir var mı diye kontrol et. Cihazdaki ve kapaktaki toz ve kirleri sil ve pili telefona tak. Cihazı açmaya çalış ve garip sesler çıkarıp çıkarmadığına ve düzgün çalışıp çalışmadığına bak.
 13. 13
  Telefon tamamen kurumasına rağmen çalışmıyorsa cihazı pil olmadan şarja tak. Eğer çalışırsa, muhtemelen yeni bir pile ihtiyacın var demektir.
 14. 14
  Telefonunu yetkili bir servise götür. Servisler bazen suya düşen telefonları tamir edebiliyorlar ama telefonun ıslandığı gerçeğini gizleme - telefonun içinde nem aldığına dair göstergeler bulunur - ve tamirciler telefona tam olarak ne olduğunu açıklarsan sana daha çok yardımcı olabilir.
 15. 15
  Eğer bu işin eğitimini almadıysan telefonu açmaya çalışma. Bu işi profesyonellere bırak, çünkü elektriğe çarpılabilir, zararlı kimyasal veya bileşenlere maruz kalabilirsin.
  • Eğer telefonun açılıyor ama kuruttuktan sonra düzgün çalışmıyorsa, muhtemelen içeride biraz daha sıvı kalmıştır veya aşınma meydana gelmiştir. Tüm kapakları, pili, kartları ve diğer parçaları tekrar çıkar ve boya veya diş fırçası ile nazikçe kurut. Talimatlar için YouTube’a bakabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Aşırı ısı telefonuna daha fazla zarar verebilir! Çoğu telefonda arabanıza bırakmama veya ısıya maruz bırakmama konusunda uyarılar bulunur. Buradaki asıl amaç güç vermeden önce telefonu tamamen kurmak. Sabırlı ol! Kalan tüm nemi çabucak çekmek için elektrikli süpürge kullan. Yaklaşık 20 dakikalık özenli bir bakım ve sabırla ve her birkaç dakikada bir telefonu çevirerek tüm deliklere ve açıklara erişilmesi ve kuruması sağlanabilir.
 • Telefonu (birçok lise ve üniversitede bulunan) vakum hücresine yerleştir. Eğer doğru kişiyi tanıyorsanız, genellikle üniversiteler ve belirli endüstrilerde bir vakum hücresi bulunur. Su, yeterince zaman verilirse oda sıcaklığında "kaynar", yani ısıtılmasa bile kabarcıklar şeklinde buharlaşır. Vakum oda sıcaklığında 30 dakika kadar sağlandığında bu yöntem başarılı olmalıdır. Vakum hücresine ulaşamaman durumunda bu yolla süpürge ile ulaşamadığın kısımlardaki parçalar kuruyacaktır.
 • Islakken açık olması telefonun devresinde kısa devre yapabilir. Telefonu kül olmadan önce kapatabilirsen, suda boğulan telefonunu tekrar canlandırabilirsiniz!
 • ”Islak cep telefonu acil durum" kitleri satın alınabilir. En iyisi her ihtimale karşı bir tane satın almak, çünkü acil durumda mağazaya giderek değerli zamanını harcayabilirsin.
 • İşitme cihazları satan yerler ayrıca açıkta olan nem kaldırıldıktan ve tüm parçalar açıldıktan sonra telefonda kalan nemin çıkarılmasında yardımcı olabilecek nem gidericiler satarlar. Nem giderici kullanmak, pirinç kullanıldığı durumlarda telefondaki küçük açıklıklara pirincin girip kalmasının de önüne geçme avantajı sağlar.
 • Pişmiş hazır pirinç kullanmak teorik olarak diğer pirinç türlerinden daha iyidir çünkü kabuğu yoktur ve daha hızlı emilim yapar.
 • Telefonu açmakta acele etme. Kuruması için birkaç gün bekle.
 • Eğer telefonun okyanusa veya tuzlu suya düşerse, pili çıkardıktan sonra tuz kristallerini temizlemek için normal su ile durula.
 • Eğer telefonunda tuzlu su kristalleşmesi oluştuysa, ana kart ve çiplere plastik bir nesneyle hafifçe vurun (örneğin; küçük bir tornavidanın arkasıyla). Oluşan titreşim, yabancı cisimlerin bir kısmını gevşetip düşürecektir. Ana kartı veya çipleri parçalamamaya dikkat et. Sert bir darbe çipleri kıracaktır. Birkaç noktaya, özellikle de çiplerin etrafında birkaç kez vurmak tercih edilen bir yöntemdir. Ve ardından uygun çözücülerle oksitlenme kalıntısını temizleme.
 • Her şekilde garantin geçersiz olduğu için telefonu kurutmak için yukarıdaki yöntemleri denedikten sonra telefonun çalışmasıyla ilgili sorun yaşarsan, telefonun kasasını açmak için Torx tornavidalarını satın al, çünkü bunlar tam bu iş içindir. (Örneğin, RAZR telefonu açmak için Torx #4, #5 ve #6 gerekir). Bir kutu kontak sprey al (elektronik devre temizleyici) ve telefonun içine sık. Hızlı bir şekilde kurur. Kalıntıları yumuşak bir diş fırçasıyla ov. Sıkıştırılmış hava püskürt ve/veya kalan nemi emmesi için birkaç dakika süpürge ile çek ve sonrasınra tekrar dikkatli bir şekilde kasayı topla.
 • Islak bir nesneyi asla süpürge ile çekme. Bu çok tehlikeli olur, elektrik çarpılabilirsin.
 • İçinde hâlâ su olduğunu biliyorsan telefonu kendin açmaya çalışma. En ufak bir miktar bile seni çarpabilir.
 • Genel kanının aksine, telefonu pirinç içine koymak işe yaramayacaktır.
 • Bir başka fikir de telefonu birkaç saat vücut sıcaklığında tutmaktır. Mesela cildine yakın tutabilirsin. Telefonun etrafındaki sıcaklık ve hava akışı, eğer su içine batmadıysa kurumasını sağlayabilir.
 • Bir okuyucu, kurutma makinesinin şu şekilde kullanılmasını öneriyor: Pili çıkar ve pil kapağını açık tut. Telefonu kalın bir çorabın içine yerleştir. Malzemeyi çorabın içindeki telefonun etrafında sar ve koruyucu olması için başka bir çorabın içine koy. Gerekirse üçüncü bir çorap kullan. Kurutucuya sarılı telefonla birlikte birkaç kuru havlu yerleştir ve yaklaşık 30 dakika yüksek ayarda kurut. Kurutucunun ve kumaş sargının hareketi, nemi telefonun dışına çeker. Telefonu bir saat soğumaya bırak, pili değiştir ve telefonu aç. Eğer ekranda nem görülüyorsa, kurutucu işlemini 20-30 dakika daha tekrarla. Okuyucu, çamaşır makinesinde kalan telefonlarda bu işlemi iki kez denemiş ve ikisi de bu şekilde kurutulduktan sonra da gayet iyi çalışmış.
 • Eğer ıslak telefon elindeki tek telefonsa ve acil bir arama yapman gerekiyorsa, kapatıp kurutmaya başlamadan önce ıslak telefondan hızlıca aramayı deneyebilirsin. Eğer cihaz çalışıyor gibi görünüyorsa, bir süre sonra (aşınma hemen gerçekleşmez) çalışmayabilir.
 • Cep telefonuna daima dikkat et! Tuvalete veya plaja giderken asla yanında götürme. Hiçbir zaman yemek masasının etrafında ya da ıslanması muhtemel herhangi bir yerde bırakma.
 • Sıkıştırılmış bir hava kutusunu açıklıklara, hoparlöre, mikrofona ve tuş takımına düz (baş aşağı, yana doğru veya açılı bir şekilde) tut. Sıkışan fazla su dışarı çıkacaktır. Eğer teneke soğursa ve işin bitmezse, devam etmeden önce soğuk havanın içerideki parçaların üzerindeki nemi yoğunlaştırmaması için biraz bekle. Bu işlem sonrasında vakum hücresi veya süpürge gibi diğer metotlara devam edilerek derinlerde kalan nemi yok etmek ve sonrasına bir arıza oluşmaması için telefonun tamamen kuru olduğundan emin olmak gerekir. Birçok "konserve hava" ürünün içeriği zehirli olabilir, o yüzden kutu etiketindeki tüm tavsiyeleri takip et.
 • Eğer telefonunu okul tuvaletinde düşürdüysen hemen görevli odasına götür ve telefonu almaları için aileni çağır. Bunu yaparsan, pirinç içinde koymaları gerektiğini bilebilirler. Eğer bunu bildiklerinden emin olmak istersen, onları çağırırken bunu onlara söyle. Telefonu pişmemiş pirinçte 3-5 gün beklet. Buna rağmen de çalışmazsa, bir profesyonele veya bir telefon tamircisine götür.
Reklam

Uyarılar

 • En modern cep telefonlarının üreticileri, telefonların içinde sıvı olması durumunda renk değiştiren sıvı hasar göstergesi çıkartmalarını yerleştirirler. Çoğu cep telefonu sigortası su hasarını karşılamadığı için, teknisyenler bu yolla telefonu suya düşürdüğünüzü anlarlar. Büyük ihtimalle pilin altındaki çıkartma tetiklendiğinde, erişemediğin iç kısımdaki çıkartmalar da açılmıştır. Bu da servis ücreti ödemene neden olacaktır. Telefon garantileri su hasarını karşılamaz. Kaskolar karşılayabiliyor fakat tüm kasko şirketleri veya planlarında su hasarının karşılanmadığını da unutma. Bu sıvı hasar göstergesi etiketlerinin aşırı nemde de renk değiştirdiklerini bilmekte fayda var.
 • Yukarıda bahsedildiği gibi, telefonuna çok fazla ısı uygulama. Telefonu eritmek veya yakmak istemezsin.
 • Telefonu kurutmak için fırına veya mikrodalga fırına koyma.
 • Pili ısıtma, yoksa patlayabilir. Lityum-ion piller hassastır. Eğer saç kurutma makinesi kullanırsan, önce pili çıkartmayı unutma. Telefona da sıcak tutmanın tavsiye edilmediğini de dikkat et.
 • Eğer alkol kullanacaksan, bunu dışarıda yap ve hiçbir şekilde bir ısı uygulama. Alkol kokusu uçmadan pili takma.
 • Tamir işine meraklı olanlar için: vidaları çıkar ve nemin çıkması için en azından kasayı açın. Cep telefonları normalde kısmen su geçirmezdir, o yüzden hafif yağmur ve nemli ortamlarda kullanılabilirler. Yani telefonun içine bir kez nem girerse, onu dışarı çıkarmak çok zor olur.
 • Tüm bu adımlar takip edilse bile, suda çözünen mineraller lehim ve bileşen pimleri üzerine çökebilir, bu da aşınmaya veya kısa devreye neden olur. Modern cep telefonlarında bileşen pimleri çok yakın paketlendiği için küçük bir kabuklanma bile kısa devre yaratarak telefonu çalışmaz hale getirebilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Pirinç veya nem giderici paket (yani ayakkabı, sırt çantaları, vs. içinde bulunur.)
 • Havlu, kağıt havlu
 • Süpürge
 • Kase
 • Kilitli plastik poşet (isteğe bağlı)
 • Pamuk bez

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 14.536 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 14.536 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam