Internet Explorer Nasıl Tamamen Kaldırılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana, PC’nin Internet Explorer’ı kullanmasını nasıl önleyeceğini öğretir. Windows 10 yüklü bilgisayarlar Internet Explorer’ı kullanılabilir bir özellik olarak silebilir; Windows 10, 7 ve 8 yüklü bilgisayarlar da Internet Explorer’ı Denetim Masası’ndan devre dışı bırakabilir.

Yöntem 1 / 2:
Windows 10 Ayarlarını Kullanmak

 1. 1
 2. 2
 3. 3
  Uygulamalar’a tıkla. Bu seçeneği Ayarlar penceresinde bulursun.
 4. 4
  Uygulamalar ve özellikler başlığına tıkla. Pencerenin sol üst tarafındaki bir sekmedir. Hâlihazırda yüklü programlarının bir listesi açılır.
 5. 5
  İsteğe bağlı özellikler’e tıkla. Bu bağlantı, pencerenin en üstüne yakın bir yerde bulunan "Uygulamalar ve özellikler" başlığının hemen altındadır. Tıklayınca hâlihazırda yüklü olan isteğe bağlı özelliklerin bir listesi açılır; bunlardan birisi de Internet Explorer’dır.
 6. 6
  Internet Explorer 11’e tıkla. Genelde sayfanın en üstüne yakın bir yerdedir ama birkaç isteğe bağlı özelliğin varsa (dil gibi) aşağı kaydırman gerekebilir.
 7. 7
  Kaldır’a tıkla. "Internet Explorer 11" başlığının altındadır. Internet Explorer, kendisini bilgisayarından silmeye başlar.
 8. 8
  Internet Explorer 11’in kaybolmasını bekle. Bunun birkaç saniye sürmesi gerekir. "Internet Explorer 11" başlığının bu sayfadan kaybolduğunu gördüğünde devam edebilirsin.
 9. 9
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Denetim Masasını Kullanmak

 1. 1
 2. 2
  Denetim Masası’nı aç. Denetim masası yaz, ardından Başlat penceresinin en üstündeki mavi renkli Denetim Masası simgesine tıkla.
 3. 3
  Programlar’a tıkla. Denetim Masası penceresinin en altına yakın bir yerde bulunan bir başlıktır.
  • Pencerenin sağ üst tarafındaki "Görüntüleme ölçütü" başlığının sağ tarafında "Büyük simgeler" veya "Küçük simgeler" yazıyorsa bunun yerine Programlar ve Özellikler’e tıklarsın.
 4. 4
  Windows özelliklerini aç veya kapat’a tıkla. Bu seçenek ya pencerenin en üstündeki "Programlar ve Özellikleri" başlığının altındadır ya da sayfanın sağ üst tarafındadır. Tıklayınca açılır bir pencere çıkar.
 5. 5
  "Internet Explorer 11" kutusunu bul ve işaretle. Bu seçeneği pencerenin en üstüne yakın bir yerde bulursun. "Internet Explorer 11" başlığının sol tarafındaki işaretli kutuya tıklayınca kutunun işareti kaldırılır.
 6. 6
  İstendiği zaman Evet’e tıkla. Internet Explorer’ı bilgisayarından silmek istediğin doğrulanır.
 7. 7
  TAMAM’a tıkla. Pencerenin en altındadır. Bilgisayarının Internet Explorer’ı devre dışı bırakmaya başlaması sağlanır.
  • Bu işlemin tamamlanması birkaç dakika sürebilir.
 8. 8
  İstendiği zaman Şimdi yeniden başlat’a tıkla. Pencerenin sol alt köşesindedir. Bilgisayarın yeniden başlamayı tamamladığında Internet Explorer bilgisayarından silinmiş olur.
  Reklam

İpuçları

 • Internet Explorer bilgisayarından tam olarak kaldırılamasa da devre dışı bırakıldığında Internet Explorer’ın HTML belgeleri ve PDF’ler gibi şeyleri açması önlenir.
 • Windows 10 yüklü bilgisayarlarda Internet Explorer’ın yerine varsayılan tarayıcı olarak Microsoft Edge bulunur. Internet Explorer’ın varsayılan olarak nadiren açılması (eğer açılırsa) gerekir.

Reklam

Uyarılar

 • Bir yönetici hesabında değilsen Internet Explorer’ı devre dışı bırakman mümkün olmaz.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam