Internet Explorer Geçmişine Nasıl Erişilir?

Bu Makalede:Internet Explorer 7 ve Üzerini KullanmakMicrosoft Edge’i KullanmakGeçmiş Klasörünü AçmakReferans

Internet Explorer’ı kullandığın zaman tarama geçmişin kaydedilir. Bu, ziyaret ettiğin siteleri takip etmeni kolaylaştırır ve Internet Explorer’a, adresleri otomatik olarak tamamlamasında yardımcı olur. Tarama geçmişini Internet Explorer’da veya Dosya Gezgini’nde görüntüleyebilirsin. Windows 10’da bulunan Microsoft Edge’de geçmişi bulmak da oldukça benzerdir.

1
Internet Explorer 7 ve Üzerini Kullanmak

 1. 1
  Pencerenin sağ üst köşesindeki Yıldız butonuna tıkla. Bu, Favoriler kenar çubuğunu açar. Favoriler kenar çubuğunun Geçmiş sekmesine doğrudan geçmek için Ctrl+H tuşlarına da basabilirsin.
  • Internet Explorer 7 ve 8’de Favoriler butonu, Yer İmleri Çubuğu’nun sol tarafında bulunur.
  • Internet Explorer 11’in Modern sürümüne sahip olan Windows 8 bir tablet kullanıyorsan geçmişi görüntülemek için Internet Explorer’ı masaüstü modunda açman gerekir. Modern uygulamada geçmişi görmenin tek yolu adresi yazmaya başladığın zaman önerilen sitelere bakmaktır. Masaüstü moduna, İngiliz anahtarı butonuna dokunup "Masaüstünde görüntüle"yi seçerek kolayca geçebilirsin.[1]
 2. 2
  "Geçmiş" sekmesine tıkla. Kenar çubuğunu açmak için Ctrl+H tuşlarına basarsan bu zaten seçilmiş olur.
 3. 3
  Sonuçları nasıl düzenleyeceğine karar ver. Geçmişin varsayılan olarak tarihe göre sıralanır. İstersen görüntüleme tercihini değiştirmek için İnternet sitesi adına, en çok ziyaret edilenlere ve bugün ziyaret edilen sitelere göre sıralama yapmak için kenar çubuğunun en üstündeki açılır menüyü kullanabilirsin. Tüm İnternet sitelerinin bir listesini görüntüleyebilir, en çok ziyaret edilen İnternet sitelerine göre veya aynı gün içerisinde ziyaret edilen İnternet sitelerine göre görüntüleme yapabilir ya da arama kriterini girerek geçmişinde arama yapabilirsin.
 4. 4
  Açmak veya genişletmek için bir sonuca tıkla. Sıralama tercihlerine bağlı olarak geçmişin kategoriler hâlinde düzenlenebilir. Bu kategorilerinden birine tıklayınca belli sayfaların bağlantıları görüntülenir. Örneğin; siteye göre görüntüleme yaparken bir İnternet sitesine tıklayınca, ziyaret ettiğin o sitedeki tüm sayfalar gösterilir.
 5. 5
  "Geçmişi Ara" seçeneğini kullanarak bir İnternet sitesini ara. Ziyaret ettiğin belli İnternet sitelerini veya sayfaları aramak için, açılır menüden "Geçmişi Ara"yı seç.
 6. 6
  Geçmiş girdilerinden yer imleri yarat. Herhangi bir geçmiş girdisini, üzerine sağ tıklayıp "Favorilere ekle"yi seçerek yer imlerine ekleyebilirsin. Yer iminin konumu için bir konum seçmen istenir; ona bir isim de verebilirsin.
 7. 7
  Üzerine sağ tıklayıp "Sil"i seçerek bir girdiyi sil. Bunu tekil girdiler için veya kategorilerin tamamı için yapabilirsin.[2]

2
Microsoft Edge’i Kullanmak

 1. 1
  Merkez butonuna tıkla veya dokun. Bunu pencerenin en üstlerinde bulursun. Simgenin şekli paragrafa benzer.
 2. 2
  Geçmiş sekmesine tıkla veya dokun. Simgenin şekli saate benzer.
  • Bu sekmeyi doğrudan açmak için Ctrl+H tuşlarına da basabilirsin.
 3. 3
  Aradığın geçmiş girdisini bul. Geçmişin üç farklı aralıkla tarihe göre sıralanır: Son saat, Son hafta ve Daha eski.
 4. 4
  Bir girdiyi, yanındaki "X"e tıklayarak veya dokunarak sil. Tekil girdileri veya tarih aralıklarının tamamını kaldırabilirsin.
  • Tüm girdileri silmek için "Tüm geçmişi temizle"ye dokunabilir veya tıklayabilirsin. "Tarama geçmişi"nin işaretli olduğundan emin ol, ardından da "Temizle"ye tıkla.

3
Geçmiş Klasörünü Açmak

 1. 1
  Çalıştır penceresini aç. Bunu Başlat menüsünde bulabilirsin veya Win+R tuşlarına basarak açabilirsin.
 2. 2
  shell:history yaz ve Enter’a bas. Bu, mevcut kullanıcının Geçmiş klasörünü açar.
  • Başka bir kullanıcının Geçmiş klasörünün içeriğini görüntülemek, yönetici hesabıyla giriş yapmış olsan bile mümkün değildir.
 3. 3
  Görüntülemek istediğin tarih aralığını seç. Geçmiş klasöründe dört klasör bulunur: 3 Hafta Önce, 2 Hafta Önce, Son Hafta ve Bugün. Üç haftadan eski olan her şey 3 Hafta Önce klasöründe bulunur.
 4. 4
  Açmak istediğin İnternet sitesi klasörünü seç. Tüm tarih girdilerin İnternet sitesi klasörleri olarak sıralanır. Her bir klasörde, ziyaret ettiğin belli sayfaların bağlantıları bulunur.
 5. 5
  Açmak için bir girdiye çift tıkla. Site, varsayılan tarayıcında yüklenir ki bu, Internet Explorer olmayabilir.
 6. 6
  Bir girdiyi yer imlerine ekle. Yer imlerine eklemek için, klasördeki bir bağlantıya sağ tıkla ve "Favorilere ekle"yi seç. Sonrasında bir konum seçmen ve ona bir isim vermen istenir.
 7. 7
  Girdileri sil. Girdileri, Windows’ta herhangi bir dosyayı nasıl siliyorsan o şekilde silebilirsin. Birine sağ tıklayıp "Sil"i seçebilir veya başta birden fazla girdi seçebilirsin. Girdileri başka konumlara veya Geri Dönüşüm Kutusu’na da taşıyabilirsin.[3]

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 13 kişi çalıştı.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Access Internet Explorer History, Español: acceder al historial de Internet Explorer, Português: Acessar o Histórico do Internet Explorer, Italiano: Accedere alla Cronologia di Internet Explorer, Русский: получить доступ к истории Internet Explorer, Deutsch: Den Verlauf im Internet Explorer aufrufen, Bahasa Indonesia: Mengakses Riwayat Internet Explorer, 中文: 查看Internet Explorer浏览器的历史记录, ไทย: ดูประวัติการท่องเว็บ (History) ของ Internet Explorer, Nederlands: De geschiedenis van Internet Explorer openen, 한국어: 인터넷 익스플로러 검색 기록 확인하는 법, العربية: الوصول إلى تاريخ تصفح إنترنت اكسبلورار, Français: accéder à l'historique d'Internet Explorer, Tiếng Việt: Truy cập lịch sử duyệt web của Internet Explorer, हिन्दी: इंटरनेट एक्स्प्लोरर हिस्ट्री को एक्सेस करें (Access Internet Explorer History), 日本語: Internet Explorerの閲覧履歴を確認する

Bu sayfaya 273 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?