Bu wikiHow makalesi ile bir sorunu Instagram'a nasıl şikâyet edeceğini/bildireceğini öğreneceksin. Ne yazık ki, Instagram'ın müşteri hizmetleri numarası yok ve destek e-postası artık kullanılmıyor. Bir şeyi Instagram'a bildirmen gerekiyorsa bunu, bir masaüstü bilgisayarda Yardım Merkezi İnternet sayfasından veya mobil uygulamadaki "Sorun Bildir/Şikâyet Et" seçeneğini kullanarak yapabilirsin. Bu, yanıt verileceğini garantilemez. Şifreni unuttuysan Instagram şifreni sıfırlaman gerekir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Masaüstü Bilgisayarda Bir Durumu Şikâyet Etmek

 1. 1
  Instagram Yardım Merkezi'ni aç. Tercih ettiğin tarayıcıda https://help.instagram.com/ adresine git.

  Maalesef Instagram ile doğrudan bağlantı kurmanın bir yolu yok. Instagram'ı arayamazsın, ona mesaj atamazsın, e-posta gönderemezsin veya bir Instagram çalışanı veya İnstagram'a bağlı bir şirket ile konuşamazsın. Fakat bir sorunu teşhis etmek ve bildirmek için Instagram'ın Yardım Merkezi'ni kullanabilirsin.

 2. 2
  Gizlilik ve Emniyet Merkezi seçeneğine tıkla. Bu, sayfanın sol tarafındadır.
 3. 3
  Bir Şeyi Şikâyet Edin seçeneğine tıkla. Bu seçenek, soldaki seçenekler sütununun alt tarafının yakınındadır.
 4. 4
  Bir kategori seç. Sayfanın sol tarafında, aşağıdaki seçeneklerden en uygununu tıkla:
  • Başkasının Eline Geçen Hesaplar - Hesabının başkasının eline geçtiğini düşünüyorsan bu seçeneği seç.
  • Başkasını Taklit Eden Hesaplar - Senin hesabını taklit eden bir hesap olduğunu kanıtlayabiliyorsan bu seçeneği seç.
  • Yaşı Tutmayan Çocuklar - Bir hesabın 13 yaşın altındaki bir çocuğa ait olduğunu düşünüyorsan bu seçeneği tıkla.
  • Nefret Hesapları - Nefret konuşması yapan bir hesabı şikâyet etmek için bu seçeneği tıkla.
  • Başkaları Tarafından Paylaşılan Kişisel ve Özel Bilgileriniz - Bir kişinin, başka bir kullanıcının özel bilgilerini (örneğin ev adresi) paylaştığını görürsen bu seçeneği seç.
  • Kendine Zarar Verme - Başka bir kullanıcının açıkça kendine zarar verdiği paylaşımları bildirmek için bu seçeneği tıkla.
  • Kötüye Kullanım ve Spam - Kötüye kullanım, spam veya taciz durumlarını şikâyet etmek için bu seçeneği tıkla.
  • İstismar - İnsan kaçakçılığını şikâyet etmekle ilgili kaynakları görüntülemek için bu seçeneği seç.
  • Diğer Şikâyet Türleri - Instagram ile iletişim kurmak isteme nedenini göremiyorsan bu seçeneği tıkla.
 5. 5
  Sonraki soruları yanıtla. Seçtiğin soruna bağlı olarak, soruları yanıtlaman, açılır menüler arasında geçiş yapman ve/veya formları doldurman gerekebilir. Formları doldururken açıklamalarını kısa ve anlaşılır tut. Mümkün olduğunca konuyla ilgili ayrıntıları sağla. Şikâyet edilen olayın Instagram'ın politikalarını nasıl ihlal ettiğini anlaşılır biçimde açıkla. Aşağıdakileri şikâyet edebilirsin:
  • Başkasının Eline Geçen Hesaplar - "Başkasının Eline Geçen Hesaplar" başlığının altındaki bağlantılardan birini seç, sonra talimatları izle.
  • Başkasını Taklit Eden Hesaplar - "Başkasını Taklit Eden Hesaplar" başlığının altındaki bağlantılardan birini seç, sonra talimatları izle.
  • Yaşı Tutmayan Çocuklar - Nasıl şikâyet ederim... bağlantısını tıkla, bu formu doldurun bağlantısına tıkla, hesabın ayrıntılarını gir ve Gönder butonuna tıkla.
  • Nefret Hesapları - Tacizi şikâyet etme bağlantısını tıkla, şikâyette bulunun bağlantısını tıkla, formu doldur ve Gönder butonuna tıkla.
  • Başkaları Tarafından Paylaşılan Kişisel ve Özel Bilgileriniz - Bize şikâyet edebilirsiniz bağlantısını tıkla, formu doldur ve Gönder butonuna tıkla.
  • Kendine Zarar Verme - "Kendine Zarar Verme" başlığının altındaki bir bağlantıyı seç, varsa bize bildirin bağlantısını tıkla, formu doldur ve Gönder butonuna tıkla.
  • Kötüye Kullanım ve Spam - "Kötüye Kullanım ve Spam" başlığı altında bir bağlantı seç, varsa bize bildirin seçeneğini tıkla, çıkan herhangi bir formu doldur ve Gönder butonuna tıkla.
  • İstismar - İnsan kaçakçılığını veya çocuk istismarını bildirmek üzere kaynakları görüntülemek için "İstismar" başlığının altındaki bir bağlantıyı seç.
  • Diğer Şikâyet Türleri - Sayfada bir bağlantıyı seç, bize şikâyet edin bağlantısını, iletişime geçin bağlantısını, formu doldurun bağlantısını veya bize bildirin bağlantısını tıkla, çıkan herhangi bir formu doldur ve Gönder butonuna tıkla.
 6. 6
  Sorunun çözülmesi için bekle. Muhtemelen Instagram'dan haber alamayacaksın ama geri bildirimin dikkate alınacak. Sorun bir hafta içinde çözülmezse tekrar şikâyet edebilirsin veya İnternet tarayıcında https://help.instagram.com adresine gidebilir ve sol tarafta Instagram'a bildirmek istediğin sorunla en yakından ilgili olan konuyu tıklayabilirsin. Hesabınla veya uygulamayla ilgili yardıma ihtiyacın olursa kullanılacak en iyi kaynak budur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Mobil Cihazda

 1. 1
  Instagram'ı aç. Simgesinde kamera merceği bulunan çok renkli bir uygulamadır. Daha önce Instagram'da oturum açtıysan uygulamayı açtığında ana sayfaya yönlendirileceksin.
  • Otomatik olarak giriş yapılmadıysa Instagram hesabın için e-posta adresini ve şifreni gir.
 2. 2

  Maalesef Instagram ile doğrudan bağlantı kurmanın bir yolu yok. Instagram'ı arayamazsın, ona mesaj atamazsın, e-posta gönderemezsin veya bir Instagram çalışanı veya bağlı şirketi ile konuşamazsın. Fakat bir sorunu teşhis etmek ve bildirmek için Instagram'ın Yardım Merkezi'ni kullanabilirsin.

 3. 3
  Dişli simgesine (iPhone) veya (Android) simgesine dokun. Bu, ekranın sağ üst köşesindedir. Dokunduğunda Instagram'ın ayarlar sayfası açılır.
 4. 4
  Aşağı kaydır ve Sorun Bildir seçeneğine dokun. "Yardım" bölümünde sayfanın alt tarafının yakınındadır.
 5. 5
  Bir seçenek seç. Aşağıdaki seçeneklerden birine dokun:
  • Spam veya Kötüye Kullanım (iPhone) veya Spam veya Kötüye Kullanımı Bildir (Android) - Instagram Yardım Merkezi açılır.
  • Bir Şey Çalışmıyor veya Sorun Bildir - Bir hatanın bildirilmesi için bir metin alanı açılır.
  • Genel Görüş veya Geri Bildirim Gönder - Geri bildirimde bulunman için bir metin alanı açılır.
 6. 6
  Seçenekle birlikte çıkan talimatları takip et. Seçtiğin seçeneğe bağlı olarak seçimlerin değişiklik gösterecektir:
  • Spam veya Kötüye Kullanım veya Spam veya Kötüye Kullanımı Şikâyet Et - Yardım Merkezi'ne git.
  • Bir Şey Çalışmıyor veya Sorun Bildir - Bir şikâyet yaz ve Gönder veya butonuna dokun. Android'de, bir ekran görüntüsü seçmek ve yüklemek için butonuna da dokunabilirsin.
  • Genel Görüş veya Geri Bildirim Gönder - Mesajını yaz ve Gönder veya butonuna dokun. Android'de, bir ekran görüntüsü seçmek ve yüklemek için butonuna da dokunabilirsin.
 7. 7
  Sorunun çözülmesi için bekle. Instagram'dan haber alamayacaksın ama mesajını aldıktan sonraki bir hafta içinde sorunu çözmeye çalışacaklar.
  • Bu arada, İnternet tarayıcında https://help.instagram.com adresine gidebilir ve sol tarafta Instagram'a bildirmek istediğin sorunla en yakından ilgili olan konuyu tıklayabilirsin. Hesabınla veya uygulamayla ilgili yardıma ihtiyacın olursa kullanılacak en iyi kaynak budur.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Bir Gönderiyi Şikâyet Etme

 1. 1
  Instagram'ı aç. Simgesinde kamera lensi bulunan çok renkli bir uygulamadır. Daha önce Instagram'da oturum açtıysan uygulamayı açtığında ana sayfaya yönlendirileceksin.
  • Otomatik olarak giriş yapılmadıysa Instagram hesabın için e-posta adresini ve şifreni gir.
 2. 2
  Uygunsuz gönderiyi bul. Instagram'ı açtığında gönderiler haber kaynağında görünebilir. Ayrıca Instagram'ın altındaki büyüteç şeklindeki simgeye dokunabilir ve ardından üst kısımdaki arama çubuğuna uygunsuz bir gönderi paylaştığını gördüğün profilin adını yazabilirsin. Ardından, profile dokun ve duvarında uygunsuz gönderiyi bul.
 3. 3
  Gönderinin üstündeki simgesine dokun. Bu, her gönderinin üzerinde sağ üst köşede üç nokta şeklinde bulunan simgedir. Dokunduğunda bir açılır menü görüntülenir.
 4. 4
  Şikâyet Et seçeneğine dokun. Bu, üç nokta simgesine dokunduğunda çıkan açılır menüdedir.
 5. 5
  Spam veya Uygunsuz içerik seçeneğine dokun. Söz konusu gönderi küfürlü, pornografik veya şiddet içeren materyal içeriyorsa Uygunsuz içerik seçeneğine dokun. Söz konusu gönderi tekrarlayıp duruyorsa veya bir şeyler satmaya çalışıyorsa Spam seçeneğine dokun. Dokunduğunda, gönderi anında şikâyet edilir.
  • Instagram reklamlarını spam olarak şikâyet edemezsin. Ancak uygunsuz bir reklam görürsen reklamın üzerindeki üç nokta simgesine dokunup Reklamı Şikâyet Et seçeneğine dokunabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Sorun Çözme

 1. 1
  Küfürlü veya rahatsız edici kullanıcıları engelle. Instagram'da biri tarafından sürekli rahatsız ediliyorsan o kişinin seni rahatsız etmesini önlemenin en kolay yolu onu engellemektir.
  • Söz konusu kişi yasa dışı olarak kullanıcıları taciz veya tehdit ediyorsa kişiyi Instagram Yardım Merkezi'nden de şikâyet edebilirsin.
 2. 2
  Şifreni sık sık değiştir. Hesabının hack'lenmesini veya gizliliğinin ifşa edilmesini önlemek için şifreni en az altı ayda bir değiştir.
 3. 3
  Hesabını gizli yapmayı düşün. Mobil uygulamanın ayarlarından Instagram hesabını gizli yapabilirsin. Yani şu anda seni takip etmeyenler, sen onların takip isteklerini kabul edene kadar paylaştıklarını görüntüleyemez.
 4. 4
  Instagram hesabını bir süre devre dışı bırak. Hesabında tartışmalı veya istenmeyen davranışlar varsa Instagram hesabını geçici olarak devre dışı bırakmak en iyi yol olabilir. İstediğin zaman yeniden oturum açarak hesabı yeniden etkinleştirebilirsin.
  Reklam

Uyarılar

 • Instagram'a ait bir müşteri hizmetleri numarası yoktur. Instagram'da, Facebook'un veya Instagram'ın telefon numarasına sahip olduğunu iddia eden bir paylaşım görürsen o zaman bil ki o paylaşım sahtekârlık içerir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 26.738 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 26.738 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam