Instagram, bir sosyal medya fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. 2010 yılında hizmete açılmış olup şu anda 25 dilde mevcuttur. Instagram, arkadaşlarının hayatlarında olan bitenden haberdar olmana yardımcı olabilir. Şimdi, wikiHow sana Instagram’ın nasıl indirilip kurulacağını öğretecek ve fotoğraf çekme ve yüklemenin yanında Instagram arayüzüne değinecek.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Instagram’ı Kurmak

 1. 1
  Instagram uygulamasını indir. Bunun için cihazının uygulama mağazasında (ör., iOS için App Store veya Android için Google Play) "Instagram" araması yap ve indirmek için ilgili arama sonucunu seç.
 2. 2
  Instagram uygulamasını aç. Bunu yapmak için, cihazının ana ekranındaki Instagram simgesine dokun (simgesi çok renkli bir fotoğraf makinesini şeklindedir).
 3. 3
  Ekranın en altındaki Kaydol’a dokunarak bir hesap oluştur. Burada, e-posta adresini, kullanmak istediğin kullanıcı adını, şifreni ve telefon numaranı (isteğe bağlıdır ama tavsiye edilir) girmen gerekir. Ayrıca devam etmeden önce bir profil fotoğrafı yükleme seçeneğin de olacak.
  • İsim ve soyisim veya kişisel internet sitesinin yanında “Hakkında” bölümüne kişisel bilgilerini ekleyebilirsin.
  • Eğer zaten bir Instagram hesabın varsa, Instagram giriş sayfasının en altındaki Giriş Yap bağlantısına tıklayarak giriş bilgilerinle hesabına girebilirsin.
 4. 4
  Takip edeceğin arkadaşlarını seç. Hesabını oluşturduktan sonra, rehberinden, Facebook hesabından, Twitter hesabından veya kendin arayarak arkadaşlarını bulma seçeneklerine sahipsin. Sosyal medya hesaplarındaki arkadaşlarını seçebilmen için Facebook veya Twitter hesap bilgilerini (e-posta adresin ve parolan) sağlaman gerekecektir.
  • Önerilen Instagram kullanıcılarını, isimlerinin yanındaki “Takip Et” düğmesine dokunarak takip edebilirsin.
  • İnsanları takip etmen "Ana sayfa"nda onların gönderilerini görmeni sağlar.
  • Hesabını oluşturduktan sonra istediğin zaman arkadaşlarını ekleyebilirsin.
 5. 5
  Devam etmeye hazır olduğunda Bitti’yi seç. Bunu yaptığında, takip ettiğin kişilerin gönderilerini göreceğin Instagram hesabının Ana sayfasına yönlendirileceksin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Instagram Sekmelerini Kullanmak

 1. 1
  Ana sayfa sekmesine göz gezdir. Burası ilk başlayacağın varsayılan sekmedir ve burası ayrıca takip ettiğin insanların paylaşımlarının gösterileceği yerdir. Buradan, şunları yapabilirsin:
  • Tüm takipçilerinin göreceği bir Instagram Hikayesi kaydetmek için ekranın sol üst köşesindeki + simgesine tıkla. Bunu yapabilmen için Instagram’ın mikrofon ve kamerana erişebilmesi için izni vermen gerekecektir.
  • Posta kutunu görüntülemek için ekranın sağ üst köşesindeki delta sembolüne dokun. Direkt mesajlar burada gözükecektir.
 2. 2
  Büyüteç simgesine dokunarak "Arama" sayfasını görüntüle. Bu simge, ekranın en altındaki Ana sayfa sekmesinin hemen sağındadır. Buradan, ekranın en üstündeki "Arama" çubuğunu kullanarak hesapları ve anahtar kelimeleri arayabilirsin.
  • Arama çubuğunun hemen altında Meşhur Instagram Hikayeleri de gözükecektir.
 3. 3
  Hesabının etkinliğini kalp simgesine dokunarak görüntüle. Bu simge, büyüteç simgesinin iki sağındadır. Burada uygulama içi bildirimlerin gözükecektir (ör., fotoğraf beğenileri ve yorumları, arkadaş tavsiyeleri, vs.).
 4. 4
  Kendi profilini hesap simgesine dokunarak ziyaret et. Bu, sağ alt köşedeki profil resminin olduğu simgedir. Buradan şunları yapabilirsin:
  • Ekranın sol üst köşesindeki + simgesine dokunarak Facebook ve rehberindeki arkadaşlarını ekle.
  • Instagram seçeneklerini görüntülemek için ekranın sağ üst köşesindeki dişli veya düğmesine dokun. Buradan hesap ayarlarını değiştirebilir ve arkadaş veya sosyal medya hesapları ekleyebilirsin.
  • Adını veya kullanıcı adını değiştirmek, biyografi ve/veya internet sitesi eklemek ve özel bilgilerini düzenlemek (ör., telefon numaran ve e-posta adresin) için profil resminin sağındaki Profili Düzenle’ye dokun.
 5. 5
  Ev şeklindeki simgeye dokunarak ana sayfa sekmesine geri dön. Bu, ekranının sol alt köşesindedir. Eğer takip ettiğin kişiler bu sayfayı en son ziyaret ettiğinden beri bir şey göndermişlerse, yeni gönderiler burada otomatik olarak gözükecektir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Instagram’a Fotoğraf Eklemek

 1. 1
  Instagram'ın kamera sayfasını aç. Bunun için sayfanın alt orta kısmındaki "+" işaretine dokun. Buradan, galerindeki önceden çekilmiş fotoğrafları ekleyebilir veya yeni bir fotoğraf çekebilirsin.
 2. 2
  Kamera seçeneklerine göz at. Bu sayfanın en altında üç çeşit yükleme yapma imkanın bulunur:
  • Galeri - Bu seçenek galerinde olan fotoğrafları yüklemeni sağlar.
  • Fotoğraf - Buradan Instagram’ın uygulama içi kamera uygulamasıyla resim çekebilirsin. Fotoğraf çekmeden önce Instagram’ın kamerana erişebilmesi için izin vermen gerekecektir.
  • Video - Burada Instagram’ın kamerasını kullanarak bir video kaydedebilirsin. Öncelikle Instagram’a mikrofonuna erişebilmesi için izin vermen gerekecektir.
 3. 3
  Bir fotoğraf seç veya çek. Fotoğraf veya video çekmek için ekranın alt kısmında bulunan dairesel düğmeye basman gerekecektir.
  • Eğer var olan bir fotoğrafı seçiyorsan, devam etmek için ekranın sağ üst köşesindeki İleri düğmesine dokunman gerekir.
 4. 4
  Fotoğrafın için bir filtre seç. Bunu ekranın alt kısmından yapabilirsin. Bugün, instagram hesabında ortalama olarak 11 filtre bulunur. Bunun asıl amacı sıkıcı resimleri daha ilginç yapmaktır. Bunlar haricinde yeni Instagram filtreleri indirebilirsin. Filtreler fotoğrafının renk paletini ve kompozisyonunu değiştirir. Örneğin; "Moon" filtresini uygulamak, fotoğrafını yıkanmış siyah-beyaz bir renge dönüştürür.
  • Ayrıca Parlaklık, Kontrast ve Yapı gibi fotoğrafının görünüşüyle ilgili değişiklikleri ekranın sağ alt kısmındaki Düzenle’ye dokunarak yapabilirsin.
 5. 5
  İleri’ye dokun. Bu, ekranın sağ üst köşesindedir.
 6. 6
  Fotoğrafına bir yazı ekle. Bunu ekranın üst kısmındaki "Bir açıklama yaz" kutusuna yazacaksın.
  • Eğer fotoğrafına etiket eklemek istiyorsan, onu da burada yapacaksın.
 7. 7
  Diğer fotoğraf seçeneklerine gözat. Fotoğrafını paylaşmadan önce, aşağıdakileri yapabilirsin:
  • Fotoğrafındaki takipçileri etiketlemek için Kişileri etiketle’ye dokun.
  • Fotoğrafının açıklamasına mevcut konumunu eklemek için Konum ekle’ye dokun. Bunu yapmak için Instagram’ın konum hizmetlerine erişebilmesi için izin vermen gerekecektir.
  • Fotoğrafını Facebook, Twitter, Tumblr veya Flickr hesaplarına göndermek için ilgili anahtarı "Açık" konumuna getir. Bunu yapmadan önce söz konusu harici hesabı Instagram hesabınla ilişkilendirmen gerekecektir.
 8. 8
  Ekranın sağ üst köşesindeki Paylaş düğmesine dokun. İlk Instagram fotoğrafını başarılı bir şekilde gönderdin!
  Reklam

İpuçları

 • Eğer çok fazla takipçi edinmek istiyorsan, benzersiz şeylerin resimlerini çekmeye çalış.
 • Instagram’ı bir bilgisayardan görüntüleyebilirsin, fakat hesabını güncelleyemez veya resim ekleyemezsin. Bunları sadece uygulamadan yapabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Kişisel bilgi içeren fotoğraflar paylaşmaktan sakın, özellikle de Gizlilik ayarlarını gerektiği gibi ayarlamadıysan. Buna, ev adresin veya iletişim bilgilerin gibi (ör., yeni ehliyetinin resmi) şeyler dahildir. Eğer bir kimlik fotoğrafı paylaşmak istersen T.C. kimlik numaranı ve diğer önemli bilgileri gizle. Instagram hesabını bir takma isim ile kullanmıyorsan ismini paylaşman sorun olmaz. Takma isim kullanıyorsan, gizli kalmak için onu da gizlemen gerekir.
 • Fotoğraflarına konum eklerken, Instagram uygulaması cihazının konum bilgisine ulaşmak için senden İzin Ver veya İzin Verme şeklinde seçim yapmanı isteyecektir.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ramin Ahmari
Ortak yazarlar :
Sosyal Medyada Etkili Kişi
Bu makaledeki ortak yazarlar Ramin Ahmari. Ramin Ahmari, sosyal medayada etkili olma konusunda bir danışmanlık firması olan FINESSE’ın CEO’su ve Ortak Kurucusu’dur. FINESSE’den önce büyüme ve sponsorluk konusunda etkili olma ve pazarlama stratejisini uygulayan büyük markalarla çalışarak veri bilimleri ve sosyal bilimlerde sanal zekâ alanlarındaki uzmanlığını artırmıştır. Bu makale 36.571 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 36.571 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam