Instagram, bir sosyal medya fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. 2010 yılında hizmete açılmış olup şu anda 25 dilde mevcuttur. Instagram, arkadaşlarının hayatlarında olan bitenden haberdar olmana yardımcı olabilir. Şimdi, wikiHow sana Instagram’ın nasıl indirilip kurulacağını öğretecek ve fotoğraf çekme ve yüklemenin yanında Instagram arayüzüne değinecek.

Kısım 1 / 3:
Instagram’ı Kurmak

 1. 1
  Instagram uygulamasını indir. Bunun için cihazının uygulama mağazasında (ör., iOS için App Store veya Android için Google Play) "Instagram" araması yap ve indirmek için ilgili arama sonucunu seç.
 2. 2
  Instagram uygulamasını aç. Bunu yapmak için, cihazının ana ekranındaki Instagram simgesine dokun (simgesi çok renkli bir fotoğraf makinesini şeklindedir).
 3. 3
  Ekranın en altındaki Kaydol’a dokunarak bir hesap oluştur. Burada, e-posta adresini, kullanmak istediğin kullanıcı adını, şifreni ve telefon numaranı (isteğe bağlıdır ama tavsiye edilir) girmen gerekir. Ayrıca devam etmeden önce bir profil fotoğrafı yükleme seçeneğin de olacak.
  • İsim ve soyisim veya kişisel internet sitesinin yanında “Hakkında” bölümüne kişisel bilgilerini ekleyebilirsin.
  • Eğer zaten bir Instagram hesabın varsa, Instagram giriş sayfasının en altındaki Giriş Yap bağlantısına tıklayarak giriş bilgilerinle hesabına girebilirsin.
 4. 4
  Takip edeceğin arkadaşlarını seç. Hesabını oluşturduktan sonra, rehberinden, Facebook hesabından, Twitter hesabından veya kendin arayarak arkadaşlarını bulma seçeneklerine sahipsin. Sosyal medya hesaplarındaki arkadaşlarını seçebilmen için Facebook veya Twitter hesap bilgilerini (e-posta adresin ve parolan) sağlaman gerekecektir.
  • Önerilen Instagram kullanıcılarını, isimlerinin yanındaki “Takip Et” düğmesine dokunarak takip edebilirsin.
  • İnsanları takip etmen "Ana sayfa"nda onların gönderilerini görmeni sağlar.
  • Hesabını oluşturduktan sonra istediğin zaman arkadaşlarını ekleyebilirsin.
 5. 5
  Devam etmeye hazır olduğunda Bitti’yi seç. Bunu yaptığında, takip ettiğin kişilerin gönderilerini göreceğin Instagram hesabının Ana sayfasına yönlendirileceksin.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Instagram Sekmelerini Kullanmak

 1. 1
  Ana sayfa sekmesine göz gezdir. Burası ilk başlayacağın varsayılan sekmedir ve burası ayrıca takip ettiğin insanların paylaşımlarının gösterileceği yerdir. Buradan, şunları yapabilirsin:
  • Tüm takipçilerinin göreceği bir Instagram Hikayesi kaydetmek için ekranın sol üst köşesindeki + simgesine tıkla. Bunu yapabilmen için Instagram’ın mikrofon ve kamerana erişebilmesi için izni vermen gerekecektir.
  • Posta kutunu görüntülemek için ekranın sağ üst köşesindeki delta sembolüne dokun. Direkt mesajlar burada gözükecektir.
 2. 2
  Büyüteç simgesine dokunarak "Arama" sayfasını görüntüle. Bu simge, ekranın en altındaki Ana sayfa sekmesinin hemen sağındadır. Buradan, ekranın en üstündeki "Arama" çubuğunu kullanarak hesapları ve anahtar kelimeleri arayabilirsin.
  • Arama çubuğunun hemen altında Meşhur Instagram Hikayeleri de gözükecektir.
 3. 3
  Hesabının etkinliğini kalp simgesine dokunarak görüntüle. Bu simge, büyüteç simgesinin iki sağındadır. Burada uygulama içi bildirimlerin gözükecektir (ör., fotoğraf beğenileri ve yorumları, arkadaş tavsiyeleri, vs.).
 4. 4
  Kendi profilini hesap simgesine dokunarak ziyaret et. Bu, sağ alt köşedeki profil resminin olduğu simgedir. Buradan şunları yapabilirsin:
  • Ekranın sol üst köşesindeki + simgesine dokunarak Facebook ve rehberindeki arkadaşlarını ekle.
  • Instagram seçeneklerini görüntülemek için ekranın sağ üst köşesindeki dişli veya düğmesine dokun. Buradan hesap ayarlarını değiştirebilir ve arkadaş veya sosyal medya hesapları ekleyebilirsin.
  • Adını veya kullanıcı adını değiştirmek, biyografi ve/veya internet sitesi eklemek ve özel bilgilerini düzenlemek (ör., telefon numaran ve e-posta adresin) için profil resminin sağındaki Profili Düzenle’ye dokun.
 5. 5
  Ev şeklindeki simgeye dokunarak ana sayfa sekmesine geri dön. Bu, ekranının sol alt köşesindedir. Eğer takip ettiğin kişiler bu sayfayı en son ziyaret ettiğinden beri bir şey göndermişlerse, yeni gönderiler burada otomatik olarak gözükecektir.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Instagram’a Fotoğraf Eklemek

 1. 1
  Instagram'ın kamera sayfasını aç. Bunun için sayfanın alt orta kısmındaki "+" işaretine dokun. Buradan, galerindeki önceden çekilmiş fotoğrafları ekleyebilir veya yeni bir fotoğraf çekebilirsin.
 2. 2
  Kamera seçeneklerine göz at. Bu sayfanın en altında üç çeşit yükleme yapma imkanın bulunur:
  • Galeri - Bu seçenek galerinde olan fotoğrafları yüklemeni sağlar.
  • Fotoğraf - Buradan Instagram’ın uygulama içi kamera uygulamasıyla resim çekebilirsin. Fotoğraf çekmeden önce Instagram’ın kamerana erişebilmesi için izin vermen gerekecektir.
  • Video - Burada Instagram’ın kamerasını kullanarak bir video kaydedebilirsin. Öncelikle Instagram’a mikrofonuna erişebilmesi için izin vermen gerekecektir.
 3. 3
  Bir fotoğraf seç veya çek. Fotoğraf veya video çekmek için ekranın alt kısmında bulunan dairesel düğmeye basman gerekecektir.
  • Eğer var olan bir fotoğrafı seçiyorsan, devam etmek için ekranın sağ üst köşesindeki İleri düğmesine dokunman gerekir.
 4. 4
  Fotoğrafın için bir filtre seç. Bunu ekranın alt kısmından yapabilirsin. Bugün, instagram hesabında ortalama olarak 11 filtre bulunur. Bunun asıl amacı sıkıcı resimleri daha ilginç yapmaktır. Bunlar haricinde yeni Instagram filtreleri indirebilirsin. Filtreler fotoğrafının renk paletini ve kompozisyonunu değiştirir. Örneğin; "Moon" filtresini uygulamak, fotoğrafını yıkanmış siyah-beyaz bir renge dönüştürür.
  • Ayrıca Parlaklık, Kontrast ve Yapı gibi fotoğrafının görünüşüyle ilgili değişiklikleri ekranın sağ alt kısmındaki Düzenle’ye dokunarak yapabilirsin.
 5. 5
  İleri’ye dokun. Bu, ekranın sağ üst köşesindedir.
 6. 6
  Fotoğrafına bir yazı ekle. Bunu ekranın üst kısmındaki "Bir açıklama yaz" kutusuna yazacaksın.
  • Eğer fotoğrafına etiket eklemek istiyorsan, onu da burada yapacaksın.
 7. 7
  Diğer fotoğraf seçeneklerine gözat. Fotoğrafını paylaşmadan önce, aşağıdakileri yapabilirsin:
  • Fotoğrafındaki takipçileri etiketlemek için Kişileri etiketle’ye dokun.
  • Fotoğrafının açıklamasına mevcut konumunu eklemek için Konum ekle’ye dokun. Bunu yapmak için Instagram’ın konum hizmetlerine erişebilmesi için izin vermen gerekecektir.
  • Fotoğrafını Facebook, Twitter, Tumblr veya Flickr hesaplarına göndermek için ilgili anahtarı "Açık" konumuna getir. Bunu yapmadan önce söz konusu harici hesabı Instagram hesabınla ilişkilendirmen gerekecektir.
 8. 8
  Ekranın sağ üst köşesindeki Paylaş düğmesine dokun. İlk Instagram fotoğrafını başarılı bir şekilde gönderdin!
  Reklam

İpuçları

 • Eğer çok fazla takipçi edinmek istiyorsan, benzersiz şeylerin resimlerini çekmeye çalış.
 • Instagram’ı bir bilgisayardan görüntüleyebilirsin, fakat hesabını güncelleyemez veya resim ekleyemezsin. Bunları sadece uygulamadan yapabilirsin.

Reklam

Uyarılar

 • Kişisel bilgi içeren fotoğraflar paylaşmaktan sakın, özellikle de Gizlilik ayarlarını gerektiği gibi ayarlamadıysan. Buna, ev adresin veya iletişim bilgilerin gibi (ör., yeni ehliyetinin resmi) şeyler dahildir. Eğer bir kimlik fotoğrafı paylaşmak istersen T.C. kimlik numaranı ve diğer önemli bilgileri gizle. Instagram hesabını bir takma isim ile kullanmıyorsan ismini paylaşman sorun olmaz. Takma isim kullanıyorsan, gizli kalmak için onu da gizlemen gerekir.
 • Fotoğraflarına konum eklerken, Instagram uygulaması cihazının konum bilgisine ulaşmak için senden İzin Ver veya İzin Verme şeklinde seçim yapmanı isteyecektir.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

Nasıl Hacker Olunur?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Windows Bilgisayarda Ses Çıkmaması Sorunu Nasıl Çözülür?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Televizyonun Ölçüsü Nasıl Alınır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 16.000 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 16.000 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam